1. powered by Surfing Waves

Game and Watch - stare handheld igre nase mladosti...

Discussion in 'Other retro handhelds' started by iggy11, Jul 29, 2013.

1. iggy11

iggy11 I'm just kidding...

1,124
    951
    113
    Ovo je nesto sto mnoge od nas vraca u djetinstvo...starije generacije krajem '80ih godina (i ja sam jedan od njih) zabavljale su se sa ovim dzepnim igrama,a to su vecini od nas i bili pravi pocetag gaminga...eh to su bili dani radosti i srece...

Game and Watch (Igra i sat) ime je za niz dlanovnih elektronickih LCD igara koje je izbacila japanska tvrtka Nintendo 1980.. Ovi mali strojevi imali su samo jednu igru, koja se mogla igrati na LCD zaslonu i imala je sat i alarm. Ove igre je dizajnirao Gunpei Yokoi. On je 1979. godine, vozeci se vlakom, ugledao jednog poduzetnika kako se igra LCD kalkulatorom pritiskujući gumbe. Yokoi je tako dosao na ideju kreiranja uredjaja koji bi mogli imati sat i alarm zajedno sa jednom minijaturnom igrom za ubijanje vremena. Zbog opce popularnosti ovih igrica konkurentne tvrtke pocele su izbacivati slicne igre cak i u SSSR-u.

Game and Watch igre imale su jednu manu i to je samo jedna igra tj. ogranicenje je bio LCD ekran koji je imao otisnutu sliku igre. Pojavom jeftinih matricnih LCD ekrana na trzistu, Nintendo je razvila novu igracu dlanovnu konzolu Game Boy koja je rabila i promjenjive silikonske kasete. Pojavom Game Boya prestala je proizvodnja Game and Watch elektronickih igara. Originalne igre koje je proizvela tvrtka Nintendo koje imaju svoju kutiju i u ispravnom je stanju danas moze dostici visoku cijenu na trzistu antikvarne elektronike.

Prve igre iz porodice Game and Watch (Igra i sat) nazvane su Silver and Gold, i to zbog lima koji je bio koristen na licu igre (silver = srebro) (gold = zlato).

Na ovoj stranici mozete isprobati nekoliko igara da se malo vratite i prisjetite mladosti :)

http://www.pica-pic.com/#/donkey_kong/

Ja sam tada u svojoj kolekciji kao klinac imao ove tri igre :

Koje su vase bile igre koje ste imali/igrali u mladosti tada ? (po mogucnosti postavite sliku te igre da je svi vidimo)

Kako ste do njih dolazili ? (ja sam do njih dolazio tako sto sam ih mijenjao za razne slicice,i stripove)

Ako od neke igre ne znate naziv, opisite malo radnju igre...pa ce vam netko mozda i pomoci u pronalazenju te igre...

Cekamo opise vaseg iskustva igranja sa njima :)

Last edited: Aug 12, 2015
  2. Shodan

Shodan timebomb tickin away

673
    5
    18
    Donkey Kong Jr. mi je bila omiljena, nisam imao ja nego komšija, ali to mu dođe isto :D

Helmet je bila prva G&W igra koju sam imao, dobio sam je negde '85. od nekog malog Japanca koji je živeo u BG :3

Nije baš Nintendo G&W nego Tandy Pizza, ali ovo se ljuštilo na nekoj rekreativnoj :D početkom devedesetih... Dva ekrana, kontrole za dva igrača, multiplayer eeeee :D dva kuvara se dobacuju picama :D

iggy11 likes this.
  3. Cipak

Cipak RPG Fan

1,593
    330
    83
    Plane & Tank jos uvek imam potpuno ispravan. Mada ga nisam igrao godinama.
    Imao sam jos dosta toga ali sam ispoklanjao davnih dana.

iggy11 likes this.
  4. nesrulz

nesrulz SERT - Osnivač

383
    4
    18
    Da. To je bio početak. :)

Last edited by a moderator: Aug 11, 2015
    iggy11 likes this.
  5. Joc

Joc New Member

35
    2
    0
    @iggy
    Imao sam neku pandursku al ne liči baš
    photo3-marshal-sunwing-sg-843-3-2x2x8x9w1353585.jpg

Sredinom 80ih sam već ovladao šrafcigerom i čistio kontakte na dugmićima, a kad su mi kupili lemilicu počeo sam da lemim žičice da se umesto dugmastih troše normalne baterije.

Stvarno mnogo mi ih je prošlo kroz ruke ali najviše se setim Donkey kong-a i TomyTronic 3D racing.
    tomy1.jpg

iggy11 likes this.
  6. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Verenica našla u stanu svoje bake dve Ну Пагади igre :D

I to sa poklopcem za baterije, cenom od 26 rublje, i trebale bi obe da rade :)

Takođe, ima i neki 3електроника pedometar, ispravan i očuvan.

iggy11 likes this.
  7. dimitrijer

dimitrijer woy chan

1,006
    7
    38
    Ja sam na pijaci pre par meseci pazario popeye iz 81-e za 50din.sa sve poklopcom za baterije

iggy11 likes this.
  8. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Dk jr je bila jedina koju sam imao i toliko sam je igrao da sam na a tezini brojao na krugove (jer je valjda posle rezultata 999 rezultat vracan na nulu :) ) a b je vec bio frenetic brz i bas zeznut. Izuzetna naprava, sat, alarm, video igra... Delovalo mi je da je to vrhunac tehnike :D i dan danas je cuvam, samo mi je zao sto sam izgubio kutiju.

iggy11 likes this.
  9. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,906
    570
    113
    Imao sam '91 godine nu pogodi igru gde vuk skuplja jaja. Bilo je zabavno igrati je....

