1. powered by Surfing Waves

Face-Off: ZX Spectrum vs. Commodore 64

Discussion in '8-bit kompjuteri' started by Omega, Apr 30, 2012.

1. Omega

Omega N64 je đubre

15,809
    2,658
    113
  2. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,755
    435
    83
  3. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,197
    747
    113
    Najs faund ! +1 from me, too !
    Taman da imam sta za citati uvece za laku noc i za zadovoljavanje konstantne potrebe za retro-nostalgiju : Spectrum rules !!!

4. Omega

Omega N64 je đubre

15,809
    2,658
    113
    Thx obojici. Ovakvih clanaka nikada dosta. Nedostaje vise clanaka o cross-platform igrama 90-ih.

5. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    Nisam još pročitao ali vidim da porede igre sa debeljka i gumičara... a baš sam na tome radio... damn...

6. CTOJAH

4,197
    747
    113
    Nisam još pročitao ali vidim da porede igre sa debeljka i gumičara... a baš sam na tome radio... damn...

Nista zato !
    Samo ti napisi sta si krenuo, lepo bi bilo kad bi to odradio sa nase tacke gledista (Ex-YU stanje onih godina - pirati, nenormalno visoka carina, demo scena, nadmetanje C64 vs ZX vs CPC vs XL ...)
    Eh, sta bi bilo kad bi pesnici prestali da pisu pesme samo zato sto je neko pre njih napisao da voli neku/nekog :p

7. Omega

Omega N64 je đubre

15,809
    2,658
    113
    20 godina sam bio u ubjedjenju da je ZX 48K imao sporiji CPU. :D

8. Shodan

Shodan timebomb tickin away

673
    5
    18

Nista zato !
    Samo ti napisi sta si krenuo, lepo bi bilo kad bi to odradio sa nase tacke gledista (Ex-YU stanje onih godina - pirati, nenormalno visoka carina, demo scena, nadmetanje C64 vs ZX vs CPC vs XL ...)
    Eh, sta bi bilo kad bi pesnici prestali da pisu pesme samo zato sto je neko pre njih napisao da voli neku/nekog :p

Da, lepo bi bilo, kada bi to radio neko ko je nepristrasan :D

9. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    Ja jesam nepristrasan. Kada je 3D ili izometrija u pitanju gumičar je imao mišića da odere debeljka. Amstrad je mogao, teorijski, da izgura bolju grafiku i imao je mnogo živahnije boje (transfer rate magistrale ga je sahranjivao). Nadodajmo tu i očajne portove i to je zaista zaniljiva borba. Doduše C64>ZX Spectrum 16/48>Amstrad CPC 464, ali to ne znači da je debeljko razbijao sve oko sebe (sem što se zvuka tiče, tu je jebo kevu)

10. Elvir79

2,755
    435
    83
    (sem što se zvuka tiče, tu je jebo kevu)

I framerate.

11. Shodan

673
    5
    18
    Spectrum > CPC? Po čemu? Jedino po popularnosti, ali koliko vidim porediš hardver.

Kvalitet SID zvuka neću da komentarišem da mi ne bi odletela glava, u to ne sme da se dira.

12. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    mislio sam na količinu i kvalitet softvera. CPC je moćan ali je došao prekasno da se poredi sa ovom dvojicom. Osim toga, Amstradova CPC serija je bila zamišljena više kao poslovna mašina, sa katakteristikama okrenutim programima poput teks procesora, baza i tabelarnih kalkulatora. Pravljenje igara za CPC seriju je imalo mnogo problema, od koji je najčuveniji mala propusna moć magistrale. Izvesti skrol preko celog ekrana na CPCu je značilo mnogo readresiranja da se ne bi koristila magistrala, što je zauzvrat davilo procesor uzimajući većinu interapta samo za taj jedan proces. Iste probleme je imao i PC negde do 486 serije kada je magistrala napokon proradila kako-tako. Ali PC je bio dovoljno opularan da se igre dizajniraju oko njegovih ogranićenja dok je Amstrad u velikoj većini slučajeva radio portove sa popularnijih sistema što je onemogućavalo dizajniranje oko tih problema. Ima igara koje su zaista uspele sve to fa uklope ali ih je malo nažalost.

