1. powered by Surfing Waves

IT karijera (promena posla)

Discussion in 'EmuGlx Hangout' started by Black_Waltz, Nov 17, 2015.

1. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Razmislam se da dam otkaz. Isuvise je postala losa atmosfera u studiju, jer sam bacen u nemilost zenama, alpha zenki se ne dopadam od prvog dana, a gazdi se jebe za to. Ne planiraju skoro da nadju nekog kolegu da bih imao podrsku, a dosadasnji su bili veoma nekompatibilni sa svima i samim poslom.
    Samo kada bi ovi freelance poslovi malo zaziveli, supruga i ja bismo mnogo vise para imali nego ovako da se jebavamo.

2. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Oh har har, vindiktivni covece. Jbg, meni je recimo mnogo vazno sa kime radim, a posto je kolektiv mali, utoliko se osecas vise odsecenim od sveta jer nemas sa kime ni da popijes kafu, niti da pricas ista.

iggy11 and TheNick like this.
  3. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Sram te bilo waltz, ti bi hteo i dobru radnu atmosferu i razumevanje sefa! Sta je sledece? Redovna plata koja adekvatno kompenzuje rad? I to dok tvoji vrsnjaci zive pod maximom-ne mogu da me tako malo plate kolko mogu malo da radim? Nego lepo ti uzmi i cuti i zabusavaj i uklopi se u srpski zlatni standard. Sve sve, al nemoj da ti padne na pamet da slucajno promenis posao jer samo gazda sme da otpusta, radnik treba da cuti.

SrBska logika.

Golden_Axe, dsst and iggy11 like this.
  4. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Kontam šta kažeš Krak, ali moram da dodam da nemam skoro nikakvih žalbi na sam posao i platu, koja jeste nešto viša od minimalca, ali me otmosfera na poslu strašno ubija. POnašaju se prema tebi kao da si leprozan, osim kad treba nešto teško da se podigne ili da se objasni kako se pali kompjuter kojem je isključen kabel iz napajanja.
    Jbg, nekome su najbitnije pare, nekome težina posla, nekom kolegijalnost.

5. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,279
    602
    113
    Samo se dobro preračunaj pre davanja otkaza da li imaš da preživiš do sledećeg posla. To je u stvari jedino bitno.

Što se atmosfere na poslu tiče, to je u srbiji često problem i najčešće zanemarljiv problem. Kada su usta gladna, posebno kada nisu samo tvoja usta gladna, loša atmosfera na poslu i nije tako loša.

Last edited: Nov 18, 2015
  6. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    @Black_Waltz kapiram te, ali obzirom da je ovo srbija nemoj se zaletati da daš otkaz pre nego što imaš nekog keca u rukavu. osim naravno ako imaš kako da se finansiraš van posla, kao @TheNick mafija. :)

7. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Niko pametan ne skace u vodu bez pojasa. Dakle, prvo naci zamenu pa tek onda otici.

8. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    naravno. zato i kažem da se ne zaleti i zajebe zbog hurr durr nemam s kim da se družim na poslu.

9. iggy11

iggy11 I'm just kidding...

1,124
    951
    113
    Zar nije bolje da, BW ostane tako na poslu i izgubi zdravlje + zbog toga ne doceka penziju, i tako kompletno doprinese vecoj zaradi politicarima i njihovim poltronima ?

Kraken likes this.
  10. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,279
    602
    113
    Mislim da si u pravu i da je bolje da gladuje i grebe se od okoline da pregura do sledećeg posla za koji nema pojma kada bi uopšte mogao da se nađe. Ovo je srbija, sem ako nisi šarmer na kub ili imaš veze debele ko ruka ne ostaješ bez izvora prihoda.

Radio sam deset godina posao koji nisam voleo, za gazdu kojeg nisam podnosio i često sa ljudima od kojih bi mi povremeno krv proključala. Znaš kako, nešto se mora staviti u usta. Osim toga, posle izvesnog vremena prihvatio sam ulogu dobronamernog čudaka i išlo je lakše.

iggy11 likes this.
  11. Black_Waltz

Black_Waltz Moderator

5,278
    491
    83
    Pa kao što rekoh, sa ovim freelance prevođenjem i ne ide nam toliko loše, a recimo da skoro svakid treći posao koji dobijem moram da odbijem jer nemam vremena da se posvetim tome. Poznajem lično dva bračna para, jedan sa detetom, koji žive od freelance poslova i za razliku od njih, ja ni na vikend Firencu, Rim, Đenovu, Zlatibor i Kopaonik nisam video.

