1. powered by Surfing Waves

YLOD pitanja i prevencija

Discussion in 'PlayStation 3' started by Blue, Apr 7, 2012.

1. Blue

Blue ....................

11,392
    607
    113
    Mislim da nije loše da imamo thread sa savetima kako da što više odložimo/izbegnemo YLOD.

Ja se strogo pridržavam saveta da nakon igranja ostavim PS3 malo da se iskulira radi ravnomernog hlađenja i tek onda idem na turn off, to je neko svojevremeno napisao na forumu. Takođe svakih par meseci usisam spolja one otvore za ventilaciju, kapiram da i to znači bar malo.

Takođe neko ko je upućeniji bi mogao da napiše nešto više o samom YLOD-u, znam samo da je nešto do loših lemova ali ne znam koji faktor najviše utiče na njegovu pojavu. Pregrevanje ili brzo hlađenje?

Nastavite sa pitanjima i savetima.

2. voja87

voja87 Well-Known Member

9,970
    1,771
    113
    ...danas se koriste bezolovni lemovi (nadam se da sam pravilno rekao posto nisam dugo citao o ovome), vremenom, usled krivljena ploce, pucaju jer nisu fleksibilni, zato se koriste fore sa rernom/ pistoljem toplog vazduha, napukle kuglice se istope i spoje. isto ostavim malo ps3 pre gasenja, drugi savet nemam sem onog reballinga koji je trajno resenje. e sad jedno moje pitanje, zar je olovo toliko stetno? meni stoje tegovi godinama u sobi

3. Omega

Omega N64 je đubre

14,682
    1,978
    113
    U slucaju PS3, moze se povremeno upaliti i "fan test" mod da izbaci vecinu nakupljene prasine iz unutrasnjosti. Nije dobro to precesto koristiti zbog lezajeva, ali povremeno je preporucljivo (svakih par mjeseci, ili nakon duzeg neaktivnog perioda kao sto je u mom slucaju bilo oko 6 mjeseci).

4. Krompir

Krompir Active Member

579
    68
    28
    Kao i svi redovno ostavljam konzolu da se hladi 10-15 minuta pošto završim sa igranjem, snimljene pozicije (one koje nisu zaključane) redovno prebacujem na USB da barem to spasim u slučaju fatalne situacije...
    Konzola je kupljena u oktombru 2009.-te, prošlog juna nosio sam je da se očisti prašina iz nje i da se promijeni ta glupava pasta (ili kako se to već zove).
    Mogu samo da se nadam da će još poživjeti, trojka ovdje i dalje košta 300+ E.
    Valjda će MS i Sony pokazati malo više pažnje poslije RROD/YLOD problema pa da ne moramo brinuti barem o tome kod sledećih konzola.

5. doktor

doktor EmuGlx website editors

1,227
    134
    63
    Ljudi,mozda je offtopic ali da li neko zna gde se moze uraditi reballing?Imam fat ps3.I naravno da li se moze staviti neki custom hard disk u njega posto mi je ovaj od 32gb mali

6. Blue

11,392
    607
    113
    Naravno da možeš da staviš koji hoćeš 2.5" HDD...

Još jedan opšti savet je da se obezbedi dovoljno prostora oko PS3
    kako bi toplota mogla da se rasipa.

Koliko igranje na konstantno visokim temperaturama utiče na pojavu YLOD-a?
    Pitam da znam da li da palim klimu kad se igram preko leta na 35+ stepeni.

7. ktulu

ktulu kwatz!

446
    0
    0
    Ljudi,mozda je offtopic ali da li neko zna gde se moze uraditi reballing?Imam fat ps3.I naravno da li se moze staviti neki custom hard disk u njega posto mi je ovaj od 32gb mali

I mene bi ovo interesovalo. Imam jedan PS3 fat 60GB koji je odavno YLOD-ovao ali znam da je teško ili nemoguće bilo naći ljude koji rade reballing pa ne znam da li se nešto promenilo od tada.

8. doktor

1,227
    134
    63
    Naravno da možeš da staviš koji hoćeš 2.5" HDD...

Još jedan opšti savet je da se obezbedi dovoljno prostora oko PS3
    kako bi toplota mogla da se rasipa.