A što se tiče SID-a... pa on je stečeni ukus. Yamaha 2149 iz ZX Spectrum 128/Atari CPC je bila približnih mogućnosti kao SID, ako ne i boljih ali je SID jednostavno gurnut dalje... I da, ima taj jedinstven grub zvuk koji komodorovci vole. Krsti nas, kuni nas, mi ga volimo :D

13. Elvir79

2,755
    435
    83
    E pa dragi moji commodorci i gumicari ako vec toliko volite svoje sisteme i toliko su vam dragi ,da vas vidim sta imate od toga u svojoj kolekciji ili ako ste makar sacuvali iz proslosti. Pokazi sta imas ! :D

P.S. Jebes emulaciju.

14. Shodan

673
    5
    18
    Količina softvera: + za Spectrum, ali kvalitet? OK, bilo je lame portova sa Spectruma na CPC (%^@# preklapanje atributa, Spectrum boljka koja komotno može da se izbegne na CPC-u) jer je prebacivanje bilo prilično lako zbog Z80, ali ono što je "pošteno" pravljeno za CPC nikako nije lošije od Spectruma, naprotiv, daleeeko je iznad. Mogu do sutra da kačim shotove, ajd samo par:

Imao sam Spectrum 48K, +2, CPC 464, 664 (doduše, veoma kratko) i 6128 i fakat je da je CPC superiorniji u svakom smislu, osim kad se radi o pomenutoj popularnosti (mada ni nekoliko miliona prodatih primeraka nije baš za bacanje, pogotovo ne tokom osamdesetih). Kada programer nije bio lenji lamer, portovi za PC su izgledali i radili odlično (pogotovo oni koje je radio Ocean), tu i tamo se dešavalo poneko usporenje ali to tada nikome nije ni bilo bitno, fps kao termin nije bio u upotrebi :D Postoji i masa CPC-only naslova, mahom iz Francuske, tek je to čudo, šta može da se napravi na 8-bit platformi...

O aplikacijama da ne govorim, gomila firmi u UK, Francuskoj, Španiji je koristila poslovne programe i mnogo nakon što je CPC kao platforma bio zvanično mrtav.

Što se SID muzike tiče, stvarno sam oduvek imao utisak da zvuči katastrofalno, kao "prđenje" ne znam kako drugačije da opišem :lol: šta god da sam čuo i poredio ranije, na CPC-u mi je jednostavno bolje zvučalo (verovatno mi više odgovaraju takvi tonovi). Međutim, malopre sam hteo da okačim poređenje - Robocop, C64 vs CPC i... shit, ovo konkretno stvarno bolje zvuči na C64. Biće da je do svake stvari ponaosob i ličnog ukusa.

A kada je u pitanju opšte poređenje C64 vs CPC, mogu i to da uradim jer sam imao i C64 i opet mi je CPC bolja mašina po mnogo čemu, mada znam da se većina neće složiti (pitanje je samo da li su ikada koristili CPC ;) )

@Elvir: nemam ništa ._. ako ne računamo poluispravan C64 koji skuplja prašinu na tavanu... Spectrum sam poslednji put imao 1986., od CPC 6128 se oprostio (tačnije, poklonio nekoj školi u nekom random selu :lol: ) deset godina kasnije, a i kad naletim na nešto od toga u oglasima, vala je precenjeno -.-

15. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    Što se mene tiče, C64, druga generacija (krem debeljko), 1541-1, Datasette 1530, par joysicka i jedan rastavljen C128. Prodao sam, zbog prostora, ispravam ZX Spectrum +2, Atari ST 520 i STe 520 , poluispravne ZX Spectrum 48 i Amstrad CPC 464.

Nikada se nisam susreo sa Atari osmobitnim kompjuterima tako da o njima neću da pričam. Amstrad sam drndao relativno kratko ali su sve igre imale nekako čudan odnos kontrola. Jednostavno, posle spekija i commodorea, su mi uvek delovale užas lenje... I kao što rekoh, CPC je više poslovna mašina. Nešto kao Commodore 16 serija (+4, 16, 116).

Sve ostalo mi diraj, ali SID ostavi na miru :p Oslušni vrhunac SID muzike
    http://www.youtube.com/watch?v=Y6mXLxUZvzg

If they had this playing in 1981 unveiling of commodore 64 tech we would have Commodore Construction company because people would not stop shitting bricks for months!

16. Elvir79

2,755
    435
    83
    Ja :)

C64 x 3

Taj prvi gore je originalni Englez 1984 godiste,ispravan.
    Taj drugi u sredini ,krem boje ,nemacki model sa 6581 cipom.KAO NOV.
    Taj treci slim sa reset prekidacem,korisim ga za aktivno igranje.

Jos plus toga :Disk jedinica Oceanic OC-118N,kasetofon datasette,Competion pro dzojstik NOV,AV kabal povezan C64 na Scart TV-a i pojacalo.

