1. powered by Surfing Waves

IT karijera (promena posla)

Discussion in 'EmuGlx Hangout' started by Black_Waltz, Nov 17, 2015.

1. Ritza

Ritza New Member

11
    11
    3
    Moj predlog je da svako ko hoce da uci, iskoristi besplatne tutorijale TheNewBoston-a

https://thenewboston.com/

ljudi apsolutno nisu cist "web tutorijal" sajt vec grupa ljudi zasluzna za mnoge programerske karijere trenutno u svetu a po onome sto ja trenutno radim (android development ucenje) mogu samo da potvrdim da su genijalni, i da je proces ucenja preko njihovih tutorijala prosto uzivanje, kad je tako lepo objasnjeno. Nezvanican moto za ucenje preko TNB-a je "learn without getting bored"

Ivan, disturbed and Nyarlathotep like this.
  2. Rodilo

Rodilo kenny powers

2,342
    771
    113
    Ja sam preko njih učio android, pre 4 godine, držao je neki lik kurseve, mislim da se Bucky zove, baš je super bilo. Sada na poslu imamo plaćen pluralsight, pa tu gledam kurseve, stvarn osu odlični, odlično pokrivaju sve.

3. Teoreticar

Teoreticar Well-Known Member

2,007
    431
    83
    Imate i besplatne kurseve/video materijal sa predavanja i zadatke sa top univerziteta tipa MIT/Stanford. IT deo je naracito dobro pokriven.

MIT
    http://ocw.mit.edu/index.htm

Medju predavacima ima i computer science celebrity-ija tipa Marvin Minsky, Peter Norvig, Andrew Ng itd.

Sto se tice samih kurseva, negde su u pitanju samo video i propratni materijal u pdf formatu, dok negde kursvi zvanicno imaju pocetak i kraj. U zavisnosti od koncepta kursa, negde se favorizuje kontakt izmedju studenata, medjusobno pomaganje itd.

U svakom slucaju bilo koja pitanja na undergraduate nivou mozete pitati i ovde, sumnjam da necete dobiti odgovor u roku od 12-24h. Cak i za graduate nivo verujem da bi iz dosta oblasti dobili dovoljno dobre odgovore.

Sad jos samo...
    treba sesti i raditi, a ne samo teoretisati koji je najbolji kurs :)

nikola22 likes this.
  4. RaiDeR

RaiDeR Romanes Eunt Domus

111
    19
    18
    Odlican je bucky samo je mozda previse casual i olako shvata programiranje,tj za one koje oce da nauci. Iako ima sjajan pristup i objasni te basic koncepte. Ja kad sam pocinjao krenuo sam sa html,css i javascriptom.

Ko oce ima na udemy sjajan kurs "The Web developer bootcamp" koji kosta $35 ali frontend i backend sjajno izuci. Instruktor je Colt Steele koji pored ovoga predaje na razne bootcamp-ove. Vjerujte mi da vrijedi svaku paru, jer kroz svaki chapter ima jedan exercise koji morate da rijesite sem ako necete u sledecem klipu dobijete solution za taj zadatak :) tako da non stop testirate svoje mogucnosti a ne samo code along. Kurs je full-stack tako da na kraju ima veliki projekat koji se radi.

Also ko zeli imam na pluralsight.com acc 3 mjeseca subscription tako da kome treba nek salje pm. Tu ima tek tona kurseva i odlicnih profesora.

5. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

3,831
    756
    113
  6. RaiDeR

RaiDeR Romanes Eunt Domus

111
    19
    18
    nikola22 likes this.
  7. Golden_Axe

Golden_Axe Well-Known Member

1,908
    572
    113
    Da pitam i ovde:
    Kakva su vam iskustva sa sajtom UpWork? Moze li se tamo zaraditi i kako izbidovati prvi posao?