Možda bih čak mogao da se bacim i na učenje programskog jezika - pokušao sam da skontam nešto sa Pythonom, ali jbg, kad nemam vremena sa time da se bavim jer vodim program u 3 radiostanice, a kontrolišem još dve, plus radim neke emisije i sve to za iste pare.

iggy11 likes this.
  12. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    svedi računicu i ako misliš da možeš da izvučeš od freelanca dovoljno para da preguraš do sledećeg posla, go for it!
    ipak, dodatno bih ti preporučio da ako se odlučiš da freelancuješ uložiš slobodno vreme i resurse u nekakvu specijalizaciju koja bi ti donela pare u budućnosti i da ti to bude cilj, a ne izdržavanje od freelancinga. naravno, programiranje je idealan izbor, ali ne treba potcenjivati težinu istog, pogotovo ako nemaš neko predznanje.

sve u svemu, želim ti sreću kako god da ispadne.

iggy11 likes this.
  13. Darth Revan

Darth Revan Active Member

449
    96
    28
    Jedan savjet kao jedan freelancer drugome - ako ulazis u 100% freelance skupi para da mozes da trajes bar 3 mjeseca bez ikakvih prihoda. Cak i u programiranju znaju da naidju losi periodi.

iggy11 likes this.
  14. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,279
    602
    113
    Probaj da prodaš ideju obrayovnog programa, učimo Python. Em učiš programski jezik, em radiš svoj posao na radio stanici :D Još možeš da se prijaviš kod neke od NVO da ti daju pare za to (jer na konto toga će oni uzeti još veće pare od vlade).

Da ja volim da sanjarim :p

iggy11 likes this.
  15. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    To je uvek najzajebanija stvar u zivotu- procena sopstvenih mogucnosti. Ako nekoga trenutno angazovanje sputava da se usavrsava za nesto sto ga vise zanima, to je mlogo jbeno. Isto tako, napustati nesto stabilno bez ili sa malo zastite je isto zeznuto. Video sam ljude koji nisu bili spremni na delic rizika i isli su na siguricu i tako ostali zatrpani na prvom poslu, bez ikakve sanse da napreduju. Isto sam tako vidjao ljude koji su bili ubedjeni za dasluzuju vise i bolje i preuzeli rizike koji im se nisu isplatili, makar na krace staze.

Sve je na kraju cista matematika al treba imati i srece.

iggy11 likes this.
  16. AwesumNES

AwesumNES v.i.t.r.i.o.l.

428
    80
    28
    Potpisujem sta ti je Darth Revan rekao. Dok ne izgradis karijeru ozbiljnog frilensera sa stalnom klijentelom nema opustanja oko finansija. Narocito ako ides kroz novopeceni Upwork ili onaj muceni Freelancer...

Doduse ja sam dva posla napustila zbog psihicke torture sto kolega sto poslodavca i ne kajem se ni sekunde. Glad mi nikad ne bi pala tolko tesko kao sedenje u prostoriji sa osobama ciji mozak nije tezi od kolibrija.

Ratanook and iggy11 like this.
  17. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,741
    1,429
    113
    Ja sam dao otkaz na po srpskim uslovima dobrom poslu zbog otrovne atmosfere, bez padobrana osim sto su mi isplatili i odmor koji nisam iskoristio. Malo sam se grbavio dva meseca ali posle toga su me zvali na razgovor za mnogo bolji posao sa mnogo vecom platom i dobio sam ga. Uveren sam da da nisam dao otkaz i da su me zvali dok sam jos tamo radio da ne bih dobio posao jer nit' sam bio opusten, nit' sam bio srecan.

18. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    He who dares, wins :)

AwesumNES likes this.
  19. AwesumNES

AwesumNES v.i.t.r.i.o.l.

428
    80
    28
    @Kraken Zagovorenik sam istog! Sad se lomim dal da prihvatim ponudu za HarmanKardon u Šenženu.

TheNick likes this.
  20. Darth Revan

449
    96
    28
    Rizikovanje je sastavni dio zivota, pogotovo proracunati rizik... ja sam u 4 godine promijenio 4 posla. Osim finansijskog momenta koji je uvijek rastao, ovo ostalo je variralo - negdje su projekti bili zanimljiviji, ngdje ekipa opustenija, znalo je da bude svacega.