Last edited: Aug 12, 2015
    iggy11 likes this.
  10. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    To mi je bila prva video igra. Igrao je '88, a igram je i sad :D

iggy11 likes this.
  11. markidjani

markidjani miljenik sega mege

1,093
    254
    83
    meni je kolega dao donkey kong,fenomenalna igrica,igrao sam je,trebalo je da sacuvam ali kad sam .......

iggy11 likes this.
  12. Ivan

Ivan Well-Known Member

665
    293
    63
    Izaberite igru i uzivajte :)

http://www.pica-pic.com/

zdrave83 and iggy11 like this.
  13. dimitrijer

dimitrijer woy chan

1,006
    7
    38
    Ja sam neke 88 il 89-e dobio nintendovu igru koja je imala neki ekran koji se polu otvarao a kontra j bilo ogledalo u koje si i gledao dok igras,secam se da su bile neke palme i da si trebao da prebacis bombu sa jednog kraja na drugi a na palma su bili neki likovi koji pokusavaju da ti je otmu.
    Drugar je u to vreme dobio 2 komada sa dva ekrana,kedno je bio dal mario koji prskao neke bube i pauke koji hoce da pojedu cvece,a druga je bila ubedljivo najbolja game and watch ikada:neki pandur koji ulazi u kanalizaciju i pokusava da demontira bombe koje je neki zloca postavio.u pitanju je bila neka logicka zezancija gde si trebao da pomeras zidove(koji su izgledali kao sibice)i da stignes do bomb pre nego sto vreme istece.posle predjenih par nivoa isao je kao neki pokretni lavirint gde si trebao da dodjes do izlaza pomerajuci te zidove i pazeci da ne ostanes zaglavlje.al bih to voleo ponovio da odigram

iggy11 likes this.
  14. Golden_Axe

1,906
    570
    113
    zdrave83 likes this.
  15. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

20,104
    2,476
    113
    Voleo bi da pronadjem svoj prvi LCD handheld kapiram da ih ima na stotine slicinih... Bio je valjda trouglastog oblika, vise kao trapez, space shooter slican kao space invaders samo je fora bila da je brodic mogao da se upgraduje, tri faze ako se dobro secam. Bio je poprilicno hi-quality shit doneseno iz US ili neke azijske zemlje nisam siguran, moji su svuda isli u to vreme.

zdrave83 likes this.
  16. iggy11

1,124
    951
    113
    Jel mozda neka od ovih, ako nije napisi na koju slici (oblikom kucista+izgledom igre) :

ili

http://www.powerpakblog.com/handheld/2012/8/30/jet-fighter-lcd-by-radio-shack.html

Last edited: Aug 11, 2015
    zmija1, markidjani and TheNick like this.
  17. TheNick

20,104
    2,476
    113
    Bas sam danas trazio malo ne mogu da nadjem, kuciste je bilo plavo tog se dobro secam :) Nazalost ne lici ni na sta sa ovih klipova.

Also imao sam ovaj win kao klinac, true 80s toy

Last edited: Aug 11, 2015
    iggy11 likes this.
  18. Ivan

Ivan Well-Known Member

665
    293
    63
    I ja sam to imao.... Legenda :D

iggy11 likes this.
  19. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,814
    937
    113
    Jel imao neko onu kada golman brani udarce igrača u fudbalu? Kako se to zove? Ja sam samo to imao kao klinac. Najverovatnije prva video igra koju sam igrao.

iggy11 likes this.
  20. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,566
    113
    ^
    mislim da se setjam toga, poshto sam i ja imao to s golmanom :lol:

iggy11 likes this.
  21. iggy11

1,124
    951
    113
    Vjerojatno si imao ovu kao i ja u to vrijeme (bila je extra popularna zbog SP u Italiji 90-e) eh divno sjecanje na mladost:

Super Simke 64 likes this.
  22. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Sad me potaknu ovaj topic da narucim nesto od game&watch edicije. 1000 din i nije mnogo za experiment na nevidjeno pa cu da stavim utiske kad stigne:

iggy11 likes this.
  23. iggy11

1,124
    951
    113
    Super izgleda kao ukras na kljucevima, nadam se da ces biti zadovoljan i sa igrom :)

24. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Igru znam izuzetno dobro- proveo sam par godina pikajuci veliku verziju :) Prva i duugo vremena jedina dzepna konzola :)

25. TheNick

20,104
    2,476
    113
    Ovo je u Beosoftu bilo minimum 50 maraka :D back in the day

26. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Drugar iz komšiluka je imao ovaj Turnin Turbo Betmen verziju. Šit lukd kull.

27. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,814
    937
    113
    Izgleda da je to, osim ako nema neka slična verzija. :) Hvala!

28. iggy11

1,124
    951
    113
    Napokon sam pronasao i ovu igru koju sam isto imao u kolekciji...sjecam se da sam za nju dao svoje 3 G&W konzole u zamjenu...ali isplatilo se :)

29. ivamark

ivamark Well-Known Member

5,038
    1,325
    113
  30. Golden_Axe

1,906
    570
    113
    ^Odlican info.

Share This Page