8. MilosBC

MilosBC Active Member

324
    140
    43
    Ja sam jedno vreme radio freelancing preko UpWork (tada je to bio ODesk) i iskustva su veoma pozitivna. Ima mnogo poslova i ako si uporan, uspeces da nadjes ono sto ti odgovara a i da zaradis. E sad, nije ni sve bas tako ruzicasto jer je jako tesko dobiti prvi posao. Ima mnogo Indijaca a oni rade za uzasno niske i ponizavajuce cene i zato mahom ljudi odatle najbolje i prolaze. Medjutim, kad dobijes prvi posao, posle ide mnogo lakse. Imas opciju da radis razne testove i tako budzis sebi CV. Naravno imas opciju i da modifikujes portfolio i dodas primere nekih svojih ranijih radova/projekata. Ja sam inace radio writing i multimediju. Nalateo sam na Engleza kome je trebao neko ko je fan Nintenda i Super Marija ( :D ) i pisao sam mu razne clanke, opise.......cak i gameplay klipove sam pravio za njegov sajt i zaradio sam sasvim pristojnu sumu novca. Pogotovo ako se uzme u obzir da sam writing i nije narocito "profitabilan" pogotovo kad se uporedi sa programiranjem npr.

Mislim da je UpWork svakako najbolje resenje ako planiras da se oprobas kao freelancer.

9. Vampir

Vampir Well-Known Member

1,340
    86
    48
    I jas sam u slicnoj situaciji. Vec nekoliko godina (skoro 5) sam u middle east gde sam radio po hotelima a sada radim u apple retail, plata je solidna, mogu da priustim da kupim sta hocu ali osecam se prazno i neispunjeno. Ne bih ceo zivot to da radim, a pogotovo ne ovde u Abu Dhabiju.
    Posto sam zavrsio fax za programiranje ali nikad to nisam radio i sve sam zaboravio, resio sam da je vreme da preduzmem nesto.
    Zapisao sam kurs u makedoniji za web development koji traje godinu dana i skupio pare za godinu ipo dana da imam u makedoniji, kako bi mogao da se skoncentrisem na studiranje i da se ne brinem za posao.
    Kurs ga vodi poznata kompanija Seavus (sestra tamo radi ko programer) i ovo je raspored:

3. АКАДЕМИЈА ЗА ПРОГРАМИРАЊЕ

3.1. Web developer

1. Basic Programming Principles
    2. Basic Web Concepts
    3. Web Markup Languages - HTML5 & CSS3
    4. JavaScript & jQuery Development
    5. Advanced JavaScript Development
    6. Mobile & Responsive Web Development
    7. Best Practices & Industry Standards
    8. Team Project 2
    9. Object Oriented Programming Principles
    10. Programming with C# and Visual Studio 2013
    11. Developing ASP.NET Web Applications
    12. Database design and development with Microsoft SQL Server 2012
    13. Business Analysis - Requirements Engineering
    14. Advanced Data Driven ASP.NET Web Applications
    15. Content Management Systems (ASP.NET & PHP-based)
    16. API development with WCF and Web API
    17. Developing Cloud-ready Applications
    18. Advanced Cloud Development Techniques
    19. Software Testing & QA
    Вкупно: 550 часа
    PROJECT 1 (Individual)

PROJECT 2 (Team)

PROJECT 3 (Team)

MID-EXAM

FINAL PROJECT (Individual)

FINAL PROJECT (Team)

FINAL EXAM

Ace likes this.
  10. Rodilo

Rodilo kenny powers

2,342
    771
    113
    Super deluje program, deluje kao da pokrivaju dosta bitnih stvari za početak.

Vampir likes this.
  11. DragonOfTheEarth

DragonOfTheEarth Moderator

3,022
    362
    83
    Koliko ja vidim, pokrivaju sve sto treba. Veruj mi, kada firma zaposljava juniora, ne ocekuje se od njega ne znam koje znanje, tako da ako dobro savladas osnove, neces imati problem da nadjes posao.

Vampir likes this.
  12. Vampir

Vampir Well-Known Member

1,340
    86
    48
    Jedva cekam da pocnem sa kursom :) jos 3 meseca i napustam Abu DHabi za stalno :bounce:

13. faka

faka Member

658
    5
    18
    Pa ako je ovo tacno za seniore sa platama oko 2hilj eura je super. Za to bi cak iz njemacke/austrije otisho za srbiju.

