1. powered by Surfing Waves

Berza i Akcije :)

Discussion in 'EmuGlx Hangout' started by Mefisto, Jul 12, 2017.

1. disturbed

disturbed Well-Known Member

1,962
    616
    113
    Ne dodje na isto jer graficke mozes koristiti u druge svrhe, gaming ili prodati dok bitminerom mozes pritiskati kupus samo :D

2. Wahad

Wahad Prekidać 4 Life! Staff Member Administrator

11,219
    2,001
    113
    Ne dođe jbg... Neke grafičke od pre 2-3 godine i dalje dobro kopaju.

Asic aisc kako već, omatori čim dođe nova verzija, zbog toga ga ljudi prodaju. Bukvalno dok ti dođe npr iz kine, tri meseca koliko već, postane neupotrebljiv.

Znam jer sam bio u tome i pričao sa ljudima koji imaju farme računara bukvalno

3. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,948
    1,534
    113
    Sve to treba pobiti

Sent from my MI MAX using Tapatalk

TwiSteR, jovcov, eufrat and 4 others like this.
  4. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    Da li neko ovde lično trguje akcijama stranih kompanija?
    Treba mi par informacija.

5. jovcov

jovcov Active Member

390
    142
    43
    ^ Ovo mene zanima u poslednje vreme, kako se to radi uopste? :D

6. Blue

Blue ....................

11,563
    661
    113
    Kupuješ Nintendo akcije konačno? :)

Super Simke 64 and vetar like this.
  7. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    Pokušavam, ali izgleda da je kupovina Nintendo akcija iz Srbije nemoguća misija. :)

8. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,814
    937
    113
    Uhhhh

9. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

29,558
    2,727
    113
    Pa direktno ces tesko moci jer nemas japanski racun u banci i verovatno je potrebno da imas japansku adresu/prebivaliste/dozvolu od drzave kao gradjanin japana, ali verovatno mozes napraviti nalog kod neke internacionalne brokerske kuce [ima ih kolko hoces, al moras naci neki koji podrzava berzu koja tebi treba, npr kod https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1323 fali japanski NIKKEI] koji ce raditi trading u tvoje ime. Ali i tu ces morati proci neku provere i slanje dokumentacija, imaces troskove od brokerskih kuca, japanske poreze...

10. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    Aj da ipak napišem, ne shvatam šta će ti to? Akcijama uspešno trguju ljudi (ja bih ih pre nazvao neljudi) koji imaju ogroman novac i uticaj a zbog toga i insajderske informacije pa zarađuju na kupovini akcija kojima će budućnosti cena porasti. Ti to nisi, a pošto još ovo kupuješ navijački čak se i ne kockaš kao ostali koji imaju kao neke dobitke do prve krize kada izgube skoro sve što su uložili (a naravno kao i svi kockari većinom reinvestiraju prethodne dobitke dok ne puknu). Ti nećeš sigurno te akcije ako dođeš do njih prodavati i kad im skoči cena, a od dividende se sigurno nećeš ovajditi, to se retko isplaćuje i zanemarljivo je u odnosu na uloženo. Ali valjda češ se lepo osećati što si i ti jedan od vlasnika Nintenda. :) Na kraju sam sam dao odgovor na pitanje koje sam postavio na početku :)

11. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    Kod nas kod brokera retko ko trguje sa stranim akcijama, Komercijalna banka je jedna od retkih tako da sam kod njih otvario nalog, račun i uplatio novac, problem je što kada sam pokušao da kupim akcije sa Tokijske berze nije prošlo i u Komercijalnoj banci su mi rekli da im je rečeno zato što je minimum kupovina 100 akcija, dok je jedna akcija iz nekong razloga 28k jena na tokijskoj berzi (što je oko $260).
    Druga varijanta je preko nasdaq berze, ali su mi rekli da se tamo baš slabo trguje sa Nintendo akcijama, odnosno da se teško kupuju i teško prodaju, tako da je to rizik.