Ali to je zivot, ponekada moras da ides koji korak nazad, da bi mogao da napredujes.

iggy11 likes this.
  21. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Harman Kardon :) Bolje mene nemoj da pitas, veliki sam ljubitelj istog a jos povezanost preko Harman Industries-a koji ima uber jake audio brendove i mogucnost vidjenja pipeliena za audio opremu u narednih par godina je vrh :) Da ne pominjem sto mi je azija daleko lepsa od krajeva u kojima si trenutno :) Elem, subjektivnost bez granica sa moje strane :D

AwesumNES likes this.
  22. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    postojala je velika šansa da mi se ovo desi. već pet godina sam na istom poslu, davno sam prestao da dobijam major exp, a zagazio sam i u tridesetu ove godine. pare su ok-ish (malo iznad vučićevog proseka), mada redovnost plaćanja ume da fluktuira u odnosu na to koliko firma dobro posluje. sa trenutnim znanjem i onome u čemu sam ekspert (sistemi za kontrolu pristupa i evidenciju radnog vremena) ovde kod nas nema para, znam, jer moja firma je jedna od najjačih u zemlji u toj branši. :D
    iako sam svestan da se teško može mnogo više u srbiji (osim ako si developer), ne osećam se ispunjeno, a fali i para :D
    tako da sam okrenuo list i rešio da se vratim programiranju (poslednji put na faxu učio 2007me, zarđalo se). upisao sam kurs jer ne mogu drugačije sam da se nateram, obzirom da sam inače ispunjen obavezama pored posla. žrtvovao sam godinu dana života i slobodnog vremena, pa eto nadam se sledeće godine u ovo doba da ću raditi negde gde ću biti zadovoljniji :)

so, wish me luck :D

23. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    taj fazon, plivanje u šuškama

24. greenman

greenman #Senior

969
    65
    28
    Ja sam dao otkaz s prvog posla u mašinskoj industriji nakon pet mjeseci.. i uzimam od dva mi ponuđena teži i bolji posao za budućnost uskoro u auto industriji u drugom gradu, embedded programiranje u pitanju. Plata skočila "samo" dvadesetak hiljada u godini (na 60k).

Važno je naučiti kroz posao bar neki high-level programming language i nema zime. A i čovjek je mobilniji, možda i pređem kod brata u Vienna, đe radi u strogom centru :D

Čak štaviše se IT/programiranje djelimično isplati bolje u istočnim zemljama kao Srbiji, nasuprot ovdje na zapadu, jer su plate vrh u odnosu na nizak prihod većine lokalnog stanovništva.

25. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    ovo je skroz tačno. a i nije samo plata, već i potražnja.

26. disturbed

disturbed Well-Known Member

1,944
    604
    113
    Nije tacno. Identican i veci iznos moze se ladno zaraditi radeci kao recimo keramicar. Iako su plate za devove iznad prosjeka za neku od zemalja Balkana i dalje je to smjesna cifra za iole iskusnijeg developera. Zato mladi mahom potezu za zapadom i vecim platama iako je i standard jaci. Potraznja na Balkanu je ovlas veca jer u nedostatku iskusnijih developera primaju se ljudi svakakvih sposobnosti za rad. To, naravno, uopste nije lose ali je losiji i odnos poslodavca prema iskusnim developerima zato oni mahom potezu za zapadom.

27. greenman

greenman #Senior

969
    65
    28
    Neki prosječni Java ili C# programer u Beogradu pretpostavljam do pet godina radnog iskustva ima platu minimum 1500€.
    Znam za jedan par, oboje rade tako, muž prima oko 2000€ a žena 1500€ na ruke, oboje developer-i u različitim firmama.

U Njemačkoj radeći za neku firmu (ne freelancer) može da se počne obično s nekih 2000€ nakon studija, i dođe tek na nekih maksimalnih 4000€ za nekih 10+ godina radnog iskustva / promjena firmi. U nekim drugim zemljama kao CH ili UK je svakako bolja situacija.

28. stale

stale bowel disruptor

3,536
    841
    113
    Platu na belo od 2k? U NS kao senior 1200-1500. Retko gde si prijavljen na full iznos i vazi pravilo veca firma manja plata.

edit: bas sam juce pricao sa kevom od drugarice. Otisli ona i muz za Njemacku. On u NS imao 600+100 na ruke kao automaticar. Tamo dobio pocetnu platu od 2200. Stan i rezije ih izadju 600e za trosoban stan (neko selo kod Frankfurta). Dobijaju za svako dete 180e mesecno dok deca ne napune 18, a i duze ako upisu faks danas.