Jer danas realno gledano senior programer u njemacku zaradjuje max 2,5-2,7. Sto ne pokriva skuplje troskove. A za vece pare samo u velike firme tipa mercedes sto su veoma retki poslovi (cerka firme istih velikana ne placaju dobro)

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

14. disturbed

disturbed Well-Known Member

1,934
    592
    113
    Rade seniori u Njemackoj za dosta jacu platu od 2.5K. Ako se ode preko recruiting agencija onda naravno plata izmedju 2500-3000e je realnost, barem prve 2 godine. Nakon toga plate idu dosta iznad ovog iznosa. To naravno vrijedi ako ste senior po ISKUSTVU a ne po VREMENU. Nasi ljudi kontaju da duzina staza mora da rezultuje vecom platom a nikao da shvate da moraju da izgeadjuju sebe i unaprijedjuju znanje i iskustvo konstantno. To sto se neko bavi 10 godina programiranjem i ima senior zvanje ne znaci nista ako mu je znanje na junior nivou.

15. faka

faka Member

658
    5
    18
    A odakle ti izvlacis te informacije. Evo ja sam 10god u njemackoj i sada u Bechu i znam dovoljno kolega sa mog smera informatike u njemackoj.

Prvo da objasnim: znam da ima ljudi koji samo sede 10god i razbijes ih sa 2god iskustva. ALI kad radis interview uglavnom se to ne vidi i ostaje samo tvoje iskustvo na papiru. I tako se vrednujes u njemackoj isto kad trazis posao. I ja sam isto protiv definicije gde kao po nekim filozofijama iz srbije niko sa zavrsenim fakultetima i plus iskustvom kao nije senior. Kao blablabla treba raditi na sebi blabla. Samo je bog senior. Ili mozda neki 3% svih programera (iako u firmama imaju titulu seniora)

Plata izmedju 2500-3000 nije realnost. Plate ne idu iznad tog iznosa. Prve dvije god radis za oko 2000e. Osim ako nisi ubo firmu kao Bosch Mercedes BASF itd. tad je 2500 (pochetna). Cerka firme kao Mercdess ingineering ili Bosch IT ne placaju te plate.A da ne prichamo da se njemacka ne sastoji samo od takvih poznatih firmi vec od manjih.
    Naravno izuzetak su samostalni freelanceri. Ali to nije sigurni posao...

Mislim ako znas tako neku firmu koja placa dosta iznad 3hilj kazi otprilike ime. Da ne sprovodim moj plan odlaska u Svicu ili London.

Last edited: Jul 3, 2016
  16. Kraken

Kraken Disco Bean

9,707
    1,832
    113
    Ako mozes da predjes u CH ili UK obavezno to uradi. Obe zemlje su neopterecene bilo cim sem kvalitetom rada, npr makar za ovo firmi sto znam nikoga ni ne zanima sta je ko zavrsio vec samo projekti na kojim se radilo i reference. Da ne pominjem uslove rada i mogucnost usavrsavanja. Ne znam nikoga ko je iz CH otisao u DE ali znam dosta ljudi iz svoje okoline koji su dosli iz DE u CH, sto valjda isto ima neki znacaj.

17. disturbed

1,934
    592
    113
    @faka Zato sto imam nebrojeno kolega koji su otisli sto preko recruiting agencija sto samostalno. Niko nije otisao za platu nizu od 2600e preko agencija. Plate su im se povecale nakon perioda od 2 godine. Ko se je oslobodio okova recruiting agencija sada zaista solidno zaradjuje. Naravno, govorim o ljudima koji su em diplomirani strucnjaci, em zaista znaju svoj posao. I sam sam dobijao ponude od firmi iz DE/AT. Nijedna nije isla ispod 3k niti bih razmislio o nizim ponudama. E sad, caka je ta sto se ljudi zajebu i ne pregovaraju. I pregovaranje je zaista bitan skill. Nerijetko se desava da neto od 2200e predje u 3000+ pocetne plate ako si firmi potreban i zaista znas sta radis.
    Ne sporim cinjenicu da mozda grijesim, ali moja iskustva su takva + vecina ljudi koje poznajem(30ak) da su otisli u inostranstvo su sa well above average znanjem. I ovo sto Kraken rece, DE a pogotovo AT vise nisu najperspektivnije zemlje za IT strucnjake iako su nasim ljudima dosta drage zemlje (gastarbajterski legacy, sta ti ja znam). Ja najvjerovatnije ne bih otisao u DE/AT iako znam njemacki jezik, boravio sam tamo i preko 15 godina idem bar 1 godisnje, imam cak i EU papire. Nisu u pitanju pare vec drugi licni razlozi. A u veliku firmu ne bih isao ni za 6K+, taj pakao mi vise u zivotu ne treba.

