1. powered by Surfing Waves

ZX Spectrum : Igre koje vredi odigrati

Discussion in '8-bit kompjuteri' started by CTOJAH, May 5, 2012.

1. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,197
    747
    113
    Ko sto sam naslov kaze - godina je 2012, trideseta nakon pojave Spektruma, a ovo su igre koje i danas nisu izgubile nista na igrivosti !
    Znaci nabrojacu ovde sve one Spektrumove igre koje i po danasnjim standardima (sto se tice igrivosti) bi mogli da prodju recimo kao WiiWare/Flash/Indie naslovi :
    - Ali Baba (nase gore list)
    - Antics *
    - Arkanoid
    - Astronut (po meni najbolja Spektrumova igra !)
    - Bomb Jack (najbolji BJ uopste - sto se tice playability-ja)
    - Bosconian '87
    - Boulder Dash
    - Bruce Lee
    - Chronos (ni do danas nisam dokucio kako su uradili pocetnu melodiju i kako su je ugurali u 48 K i to sa sve igrom !)
    - Chuckie Egg (neverovatna kontrola glavnog karaktera !)
    - Commando
    - Dynamite Dan (za hard-core igrace)
    - Exolon (mnogi kazu : Najbolja - nisu daleko od istine, bar sto se tice tehnickih karakteristika)
    - Frank'n'Stein (kako bih samo voleo da vidim ReMake)
    - Freez'Bees (Spektrumov Pengo - jedna od starijih igara - veoma zabavna)
    - Green Beret
    - Hyper Sports (jako zarazna)
    - I Ball 2
    - Jet Pac (ima je cak kao bootleg i u MAME !)
    - Kane (western tema)
    - Kokotoni Wilf (necete se smiriti dok je ne prodjete !) *
    - Krakout (veoma dobar horizontalni klon Arkanoida)
    - Light Force (izvanredna grafika)
    - Lode Runner (mislim, sta reci...)
    - Manic Miner (Legenda !) *
    - Match Point (jedan od prvih tenisa)
    - Moon Cresta (veoma dobar arkadni port)
    - Moon Alert *
    - Mr. Wimpy
    - Ms. Pacman
    - Nebulus (fenomenalna izvedba)
    - Nomad (postoji za PC odlican rimejk odlicnog originala !)
    - Painter (ovu igru sam svojevremeno skinuo sa radija - seca li se neko ?)
    - Pheenix (jako igrivo)
    - Ping Pong
    - Pippo (odlicna puzzle/arkadna igra)
    - Raid over Moscow (vreme "hladnog rata" a vi idete na Moskvu sa ciljem da unistite nuklearni reaktor koji je navodno smesten u Kremlju ?!)
    - River Raid
    - Splitting Images
    - Transmuter *
    - Uridium (mnogi su mislili da se ovo ne moze portovati sa C64 - mnogi su pogresili !)
    - Viking Raiders (jedna od prvih poteznih strategija)
    - West Bank
    - Xecutor (tehnicki vrhunski odradjen vertical shooter)
    - Zynaps
    - B.C.'s Quest for tires (ako niste do sada - obavezno odigrajte)
    - H.E.R.O. (veoma zarazno i igrivo)
    - PSSST (jako originalno)
    - Soldier of Fortune
    - Terra Cresta (odlican vertical shooter)
    - Barbarian (odsecite glavu protivniku - bukvalno !)
    - Panama Joe (Spektrumov Montezuma's Revenge)
    - Mikie (vecna tema : ucenici VS profesori)
    - Ano Gaia (cini mi se najkvalitetniji shooter bez razlike sto se pojavio kao covertape u Your Sinclair casopisu)
    ...
    Veoma koristan sajt za ZX Spectrum :
    http://www.worldofspectrum.org/
    Ima sve igre u arhivi i sto je jos vaznije skoro svaku mozete odigrati na licu mesta u ugradjeni Java emulator na samom sajtu !

