1. powered by Surfing Waves

Bonus - EmuGlx istorija

Discussion in 'EmuGlx Hangout' started by Carnex, Aug 7, 2014.

1. Chodex

Chodex Well-Known Member

1,231
    188
    63
    Hvala na ponudi. Zasto da ne...ovde smo, pa cemo se boze zdravlja saradjivati i druziti. :)

iggy11 likes this.
  2. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

18,983
    2,084
    113
    Evo slike koja nedostaje u ovom threadu, EmuGlx's Bonus 2004-2005 the complete edition

Mile88, Matt, WickedlNl and 2 others like this.
  3. ivamark

ivamark Well-Known Member

4,409
    916
    113
    moze li sken Sonic Heroes opisa? Drago mi je da nisam jedini koji misli da je u pitanju solidna igra. :D

4. Blue

Blue ....................

11,070
    508
    113
    100% podržavam Chodexa za autora. :)

5. Timemaster

Timemaster Caelondian

9,711
    1,183
    113
    to mi je jedini sonic kojeg volim i kojeg sam sa uzivanjem presao kad je izasao :)

6. CooLa

CooLa Mankind Divided Staff Member Administrator

269
    20
    18
    Posto imam dosta brojeva Gamera od dvadeset i nekog pa do samog kraja, imao sam ideju da skeniram sve to i okacim online.
    Zanima me da li ima kolekcionara Bonusa i Gamera ovde, da odradimo neki tag team i sve to lepo digitalizujemo.

iggy11 likes this.
  7. Chodex

Chodex Well-Known Member

1,231
    188
    63
    Ja bih bio presrecan kada bi mogao stare Bonuse da citam online. Nemam nijedan broj :(

Brahms and iggy11 like this.
  8. Dendy Somari Comrade

Dendy Somari Comrade Active Member

770
    204
    43
    ^Ja imam sve Bonuse, ali nemam skener. Ako neko hoce da ih skenira nek se javi.

Brahms and iggy11 like this.
  9. iggy11

iggy11 I'm just kidding...

1,128
    951
    113
    Nadam se i ja da ce netko skenirati Bonus casopise :)

markidjani and Brahms like this.
  10. Chodex

Chodex Well-Known Member

1,231
    188
    63
    To moze samo genije da nam zavrsi :D

11. Ryo

Ryo Veteres

1,863
    333
    83
    Kad već imamo ovde obe strane u stvaranju istorije, par pitanja.

Otkud odjednom potpuna promena redakcije? Mada vidim da u ovom broju još uvek ima tekstova Miroslava Đorđevića (za kog mi se čini da je kasnije išao na pravni). Mislim, šta je bilo, javio neko ne pojavljujte se više i ubacio EmuGlx ekipu? I zašto su tekstovi pisani pod pseudonimima?

Jel' to kad je Beosoft kupio Bonus i Gamer?

I kad sam se dotakao Beosofta, ko je uopšte bio taj lik koji ga je vodio? Meni više deluje kao neki kontroverzni biznismen devedesetih koji je hteo da zaradi na preprodaji igrica, nego neki geek tipa ovih što su dilovali Amiga diskete i C64 kasete iz svojih podruma i stanova. Očigledano da lik nije hteo ni da se legalizuje kad je došao onaj prelomni trenutak, pa je nestao zajedno sa Shine-om, Spring-om i ostalima.

gruja and TheNick like this.
  12. Kohntarkosz

Kohntarkosz aka Mad Fox

43
    32
    18
    Čitao sam ga od prvog broja ali sam prestao da ga kupujem negde 2001. kad sam shvatio koliko ima loše opise u poređenju sa stranim sajtovima. I onda je Nick najavio da će EmuGlx ekipa preuzeti Bonus, i naravno, ovaj EmuGlx junkie je zapevao od sreće. Bilo je teško vreme za mene, nije se imalo novaca za nove konzole i igre („živelo“ se od emulacije :)), ali sam siguran da bih nastavio da ga kupujem koliko god da je opstao pod EmuGlx uredništvom. Probaću ja da skeniram nešto od brojeva, počeću tu gde je stao Carnex.