18. faka

faka Member

658
    5
    18
    @Kraken
    Pa izgleda da ocu. Trenutno u Bechu imam 2700e netto u poznatoj Firmi. Kolege koje rade u cerka kompaniji primaju 300e manje i zavidni su na moju platu (konsultujem se o plati konstantno oprechno njemackoj kulturi i ugovoru o tajnosti)

@disturbed ja neznam nikog sem jednog kolegu koji je u Lufthansa da zaradjuje preko 3000netto. Sve sami njemci posto se nisam druzio sa strancima uopste. Radio sam sad masu interviewa i ako sam uopste prilazio 3000netto je svima bilo preskupo. Ali tu nisam sam, vec i njemci takvo iskustvo prolaze.
    To dobijaju samo ljudi tipa rodjak u Krupp ili drugi u Mercedess.

Ali isto tako moram reci da neznam naseg gradjevinca/baustelca da zaradjuje ispod 2500, nerijetko preko 3hilj. Samo mlate pare na crno u njemackoj. Tako da meni kao developeru izgleda sada i BG atraktivan :)

19. disturbed

1,934
    592
    113
    @faka Ne znam sta da ti kazem. Nemam razloga da lazem. Vidim ti stalno pominjes te velike firme. Moje iskustvo sa veliki firmama je totalno drugacije. Em im plate nisu nesto, em angazman vrlo brzo preraste u pakao. Zavisi sve od covjeka i njegovih afinititeta. Ja vise volim manje firme ili startupe i definitivno bih trazio takav posao. Bilo kako bilo, zelim ti puno srece.

20. faka

faka Member

658
    5
    18
    @disturbed
    Moguce je da ti znas te ljude sto prelaze 2600 a da su svi otisli u Minhen? To je specijalan grad gde zbog skupoce stanovanja bih otiso prije u Zirih :)

Pod velike firme mislim uglavnom njemacke masinske firme tipa BMW, Miele, Bosch itd. gde je plata mog rodjaka 3700e a radi 35sati nedeljno zbog tarifnih ugovora (posao rijetkost za IT). Nazalost IT odradjuju uglavnom u cerka firmama gde ne placaju toliko dobro i rade vise od 40sati.
    Externe firme zavisi. Kao velike consulting kuce sa pakao uslovima kao sto ti pricas i ne tako dobrom platom tipa moja. Onda manje firme koje sve odreda placaju jos manje dje seniori pjevaju ako predju 2500.
    A startup-ovi u njemackoj su posebna sorta. Vecina njih je u Berlinu i tu se przhe ljudi na preko 60sati nedeljno za plate ispod 2hilj. seniori max 2200. Bilo malo prije po novina zajedno sa statistikama.

Ovo pricam iz perspektive da u njemackoj ucitelj u skoli zaradjuje najmanje 3300-3500e mjesecno sa dugogodishnjim iskustvom. Zemlja je isto tako dobra za birokrate, sociologe, doktore i slichno.
    Nastavite sad Thread. Ovo je bio samo ekskurz u uslove u gastarbajterskim kolonijama...

21. disturbed

1,934
    592
    113
    @faka Moje (i drugara) iskustvo je totalno drugacije, ali opet naglasavam, ako statistike tako kazu, mozda sam ja zagrabio pogresan uzorak.

22. faka

faka Member

658
    5
    18
    Pa drago mi je da su uspeli da postignu ono sto njemci ne mogu. Tako mi kazhe jedan kolega njemac: Meni nije poznat niko ko prelazi 3hilj a bavi se softverom. Dovoljno znam ljudi sa univerziteta a i iz fimi kolega i njihovih kolega. IT vazhi aktuelno u njemackoj za loshe placenu i punu konstrukata tipa outsourcing i cerka-firme.
    Pare se mlate kod inzinjera sa dobrim uslovima backed up sa Unionima radnickim. Vazhi za medicinare isto jer doktor pochinje sa 2600 bez radnog iskustva. Zato ja njemce nikad necu razumet... jer zasto raditi IT sa max iskustvom 2600e kad mozhes u opshtinu na shalter da radish. Ali to sam vidio tako, cak sam prichao sa 2 freelancera o cemu su se nagledali u toj branshi po firmi

U svakom sluchaju u njemackoj ako ko hoce sa iskustvom nek ne uzima ispod 3k netto (https://www.nettolohn.de/). Osim ako ne mozhe u druge zemlje ili ima shit platu u srb. Njemacka prima bez vize i daje shakom i kapom ulazak za IT, Inzinjere i Doktore. IT i Inzinjeri mizerni broj ulazi. Medicinari razbijaju i ulivaju se hiljadama u Njemacku (ko nece na takve plate).