C64 originali,trenutna skromna kolekcija koja stalno raste :)

17. Shodan

673
    5
    18
    Competion pro dzojstik

damn you

@K: Živo me zanima za koliko si prodao ST pošto ga jurim godinama, poslednji koji sam video u oglasima bio je 100e (lol)

18. Elvir79

2,755
    435
    83
    @Shodan

19. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    2300 sa monitorom i mišem. Nisu mu radila 2 tastera, a miš je i posle svog čišćena primao levi klik samo ako ga tresnem pesnicom.

Uvek sam više voleo Quickshot II. Odrastao sam uz njega.

20. Shodan

673
    5
    18
    Ah, Speedlinkov, mislio sam da je stari CP :D I ja sam izuništ... koristio Quickshot II, ali sam oduvek hteo da imam Competition Pro. I QuickJoy Megaboard :D A za ST... 2300... da sam znao... T_T

21. ivamark

ivamark Well-Known Member

5,656
    1,980
    113
    Mogao je neko da napise tekst o tome sta vredi odigrati sa ovih starudija i kratak opis svake igre za nas pentium mladez koja nikada nije imala dodira sa ZX i C64. :D

22. Elvir79

2,755
    435
    83
    @Shodan

Imam i stari ali sam ovaj spomenuo jer ipak se o radi NOVOM itemsu. Veruj,skroz je verno odradjen.

23. Shodan

673
    5
    18
    Mogao je neko da napise tekst o tome sta vredi odigrati sa ovih starudija i kratak opis svake igre za nas pentium mladez koja nikada nije imala dodira sa ZX i C64. :D

Previše stvari, najbolje bi bilo da konsultuješ game browser na www.mobygames.com

24. Snake-Eyes

Snake-Eyes Charlie Mike

2,507
    43
    48
    Ja imam taj treci model, odigrao par stvari i stashovao:) Nice collection btw:)

25. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    U radu je tekst ili video (nije odlučeno) o tome šta bi trebalo oživeti od 8bitnih igara za kućne kompjutere , i šta je već oživljeno kroz druge igre. Kada smo već kod toga, dajte svoje predloge.

26. Elvir79

2,755
    435
    83

Zavisi kakve zivce imas :D

27. Shodan

673
    5
    18
    U radu je tekst ili video (nije odlučeno) o tome šta bi trebalo oživeti od 8bitnih igara za kućne kompjutere , i šta je već oživljeno kroz druge igre. Kada smo već kod toga, dajte svoje predloge.

Tj. šta bih voleo da vidim kao rimejk? Prvo što mi je palo na pamet - Saboteur i Captain Blood

28. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    Nisam milsio rimejk, nego više kao nastavak serijala... Kao Last Ninja 4 npr.

29. Elvir79

2,755
    435
    83
    Uridium 3.Hard core akcija u 60 fps-a i online/mp podrskom i okrsajima.

Also,Barbarian 3

30. Ace

Ace 1.000.000

3,053
    740
    113
    Tj. šta bih voleo da vidim kao rimejk? Prvo što mi je palo na pamet - Saboteur i Captain Blood

Captain Blood mi je bila skroz istripovana igra. Učitavao sam je nebrojeno puta i nikad nisam imao blage veze šta treba da radim i kako da je igram, samo sam pomerao onu ruku i random pritiskao dugmiće na kontrolnoj tabli :)

31. Shodan

673
    5
    18
    Nisam milsio rimejk, nego više kao nastavak serijala... Kao Last Ninja 4 npr.

Onda opet Saboteur :D Captain Blood ima dva nastavka, ali su... meh

@Ace: ideš od planete do planete i komuniciraš sa alienima preko onih ideograma, svaki alien ti daje koordinate do sledećeg... a razlog zašto pričaš sa njima i uopšte poentu igre sam skontao tek deset godina kasnije :lol:

32. Elvir79

2,755
    435
    83
    Meni je Saboteur 2 sa onom ribom bio skroz gotiva kao igra dok jurcas kroz one tunele i resavas one misije.Najvise sam igrao Specijevu verziju preko emulacije davno na nekom 486,secam se, do duboko u noc. :D

A poenta oko tih praistoriskih igara ,narocito na c64 i jeste sto ih kao klinac nisam razumeo a kamoli da ih igram dobro.