29. greenman

greenman #Senior

969
    65
    28
    Da dobijaju djeca dodatak, do 25te godine ako ne rade :D

Inace ako lik ima neto platu od 2200€ dok je u braku (žena mu ne radi ili zarađuje neku slabiju platu) uračunate su mu poreske olakšice - realno i nije dobra plata. Radi poredjenja da radi isti posao, a da nije u braku onda bi ga izašlo nekih 400€ manje tj. tipa 1800€ samo bi primao.

30. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,741
    1,429
    113
    Moj ortak radi za oko 2000 u ns kao developer, prijavljen na 45, nesto na ruke a za nesto je morao da otvori konsalting doo da mu uplacuju.

31. urgh

urgh Member

40
    13
    8
    Heh, posao na radiju je bio nešto najbolje što pamtim, time sam se bavio za vreme faksa pre nekih petnaestak godina. Doduše, problem je bio malo drugačiji - ljudski odnosi su bili dobri ali nije bilo para :) U odnosu na dinamičan posao kao što je na radiju i tv-u doći će ti da se obesiš kada počneš da radiš neki inžinjerski posao. Naravno, konačno ćeš videti neki pristojan novac u odnosu na medije :)

Sada, nakon desetak godina programerskog iskustva gledam da se bavim nečim drugim, čim je ovolika navala da je programiranje lako i super, to može samo da znači da prosek plata ide na dole. Takođe, meni se desilo da nikako ne mogu da napredujem na poslu, to je tek poseban smor.

Sve u svemu, gledaj da bežiš sa medija, tu nije bilo novca u poslednjih dvadeset godina, svi se lože da će biti bolje, a nikada nije bilo bolje :)

iggy11 likes this.
  32. Teoreticar

Teoreticar Well-Known Member

2,250
    541
    113
    Mislim da je vrlo bitno da svi oni koji bi zeleli da budu zaposleni kao developeri, a trenutno ne programiraju, da se zapitaju zasto je to tako?

Da li ce moci da vas drzi nesto za cega je u startu potrebno uloziti puno truda i vremena, a posle konstantno se usavravati, ako to vec to ne volite i ne bavite se time u slobodno vreme?

Plate

Minimalac od 1500e za prosecnog progamera sa 5 godina iskustva nije realna cifra.
    Mozda je cak i za bruto platu previse :)
    Senior Developer ima preko 1000e, ali preko 1500e je obicno rezervisano za vodje projekata, vodje timova, menadzment i eventualno neke ninja developere koji su eksperti u svojim oblastima.

Ako nisu prijavljeni za punu platu, kolicina novca je i dalje slicna bruto plati koji su skroz legalno zaposleni, samo ne ode toliko na doprinose drzavi, zdravstveno, penziono itd.

Plate developera jesu znacajno vece od ostalih plata u drzavi, ali to ih ne cini dobrim platama.
    To samo znaci da developeri nesto lakse "prezivljavaju" od ostalih.
    Al' ok, mozda je nekom bitnije da iako sam nema puno novca, ima vise novca od drugih, nego da bude negde gde svi imaju znacajno vise novca....

Posao

Posla za developere uvek ima. Imamo desetine kompanija koje uvek imaju aktivne oglase za nove developere.
    U iole vecim kompanija broj ljudi sa iskustvom koji odlaze je vrlo velik, zato cesto daju studentima stipendije (i obavezuju ih da rade kod njih bar neko vreme) ili npr bonuse radnicima koji dovedu nove ljude.

U poslednjih nekoliko godina i Startup scena se poprilicno razvila i dosla je nekolicina ozbiljnijih investitora koji ulazu u domace projekte.

Mislim da je programiranje i development "calling", a ne samo posao od kojeg mozes da se "iskljucis" kad stignes kuci, posle 8h rada...
    Mozda gresim...