Koliko igranje na konstantno visokim temperaturama utiče na pojavu YLOD-a?
    Pitam da znam da li da palim klimu kad se igram preko leta na 35+ stepeni.

Nadao sam se da ne treba neki spec model hard diska kao sto je trebao kod xbox-a da bude.Ubio sam se dok sam nasao 3200bevt seriju hardova :)

9. Omega

Omega N64 je đubre

14,682
    1,978
    113
    Obavezno 5400rpm disk ubacivati u Fat, a slobodno 7200rpm u Slim.

10. Blue

11,392
    607
    113
    Dobro je došla ova digresija na HDD-ove, pošto su i oni indirektno povezani sa YLOD-om.

11. doktor

1,227
    134
    63
    Hvala Omega na informaciji.Jos samo da saznamo da li ima neko ko moze da odradi reballing :)

12. howler

howler Well-Known Member

2,364
    513
    113
    Problem je naci ljude koji imaju adekvatna aparatura za to...Vecina koji rade taj postupak imaju mrezicu za postavljanje kuglice kompatibilna sa Notebook's CPU /GPU chipova a svi znamo koliki su te chipove uporedeno sa one iz PS3ke.
    Meni je prvi PS3 60gb stradao YLODa i kad sam pitao svi su mi rekli da nisu u mogucnost da urade reballing bas zbog specificne velicine procesora.

YLOD i konstantno igranje? Sta znam radio sam godinu dana u Igraonicu gde su PS3ke radile i po 5-6 sati bez prekid tokom ljeta na 40'C zatim 5min pauza i onda opet neko sedne jos 2-3 sati tako da nisu problem radni sati vec modele i . Sve konzole sa 4 USb porta (20gb, 40gb, 60gb, 80gb) ce projaviti taj kvar kad tad.

Nego pitanje Jel ste primetili nekad da vi ventilator radi u trecoj brzini :) ...Znate kad ukljucite PS3 imate inicijalno vrtenje ventilatora dok je u XMB...Zatim kad se neka igra pokrene Fan pocinje vrteti malo brze i tako ostaje za sve vreme tokom igranja. Međutim u radnji koju sam pomenu, u ekstremnim slučajevima bilo je taj treci stupanj brzine...PS3 je zvucao kao XBOX 360 :)

13. Omega

Omega N64 je đubre

14,682
    1,978
    113
    PS3 ima cak 7 nivoa rotacije ventilatora. Na maksimumu je kada upalis "fan test". Na Slim-u (model 2100) do sada nisam cuo da se vrti brze od 2. nivoa.

14. Blue

11,392
    607
    113
    Jel to znači da su na mom 80GB modelu sa 2 USB-a manje šanse za YLOD?

15. Haseo

Haseo Hands off the panda!

2,275
    203
    63
    Yeah, tvoj je prvi koji je decent odradjen, ali opet je debeljko sto mu ne smanjuje mnogo sansu da dumre.

16. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Jedno pitanje, jel dovoljno da se ps3 redovno brise od prasine, povremeno usisaju otvori usisivacem i da se konzola gasi posle 10-15 minuta? Nema potrebe da se konzola otvara i cisti?

Imam 80 Gb fat model (sa 2 usb-a), oko 3,5 godine, i cuo sam da nije preporucljivo otvarati konzolu bez konkretne potrebe, i da moze da se desi prilikom otvaranja i cackanja oko CPU-a da se napravi hladan lem i da se pojavi YLOD.

17. Omega

Omega N64 je đubre

14,682
    1,978
    113
    Nema potrebe da se konzola otvara i cisti?

Ako do sada nisi imao problema sa visokim obrtajima ventilatora, a plus ne pusis, onda nema potrebe.

18. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Hvala

19. djurovski

djurovski New Member

319
    1
    0
    Zar toliko smeta dim cigarete? Pitam zato što video igre i pivo ne konzumiram bez cigara.
    Da se pripremim na najgore, interesuje me jel se danas taj problem oko YLOD-a rješava lako? Načuo sam da da.

