1. powered by Surfing Waves

Zašto je propao Dreamcast?

Discussion in 'Sega Dreamcast' started by likurg, Jul 15, 2011.

1. likurg

likurg New Member

187
    1
    0
    OP lost during fucked up DB convertion

2. darkado

darkado EmuGlx veteran

7,038
    1,564
    113
    uefa dream soccer je bio ok, samo shto su golmani znali da se zabaguju

3. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,316
    1,026
    113
    To i nedostatak dvd drivea.

4. likurg

likurg New Member

187
    1
    0
    Nedostatak DVD-a apsolutno nije bio nedostatak. U to vreme igre nisu ni bile velike (niska rezolucija, male teksture). Posto je Sega DC standard imao diskove od 1GB pirati su se dosetili da ako ripuju igre one mogu da se snimaju na obicnim diskovima od 700MB. Tako je i pocela piraterija na DC.

Inace, DVD nije bio nedostatak ni za one koji gledaju filmove. Koliko je ljudi koristilo PS2 kao video player. Ko danas koristi XB360 ili Wii kao player. Niko. PS3 i mozda zbog velike cene BR playera, ali i to retko ko.

5. Ryo

Ryo Veteres

1,862
    329
    83
    Koliko je ljudi koristilo PS2 kao video player. Ko danas koristi XB360 ili Wii kao player. Niko. PS3 i mozda zbog velike cene BR playera, ali i to retko ko.

U Japanu su ga kupovali samo zbog toga sto je pustao DVD.

Druga stvar, Hype - ZOMG IT HAZ DVD! Po istom principu - koliko ljudi je igralo Metal Gear Solid 2 dok smo mi na DC-u peglali igre koje su bile svetlosnu godinu daleko od svega sto je postojalo na trzistu? Niko. Ali su posle E3 najave cekali kao ovce, misleci da Isus ponovo dolazi. Sony je imao bolji marketing, vise kesha, uspesnu konzolu iza sebe, u principu sve sto Sega nije imala.

Kratak, ali fin dokumentarac.

http://www.youtube.com/watch?v=j3NfgF08EQE

http://www.youtube.com/watch?v=e27kjhZXQqE

6. likurg

likurg New Member

187
    1
    0
    Za marketing si apsolutno u pravu. Ja sam uzeo DC (donet iz Svice) krajem 99. Ljudi su cekali jos preko godinu dana dok prve dvojke nisu stigle kod nas. Stalno su bila neka odlaganja. Ali je hajp bio neverovatan. Sony opet odlozio PS2 - da ali zbog toga sto ce imati to i to i to.... Cak u pocetku, sve su igre bile slicneg kvaliteta na oba sistema. Pa prvi online sam igrao preko Sege a ne preko PC-a. Preko njenog modema. Pa tek Quake sa split screen podrskom za 4 igraca. Wow. Ali dzabe.

7. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,316
    1,026
    113
    Mozda nedostatak dvd nije bio problem u prvoj godini ali posle toga je postao jedan od glavnih razloga propadanja konzole.Ipak je konzola predvidjena da traje barem 4-5 godina.

8. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

29,721
    2,769
    113
    Netreba zavoraviti i trenutak kada je EA napustio DC develompment.

9. voja87

voja87 Well-Known Member

10,853
    2,133
    113
    sega je htela da ima 20 konzola odjednom od kojih su sve propale, ok nije imao dvd drajv, ea otisao zbog saturna, laka piraterija...jednostavno nisu imali vise para

10. Me vs. Myself

Me vs. Myself New Member

13
    0
    0
    Ovo što kažete za hajp je tačno. A u Japanu je Dreamcast flopnuo zato što Sega nije imala podršku Squaresofta (a ni Enixa). Uprkos tome što su Soul Calibur i Shenmue bile najnaprednije igre svog vremena - ova druga, čak, i najskuplja igra svih vremena do tada.

11. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

20,240
    2,546
    113
    Da, najbolje da je propao zato sto nije bilo fudbala na njemu LOL Mislis da je to nekome u USA znacilo ista? :) Nedostajale su tu bitnije stvari, podrska par velikih izdavaca pre svega. Svejedno DC ja imao svoje vreme, kratko doduse, ali je tada vladao.

12. rale

rale the first to witness

1,984
    161
    63
    ja bih rekao da je propao zbog ps2.

13. Blue

Blue ....................

11,619
    672
    113
    Mislim da Dreamcast ne bi propao da Sega nije imala finansijske probleme od ranije.