To preko stranih brokerskih kompanija mi zvuči nesigurnije obzirom da sam iz Srbije, konkretno mislim na uplatu i podizanje novca. Ako baš neko ima ličnih iskustva i mogao bi detaljno da mi objasni, bio bih mu zahvalan.

Svakako pratim šta Nintendo radi i posluje tako sam prilično upoznat sa njihovim poslovanjem i šta bi mogao da očekujem od njih a samim tim kako bi cene njihovih akcija mogle da se kreću, tako da želim da uložim do jedno 1.000 eura u njihove akcije. Tako da ne bi uložio novac iz navijačkih razloga i naravno da bi prodavao kad su im cene visoke i kupovao kada ima padova.

12. Maxa

Maxa opsa!

9,881
    3,012
    113
    da si napisao 100k pa i da ti verujemo da nije navijački :)

13. zdravkelja

zdravkelja Member

8,756
    1,523
    113
    1000e je sića. Ja bih poslušao Simketa ekonomistu.

14. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    Naravno da je sića i nisam ni mislio da se obogatim ili ulažem ogroman novac, ali kad ih već pratim i upoznat sam sa tim kako posluju i šta mogu da očekujem od njih,
    što ne bi nešto i zaradio usput.

15. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    ...
    Da bi kupio deonice neke strane (ili nase firme) moras imati brokera.
    U Srbiji postoje brokeri koji rade sa stranim berzama.
    Nije legalno trgovati kao pojedinac na berzi sa stranim brokerom (koliko god da je prakticnije i jednostavnije).
    Brokeri imaju razne usluge, od toga zavisi koliko uzimaju novca. Ali je vrlo malo ako oni nemaju posla sa vama. Od brokera do brokera zavisi sta i koliko naplacuje.
    Na profit (razliku od prodajne cene i kupljenje) se placa porez u Srbiji.
    Sa nekim drzavama Srbija nema potpisan sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, pa se porez placa i tamo i ovde.
    Firma moze biti dual-listed, tj listova na vise od jedne berze (obicno lokalna i USA), kao sto je npr Nintendo.
    Dividende neko ne isplacuje, neko isplacuje simbolicno, a neko vadi novac iz kompanije tako. Nema bas nekog pravila, ali kod velikih tech firmi je ustaljeno.
    I na dividende se placa porez.

Da bi krenuo sa trgovinom treba ti ~36$ (u slucajno NTDOY). Mozda postoje neka njihova dodatna pravila po brokeru, ali ne vidim sto bi.
    Volume je broj kupoprodatih akcija u vremenskom periodu (i da NTDOY ima dovoljno velik promet da mozes da kupis uvek tipa 8 miliona $ samo u USA)
    Banka bi trebala da ti objasni elementarne stvari, ako su ti vec otvorili racun. Slobodno ih gnjavi, ali ne salteruse, vec zovi podrsku pa nadji kome da se obratis.
    Nintendo izvestaji za investitore - https://www.nintendo.co.jp/ir/en/

vetar and jovcov like this.
  16. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    Bio sam direktno kod njih (Komercijalna banka brokersko odeljenje kod Politike) i tamo otvorio račun i o svemu se informisao, nakon toga sam ih par puta diretkno i telefonom zvao, i kao što sam naveo, jedna mogućnost je tokijska berza, ali je problem što ne može da prođe kupovina, kada sam ih zvao i pitao o čemu je problem, javili su mi kasnije da su im partneri rekli da je minimum kupovine lota od 100 akcija. Druga varijanta je preko nasdaq berze (za kupovine NTDOY) ali su mi rekli da je veoma slab promet za NTDOY preko nasdaq, odnosno da ću imati problema da kupim i kasnije prodam Nintendo akcije preko nasdaq-a, ali da mogu da probam ako želim da vidim da li će da prođe.
    Problem je što retko ko trguje sa stranim akcijama kod nas, pogotovo kada su u pitanju malo egzotičnije firme kao što je recimo Nintendo koji je baziran u Japanu a ne recimo Apple, tako da su bili dosta nesigurni i morali konstatno da provereravaju stvari sa kolegama i partnerima.