20. Krompir

Krompir Active Member

579
    68
    28
    Koliko sam upoznat YLOD može da se popravi, međutim prilične su šanse će se ponoviti poslije nekog vremena, pa se procedura mora ponavljati.
    Meni od svega toga slaba korist, nisam siguran da u CG ima iko ko se bavi tim popravkama pa samo mogu da držim palčeve da će konzola još trajati.Kad sam prošle godine nosio konzolu na čišćenje bila je kod lika koji je prije toga otvarao samo jedan Slim model....

21. MagicMaster

MagicMaster Member

652
    10
    18
    Zar toliko smeta dim cigarete? Pitam zato što video igre i pivo ne konzumiram bez cigara.

Ne znam da li si imao prilike da vidiš računare i konzole iznutra koji su radili u sredinama sa 2 i više pušača .... Grozno ....

Tzv: TarDust ....

Ja saradjujem sa čovekom koji radi konzole, mislim da za 30 evra leči YLOD i daje 6 meseci garanciju.

A kakva je situacija sa slim?

Moja je slim 320 GB.

22. grunt

grunt Celeb Freak

15,238
    2,245
    113
    Daj bre kakve su ti ovo slike iz sobe sa 3 pusaca i 20 godina ne ciscenim kompom ?

Ja sam HC pusac bio, za jednu noc grind-a sam popusio preko pakle i posle godinu dana bilo je mozda par milimetara te slepljenje prasine, jeste smeta uredjajima, al daleko od toga da je ovako ekstremno lol

23. MagicMaster

MagicMaster Member

652
    10
    18
    par milimetara te slepljenje prasine
    je jako mnogo, za te stvari .....

24. djurovski

djurovski New Member

319
    1
    0
    http://vukajlija.com/zabava/posteri/469239

25. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Mene zanima da li je moguce da se prilikom otvaranja konzole i ciscenja oko procesora moze napraviti hladan lem i tako nastati YLOD?

26. Schmajser

Schmajser New Member

6
    0
    0
    A zbog cega je potrebno da se konzola ostavi u leru 10-15 min posle igranja? Imam fat 80gb sa 2 usb-a oko 3,5 god. Do sad sam samo povremeno brisao prasinu s njega i to je to. Jos jedno pitanje, da li pojacan zvuk venta znak da ce u skorije vreme da se desi nesto s njom npr YLOD ili tako nesto?

27. Krompir

Krompir Active Member

579
    68
    28
    Pa, nije zgorega da konzola izbaci topli/vreli vazduh i da se polako ohladi.Ja sam to odavno počeo da radim, jer me je od dana kupovine zabrinjavalo koliko se moj slim model zagrijava....

28. MagicMaster

MagicMaster Member

652
    10
    18
    Da objasnim plastično: Ne znam da li si primetio recimo neki automobili kada ih ugasiš, ventilator nastavi da radi još neko vreme. A neki odmah ugase i ventilator. E , PS3 je kao ova druga sorta. Iako je pun vrućeg vazduha, i ako je ugasiš odmah posle igranja, taj vruć vazduh ostaje unutra, i hladi se prirodno i prirodnom promajom izlazi ....

A kada izadješ iz igre, takt procesora i koprocesora se smanjuju, (smanjuju gas) počinju da se hlade, a ventilator nastavlja da izbacuje i dalje taj vazduh, i brže se ohladi konzola. . .. .

Proveri i kako radi, imao sam neke primerke, da li se tu nešto poremeti, ne znam, ali recimo, igram neku igru, on uključi i treću brzinu ventilatora, ali vazduh pozadi jedva da je topao. Što je i OK, baš me briga, bolje on da radi, nego da se greje. E, sad, fora je kad izadjem iz igre, on nastavlja da radi tom brzinom još dosta, i tek kad je ugasim, i ponovo upalim, on se vrati na prvu brzinu. . . Kao da se sporije hladi, ili kao da konzola "zaboravi" da "kaže" ventilatoru, "e, ajde, u redu, je smiri se, opasnost prošla..." ...

Šta to može biti?

Napominjem da sve vreme uopšte nije vruća, slim mi se više greje . . .