disturbed, Ace, stale and 1 other person like this.
  33. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    što se mene konkretno tiče, imam neku podlogu, učio sam na faxu. i da, odnosim se prema tome kao prema zvanju, želim da promenim karijeru i da se uputim na tu stranu, ne samo da malo "čačkam" kući posle redovnog posla. najradije bih voleo da mogu da posvetim samo učenju programiranja ceo dan, ali ne mogu u trenutnim uslovima to da priuštim sebi, tako da koristim što je više slobodnog vremena moguće da učim (uz kurs). naravno kada kompletiram kurs, planiram full time job (neka to bude i junior od 600€, već sam tu u mnogo boljoj situaciji nego trenutno). naravno, samo lud tu može da stane što se tiče učenja i usavršavanja dalje :)
    opet, samo lud može da očekuje plivanje u parama preko noći, ali ako se nisi bavio nečim van developmenta nisi ni svestan koliko su loši uslovi na drugim radnim mestima. dovoljno mi je što ne znam kada ću tačno primiti platu da mi skroz sjebe koncept ikakvog budžeta, a to je samo jedan od problema...

kad sam studirao, više mi se dopadala priča s mrežama i bezbednošću, al jbg, šta sam znao tad... :)

Teoreticar and stale like this.
  34. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Yep, ljudi cesto ne prave razliku izmedju posla i poziva. Razlika je velika, poziv nije od 9-5 i tesko ga je otaljavati vec je potrebno solidno pozrtvovanje.

SolidSnake88 likes this.
  35. Darth Revan

449
    96
    28
    Ne bih nikoga da plasim, ali programiranje nije dobro placeno zato sto svako moze da ga radi i zato sto je lako biti dobar u tome... Da li imas 5 ili 10 godina iskustva je nebitno, bitno je koliko znas, programiranje je na kraju krajeva zanat. Mozes da imas i 10 godina iskustva i da si se negdje zabio i da ne primas ni 1000e. A mozes i sa 3 godine iskustva da radis preko 2k.

Istina je da bilo ko od vas moze da napise hello world na bilo kom jeziku za sat vremena, ali to bas niko nece placati.

Jedan savjet za ljude koji bi da budu programeri - danas se najvise isplati biti mobilni dev, scena nije velika i od skoro je pocela, tako da i predzanje nije veliko. Za iOS npr neko sa 2 godine iskustva, ako je dobro radio, vec se moze smatrati seniorom, za rezliku od bekenda ili fronta.

36. Teoreticar

Teoreticar Well-Known Member

2,250
    541
    113
    @Maxa
    Nisam ciljao na informaticare koji vec profesionalno rade "informaticarske stvari".
    To mi je pocetak price kad nam rodbina/prijatelji posalju nekog ko bi hteo da radi "na kompjutoru", jer posla nema, a umesto da visi na Fejsu bolje da zaradjuje $$.

Zbog katastrofalnog stanja u vecini oblasti, velik broj ljudi pokusava da promeni karijere i da nadju posao u informatici, iako su i sami svesni da se ne pronalaze u tome. Zato i nije ni cudno, da 2/3 kandidata za bilo koje programersko mesto posle 2 minuta razgovora otpadne.

@Darth Revan
    ah taj freelanserski optimizam, obozavam ga :D
    Odmah se vidi da ne radis u jasno struktuiranoj firmi :)

U vecini slucajeva kad si nedokazan, a radis firmi koja ima jasne procedure i rokove, radis sta ti se kaze, na nacin na koji ti se kaze. Izbor i kreativnost je minimalna, jer nisi tu da mislis, tu si da radis.
    Kad si samo jedan zupcanik u sistemu, ne mozes ti tek tako traziti toliko vecu platu.
    Mozda jednog dana, ali ne pre nego sto budes imao jasne rezultate iza sebe.

37. stale

stale bowel disruptor

3,536
    841
    113
    Da zna biti zajebano zna. Svakodnevno vidjam ljude sa za završenim faksom i priličnim iskustvom koji jednostavno ne mogu da reše neki problem. Jos gore je kad neko skrpi na jedvite jade nekog frankenstajna pa ga posle uvale tebi da popravljas/održavas.

Generalno ljudi koji završavaju IT smerove su bili top đaci u srednjoj/osnovnoj, a opet među njima ima bar 30% koji veze nemaju.

Tako da bez ozbiljnog rada i uloženih stotine sati niko ne treba da očekuje da će naći posao u ITu.

38. Darth Revan

449
    96
    28
    To je istina, a pitanje je da li ce ikada. Prvo posao koji sam radio je bila jasno strukturirana firma i postovale su se procedure. Iako mi je fino bilo da radim tamo, shvatio sam da tu nema napretka. Ja sam otisao za izazovom i dugorocno mi se isplatilo. I dalje tamo radi dosta ljudi koje znam, samo sto su im plate porasle za 3 godine mozda 20 hiljada max.