17. 9dots

9dots Active Member

291
    79
    28
    Koliko sei siguran da je Komercijalna najbolji izbor? Moja iskustva su da se razumeju samo u salterske poslove, 80e fazon.

18. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    Pa jedni su od retkih koji uopšte rade sa stranim akcijama kod nas.

19. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    Državna banka u današnjoj Srbiji. Ja kao nesuđeni ekonomista (a za ovo što ti kažem ti ne treba moja bezvredna diploma) bih ti rekao da ih zaobiđeš u najširem luku

20. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    Sve imam potrebe da kazem nemoj da slusas ekonomske savete od nekog ko nije upgradovo PC i konzolu poslednjih 10 godina...
    Ali brokeri su cudni ljudi, Warren Buffett ni ne koristi kompjuter u kancelariji.
    Mozda je SVE ISTINA koliko god zvuci ludo.

21. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    12 ili 13 godina. Mada sam dodavao RAM i grafičke usput. Konzolu sam upgrejdovao pre 2-3 godine - kupio prvu od osnovne škole kada sam imao pijačnu Sega Mega Drive 2 koja je zapravo bila NES. Upgrejdovao se konzolom iz 2006. (pazi i to je isto staro kao moja ploča i komp :), koji su i kada su kupljeni bili slabi, ali su bar pustali Half-Life 2 :) ) i sedi mi već mesecima kod jedne devojke. Imam od skoro preko sestre malo noviji laptop (i5 4. generacije), ali me ubija "kvalitet" ekrana na njemu. Mada šibam povremeno preko njega Burnout Paradise kada ga prikačim na moj desktop ekran :)

Ne znam šta sam ludo rekao u vezi berzi. Sve je to potpuna istina. Bolji komp mi za te stvari nije trebao, jedino nove igre ne mogu da pokrenem na njemu, zbog čega uopšte ne patim kada ih probam kod drugova Imate odličnih filmova na tu temu. Radio sam nekoliko meseci kao "broker" u 2 firme (pravi brokeri moraju imati licencu - ja sam smarao telefonom ljude da se kockaju na berzi, deviznom tržištu i tržištu energenata) ali nisam mogao da izdržim dugo, ipak mi je to baš prljav posao, bar meni. Mada bih bolje zarađivao da sam ostao tamo.

22. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    Znači telemarketer koji reklamira neku brokersko kuću je broker.
    Onda mora da je i telemarketer koji prodaje medicinske magnete i putovanja u banje doktor medicine.

Svaki dan nešto naučiš novo.

23. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    Ne vidiš ili se praviš da ne vidiš da sam stavio broker pod navodnicima i da sam napisao da pravi broker ima licencu. Ali ja nisam bio telemarketer, ubeđivao sam ljude ali kada bih ih ubedio ti ljudi bi postali moji klijenti i za njihove uplate bih kupovao i prodavao ono što sam im predlagao i šta smo dogovorili, a to upravo rade i registrovani, pravi brokeri.

24. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    Pa to je nekako tvoj domen ne moj.

Meni je samo urnebesno sta pises. Tipa da si nazvao vise polovine odraslih u USA "neljudima", posto direktno ili indirektno imaju akcije sa njihove berze.

25. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    Opet ne vidiš ili se opet praviš da ne vidiš šta sam napisao. Nazvao sam neljudima glavne igrače koji trguju i zapravo upravljaju svetskim tržištem hartija od vrednosti. To je veoma mali broj ljudi.

A tu polovinu odraslih u Americi (mada mislim da si preterao sa brojkom ali ostavljam mogućnost i da si možda u pravu, za to ipak nisam toliko u toku) nazivam kockari.