29. Schmajser

Schmajser New Member

6
    0
    0
    Tako je i meni na fat 80Gb ali ne cimam se previse posto je generalo i dalje tiha u odnosu na neke koje sam cuo :)

30. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Da, tako je i meni vec neko vreme, ali osim toga konzola radi bez problema.

Koliko stvarno pomaze povremeno usisavanje ventilatorom?

31. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Juce sam bas usisao ps3 sa usisivacem, i mogu da kazem da je razlika vise nego osetna. Manje se cuje, i konzola znatno sporije prebacuje ventilator u vecu brzinu :)

32. Blue

11,392
    607
    113
    Ja ga usisavam svakih mesec dana iako nema prašine na otvorima.

33. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Mozda je usisavanje jednom mesecno malo preterano i nepotrebno. Mislim da je mnogo korisnije sto cesce brisanje konzole i njene neposredne okoline nekom magicnom krpom, kao i pokrivanje konzole necim kada se ugasi i tog dana vise ne koristi.

34. grunt

grunt Celeb Freak

15,238
    2,245
    113
    @zico
    Ja sam to radio prva dva meseca i rekao fuck it :D Posto mi se ps2 kupao u tonama prasine pa je bez ikakve greske radio 6+ godina i to uz mnogo vise koriscenja nema sanse da se sada previse cimam oko odrzavanja konzole, ko je tu gazda ja ili ona :D

35. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Haha, razumem te, jeste malo cimanje, ali se itekako isplati, jer je ps3 najosetlljiviji na prasinu :) Uz to, ps2 je bio nesto sasvim drugo, manje komplikovana masina i ujedno znatno izdrzljiviji.

36. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Ne znam zasto to nikada ranije nisam uradio, ali danas sam prvi put ukljucio onaj fan mod na mom preko 3,5 godine starom PS3, iako ga redovno brisem od prasine i ponekada usisam usisivacem. Kako je proslo? DIMNA BOMBA! :lol:

37. djurovski

djurovski New Member

319
    1
    0
    Uradio sam i ja na svom slimu starom skoro 3 godine taj fan test i potjera ga 20 sekundi i ni traga od prašine. Znači lažu za cigare.

38. grunt

grunt Celeb Freak

15,238
    2,245
    113
    Kako mislis lazu ? Pa od cigara ne ulazi prasina u ps3 nego katran u gasovitom obliku on se LEPI na stvari kada se hladi i na njega se onda slepi i prasina, nemoze ti to fan izduvati napolje :)
    Al svakako ps3 ima male otvore i relativno slab protok vazduha pa ako bas ne zapusis totalno sobu ili duvas direkt u njega ne bi trebalo da mu smeta.

39. cile

cile New Member

7
    0
    0
    Pozz svima! Imam 40gb konzolu oko 2 godine, skoro je "dobila" YLOD, pa sam je nosio u Virtual shop na popravku... Rekli su mi da konzolu drzim vodoravno zbog pregrejavanja, tako sam I uradio ali posle 15 min. igranja pocne ventilator nenormalno da hladi (tako je bilo I pre YLOD)! Kada je stavim vertikalno, ventilator se pojaca tek posle 30-60 min. igranja, radi oko 20 min. zatim se smiri... Kada klima spusti sobnu temp. na 22 stepena, koliko god da igram ps3 ventilator ostaje miran... Serviseri su mi rekli da je bucan ventilator sasvim normalna pojava posle YLOD-a jer je konzola u kvaru, pregreva se I to ventilator mora da ohladi, zato pojacava stepen rada... E sada moje pitanje je da li ste vi imali YLOD I kako se vasa konzola ponasala posle toga? Imate li neko resenje, kako da ohladim kozolu a da ne palim klimu?? Da li je uopste moguce vratiti konzolu u normalno stanje, da se ne pregrejavaju CPU I GPU ovako kao sada...? Hvala!

40. Haseo

Haseo Hands off the panda!