U Lode Runner-u nisam mogao ni da prdnem kao klinac a sada kao mator konj igram bruka. :D

33. Shodan

673
    5
    18
    Dosta igara je imalo propratnu priču u štampanoj knjižici koja je išla uz originalnu igru... tako da nije čudno što nam ništa nije bilo jasno :D

34. Elvir79

2,755
    435
    83
    Dosta igara je imalo propratnu priču u štampanoj knjižici koja je išla uz originalnu igru... tako da nije čudno što nam ništa nije bilo jasno :D

Naravno,evo tek sam pre neki dan procitao u upustvu kojeg sam dobio uz Barbarian 2 da onaj mac na sredini sluzi kao kompas i da moras skupljati one itemse :lol:

35. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    Uzeo sam sinoć da gledam produkte Amstrad CPC demo scene i jedan demo me je ostavio bez reči
    [video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YJosZfm560Q[/video]

36. Shodan

673
    5
    18
    Jedna stvar mi nije jasna, kaže "What makes this production more amazing is that it only requires a standard cpc (non plus) with 128k ram.", a na početku se vidi da je učitan CPC 664, dakle 64K ROM?

edit: fin demo, jedan od retkih kvalitetnih za CPC, ima nekoliko baš wow momenata... ali muzika je prilično loša :D

37. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

5,160
    1,154
    113
    PA vidim da CPC nikada nije imao neku scenu. Opet ga je ubilo tošto je poslovna mašina, i u dizajnu i u marketingu. Bilo bi zanimljivo videti šta može sa svojim z80 na 4MHz. Sa druge strane Z80 ne dozvoljava baš cycle counting na kojem se zasniva cećina c64 trikova.

38. Elvir79

2,755
    435
    83
    Eksluzive ili bar originalno pisane igre su srz odredjene platforme,tako je bilo u istoriji a tako je i danas.

S obzirom da je Shodan pominjao neke francuske naslove za CPC,pretpostavljam da je tu bilo zavidnih i interesatnih stvari,kad su igre u pitanju.

39. Shodan

673
    5
    18
    Opet ga je ubilo tošto je poslovna mašina, i u dizajnu i u marketingu.

U marketingu ne toliko, sećam se britanskih reklama iz 1985. - 1986. (ćale je bio pretplaćen na Your Computer), reklamirali su ga kao univerzalnu mašinu, ali su opet potencirali gaming. Ovo im je duže vreme bila udarna reklama, na dve strane:

btw :D

40. CTOJAH

4,197
    747
    113
    Moje asocijacije na 3 najpopularnija 8-bitasa u ExYU :

1. ZX Spectrum 48 K
    + prc..crc..cvrc...crcrcrcr...krc...prc ( jeste zvuci krckavo, ali nekako prirasne srcu :) )
    + "visoka" rezolucija (jedan pixel je bio jedan fizicki pixel)
    + skoro svaka igra je imala "redefine keys" opciju (nakon 30 ! godina me stvarno iznervira kad vidim da nekoj od ovih danasnjih fali ova opcija - prosto nema opravdanja za to !)
    - color clash (neverovatno annoying "mesanje atributa" - ko razume, shvatice - bilo je igara u kojima je na veoma mudar nacin izbegnuta ova hardverska falinka, recimo Exolon - vrh Spectrumovih igara !)
    - prc..crc..cvrc...crcrcrcr...krc...prc (prirasne srcu, ali zabole usi :( )
    - nije mogao da se utakne joystick (jeste moglo se preko ZX interfejsa, ali sad mi recite ko je mogao da si ga priusti onih dana ?!)

2. Commodore 64
    + SID (mislim da je sve receno)
    + mogao se utaknuti joystick direkno u kompjuter (cak i dva !)
    + Demo scena (i danas zivi ova scena u kojoj se okupljaju malo starija deca kojoj osim sto fale 80-te i 90-te, fali i nesto u glavi :yes: )
    - "kockasta" grafika (ovim je unistena velika vecina igara)
    - tape loading error (vecina Komodorasa nije imala disk-jedinicu, ali je zato imala srafciger - pa u onu rupicu u kasetofon - Azimut Lokator - Seca ga se neko ?)

3. Amstrad CPC
    + look ( stvarno je bio jedinstven sa onim kasetofonom ispod haube :) )
    + ??? (neka napise neko nesto ovde, ja stvarno ne mogu da se setim)
    - slooooooooow mooooootion (vecina igara je unisteno pomenutom "tehnikom")

P.S. U pocetku sam imao Spektruma, ali jednog dana kad sam bio u poseti skolskom drugu koji je imao C64, video sam (i cuo !) Slap Fight na njegovom Junost TV-u, a nakon toga pustio mi je i ovaj music demo:
    http://fonix.dyndns.org:40000/soasc/index.php?av=0&sb=SOASC&ss=final&p=1&did=8&#did14
    Mislim sta reci - mesec dana nakon toga ja postao Komodorovac !

