1. powered by Surfing Waves

PC Hardware - saveti, problemi itd.

Discussion in 'PC Gaming and hardware/software' started by Nyarlathotep, May 2, 2013.

1. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Ne vidim ovakav topic, a moj problem me je naterao da ga otvorim.

Ako ne odgovara da imamo josh jedan pile-up thread, ok, promenitju ime topica :)

enivej, da prekopiram post iz all day/night:

ZASHTO imam duplo manji FPS u igrama kada imam 4gb RAM nego kada stavim 3gb?
    Do Win XP je?
    Evo sada sa 3 giga, digao sam i procesor lepo za celih 500 mhz Lol, 8 sati je Prime95 krljao stress test, temperatura procesora ne prelazi 53 stepena nikakvi errori (E5200 proc).

Isto i sa 4 giga, overklok stabilno krlja, al zato igre rade ultra ochajno, sa i bez overclocka.
    Memorije nisu iste "marke" al obe su ddr2 pc2-6400 400mhz

hvala

edit:
    evo, sada i sa 3gb ram pocheo da kenja.
    Dakle, nishta nisam menjao, osim shto sam restartovao komp.
    Udjem u igru, sinotj radila na 60+ FPS sada jedva dogura do 20 -_-

edit2:
    sada sa 2gb rama sere -_-
    Dakle, shta da radim pre nego shto odluchim da u izlivu besa bacim komp sa terase?
    Ovo je neverovatno.
    CELO veche jebeni Prime95 drljao bez problema.
    Sinotj pichio igru 2 sata bez ikakvih problema, i PAF, restartujem komp, sernja.
    Barem sam skapirao da nije problem do RAM-a, predpostavljam.
    Shta bi moglo da bude?

2. Roronoa Zoro

Roronoa Zoro OMAE WA MO SHINDEIRU!

2,905
    192
    63
    ako nije CPU, a nije ni ram onda je GPU, šta drugo može biti. reinstaliraj drivere za za GPU i probaj

3. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

29,004
    2,561
    113
    Da ti se mozda ne gasi cooler na grafickoj/CPU-u? Proveri temeprature.

4. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    konstantno mi je ukljuchen cpuid hwmonitor, i temperature grafulje ne prelaze 63 stepena.
    pokushatju da reinstaliram drajvere :3

a pokushao sam i reinstalirati drajvere, nishta :\
    ochistio sam grafichku i polio je novom pastom, al' ne primetjujem nikakvu razliku u radu :(

lol, btw:
    kada sam vratio grafichku nakon chishtjenja, pocheo je da mi iskache

"Marvel 88SE61 Adapter-BIOS Version 1.1.0.L69.
    Initializing."
    To stoji nekih 3-4 minuta, i onda mi se bootuje windows.
    Kada iskljuchim jebeni Marvel u biosu, ne prepozna mi HDD koji je na IDE pa ne mogu ni da bootujem windows -_-

5. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Reshen taj Marvel problem, samo sam prebacio jumper, stajao je na master w slave present, pokushao sam samo master i vishe ne smara. Totalno sam zaboravio da sam izvadio jedan hdd koji je bio na IDE :p

Anyway, drkao sam juche grafichku sa furmark, pre chishtjenja i nove paste, dizala se do nekih 75, sada ne predje 60~ nakon istog vremena testiranja.
    ALI, igre i dalje uzhasno seckaju.

Shta bih josh mogao da uradim kako bih skapirao u chemu je definitivno problem, ne bih da na random uzimam nove delove -_-

Prekinuo sam njakanje nakon nekih 10 minuta, jer duzhe vreme temperatura nije rasla.
    Reche mi Igoritza da ti programi ne prikazuju realnu temperaturu, ali, na dodir, grafichka uopshte nije bila vrela.

Dakle, shta dalje da radim?
    Ideje su mi nestale :(

u najgorem sluchaju, koju grafichku da uzmem, do nekih 4-5 hiljada dinara?
    chisto da pogura josh neko vreme -_-

6. Roronoa Zoro

Roronoa Zoro OMAE WA MO SHINDEIRU!