23. disturbed

1,934
    592
    113
    Kakve to veze ima? Sta sad, vece plate pa idemo svi to raditi. Pa bas tako je IT tu gdje jeste. Radi ga i ko treba i ko ne treba. + Salter iziskuje i druge sposobnosti ali necemo sad o tome.

Medicinarima je ipak potreban neki papiric koji govori da su u stanju da odrade to za sta su obuceni. Za IT i programiranje ne treba, mozes se zaposliti lakse, ali za neke vece svote trebas zapeti i dokazati svoje iskustvo. Poslodavac, naravno, ne zeli maksimalno da plati nekog na nevidjeno. Pregovaranjem se uspostavlja ravnoteza. Ne mozes olako i ovce i novce. Medicinari trebaju imati vece plate od radnika u IT sektoru.

To ne znaci da je ta tvrdnja tacna. Meni nije poznat niko iz moga grada ko ide u Japan, da li to znaci da niko iz moga grada ne ide u Japan.

Apsolutno se slazem.

Zato sto Svabe nece javno da priznaju gdje su se zajebali. Ako imas nekog starijeg prijatelja njemca skojim mozes normalno da popricas, vjerovatno ce ti reci sta njih mori. Nije samo IT sektor zahvacen time.

24. disturbed

1,934
    592
    113
    Ne, naravno, nije samo Minhen u pitanju. :) A slazem se, grad je retardiran i precjenjen.

25. faka

faka Member

658
    5
    18
    Pa i nije neka logika. Imash to i drugim branzama. Npr. odem kod ocnog doktora on usere diagnozu a drugi ochni dobro odradi. Plata im ista.
    Ili kad bi otishao u shvajcarsku vidio bi ljude u IT koji umiju i ne umiju da rade posao. Ne sprechava ih da dobiju vece pare. Ne rade tamo samo bogovi niti u bolnici rade samo bogovi. Chak sam shta vishe siguran da se u Njemackoj radi kvalitetnije IT.
    I kako su mi roditelji doktori se ne slazhem s tobom. Za rutinski posao/stres ne bi trebalo da se dobija vishe... Po toj logici u IT treba da se zapne i stres zhdere da bi uopste doshao na platu doktora koji rutinski obavlja posao. Sto znachi da 10% njih treba tako da zaradjuju ako uopshte i dodju na taj nivo, dok s druge strane 100% absolvenata nekog smera mozhe da se ostvari bez rizika.

Sve u svemu pishem aplikacije za shvicu. Ako ne upali ima chak BG za 2hilj hahahah

26. Kraken

Kraken Disco Bean

9,707
    1,832
    113
    U ch je sjajan izbor kandidata (za poziciju se javlja cela EU plus us redovno) plus otkaz ide lagano (nema radnih saveta a sindikati su onako protokolarni) što omogućuje lep kadar i zašto firme dolaze u ch.

27. faka

faka Member

658
    5
    18
    Taj sistem je super. U USA je isto tako nema sindikata a plate ipak dobre.
    Ja sam aplicirao u CH, ali moram reci da su mi se tu javljale ceshce neke italijanke koje nisu znale da beknu njemacki. I rodjaci koji rade tamo neshto ekonomsko su happy go easy idioti, takodje rodjaka odmorila otkako je preshla iz njemacke(farmacija). Imam cak i jednog kolegu njemca tamo u cirih (nije nesto poseban) a ziv je i mlati pare ko developer:)

U njemackoj je drugachije. Sve shto nema sindikata je uglavnom loshe i tu se gleda da se shto manje plati. Tako dolazimo u absurdnu situaciju da sigurni posao sa dobrim uslovima bude vishe placen od nekog ko putuje gore dolje i radi kao externi ekspert.