14. gogos11

gogos11 New Member

26
    0
    0
    Sve je to bilo do manjka izdavaca, kao sto je i Nick naveo, onda jos uz to nije Sega imala sredstva kao npr. Sony, i na sve to i marketing...

15. likurg

likurg New Member

187
    1
    0
    Jebeni third party izdavaci. Zato Nintendo rula. Vecinu igara prvog talasa iznese sam.[hr]
    E da. Jedna od stvari koja je unistila Dremcast je i dugo najavljivani Sony PS emulator koji nikad nije profukcionisao kako treba.

16. likurg

likurg New Member

187
    1
    0
    Tek sam sada naleteo na podatak da jue Sega prodala više Saturna nego Dreamcast-a. Neverovatno.

17. Dcer

Dcer Well-Known Member

1,814
    74
    48
    Za propast Dreamcasta su zasluzni, EA, Sega Saturn, Sony, los tajming i jos nekih milion stvari oko kojih me mrzi da detaljisem. I pored svega toga broj igara i njihov kvalitet je impresivan u odnosu na kratak zivot DC-a!

18. gruja

gruja I am God of War

6,314
    859
    113
    Netreba zavoraviti i trenutak kada je EA napustio DC develompment.

Da sigurno su propali zato sto svakih mesec dana nisu vise izbacivali need for speed za dreamcast :D
    Sony ih je pregazio sve u toj generaciji i kraj price,sada je situacija drugacija,ovu generaciju je obelezio wii po prodaji a po kolicini kvalitetnih naslova xbox360, ps3 je najvise izduvao ali nisu propali jer su malo jaca firma od sege.
    Sega je i ranije bila u kanalu, jedini njihov uspeh je mega drajv dvojka, ostale konzole su sve nekako zbrzali pa cak i krvavi dremacast gde nisu mogli da se strpe i ubace dvd drajv, garantujem zivotom da bi dan danas stancovali segu kao sto se radi sa ps2 :)

19. crashbandicoot

crashbandicoot Member

61
    4
    8
    Za pravog sega lovera nijedna segina konzola nije fail a posebno ne dreamcast :)

8BALL likes this.
  20. Visant

Visant Captain Caveman

2,447
    15
    38
    Zvuci malo surealno i previse pojednostavljeno ali i dalje za postovanje

21. voja87

voja87 Well-Known Member

10,853
    2,133
    113
    tacno se secam clanka u bonusu:)

22. Omega

Omega N64 je đubre

15,065
    2,096
    113
    Za pravog sega lovera nijedna segina konzola nije fail a posebno ne dreamcast :)

Jeste 32X ako je smatras za posebnu konzolu. :p

23. Visant

Visant Captain Caveman

2,447
    15
    38
    Meni su fail svi dodaci za konzolu pošto je to jeftin način da se zaradi brdo para bez da ulažu u R&D previše

24. Omega

Omega N64 je đubre

15,065
    2,096
    113
    Sega CD je recimo bio odlican dodatak sa solidnim igrama, a tesko je bilo ocekivati da se pojavi 3 godine ranije.
    32X je s druge strane bas bio odron. Ista kategorija kao Satellaview, N64DD, X360 HDDVD i sl.

25. TheNick

20,240
    2,546
    113
    Dramcast je failovao u svojim kasnijim godinama ali actually imao je ODLICAN LAUNCH, i veoma dobru prvu godinu... tek 2002. su stvari otisle u kurac... Cak sta vise prva godina PS2 je bila jako slaba, pa je bilo i ovakvih zajebancija

http://www.youtube.com/watch?v=XxLLhwCx4cM

...ali na duze staze Sony je ugasio SEGU skroz. Sto se tice fransiza zapocetih na DC-u lista je ogromna, mnogo veca od 2k sportova. Metropolis Street Racer je preteca Gothama i Forze, bilo je to i puno ekskluziva koje su kasnije razgrabili PS2 i GC... RE Code Veronica, Skies of Arcadia, Sonic Adventure serijal... Dead of Alive 2... svojevremeno mega popularni MMO Phantasy Star Online, sve DC ekskluzive bile

26. gruja

gruja I am God of War

6,314
    859
    113
    Zao mi je dreamcasta kao konzole.
    Zato sam i kupio ps2 2002 :D

27. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,316
    1,026
    113
    Dok sam gledao ovaj nikov video nisao sam na ovo

http://www.youtube.com/watch?v=sGbjHkUUh08&feature=player_embedded#at=253

28. Solesoslav

Solesoslav Member

540
    13
    18
    Dzabe, sve je to wishful thinking.

29. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,197
    745
    113
    Ja mislim da je bitnije sto je SEGA prezivela kao softver developer/publisher. Ionako ima visak konzola; dovoljno je sto postoje PC, (uslovno uzimam PC kao konzolu za igranje) Nintendo i Sony/MS ( PS i XBOX, pogotovo najnovija inkarnacija istih, su jedno te isto hardverski - tako da jedna je visak : Bye bye XBone :) )

30. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Da se ms povuce iz konzola sony bi nas rape-ovao :) cim su se okurazili sa ps4 -tras, net se placa.

31. TheNick

20,240
    2,546
    113
    Industrija danas u 2013. nema veze sa onom iz 2001. Danas nije dovoljno samo napraviti hardware koji pusta igre i stancovati 1st party ekskluzive. Danas su multiplatform sranja najtrazenija svako ko kupi konzolu ocekivace da na njoj ima CoD, AC, GTA i slicna sranja... Tako da bi hardware morao da bude izrazito konkurentan a ne Wii U, a to nije ni malo jeftino... Drugo, nije dovoljan samo hardware i igre, potreban je online servis, serveri za milione usera sto takodje kosta nenormalno za development i odrzavanje... Pa mogu da zamislim i kakav besan marketing bi trebao da se neko ubaci u trku danas... Prakticno trebalo bi da imaju vise para od Sony-a makar da bi imali sanse uopste... a nisu ni blizu. Tako da realno nema od toga nista ni u ovoj generacij.

Jedino ako bi se Apple ukljucio u pricu, to bi onda bilo realnije... Ali u tom slucaju ne bi bio Dreamcast 2 lol vec iSega :D Dreamcast ime je cool, niko nikad nije mrzeo Dreamcast... samo su voleli PS2 vise.

32. gruja

gruja I am God of War

6,314
    859
    113
    Sve to stoji ali,sto se mene tice ps2 je i onako sa svojim izgledom kao stub osnove da nekazem ,objasnio kako ce da stoje stvari sa gejmingom,ja sam bog i batina od konzole a vi svi ostali crknite :)

33. Solesoslav

Solesoslav Member

540
    13
    18
    Industrija danas u 2013. nema veze sa onom iz 2001. Danas nije dovoljno samo napraviti hardware koji pusta igre i stancovati 1st party ekskluzive. Danas su multiplatform sranja najtrazenija svako ko kupi konzolu ocekivace da na njoj ima CoD, AC, GTA i slicna sranja... Tako da bi hardware morao da bude izrazito konkurentan a ne Wii U, a to nije ni malo jeftino... Drugo, nije dovoljan samo hardware i igre, potreban je online servis, serveri za milione usera sto takodje kosta nenormalno za development i odrzavanje... Pa mogu da zamislim i kakav besan marketing bi trebao da se neko ubaci u trku danas... Prakticno trebalo bi da imaju vise para od Sony-a makar da bi imali sanse uopste... a nisu ni blizu. Tako da realno nema od toga nista ni u ovoj generacij.

Jedino ako bi se Apple ukljucio u pricu, to bi onda bilo realnije... Ali u tom slucaju ne bi bio Dreamcast 2 lol vec iSega :D Dreamcast ime je cool, niko nikad nije mrzeo Dreamcast... samo su voleli PS2 vise.

Ma gde hardware da bude konkurentan. Pa vecina multiplatform igara predprosle generacije su izlazile za Xbox i PS2, a tek poneka i za GC, a GC je mnogo blizi Xbox-u po snazi nego sto je blizi PS dvojci.

34. Ryo

Ryo Veteres

1,862
    329
    83
    potreban je online servis, serveri za milione usera sto takodje kosta nenormalno za development i odrzavanje...

Što nas podseti na Dreamarenu/SegaNet i to koliko je Sega bila ispred vremena.

http://www.youtube.com/watch?v=nwWbqU7khB0

http://www.youtube.com/watch?v=UyV8O8C52Yg

http://www.youtube.com/watch?v=p-WTAKIAIOQ

Sve to stoji ali,sto se mene tice ps2 je i onako sa svojim izgledom kao stub osnove da nekazem ,objasnio kako ce da stoje stvari sa gejmingom,ja sam bog i batina od konzole a vi svi ostali crknite :)

Ubeđen sam da bi Sega, da nije stojala pred finansijskim ambisom, bila mnogo zajebaniji konkurent Soniju nego što su to bili Microsoft i Nintendo.