2,905
    192
    63
    ubi win pre toga, pa ako onda zezaju igre onda pazari nešto

7. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Kasno, kupio sam ovo:
    http://www.limundo.com/kupovina/Racunari-i-Oprema/Komponente/Graficke-kartice/ASUS-GeForce-8800-GT-512MB-PCI-E/12242869

Kontam da je 2000 ok cena za neshto shto tju koristiti josh mesec-dva.
    Mislim da je loshija od moje grafichke, al' nebitno, ne verujem da je mnogo loshija :p

U najgorem sluchaju, moj deda tje da dobije bolju grafichku xD

8. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Konacno stigla zamena za graficku i ponovo posle 2 i kusur meseca imam PC :D

Juce sam samo instalirao Win8, nisam imao jos prilike da sve detaljno isproveravam, ali za sada sve radi.

Imam jedan "problem" u BIOS-u se voltaze i temperature pokazuju ispravno dok u Win-u nebitno sa kojim programom probam dobijem ovo :D

Voltaze su ekstremno dobre :D
    A tek temperatura oho UBER FREEZEE :D

Mislim znam da sve radi kako treba jer u BIOS-u sve korektno ispisuje, ali zasto u Win-u ovako tripuje ? Planiram OC procesora i problem je sto nemogu da pratim temperaturu procesora lol

EDIT
    Zaboravih da navedem ploca je GB GA-970A UD3 Rev 3, Win 8 64bit.

9. Wahad

Wahad Prekidać 4 Life! Staff Member Administrator

10,907
    1,908
    113
    Ovo je screen ubrzo nakon startovanja sistema :D

10. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Kupio sam danas nov monitor 24" za fun kompjuter.
    Stari od 21" sam stavio na radni komp, a old school CRT bih hteo da utopim negde.

Ali, dok se to ne desi, hoću da ga koristim kao pomoćni monitor.

Problem je što su i ovaj od 21" i CRT VGA monitori, a ja imam na grafičkoj samo jedan VGA ulaz.
    Ostalo su HDMI i PD ulazi.

Šta treba da kupim da bih VGA monitor prikačio na HDMI port?

11. Visant

Visant Captain Caveman

2,431
    14
    38
    Imas VGA-DVI konvertor za 200 din u svim PC radnjama . To je bitno zato sto je u principu DVI i HDMI standard isti samo sto DVI nema audio i multimedia interface kao HDMI . Probaj VGA to DVI pa sa njega na HDMI

EDIT: Sada vidim sta trazis :D ,zanemari sve sto sam gore napisao tebi treba analog to digital konverter koji na stranim sajtovima kosta 50 $

12. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Našao sam ga kod nas za 2-3 hiljade, što nije problem, mada me zanima - koliko koštaju monitori koji su po defaultu HDMI ili DVI?

13. Blue

Blue ....................

11,423
    620
    113
    Pa pogledaj sajt bilo koje maloprodaje kod nas.

14. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Aha, izvinjavam se, ja sam mislio da postoje moniotri koji imaju ugrađen HDMI ili DVI kabel, nisam skontao ove sa portovima :)

15. Visant

Visant Captain Caveman

2,431
    14
    38
    Moj view sonic vx2260 iz 2009-e god ima HDMI,DVI,VGA portove i bio je oko 22 hiljade tada .sada neki slicni ne moze vise da kosta od 13-14 hiljada . Ako ti nesto znaci ne bi uzimao sada monitor a da nije IPS panel i ispod 100 Hz ,sve ispod toga je automatski zastarelo i bacene pare

16. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Ne treba mi ništa za igranje i filmove, čisto za kuckanje i rad, pošto moram da imam 4 otvorena word i excel fajla plus desetak otvorenih tabova na FF.
    A dao bih 10.000 vrh za polovnjak.

17. Blue

Blue ....................

11,423
    620
    113
    Za te pare sigurno možeš da kupiš odličan polovnjak.

18. Shodan

Shodan timebomb tickin away

673
    5
    18
    Ne mogu da nateram DDR3 koji je deklarisan na 2133 MHz da radi na toj frekvenciji, pa nema šanse (na 1600 MHz radi bez problema). Ploča je MSI Z77A-G43 (flashovan BIOS na najnoviji), i5 3350P, RAM je 2x4 GB PC3-17000 Intelƒ‚‚ Extreme Masters LE (preciznije, Patriot PVI38G213C1K). Kada uključim XMP prepozna profil bez problema, ali po snimanju podešavanja neće da bootuje. Isto se dešava i kada ručno ukucam tajminge. WTF am I doing wrong?

19. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Nista cudno, masa memorija tako lose radi na tim kao preporucenim brzinama, dosta ploca se tripuje. Ja moj glupi kingston jedva na 1600mhz teram iako mu je to default. Jer su sve te memorije samo fabricki klokovane. Na koliko ti volti radi ram ?

20. Omega

Omega N64 je đubre

14,725
    1,987
    113
    Vecina modula preko 1866Mhz rade na 1.65V.

21. DragonOfTheEarth

DragonOfTheEarth Moderator

3,119
    397
    83
    Ne mogu da nateram DDR3 koji je deklarisan na 2133 MHz da radi na toj frekvenciji, pa nema šanse (na 1600 MHz radi bez problema). Ploča je MSI Z77A-G43 (flashovan BIOS na najnoviji), i5 3350P, RAM je 2x4 GB PC3-17000 Intelƒ‚‚ Extreme Masters LE (preciznije, Patriot PVI38G213C1K). Kada uključim XMP prepozna profil bez problema, ali po snimanju podešavanja neće da bootuje. Isto se dešava i kada ručno ukucam tajminge. WTF am I doing wrong?

Isti problem imao. Kingston koji je deklarisan na 1600mhz ne moze ni da se bootuje sa toliko. Tek na 1333mhz radi normalno.

22. Shodan

673
    5
    18
    Piše u specifikaciji da svi modovi rade na 1,5V, pa i taj 2133 MHz. Pokušao sam da dignem na 1,65V, no go.

Ne bih se ni cimao toliko oko toga jer sam mislio da neke preterane razlike u performansama između 1600 i 2133 ne može da bude, a onda sam video ljude po netu kako pričaju da ima... dunno.

23. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    U igrama vise od 5% izmedju 1600 i 2133 neces dobiti.

24. Shodan

673
    5
    18
    Pffffff 'be mi se za 5% tj. pola frejma :lol: Ako sam se zbog toga cimao... ok je i 1600 :D

25. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Jedino ko ima potrebu za brzom memorijom jesu ljudi koji koriste APU tj integrisane grafe koje zderu ram za sebe, tamo skoce performanse fino. I naravno za neke ozbiljnije namene, za gaming jako malo utice na fps.

26. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Kako OBOZAVAM PC, pa to je strasno.....

Zasto jebeni PC uvek nesto nerade kako valja, nesecam se da sam ikada u zivotu imao pc i da sve uvek radi ko podmazano NE....

Danas primetio da mi debilna grafa radi na nekim uzasno niskim klokovima ko za 2D mod u igrama, skinem ovaj novi RE sa 3DS-a i imam jebenih 40fps a na netu ljudi imaju 120fps sa istom grafickom lol
    Pokrenem msi afterburner i vidim da mi gpu radi na 300 mhz AHAHAHA

Jebes mi sve sada opet treba da trosim vreme i zivce da vidim u cemu je problem....

Ako ne budem resio sve za dan/dva jebe mi se prodacu ovaj komp i vise NIKADA, ama NIKADA necu dati za PC vise od 200e.
    Prvo cekanje na mrtvu grafu pa sada ovo nek se sve goni, nikada u zivotu nisam ovliko zazalio potrosene pare jebenih krvlju zaradjenih 800e i zalim ih svakim danom, master race my ass UMRI PC UMRI

Hmmm u Binary Domain se drzi klok kako valja od 925-1150mhz ide u 90% vremena je na 1150 mhz, zasto u glupom RE ne mrda sa 500mhz, eeeeee

27. Omega

Omega N64 je đubre

14,725
    1,987
    113
    Mozda da stavis neke starije drivere ako imas aktuelne.

28. Maxa

Maxa opsa!

9,544
    2,781
    113
    au grunte baš te neće, ali ne budi kao stanišinjo sa tomb raiderom :D

29. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Ne mozhesh da zakljuchash clock nekim programom?

30. Efendija

Efendija зимница мајстор ™

4,615
    694
    113
    da nemash neke ostatke od starih drajvera pa to mozda jebe selektivno neke igre, otkud znam?
    probaj driver sweeper (uninstall drajverz, sweeper u safe modu, install drajverz), zadnja verzija pre nego shto su se prebacili na neki novi nadrkaniji program je chini mi se 3.2 (tu i koristim)
    http://www.techspot.com/downloads/4266-driver-sweeper.html

p.s. jel sam ti lepo reko da ne zurish sa kupovinom novog kompa lol

31. Ace

Ace 1.000.000

2,767
    543
    113
    Jesi patchovao igru, možda je tu problem?

32. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Imam zadnje beta drajvere instalirane na cist sistem.
    Igra je patch-ovana na zadnji update.
    Skinuo sam MSI Kombustor cisto da proverim stabilnost graficke reko mozda ova vrucina nesto drnda i karta radi stabilno ko stena, drzi klok na maximumu svo vreme i gpu usage isto normalan bez ikakvih oscilacija, znaci nije hardverski problem nego neki softverski dal je do win 8, dal je do drajvera, dal je do igre ili nesto cetvrto ONLY SOME ALIENT ENTITY KNOWS....

Jako brzo me je ovaj novi komp podsetio zasto sam bio prvenstveno na konzolama zadnjih ihahaj godina.

Btw efendija lol nije da sam zurio nego nisam trebao uopste da ga uzimam, mozda na kraju i prodam pa uzmem neki malecni htpc komp i opet konzole lol

33. sokrat

sokrat Member

53
    1
    8
    Kako OBOZAVAM PC, pa to je strasno.....

Zasto jebeni PC uvek nesto nerade kako valja, nesecam se da sam ikada u zivotu imao pc i da sve uvek radi ko podmazano NE....

Danas primetio da mi debilna grafa radi na nekim uzasno niskim klokovima ko za 2D mod u igrama, skinem ovaj novi RE sa 3DS-a i imam jebenih 40fps a na netu ljudi imaju 120fps sa istom grafickom lol
    Pokrenem msi afterburner i vidim da mi gpu radi na 300 mhz AHAHAHA

Jebes mi sve sada opet treba da trosim vreme i zivce da vidim u cemu je problem....

Ako ne budem resio sve za dan/dva jebe mi se prodacu ovaj komp i vise NIKADA, ama NIKADA necu dati za PC vise od 200e.
    Prvo cekanje na mrtvu grafu pa sada ovo nek se sve goni, nikada u zivotu nisam ovliko zazalio potrosene pare jebenih krvlju zaradjenih 800e i zalim ih svakim danom, master race my ass UMRI PC UMRI

Hmmm u Binary Domain se drzi klok kako valja od 925-1150mhz ide u 90% vremena je na 1150 mhz, zasto u glupom RE ne mrda sa 500mhz, eeeeee

Otprilike je to bila i moja reakcija kada sam uzeo nov komp prosle godine u ovo vreme. Mislim da ces se lepo naigrati na tome, samo malo iskuliraj dok ne pohvatas kako i sta, vremenom ces shvatiti da to i nije tako losa investicija kada budes igrao piratske multiplatforme u 60fps umesto da dajes na next gen verzije 60e :)

Obavezno nabavi Wireless reciever i xbox 360 kontroler, i igraj na TV-u...

34. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,906
    571
    113
    Preporucite mi dobru web kameru za skajp razgovore.
    Ono sto trazim je
    1. 4:3 tip kamere (optika da bude ok)
    2. Ugradjen mikrofon (pozeljno da se glas cuje jasno i da hvata zvuk po prostoriji)
    3. Mogucnost da se kamera pricvrsti na vrh debelog CRT monitora (ne odpadaju bas sve varijatne sa stipaljkom ali generalno ona koja ima ravnu povrsinu koja se moze zakaciti/zalepiti na vrh monitora)
    4. Da li uzeti 0.3 Mpix ili 1.3 Mpix (rezolucija monitora je 1024x768) brzina neta je 6/1 Mbs?

Sta je best buy?

35. Timemaster

Timemaster Caelondian

10,000
    1,317
    113
    po meni je stvarno odličan deal ps3 eye kamera, koristim je mesecima, a skajp svaki dan, tako da moj glas ide za nju. ima čak 4 mikrofona u sebi

36. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,274
    599
    113
    Lgitech C170 ili ako možeš da priuštiš C310. Obe rade više nego odlično.

37. Omega

Omega N64 je đubre

14,725
    1,987
    113
    Takodjer preporuka za C170.