Mali offtopic: Uroš Tomić present day je game designer. Pogledajte njegovu igru "Dirty Sexy Soccer"

https://www.youtube.com/watch?v=G3SLuPM9pY8

13. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,908
    572
    113
    Uroš Tomić WTF :) Najlosije(mada zabavne) opise je imao on, a najbolje Gradimir Joksimović...

14. Kohntarkosz

Kohntarkosz aka Mad Fox

43
    32
    18
  15. Kohntarkosz

Kohntarkosz aka Mad Fox

43
    32
    18
  16. Cipak

Cipak RPG Fan

1,526
    302
    83
    Jast da ih imam u papirnom izdanju ali rep+ za trud.

iggy11 likes this.
  17. TheNick

18,983
    2,084
    113
    Beosoft je imao takvu politiku da su cesto redakcije letele, nisu radili kako treba, kasnili su, bilo je frke neke oko love uvek. U sustini nisu menjane redakcije vec urednici, tako da je svaki novi urednik dovodio svoju ekipu ili zadrzavao one za koje misli da dobro rade. Ja kada sam dosao, na poziv i predlog Beosofta odnosno osnivaca Bonusa Pece, normalno ubacio sam EmuGlx ekipu ali sam zadrzao Tesica, valjda Jovanu Ericic sada Kuzmanovic lol i mozda jos ponekoga od kulturnih ljudi... ostale divljake nisam cimao, pricao sam doduse sa Urosem Tomicem ali on nije hteo da saradjuje jer je tvrdio da mu duguju pare za prosle brojeve a meni je receno da ne nasledjujem nikakve dugove i da imamo fresh start tako da je i on leteo... a realno sumnjam da bi ga i koristio tada. Sa business sense-om koji imam danas, mozda i bi... ali iskljucivo kao autora editoriala, nikako ne bi opisivao igre. Znaci ja sam licno bio u kontroli toga ko ce pisati a ko nece, sve sto sam trebao da odradim je da pripremim broj na vreme, Beosoft nista drugo nije interesovalo.

Koristili smo nadimke tada koje smo koristili i na forumu a i bila je dobra fora :) EGM, GamePro i slicni casopisi iz tog vremena koji su nam bili uzor su imali slicne fore, nadimke za clanove redakcije. Mada ako se ne varam svi su predstavljeni u nekoj od mojih infamous reci urednika.

Beosoft je drzao Mikica, zaboravih prezime. Nije hteo da se eksponira verovatno ne zeli ni sada pa necu pisati njegovu biografiju na forumu :) Ali nije bio uopste nikakav mutan lik, mislim za nase standarde skroz clean. Beosoft je postojao i mnogo nakon sto su Bonus i Gamer prestali da izlaze ali i poslednja radnja u Gospodara Vucica je zatvorena i pretvorena u igraonicu za malu decu koja radi i danas http://www.beosoftkids.rs/

Sad moze Chodex da isprica njegovu pricu ako zeli :D

18. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,313
    305
    83
    Beosoft je krajem 80 tih radio isto ono što i ti dileri iz podruma : Prodavao piratske komplete igara. Samo je sve to radio na dosta kvalitetnom nivou.Mislim da je na tom polju bio aktivan oko 4 godine i dobro poslovao.