35. Visant

Visant Captain Caveman

2,447
    15
    38
    IMO da postoji jos jedan ozbiljan konkurent bilo bi sve mnogo bolje i sony i m$ ne bi drzali monopol nad hard core gaming-u . Mozda sam beznadezni romanticar ali bi me SEGA imala svaku generaciju

36. voja87

voja87 Well-Known Member

10,853
    2,133
    113
    nemoj apple da udje, jedno je sigurno imali bi lepu konzolu...znam za pippina ne mora niko da ga kaci :p

37. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,625
    782
    113
    najveći razlozi za propast Dreamcasta su

1) Cena PS2
    2) PS2 je imao DVD
    3) Sonijev marketing koji SEGA nije mogla da isprati
    4) EA je napustio DC, tada su Maden, Fifa i NBA Live bili najprodavanije franšize u svetu igara
    5) Nekontrolisana piraterija

38. Omega

Omega N64 je đubre

15,065
    2,096
    113
    4) EA je napustio DC, tada su Maden, Fifa i NBA Live bili najprodavanije franšize u svetu igara

Zbog toga sto su se okrenuli NEC-u a ne 3dfx-u. To je bio glavni razlog, i nije da SEGA nije bila upozorena na to jos u prototip fazi.

39. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,903
    953
    113
    Nema veze propast Dreamcasta ni sa samim Dreamcastom ni sa PS2 ni sa bilo cim drugim vec sa samom Segom i neverovatno glupim potezima koja je ta kompanija cinila pre lansiranja Dreamcasta.

Radi se o tome da je pre lansiranja Dreamcasta Sega izdala 1 konzolu (Saturn) i dva dodatka za konzolu Sega Mega Drive 2 (32x i Sega CD) koji su se takodje reklamirali kao maltene 2 nove konzole. Sva tri sistema su bila skupa u vreme kada su se pojavila a imala su malu i kratkotrajnu podrsku. Svako ko je kupio neki od ova 3 proizvoda se posle brzog napustanja tih proizvoda osecao prevarenim.

Lako je sada da mi zakljucujemo da je Dreamcast bio odlicna konzola u vreme kada se pojavio ali upravo kada se Dreamcast pojavio to je bila 4. Segina konzola u poslenjih 6 godina (1992-1998) od kojih su predhodne 3 bile maltene potpuni promasaji i vecina korisnika nije ocekivala da ce Dreamcast biti konzola u koju vredi uloziti svoj novac.

To sto se Sega napokon uozbiljila za vreme izbacivanja Dreamcasta posle cak 3 neozbiljna lansiranja i odrzavanja svojih sistema nije moglo vise da je spasi sto se tice trzista hardvera konzola. Zapravo ni tada se Sega nije uozbiljila, jer iako su ovoga puta napravili odlicnu konzolu sa odlicnim igrama, oni su je na prvoj prepreci (lansiranje PS2) napustili posle manje od 2 i po godine ( ne racunajuci Japan, konzola na trzistu je jedva postojala godinu i po dana, GODINU I PO DANA).

Mozete vi iz nostalgije obozavati Segu koliko hocete ali objektivno sve ovo je dokaz da su oni u tom periodu samo jurili sa brzom velikom zaradom, nisu imali uopste postovanja prema korisinicima koji su kupovali njihove proizvode, i meni, iako mislim da je Dreamcast fenomenalna konzola, ih uopste nije zao. Sve ovo plus sve one prljave marketinske kampanje u kojima su ne objektivno stalno ponizavali konkuranciju (Nintendo i Sony) i govorili o sebi kako su najjcool su razlog da mislim da je Sega zasluzila da prodje i gore.

40. gruja

gruja I am God of War

6,314
    859
    113
    Sega je napravila odlicne igre na megadrive i tu nema Boga!
    Ne moze niko da me ibedi da je neki gears inovantniji od vectormena,aladina ili sonika :)

41. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,903
    953
    113
    Od tih igara koje pominjes Sega je napravila samo Sonica.

42. TheNick

20,240
    2,546
    113
    Ma gde hardware da bude konkurentan. Pa vecina multiplatform igara predprosle generacije su izlazile za Xbox i PS2, a tek poneka i za GC, a GC je mnogo blizi Xbox-u po snazi nego sto je blizi PS dvojci.