38. meca dobric

meca dobric Well-Known Member

1,415
    232
    63
    po meni je stvarno odličan deal ps3 eye kamera, koristim je mesecima, a skajp svaki dan, tako da moj glas ide za nju. ima čak 4 mikrofona u sebi

Ne bas. Imam ps eye i eyetoy. Eye jeste bolji ali i dalje daje losiju sliku ako se ne koristi tokom dana. Uzeo sam eye zbog 240 fps mogucnosti ali nisam nikako uspeo da nateram driver i virtual dub da tako snime, a kamoli da streamujem preko FMLE. Negde sam procitao da je ps eye u move bundlu losija varijanta i sigurno sam ja takvu polovnu kupio. Sto se tice mikrofona, odlicni su video konferencije u skajpu i hangoutima, tako najvise koristim kamericu. Ako nadjes eye po povoljnoj ceni 1-2kdin, sto da ne.

logitech koje carnex spominje su vise nego ok. Jedan od ucesnika u hangoutima to koristi kamera daje odlicnu sliku i dobar zvuk, jedino ako imas internet konekciju da isprati.

39. Haseo

Haseo Hands off the panda!

2,275
    203
    63
    Na par sajtova se Ps3Eye prodaje za tacno 1k din, sto je po meni kupovina veka. Koristim je kao kameru i mikrofon i prezadovoljan sam.

40. Omega

Omega N64 je đubre

14,725
    1,987
    113
    Na "oku" ne valja jedino sto je usb kabl debeo kao brodski konopac te ne moze stabilno stajati. Baza je trebala biti teska...

41. Visant

Visant Captain Caveman

2,431
    14
    38
    nije mi trebala kamera ali sada kada vidim da moze sa ps3-eye kupujem odmah :)

42. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,906
    571
    113
    Hmmm Logitech C170 nije losa mada bi trebao da se skine odgovarajuci drajver posto ce kamera biti na racunaru sa XP-om. Radice ona i bez drajvera znam, ali slika je mnogo bolja i fluidnija kada se stavi pravi drajver. Nadam se da Logitech stvarno radi drajvere za starije sisteme a ne odradjuje samo neki genericki drajver koji je XP-u reci "to je webcamera C-X1Y" a slika da ostane zamucena...

Brzina neta je:

43. Dcer

Dcer Well-Known Member

1,814
    74
    48
    Mogu da preporucim Logitech C270. Pogledaj review negdje na netu ili you tubeu.

44. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Probao dana demo RE: Revelations posto nijedna druga igra ne pravi probleme na kompu i dosao sam do zanimljivog otkrica.
    Kada u igri iskljucim FPS limiter i vsync igra radi u zakucanih 120 fps na max podesavanjima, al tada ima tearing-a koji mrzim, ukljucim ja vsync i opet grafa odluci da smanju klok na 500 mhz sto rezultuje da imam 40 fps ?? wtf lol

45. Efendija

Efendija зимница мајстор ™

4,615
    694
    113
    a da probash rivatuner fps limiter (na 60 fps recimo, mozda ce smanji tearing jbm li ga) mislim ovo - dodash u listu exe od igre i stavish max fps:
    dodushe ja ovo iz msi afterburnera radim ali valjda ima i posebno rivatuner...
    ili onaj D3Doverrider pa tu isto ubacish exe i forsirash vsync (a u igri ga iskljuchish):

46. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Fuck it obrisao sam igru sinoc, nije toliko dobra da ja gubim zivce i vreme na nju, skinucu je neki drugi put u buducnosti kada izadju neki novi drajveri za grafu, patch za igru :)

Hvala na pomoci u svakom slucaju!

47. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

29,004
    2,561
    113
    D3Doverrider je odlicna alatka, bas pomaze kod igara koje imaju retardirane developere koje ne interesuje kvalitetan PC port.

48. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Zar nemoze sve to iz drajvera da se odradi sta ima taj d3doverrider sto nema u drajverima pod game profiles ?

49. Omega

Omega N64 je đubre

14,725
    1,987
    113
    A da ti vratis fino provjereni Win7? :)

50. grunt

grunt Celeb Freak

15,386
    2,305
    113
    Cisto sumnjam da raspali RE: Revelations ne radi kako valja zbog Win 8 :)
    Posto sam u vise testovao video da AMD-ovi FX procesori bolje rade u Win 8 nema leba da se vracam nazad.
    Dok se ne nanize vise igara sto mi prave problem nema razloga da sumnjam u OS. Pre ce biti beta drajveri koje koristim ili jednostavno lose kodovana igra :D

Share This Page