Poslovanje posle toga je iz neke druge price ....

iggy11 likes this.
  19. Coleras

Coleras Active Member

582
    94
    28
    iggy11 likes this.
  20. Chodex

Chodex Well-Known Member

1,231
    188
    63
    Evo da probam u kratkim crtama da odgovorim Nicku.Mislim da je bila jesen 2002. kada sam pristupio bonusu. Miljan Lakic tadasnji urednik objasnijo mi je zaduzenja koja se od mene ocekuju. Prva igra koju sam radio bila je americka verzija BloodRayne koja je izasla nesto ranije od evropske. Secam se, non-stop sam blejao u Bonusu/Beosoftu, sto je i ocekivano za klinca tog uzasta. Tamo sam imao konzole, igre i drugare. Samo bih poneo nesto malo para za klopu i udri. Cim se zavrsi skola, pravac Gospodara Vucica :) Najvise sam se druzio sa Valentinom Shaljom koji je bio dizajner bonusa (dakle on je bio odgovoran kako ce izgledati casopic) I Sonik (tako smo ga zvali) Mikicin sestric koji je bio dole u Beosoftu sa kojim sam cesto igrao PES. Secam se i Pece, prodavca magle, samo je nesto kenjao :) Dolazila je i Jovana Ercic (tada dobra riba) koju je Nick pomenuo, uvek u paru sa Mihajlom Tesicem, mislim da su tada bili u shemi. Gotivan je bio Brka (veliki fan nintenda) koji je radio u beosoftu, kao i Nesha. Dobar je bio i ciga Igor Simic, koji je profesionalni muzicar. Secam se da mu je omiljena igra bila Tenchu 2 :). I naravno dobri Miljan Lakic kojem bi oduzimao ps2 i nebi mu vracao danima :) Bilo je lepo dok je trajalo.

meca dobric, Matt, Efendija and 5 others like this.
  21. voja87

voja87 Well-Known Member

9,160
    1,513
    113
    heh secam se brke i sonika ustvari sonika se secam jos iz igromanije, sad znam kako je upao tu.
    inace isao sam u osmu gimnaziju, nekih 5 minuta peske i eto beosofta:)

22. Ryo

Ryo Veteres

1,863
    333
    83
    Šutnula loptu, uhvatila miša! lol

Anyway, hvala za info, očekivao sam neki triler sa više obrta :)

Posle ovoga stvarno ne mogu iole ozbiljno da shvatam njegove kolumne u SK-u.

MK, muž Jovane Erčić ko nije pratio fabulu radnje.

meca dobric and Maxa like this.
  23. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

27,936
    2,230
    113
    Iju, ubi me nostalgija od ovog skeniranog Bonus casopsa [kao i slika Nick4Life-a na drugoj sranici :D].

24. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,908
    572
    113
    Au našta Kuzma liči :shocked: ona slika iz SK mu je izgleda preko 10 godina stara

25. Kohntarkosz

Kohntarkosz aka Mad Fox

43
    32
    18
    More like 20 yrs.

Btw, tek sad sam skontao da Nick u uvodniku broja 40 upotrebljava izraz "igrice". Didn't see that one comin'. :D

26. TheNick

18,983
    2,084
    113
    To me je neki lektor zajebao garant :)

A Mikica izgleda stvarno drzi ComputerLand sada, eto kako se legalizovao - nova firma.

27. SolidSnake88

SolidSnake88 Well-Known Member

1,254
    878
    113
    I da li je neko možda u prethodnih godinu dana skenirao još neki broj Bonusa? Ja sam pratio časopis od prvog broja, tako što sam ga pozajmljivao na čitanje, a od 12. broja sam počeo da ga kupujem i imam ga u štampanom izdanju sve do broja 28. Nakon toga su roditelji prestali da mi ga kupuju jer je postao preskup za tadašnje vreme. Tako da ako neko ima skenirane brojeve od 1-11, i od 29-35 (ove što je radila EmuGlx ekipa sam upravo skinuo) i rad je da ih podeli, bio bih mu zahvalan. Nostalgija jbg. :)

28. SolidSnake88

1,254
    878
    113
    Realno, Bonus koliko god bio diletantski za neke stvari (pogotovo kad ga pogledam iz današnje perspektive) mi je i dalje simpatičniji i zanimljiviji u odnosu na suvoparniji SK, koji kao što rekoh takođe volim da čitam i kupujem ga. Pogotovo mi se u Bonusu i dan danas dopada onaj prvobitni šarenoliki i veseli dizajn časopisa sa simpatičnim karikaturama i ilustracijama za rubrike, igromere i autore koje je radio Valentin Šalja ako se ne varam. Kasniji redizajni su mi se manje sviđali od tog prvobitnog.