P.S. Boldovane naslove smatram da ne smete propustiti ni po koju cenu !
    * - Ove igre odigrajte u emulatoru sa faktorom brzine : 2 (to je jedan od "pluseva" emulatora ovih dana VS real machine)

P.P.S. Voleo bih da neko od vas dopuni ovu listu svojim predlozima.

I za kraj evo me kako prolazim prva 5 nivoa Bomb Jacka sa Perfect Bonusom od 50 soma :cool: (naravno na emulatoru : Spectaculator) :
    [video=youtube]http-~~-//www.youtube.com/watch?v=bmYRLk8L5fo[/video]

2. Shodan

Shodan timebomb tickin away

673
    5
    18
    Sabre Wulf, Alien 8, Knight Lore, Movie, Head Over Heels, Batman (onaj prvi, izometrijski), Dan Dare, Mask, Marsport, Tir Na Nog, Dun Darach, Gunfright...

3. Omega

Omega N64 je đubre

15,655
    2,490
    113
    Evo i od mene par naslova kojih se rado sjecam: Jet Set Willy, The Rocky Horror Show, Valhalla, Pssst, Mined Out, Cauldron, Back to the Future Part 1, Skool Daze, Jumping Jack.

4. CTOJAH

4,197
    747
    113
    Sabre Wulf, Alien 8, Knight Lore, Movie, Head Over Heels, Batman (onaj prvi, izometrijski), Dan Dare, Mask, Marsport, Tir Na Nog, Dun Darach, Gunfright...

Da Sabre Wolf ! - kako sam mogao da ga zaboravim - igrao sam ga do iznemoglosti !
    Mask ? - Ja bi reko vise MASK III: VENOM Strikes Back.
    I sve ove izometrijske... ...secam se kad je izas'o Alien 8 - bio je prava Revolucija

Evo i od mene par naslova kojih se rado sjecam: Jet Set Willy, The Rocky Horror Show, Valhalla, Pssst, Mined Out, Cauldron, Back to the Future Part 1, Skool Daze, Jumping Jack.

Jet Set Willy je bilo nemoguce da se zavrsi nazalost zbog bug-a ! (u medjuvremenu je izasla bug-fixed verzija - ima na WOS sajtu)
    Pssst sam pomenuo, a za ovu Mined Out nisam znao. (prilicno zarazna i igriva ! - probao sam je on-line)

5. Shodan

673
    5
    18
    Na taj Mask sam i mislio, nego nisam mogao u trenutku da se setim punog naziva :)

6. ktulu

ktulu kwatz!

446
    0
    0
    Jedna od najranijih sećanja uopšte mi je izgled kutije jedne ex-yu tekstualne avanture, Bajke by Xenon/Suzy Soft:

Nikad igrao igru (tj. verovatno je moj brat to puštao u to vreme).
    Od spectrumovskih igara se sećam da sam na pravom gumenku sa bratom igrao Hyperbowl i baš mi je dugo trebalo da nađem ime te igre. A da, mislim i da smo imali The Hobbit, Jetpac i Ark ili Nodes of Yesod.

Uglavnom, bio sam baš bebac u vreme kad smo imali ZX Spectrum, ja sam ti više odrastao uz C64 tako da sam neke od igara koje si naveo igrao (i prešao) na "komodorcu".

7. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,716
    421
    83
    Ko sto sam naslov kaze - godina je 2012, trideseta nakon pojave Spektruma, a ovo su igre koje i danas nisu izgubile nista na igrivosti !
    Znaci nabrojacu ovde sve one Spektrumove igre koje i po danasnjim standardima (sto se tice igrivosti) bi mogli da prodju recimo kao WiiWare/Flash/Indie naslovi :

+1

Drago mi je kad se neko seti ovakvih tema :)

8. Shodan

673
    5
    18
    Jedna od najranijih sećanja uopšte mi je izgled kutije jedne ex-yu tekstualne avanture, Bajke by Xenon/Suzy Soft:

I ovo :)