Nintendo je van konkurencije, bas kao i tada i sa Wii-om i sada sa Wii U-om... Nintendo konzola se kupuje da bi se igrale Nintendo igre, nisam siguran da bi SEGA mogla da isprati isti model... Jer se ni Nintendo nije proslavio sa istim, osim u slucaju Wii-a koji je ispao cudo zahvaljujuci casual publici koja ga je prihvatila (a sahranila GC i Wii U sada)

43. Dendy Somari Comrade

Dendy Somari Comrade Active Member

773
    231
    43
    to je bila 4. Segina konzola u poslenjih 6 godina (1992-1998) od kojih su predhodne 3 bile maltene potpuni promasaji i vecina korisnika nije ocekivala da ce Dreamcast biti konzola u koju vredi uloziti svoj novac.

32X i Sega CD nisu konzole, vec dodaci. Sega CD nije bas sjajan, ali nije ni potpuni promasaj kao sto tvrdis, daleko je bolji nego 32X koji je stvarno bio tezak fail. 32X je zamisljen kao Segin odgovor na Nintendove Super FX i Super FX 2 igre. Sega nije mogla da napravi jeftinu alternativu tim SNES kertridzima za Mega Drive. Njihov jedini pokusaj, Virtua Racing, kostao je 100$, pa su se zajebali i izbacili 32X. Osim toga, iako je 32X sranje, njegova cena nije bas bila toliko visoka kao cena nove konzole. 32X je u USA kostao oko 150$, dok je Saturn na launch-u bio 400$.

Mislim da ti dodaci za Mega Drive nisu igrali veliku ulogu u Seginoj propasti. Za nju su daleko zasluzniji nedostatak killer app-a za Saturn i los marketing van Japana(gde je marketing bio odlican i gde se konzola prodavala bolje nego N64). 3D ili 2.5D Sonic od Sonic Team-a u prvoj godini i dobra reklamna kampanja za zapad bi verovatno spasli Saturn, cija je softverska podrska, van japana, trajala samo 3 godine.

Sve ovo plus sve one prljave marketinske kampanje u kojima su ne objektivno stalno ponizavali konkuranciju (Nintendo i Sony) i govorili o sebi kako su najjcool su razlog da mislim da je Sega zasluzila da prodje i gore.

To je radila samo Sega of America.

44. TheNick

20,240
    2,546
    113
    Dreamcast je imao odlican marketing u US i Evropi bas su ga gurali... Nista manje agresivnije od Sony-a, cak sta vise... PS2 marketing sa pocetka u US i Evropi je bio minimalizam cist

45. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,625
    782
    113
    @Super Simke 64
    Kada bi tvoja teorija držala vodu Dreamcast ne bi imao, u to vreme, najbolji start za i jednu konzolu u istoriji. Imali su odlične igre i odlične usluge. Ono što nisu imali su Sonijeve pare i DVD, umesto njih su imali problema sa piraterijom i izdavačima igara.

46. gruja

gruja I am God of War

6,314
    859
    113
    @Super Simke 64
    Kada bi tvoja teorija držala vodu Dreamcast ne bi imao, u to vreme, najbolji start za i jednu konzolu u istoriji. Imali su odlične igre i odlične usluge. Ono što nisu imali su Sonijeve pare i DVD, umesto njih su imali problema sa piraterijom i izdavačima igara.

Bravo :)

47. grunt

grunt Celeb Freak

16,159
    2,681
    113
    Kada bi danasnje konzole imale start i prvu godinu game wise kao DC gde bi nam kraj bio, konzola je sabijala u svakom pogledu. Stvarno steta sto nisu uspeli sa njom, danas bi mi sigurno Segina konzola bula na prvom mestu za kupovinu.

48. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,197
    745
    113
    Nisam bas upoznat istorijom DC, pa bi hteo da neko malo elaborira "Problem sa piraterijom".
    Mislim, sto bi to bio Segin problem, zar nije to problem uopste ?

49. Ryo

Ryo Veteres

1,862
    329
    83
    Problem je što nije bio potreban nikakv modchip, samo narežeš disk i ubaciš u konzolu. Najlakša piraterija ikada.

50. KYO

KYO New Member

38
    0
    0
    Problem je što nije bio potreban nikakv modchip, samo narežeš disk i ubaciš u konzolu. Najlakša piraterija ikada.

Koliko se ja secam bio je potreban boot disc zvani "Utopia".Pre pokretanja bilo koje narezane igre,ide "Utopia",pa se prodje kroz meni,par klikova,otvore se vratanca cd drive-a konzole,i tek onda ubacuje igra,naravno konzola sve vreme radi.Tako je bar bilo kod mene :)

Share This Page