41. Shodan

673
    5
    18
    Spectrum

- Užasna, užasna paleta

- Očajna tastatura na 48K modelu

+/- Jeste bio potreban interfejs, ali su ga ljudi mahom sami pravili

C64

- BASIC hijeroglifi

- Turbo 250 / 2002

CPC

+ Look, ali ne za 464 (to je, jel da, model sa kasetofonom) koji je delovao kao jeftina igračka sa onim šarenim tasterima, 6128 je izgledao mnogo ozbiljnije

+ I CPC je imao standardni Atari 9-pin port za džojstik i ostalo

+ U ono vreme neverovatan odnos cena - kvalitet

-/+ Slow motion, džabe da pokazujem YT klipove jer je video ograničen na 24 fps... mogu da nabrojim masu igara koje su šibale, ali ok, bilo je i puževa (npr. sve Freescape igre, ali koliko se sećam npr. Total Eclipse je isto bio spor i na C64... i Hard Drivin', ali to je samo još jedan u nizu krš Spectrum portova)

+ Hi-res mod (640x400) doduše u dve boje, ali ko je to umeo da iskoristi kako treba (uz dithering npr. dobiješ iluziju još nekoliko nijansi), pravio je igre koje su izgledale fenomenalno

- Low-res mod (svega 160x200) sa 16 boja (iz palete od dvadesetak, ne sećam se tačne cifre)... gde su "pikseli" bili pravougaoni x.x

- CP/M podrška koja nije služila nikome i ničemu... ovo važi i za C128

-/+ Nestandardni floppy format od 3". Diskete su bile skupe u pm zbog kvaliteta izrade (kvalitetnije od 3.5", 5.25" da ne pominjem), toliko da sam svojevremeno trejdovao pakovanje od 20 komada za green monitor :D S druge strane, rad sa diskom je bio prilično brz, diskete su bile dvostrane, 178 KB po strani i jebeno su neuništive (plastika tvrda d'ubiješ čoveka):

I nije ni čudo da si postao komodorovac, C64 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Spectrum, realno.

42. Elvir79

2,755
    435
    83
    - "kockasta" grafika (ovim je unistena velika vecina igara)

Tacno,i primeri C64 igara gde imas taj neki HI-res sprajtova se moze nabrojati na prste,i opet ne all hi res,jer jednostavno to nije moglo.Taj odnos izmedju "zelja i mogucnosi"bio je u onom standardnom modu 160x200.

Ali mnogi retki primeri gde su sve stvari bile "malo"drugacije,su neke eksluzive gde je pre svega isticalo to neko lukavo programiranje.E i tu je C64 definitvno pobednik. Ne zaboravimo da nigde igre nisu radile onako glatko,kao na njemu.Ok ,mozda sada deluje da malo serem,ali Uridium je objasnio neke stvari : Izvedba od 50fps-a ,1986 godine..nisam siguran da je to tada imala bilo koja druga 8-bitna platforma.

Hang on folks !igra stari laf! :D

Da bi se videlo koliko je ovo bilo glatko,potreban je ipak real dozivljaj jer ovde na YT imamo ogranicenja framerate-a. :)

http://www.youtube.com/watch?v=ks5-Zq6XAN4

43. CTOJAH

4,197
    747
    113
    Uridium 3.Hard core akcija u 60 fps-a i online/mp podrskom i okrsajima...

Probaj ovu igru: (imam je za PC, mada vise potseca na stari hit sa automata Defender, ali ima elemente i Braybrook-ovog Uridiuma)

[video=youtube]http-~~-//www.youtube.com/watch?v=8yO8HW0Dl8U[/video]

Isto tako, rado bi video ovako nesto za PC da neko uradi :

[video=youtube]http-~~-//www.youtube.com/watch?v=MPI1qcCLY48[/video]

44. Elvir79

2,755
    435
    83
    @Stojan

Naravno,treba takvih igara danas.Ali i jedan Braybrook da malo osvezi ovaj danasnji smaracki trend ,nekim novim idejama. :)

45. meca dobric

meca dobric Well-Known Member

1,416
    233
    63
    C=64 fan, ali me je ovo stvarno prijatno iznenadilo.

http://www.youtube.com/watch?v=fvsbzorWsbQ

46. Elvir79

2,755
    435
    83
    Toni, preterano seres!

47. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,788
    113