9. Elvir79

2,716
    421
    83
    Oduvek sam smatrao da je Zx verzija Dan dare bila nekako bolja od C64 verzije.

http://www.youtube.com/watch?v=tkyykHP_lu4&feature=related

A prvi put sam cuo za igru jos krajem 80-tih ,kada sam procitao walkthrough u "Mom mikru" u rubrici : Gotovo je ,gotovo i kao teski klinac sam se odusevio :)

10. Ace

Ace 1.000.000

3,023
    715
    113
    Skoro sve igre iz prvog posta sam odigrao na C64, Spekija sam igrao samo preko emulatora jer ga niko u mom okruženju u ono vreme nije imao.

11. R-Typer

R-Typer C64 Rulez!!!

252
    91
    28
    Lords of Midnight
    Tornado low level
    Cyclone
    Knight Lore

12. CTOJAH

4,197
    747
    113
  13. IgorX

IgorX Member

91
    0
    6
    Setih se par omiljenih igara:
    the Trap Door
    Through the Trap Door
    Trantor the Last Stormtrooper
    Savage
    Game Over 1&2
    Thunderbirds 1989
    Thundercats
    the Sacred Armour of Antiriad
    Batman: the Caped Crusader - A Fete Worse Than Death
    Where Time Stood Still Walkthrough
    Draconus
    Fairlight I&II
    Nosferatu the Vampyre
    Hero Quest II

14. CTOJAH

4,197
    747
    113
    @IgorX

- Trap Door i Through the Trap Door, Savage, Draconus (impresivni veliki likovi)
    - Trantor the Last Stormtrooper (jeste, odlicna animacija glavnog lika, plamenobacac yeah !, jedna od retkih Spektrumovih koja ima intro !)
    - Game Over 1&2 (preteske !)
    - Thunderbirds - verovatno mislis na ovu : http://www.worldofspectrum.org/showscreen.cgi?screen=screens/in-game/t/Thunderbirds(Grandslam).gif - odlicna tehnicka izrada, nije mi bila poznata do sad)
    - Thundercats (bolja je 128K verzija zbog zvuka, kao i vecinu njih koje imaju 128K verziju)
    - Sacred Armour of Antiriad (isto nisam znao, deluje interesantno)
    - Batman: the Caped Crusader (perfektna animacija Betmena)
    - Where Time Stood Still (ova je 128K only, nisam znao za nju - imao sam 48K samo onih dana :( )
    [hr]

...
    Od spectrumovskih igara se sećam da sam na pravom gumenku sa bratom igrao Hyperbowl i baš mi je dugo trebalo da nađem ime te igre. A da, mislim i da smo imali The Hobbit, Jetpac i Ark ili Nodes of Yesod.

Uglavnom, bio sam baš bebac u vreme kad smo imali ZX Spectrum, ja sam ti više odrastao uz C64 tako da sam neke od igara koje si naveo igrao (i prešao) na "komodorcu".

Hobbit je u ono doba bila legenda iako da danas mislim ne spada u ovaj moj spisak, JetPac sam pomenuo i dan danas je ponekad odigram, a Ark i Nodes of Yesod nije mi jasno kako sam uopste mogao da ih zaboravim :puzzled:

Oduvek sam smatrao da je Zx verzija Dan Dare bila nekako bolja od C64 verzije...

Kad ovo izjavi neko ko je Komodorovac u dusi, onda izjava dobija na tezini ! :cool:

Skoro sve igre iz prvog posta sam odigrao na C64, Spekija sam igrao samo preko emulatora jer ga niko u mom okruženju u ono vreme nije imao.