YOTH and voja87 like this.
  29. TheNick

18,983
    2,084
    113
    Posebno onaj Bonus iz 2004/2005 tek su to neki diletanti i kriminalci vodili uzas!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

30. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

3,831
    756
    113
    Najbolji period Bonusa,bas bih voleo sada da vidim kako bi izgledao casopis koji bi vodila ta ekipa.Sada kad se malo omatorilo :)

TheNick likes this.
  31. voja87

voja87 Well-Known Member

9,160
    1,513
    113
    ne bi sad da pricam bezveze o nicku i ekipi sto su preuzeli casopis kasnije ali ti raniji brojevi su mi uvek bili inetersantniji, sto vizuelno sto tekstovi koji cesto nisu imali jebene veze sa igrom, to mi tada nije smetalo..i sada mislim da je raniji dizajn casopisa bio bolji nego kasnije, dizajn korica, strana i td

gruja, Efendija and SolidSnake88 like this.
  32. Timemaster

Timemaster Caelondian

9,711
    1,183
    113
    čitali smo mi kod nicka kada ga je galaksija ekipa vodila, presmešno izgleda sada kada se čita :D

33. Ivan

Ivan Active Member

549
    220
    43
    Dajte bar neki scan bonusa da se prisetimo :)

34. TheNick

18,983
    2,084
    113
    Ima thread na forumu kacio
    Carnex ;)

35. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

3,831
    756
    113
    Gruntovi tekstovi su bili epic and legendary :).Meni je sve to bilo super u to vreme,bila je i retro sekcija,opisi sistema i jos stosta.Imam ih sigurno negde,sutra cu da potrazim.

grunt likes this.
  36. TheNick

18,983
    2,084
    113
    Iskopajte Bonus thread nema smisla da se prica o tome na ovoj temi :)

37. SolidSnake88

1,254
    878
    113
    Znam da ste tad ti i ekipa preuzeli Bonus ali te brojeve nisam čitao i ovo se nije odnosilo na vašu redakciju već za period Darka Volfa i Miljana Lakića. Bonus sam pratio od drugog broja pa do kraja 2002. godine. Tad je mislim još dodatno poskupeo, tipa na 200 dinara što bi sad bio ekvivalent 500-600 (a možda i jače), i moji su prestali da mi kupuju.

Edit: Evo iskopah poslednji broj koji imam iz novembra 2002. godine, i stvarno je koštao tadašnjih 200 kinti, odnosno 3,5 evra što ni danas ne bi bila mala cena za neki časopis.

Last edited: Oct 22, 2017
    Efendija and Matt like this.
  38. Efendija

Efendija зимница мајстор ™

4,562
    677
    113
    Такође, били су изузетно занимљиви лудаци (већином) и за тај узраст довољно :lol:
    И оно што Воја споменуо, графичка решења и илустрације веома добро. Урош ми је остао миљеник из тих дана... а још је он колико се сећам радио опис Shenmue 2 :lol: :lol:

Нисам једино готивио Игора Симића (опет колико се сећам) јер кења 95% описа о актуелним спортским дешавањима и на крају сети се да описује игру.

Било је ту још... хм... "БонуС(т)рип", Урошев "Беседин", она једна шала чланак "Ж-Точак" (прва српска конзола што су неки озбиљно схватили)... итд.