26. 9dots

9dots Active Member

291
    79
    28
    @vetar
    Simke ovog puta ne maši. Komercijalna puca po šavovima za sve što nije klasičan bankarski posao vezan za deponovanje i plasiranje sredstava, a i tu nisu ni blizu najboljih. Imao sam u više navrata kontakta sa svim nivoima organizacije iza kulisa i ljudi tamo generalno nemaju pojma šta rade. Kopiraju već primenjene modele drugih pa kako ispadne kod njih. Ono malo ljudi što vredi je izolovano debelim slojem retardiranih SFRJ-like administrativnih procedura i utapa se u tome.

Kolega valja masne novce od prodaje stana na berzi već deceniju kolko znam. Osim da mu je sve to bombona ne znam ništa više al pitaću pa pišem ako bude voljan da deli.

27. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    Potrefiti da nesto ne valja sa bankom koja ima online servis koja u 2019 zahteva Flash i u zvanicnom tutorijalu objasnjavaju kako treba da ignorisu SSL error nije bas sinonim za mudrost.

28. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    Teoretičaru, ne znam čime sam tebe isprovocirao da ti danas stalno pokušavaš da mi spustiš, ali samo si ti danas lupao jer 2x to radiš na način koji slučajno ili namerno izvrće tačno značenje onoga što sam napisao.

29. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,451
    699
    113
    Pa u stvari jesu neljudi, ali u drugom smislu. Većinu transakcija danas velike brokerske kuće obajvljaju automatski bez ikakvok uključenja ljudskih bića u taj proces sem podešavanja tabela na osnovu kojih "veštačka inteligencija" trguje. Zarada od rapidne trgovine deonicama gde se zarađuju i delići centa po deonici daleko nadmašuje najbolje brokere koji to rade ručno.

30. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    Koliko znam Simke nije ništa napisao za Komercijalnu banku.
    Realno to što si napisao mi ništa ne znači, kao što Komercijalna banka su jedni od retkih koji uopšte posluju sa stranim akcijama kod nas,
    nije kao da imam/o neki izbor na tržištu pa da može da se bira.

Problem su akcije egzotičnijih kompanija tipa Nintendo, kapiram da ne bi imao nikakvih problema da sam hteo Apple akcije na primer.

31. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,948
    1,534
    113
    Otkad me je bankomat komercijalne zakinuo za 20k i otkad su me naterali da za to radim chargeback i cekam tri meseca mogu da mi se naduvaju djoke. Na stranu sto sam bukvalno radio na delovima za firmu koja proizvodi taj bankomat u tom trenutku i sto sam znao koliko je lako videti u logu da se desilo bas to sto sam rekao.

Sent from my MI MAX using Tapatalk

32. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    Ponavljam, ne trebaju vam nikakvi dokazi da je Komercijalna banka loša pored toga da je to banka u državnom vlasništvu u državi koja se zove Srbija.

33. 9dots

9dots Active Member

291
    79
    28
    @Teoreticar Postoje i offline mudrosti.

@vetar Zašto si se ograničio na pružaoce takvih usluga u Srbiji ako je već reč o globalnom trgovanju akcijama? Pitam jer mislim da je kolega išao online preko nekog Nemačkog brokera.

34. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    A ne to je bilo na racun Simketa, ne na tvoj.

Last edited: Jan 10, 2019 at 6:01 PM
    9dots likes this.
  35. vetar

vetar Well-Known Member

5,879
    930
    113
    @vetar Zašto si se ograničio na pružaoce takvih usluga u Srbiji ako je već reč o globalnom trgovanju akcijama? Pitam jer mislim da je kolega išao online preko nekog Nemačkog brokera.[/QUOTE]

Nisam se ograničio, nisam upućen u kako to sve funkcioniše detaljno, zato sam i potražio pomoć ovde. :)

36. Super Simke 64

4,814
    937
    113
    Vetre, poslao sam ti u PP kontakt po meni najozbiljnije firme u kojoj sam bio dok sam se bavio finansijama. Kad si baš tako rešio, proveri kod njih da li možeš da kupiš Nintendo akcije.

vetar likes this.

Share This Page