Ako si u ono vreme ziveo u ExYu, onda prema zakonima fizike, ova tvoja tvrdnja nije moguca ! :D

15. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,018
    1,057
    113
    Da dodam neke sa kojima sam se ja drogirao na gumičaru ili debeljku ali gumičar ima podjednako dobre portove/originale
    Lazy Jones - kolekcija boljih i lošijih mini igara ali odlična razbibriga.
    Dizzy - dobre Dizzy igre su Dizzy, Treasure Island, Prince of Yolkfolk, Magic Land, Fantastic World, Crystal Kingdom, Spellbound - teške i veoma zabavne platforme sa raznošenjem predmeta
    Blinky's Scary School i Titanic Blinky - pogledaj predhodni opis
    Starquake - Isto što i Dizzy samo sa svemirskom temom i u najboljem moguće, izdanju.
    Advanced Pinball Simulator - jedini fliper za koji ja znam da ima celu avanturu skrivenu u sebi.

16. Shodan

673
    5
    18
    +1 za Dizzy, meni je omiljeni treći deo (Fantasy World Dizzy), a dobro me podseti na Magic Knighta - Finders Keepers, Spellbound, Knight Tyme, Stormbringer, super igre :)

Advanced Pinball Simulator, još jedna u nizu dobrih Codemasters igara, imala je super uvodnu muziku :)

Starquake nije baš kao Dizzy, arkadnija je, ali i dalje dobra :)

17. Elvir79

2,716
    421
    83
    Dizzy serijal..kako je to predivna igra i zanimljiva! Pridruzujem se misljenju i svaka preporuka. :)

18. Shodan

673
    5
    18
    Koja zaraza od muzike :D

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LrqT8Xs19Zk&feature=related[/video]

19. IgorX

IgorX Member

91
    0
    6
    Da mislim na tu noviju Thunderbirds igru,video sam da postoji jos neka starija ali nju nikada nisam igrao.Inace 128k sam uzeo samo da bih mogao igrati Where Time Stood Still -video sam jekod drugara na Atari ST,ali se kasnije pokazalo da ta investicija nije bila toliko losa posto je bilo dosta igara koje su bile posebno radene za njega.Nisam siguran da li su bile graficki bolje od 48k ali zato je zvuk bio dosta kvalitetniji,naprimer Exolon omg nisam mogao da vverujem da je to spectrum ....
    Zaboravih da napisem i da sam planirao uzeti i novi model spectruma ,mislim da se zvao SAM Coupe ,ali ne znam sta se sa njim desilo na kraju jednostavno je nestao iz prodavnica....:puzzled:

20. Ace

Ace 1.000.000

3,023
    715
    113
    Dizzy mi je jedan od omiljenih serijala igara uopšte. Prešao sam ih sve sem Treasure Island Dizzy (odnosno Tres & Dizzy kako je pisalo na Beosoft kompletu :) ) i Fantastic Dizzy. Omiljeni deo mi je Crystal Kingdom Dizzy sa Amige.

21. Elvir79

2,716
    421
    83
    Dizzy mi je jedan od omiljenih serijala igara uopšte. Prešao sam ih sve sem Treasure Island Dizzy (odnosno Tres & Dizzy kako je pisalo na Beosoft kompletu :) ) i Fantastic Dizzy. Omiljeni deo mi je Crystal Kingdom Dizzy sa Amige.

Presao si i Magicland Dizzy bez trainera za zivote? :)

22. CTOJAH

4,197
    747
    113
    Da dodam neke sa kojima sam se ja drogirao na gumičaru ili debeljku ali gumičar ima podjednako dobre portove/originale
    Lazy Jones - kolekcija boljih i lošijih mini igara ali odlična razbibriga.
    Dizzy - dobre Dizzy igre su Dizzy, Treasure Island, Prince of Yolkfolk, Magic Land, Fantastic World, Crystal Kingdom, Spellbound - teške i veoma zabavne platforme sa raznošenjem predmeta
    Blinky's Scary School i Titanic Blinky - pogledaj predhodni opis
    Starquake - Isto što i Dizzy samo sa svemirskom temom i u najboljem moguće, izdanju.
    Advanced Pinball Simulator - jedini fliper za koji ja znam da ima celu avanturu skrivenu u sebi.