SolidSnake88 likes this.
  39. SolidSnake88

1,254
    878
    113
    Baš to, koliko god to naivno i neprofesionalno bilo, za tadašnji uzrast dok sam to pratio (12-14 godina) i za bolje nisam ni znao, meni su bili super. Mada me je Uroš Tomić i tad nervirao, ali sam video koliko se čitaoci primaju na njega (u onim pismima što su slali redakciji) pa su ovi još više počeli da ga forsiraju i da mu daju zasebne rubrike. Što se tiče Ž Točka, i ja i drugari se primismo na to, šta ćeš naivna deca. Još se izložili, kao sad ćemo da jebemo kevu svima, imamo najbolju konzolu na svetu. :D A nismo obraćali pažnju na one silne greške i gluposti (počevši od samog imena konzole) koje su namerno stavljali u tekst (koji je inače trebalo da bude prvoaprilska šala, ali je taj broj kasnio pa je izašao tek početkom maja) i koje su ukazivale da je reč o sprdnji. :)

Matt and voja87 like this.
  40. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,405
    140
    63
    Zajebavas ?? Secam se da smo se ja i drugari nalozili i jedva cekali da se Ж-Точак pojavi u prodaji :D. Srusio si mi snove Efendija x). Nedavno sam se bas zapitao sta se desilo sa tim. Ima li neko sken bas zelim da procitam i pogledam ponovo.

Sent from my HUAWEI G7-L01 using Tapatalk

41. SolidSnake88

1,254
    878
    113
    Imam ja taj broj. Sutra ću videti da ga pronađem i postavim taj tekst.

Matt likes this.
  42. TheNick

18,983
    2,084
    113
    Ovde mora pasti split thread na Kuznanovic retro talk i Bonus nostalgiju

43. grunt

grunt Celeb Freak

14,545
    1,971
    113
    Sto je najgore moji primerci tih Bonusa sto smo radili su ostali kod Nicka nikada ih nisam preuzeo(zaboravio ih kada sam bio na jednom od okupa i to je bilo to) tako da ih ni nemam kuci smo mi je smor :/
    Imam doduse gomilu starijih brojeva.

Kada vec spominjemo stare nase casopise bio je jedan solidan, al kratkog veka PC Igre ja mislim da se zvao, bio je nekog manjeg formata od a4, a jedno vreme kada su bili u krizi bukvalno su ga stampali na onom sivom recikliranom wc papiru :D

Jesu hrvati bili ispred nas u vecini slucaja. Ali imali smo i mi casopis koji je po kvalitetu papira i prezentacije bio na svetskom nivou pre svih Level, ali je bio preskup jbg pa nije potrajao, kasnije Megagames je pokusao slicno, al su i oni neslavno prosli. Tada je jedino SK i par ozbiljnijih kao sto su Racunari prolazilo na trzistu.

44. Matt

Matt Active Member

116
    72
    28
    lol broj Bonusa sa Z Tockom je jedan od retkih koje sam imao, bio sam ubedjen da su sve greske ("Imtelov Pentiun" procesor ) bile slucajne :lol:

45. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,203
    742
    113
    ^
    Dajte bre sken !!!

46. SolidSnake88

1,254
    878
    113
    Staviću ja večeras, nisam kod kuće trenutno.

CTOJAH likes this.
  47. YOTH

YOTH Well-Known Member

513
    354
    63
    Сећам се да су ексклузиве за Ж-точак биле Херој Роћко сам против свих са скриновима из неког филма са Леџером и Винстон Ћубан лига баскет .

Matt and Efendija like this.
  48. Efendija

Efendija зимница мајстор ™

4,562
    677
    113
    Од хардвера беше и мумификована меморија... и невидија.

49. SolidSnake88

1,254
    878
    113
    To je bilo iz filma "Priča o vitezu". Ćuban liga je bila jer nisu kao platili za pravi naziv. I bila je još jedna igra, sa vožnjom autobusa na liniji 25.

50. SolidSnake88

1,254
    878
    113
    Evo za sve one koje interesuje tekst o najjačoj nikad napravljenoj srpskoj konzoli "Ж Точак", skenirani tekst (plus naslovna strana) iz časopisa Bonus, broj 22, april 2002. godine.

Mile88, CTOJAH, zdravkelja and 6 others like this.

Share This Page