2,275
    203
    63
    Pozz svima! Imam 40gb konzolu oko 2 godine, skoro je "dobila" YLOD, pa sam je nosio u Virtual shop na popravku... Rekli su mi da konzolu drzim vodoravno zbog pregrejavanja, tako sam I uradio ali posle 15 min. igranja pocne ventilator nenormalno da hladi (tako je bilo I pre YLOD)! Kada je stavim vertikalno, ventilator se pojaca tek posle 30-60 min. igranja, radi oko 20 min. zatim se smiri... Kada klima spusti sobnu temp. na 22 stepena, koliko god da igram ps3 ventilator ostaje miran... Serviseri su mi rekli da je bucan ventilator sasvim normalna pojava posle YLOD-a jer je konzola u kvaru, pregreva se I to ventilator mora da ohladi, zato pojacava stepen rada... E sada moje pitanje je da li ste vi imali YLOD I kako se vasa konzola ponasala posle toga? Imate li neko resenje, kako da ohladim kozolu a da ne palim klimu?? Da li je uopste moguce vratiti konzolu u normalno stanje, da se ne pregrejavaju CPU I GPU ovako kao sada...? Hvala!

Ne.

41. howler

howler Well-Known Member

2,364
    513
    113
    Ne.

:lol:

Zavisi sta su radili na konzoli...Ako je u pitanje Reflow...povratak YLODa je neizbezan a prema tome kako se ventilator ponasa ocekuj da ce ti crchi svaki trentuak.
    Reballing? Mozda i dozivi jos neku godinu. Zavisi od kvaliteta samog servisera.

42. cile

cile New Member

7
    0
    0
    Da li mozes da mi objasnis koja je razlika izmedju reflowa I reballinga?

43. Blue

11,392
    607
    113
    Jel ime veze to u kom položaju je konzola sa grejanjem?

44. howler

howler Well-Known Member

2,364
    513
    113
    Chipove u tvom PS3 izgledaju

reflow - duva se topli vazduh(300-400'C) kako bi spoili odlemljeni kontakte/kuglici koje vidis na slici
    reballing - menjaju se te kontakte/kuglice sa novi pouzdanji (olovni)

Jel ime veze to u kom položaju je konzola sa grejanjem?

To i meni paradoksalno..Svi kazu kao horizontalni polozaj vise hladi..a teoretski ipravljena konzola bi po pravilo trebala da vuce vise vazduh

45. cile

cile New Member

7
    0
    0
    Mislis da ne bi vise trebao da luduje ventilator ako je uradjen reballing?

YLOD jel to neki kvar u cipu ps3 ili je samo odlemljeni spoj cipa??

46. howler

howler Well-Known Member

2,364
    513
    113
    -Apsolutno, nema potrebe da ulazi u 5-toj brzini ako je sve u redu sa chipove a reballing ih vraca u njihovo farbicko stanje....
    Kod nas u Makedoniji nasao servis gde rade to za 40 eura pa sad meni svejedno i da rikne, popravis-prodas-uzmes slim ver.2 :D
    -YLOD - najcesce odlemljeni spoj cipa

Nego u vezi hladenja - sklopio sliku nabrzinu :p

Onaj predni resetkasti deo je zaejabancija i neznam sta su dizajnirali kada su razmisljali da ce ono biti dovoljan protok vazduha za 90nm chipove.
    Noviji Fat modeli pa imaju kruzni tok hladenja sto je po meni znatno bolje uradeno. Sad ako postavis vertikalno sama toplina ide najgore sto po pravilo bi trebalo jos bolje hladiti

47. Blue

11,392
    607
    113
    Znači bolje uspravno. Mada je meni najlogičnije da položaj PS3 i nema veze nego samo da ima prostora oko konzole.

48. cile

cile New Member

7
    0
    0
    I ja takodje mislim da je bolji vertikalni polozaj... Kao sto sam rekao u horizontalnom polozaju ventilator mi se pojaca posle 10 min igranja, u vertikalnom polozaju sinoc celu noc se nije cuo, a I jutros sam igrao oko sat I po I skroz je mirno radio... Sta mislite jel ovo neki dobar znak? :)

49. gruja

gruja I am God of War

6,313
    852
    113
    Sat ipo?ja ps3 negasim dok nepredjem gow3 :D

50. Zico

Zico Member

376
    1
    18
    Zanima me da li neko zna da li neko radi taj reballing u Beogradu i kolika je cena?

Share This Page