Lazy Jones (slazem se - veoma raznovrsna i zabavna igra)
    Advanced Pinball Simulator (dobro si me podsetio za flipere na Spektrumu - bilo je nekoliko pokusaja, izdvojicu Time Scanner kao tehnicki najbolje izveden i Pinball Power koji je bio uradjen u 3D) U ono vreme puno sam igrao Sagittarian Pinball : http://www.worldofspectrum.org/showscreen.cgi?screen=screens/in-game/p/Pinball_2.gif - ne da ti mira dok ne pogasish sva slova pri vrhu (s.a.g.i.t.t.a.r.i.a.n.)
    A u vezi Dizija, namerno sam ih izostavio iz liste jer mislim da je tek pojavom Amige ovaj serijal dobio na snazi (ne kazem da su bili losi na 8-bitasima, ali...) Inace po meni, ubedljivo najbolji Dizi je Fantastic Dizzy koji je dobio port cak i na MegaDrive konzoli :
    [video=youtube]http-~~-//www.youtube.com/watch?v=bQGJWIi2n14[/video]

Da mislim na tu noviju Thunderbirds igru,video sam da postoji jos neka starija ali nju nikada nisam igrao.Inace 128k sam uzeo samo da bih mogao igrati Where Time Stood Still -video sam jekod drugara na Atari ST,ali se kasnije pokazalo da ta investicija nije bila toliko losa posto je bilo dosta igara koje su bile posebno radene za njega.Nisam siguran da li su bile graficki bolje od 48k ali zato je zvuk bio dosta kvalitetniji,naprimer Exolon omg nisam mogao da vverujem da je to spectrum ....
    Zaboravih da napisem i da sam planirao uzeti i novi model spectruma ,mislim da se zvao SAM Coupe ,ali ne znam sta se sa njim desilo na kraju jednostavno je nestao iz prodavnica....:puzzled:

Naravno da igre nisu bile graficki bolje na 128K zato sto su ovo :
    - three-channel audio via the AY-3-8912 chip
    - visak RAM-a
    ...bile "vidljive" razlike u igrama. (U neke igre je bio iskoriscen taj visak rama da bi se izbegnuo onaj famozni "multi load" sistem, dok retko koja igra je radjena iskljucivo za 128K - nazalost! )
    Sa SAM Coupe-om se desilo (ukratko) sledece :
    1. Zakasnio je sa release date-om (vec su harali 16 bitashi - citaj : Amiga)
    2. Nedostatak softvera (samo nekoliko igara je izdato za SAM, ostale su bili preuradjeni portovi sa starijeg brata - opet nazalost ! )
    A bio je mashina koja obecava !

23. Shodan

673
    5
    18
    Što se flipera tiče, Macadam Bumper:

24. Elvir79

2,716
    421
    83
    A u vezi Dizija, namerno sam ih izostavio iz liste jer mislim da je tek pojavom Amige ovaj serijal dobio na snazi (ne kazem da su bili losi na 8-bitasima, ali...) Inace po meni, ubedljivo najbolji Dizi je Fantastic Dizzy koji je dobio port cak i na MegaDrive konzoli :

Licno ,nikada se nisam nesto dugo zadrzao na igranju 16-bit verzija Dizija a igrao sam ih paralelno ,posebno na Amigi. Ne znam,jednostavno takav 8-bitni Dizzy,onakav kakav jeste,ostao mi je nekako najvise u srcu.Pogotovo na C64,taj mix Specijeve grafike i SID muzike,docaravao je nekom predivnom atmosferom.A pogotovo sto me muzika nikada nije tako odusevila,kao na C64.Melodija u Fantastic-u,mi ostavlja nekako bled utisak,nema veze sto je u 16bitnom fazonu a grafika na polju daleko bolje vizuelne kozmetike.Nije sve u tome!

A uostalom,poslusaj ovu melodiju.Znam da je malo glupo sto sada forsiram C64 snimak u ovom topicu ali mislim da vredi.

http://www.youtube.com/watch?v=-PQSYfJKnzQ

Share This Page