Prije godinu dana, dok sam bio sef mobilnog tima, na razgovor je dosao momak sa godinu dana rada u Nordeusu. Nordeus je vazio uvijek za dobru firmu, sa dobrim platama. Medjutim to je i velika firma, i stvarno ti si jedan tocak i radis samo neki dio. Taj dio je decko odlicno znao, ali sve ostalo je bilo smjesno. Odlucio sam da ga zaposlim na ocjecaj, jer izgledao je bistar i kasnije je stvarno brzo napredovao.

Naravoucenije price, nemoj da cekas da te se vlasnik / sef sjeti, bolje da sam sebi krojis sudinu.

PS. tek sam od skoro freelancer za toptal

39. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,741
    1,429
    113
    Ja znam djake generacije koji ne znaju da citaju kako treba tako da skole ne znace nista, bas nista. Posebno kad znam kako su sve ljudi upadali u moje "elitno" odeljenje i kako su prolazili u srednjoj.

40. Ace

Ace 1.000.000

2,767
    543
    113
    Aj nek neko prebaci IT karijera diskusiju u novi thread, grehota da se izgubi u dubinama All day night threada kada već ima materijala za priču.

41. Bahamut

Bahamut Well-Known Member

1,234
    259
    83
    Daj otkaz.
    Bio sam u slicnoj situaciju prije dva mjeseca.
    Cekao sam da se osiguram drugim stalnim poslom.
    Cekao sam previse.
    Cim vidis priliku za siguran drugi posao, pali.
    Ali siguran, ne freelance.
    Nemoj k'o ja raditi 10 mjeseci po 17h dnevno zato sto si nesiguran u drugi posao.
    Osiguraj se.
    I bjezi dok mozes, raditi sa zenama koje misle da su uhvatile boga za jaja, a tri ciste u glavi nemaju te mogu samo sjebati.
    Govorim iz iskustva.
    Jedna pokusala.
    Jeb'o sam joj mater...

iggy11 likes this.
  42. Haseo

Haseo Hands off the panda!

2,275
    203
    63
    Da si nju umesto keve već bi bio šef!

Da se ja ubacim, tražim posao već drugu godinu, pun mi q ovog sranja, previše rizika za premalo para. Jeste da imam neke beneficije ali kurcu ne vrede.

Sada za bilo koji kvalitetniji posao traže mi minimum 4 godine iskustva, a kada napuni 4 biće 5 godina iskustva i tako u krug.

Last edited: Nov 24, 2015
  43. Darth Revan

449
    96
    28
    A to sa minimum 4 godine iskustva i sl. sranja su najcesce neozbiljni poslovi, ili je u najgorem slucaju HR apart jako los u toj firmi. To je ono - zelimo nekoga mladog i poletnog sa 30 godina iskustva.

Kroz IT sam se nagledao toga, kada vidis da ljudi ne znaju da intervjuisu. Bilo koja da je bransa, niko ne zna sve. Ali dobar programer ce lako sa se snadje i da nauci ono sto ne zna. E sada je problem ima firmi koje traze lika po principu - Marko je radio na ovome 4 godine, treba nam sada Marko 2, covjek sa istim iskustvom i karakteristikama. Naravno to je fail HR i firme, ali nagledao sam se ovoga.

stale likes this.
  44. Bahamut

1,234
    259
    83
    Mozda, ali...

Haseo likes this.
  45. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,906
    571
    113
    Zadnje vreme došlo

46. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,906
    571
    113
    Osnivač burek.com, priča o svojim iskustvima i napredovanju web design-u. Intervju ne sadrži neke konkrente informacije, ali se mogu čuti dobri stavovi i guidelines:

47. Bahamut

1,234
    259
    83
    Elem, Waltz, sta bi na kraju?

48. Maxa

Maxa opsa!

9,545
    2,783
    113
    ivan minić ista fela kao i istok i kompanija, što krki kaže, sve priučeno, a lože se da su neki gurui.

Ace and Rodilo like this.
  49. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Medj slepima corav je kralj.

50. Darth Revan

449
    96
    28
    Ljudi zaista u IT sektoru mlate hiljade evra, svi ortaci koji su u IT su preko 2k mjesecno. Inace nije prica IT akademija, ja sam licno sa etf - a, mada imam par ortaka i sa matematickog. Ne bih da ulazim u to koliko ja zaradjujem itd... , ali buduci da jesi pomenuo cifru, zanima me koji je to sektor, jer moram da priznam da sam prilicno iznenadjen cifrom, a nije IT.

Share This Page