28. nikola987

nikola987 Well-Known Member

1,200
    72
    48
  29. SolidSnake88

SolidSnake88 Well-Known Member

1,254
    878
    113
    Švajcarska, tj. Confoederatio Helvetica (CH). ;)

iggy11 and nikola987 like this.
  30. faka

faka Member

658
    5
    18
    Mada je CH za ljude sa ne-EU pasosem preteska za dobijanje vize i radne dozvole.
    A od sledece god. postoji mala sansa da i EU drzavljanima stave kvote (mada sumnjam da ce imati muda da to sprovedu i zatvore sebi granice)

Njemacka (DE) je prelaka za ulazak. Mada ko sto sam reko, samo ako dobijete adekvatnu platu u odnosu na to sta vam se nudi u srbiji.

31. drablj

drablj Stalker

942
    172
    43
    uglavnom idu ljudi koji imaju platu 0 dinara u srbiji. manje ide onih koji hoce da skoce sa 300-400 evra na preko 1000.

32. Teoreticar

2,007
    431
    83
    Pre bih rekao da Srbiju napusta visokoobrazovano stanovnistvo koje i ovde moze da nadje posao i cak ima znacajno vecu platu od presecne tipa lekari, it sektor, nauka i sl.
    Po "odlivu mozgova" smo pri samom vrhu decenijama.

Problem je kad ti ode lekar cije obrazovanje kosta drzavu dosta i kad ti ode neko iz IT sektora ko radi za strance i direktno jaca ekonomiju.
    Kad ode neko ko vec ne radi, sa strucnom spremom koja objektivno nije potrebna - u nekom kontekstu cak je drzavi bolje.

Last edited: Jul 4, 2016
  33. greenman

greenman #Senior

971
    69
    28
    @disturbed
    za tvoj info, faka zna o čemu priča, imamo njemačke papire, završili faxove u njemačkoj oboje

Ja radim trenutno u jačoj šparti autoindustrije kao junior, djelimično kao developer (C, Matlab, CAN Tools..), imam nešto između 2800-2900€ neto na vremenski ograničen ugovor. Plata može da poraste još ili bolji ugovor, ali je i to rijetko postalo jer su jake firme prepunjene inžinjerima/IT radnom snagom. Jebiga, šta drugo i da očekuješ od hiperprodukcije takvih kadrova, u čemu je njemačka lider. Pritome su porez i doprinosi veliki, najmanje oko 40% plate.

Planiram do kraja godine i ja da pređem u Švicu, ionako stanujem bukvalno na granici.

Ako je već u Beogradu moguće nekako zaradit oko 2k€ neto, onda je takvom liku vjerovatno bolje gdje je, jer iz iskustva em je jeftinije živjet em se koja god ženska pali tamo na novac.

34. Maxa

Maxa opsa!

8,916
    2,420
    113
    Em su bombe u odnosu na njemice.

Poslato sa WC školjke.

35. disturbed

1,934
    592
    113
    U ovo nisam ni sumnjao. Apsolutno mi je jasno da zna sta prica, cak mi je i drago sto je objektivan, i volio bih da dobar dio ljudi koji su na ovim nasim prostorima procita ovo a ne da smatra DE/AT Mekom i Medinom ITja i jake plate bez validnih razloga. Ali reci da nema posla za preko 3000+ mi je malo cudno, s obzirom na moja iskustva. Drugo, zasto bi neko iz Bosne ko ima 1500e platu isao u DE raditi za 2200e, uracunajuci razliku u standardu i generalno zivotnim troskovima? Ako vec napustam drzavu, pocinjem graditi reputaciju iznova i totalno mijenjam okruzenje zelim da mi se to i isplati. E sad, moguce je da ljudi odlaze zbog kvaliteta zivota, neke perspektive koju vide za buducnost svoje porodice, da se izoliraju od geopolitickih uticaja...
    Dalje, ja nikad ne bih gledao u velike/jake firme, volim dinamican i izazovan posao ali koji donosi i primanja proporcionalna tome, a vidim vi spominjete samo velike/jake firme kod kojih je poznato da je niza dinamika promjena i generalno napretka pojedinca. To mi je bilo cudno, ako ciljate na velike plate, ali ok mogu da shvatim da zelite stabilan posao za koji nisu toliko velike sanse da cete morati mjenjati nakon godinu-dvije. Poenta je da je DE prestala biti IT oaza i ljudi bi trebali poceti razmisljati o drugim zemljama ako im je visoka zarada motiv.

36. mahermax

mahermax Member

173
    14
    18
  37. greenman

greenman #Senior

971
    69
    28
    Ne radi se o tome da velike firme plaćaju puno zato što to žele, to rade iznad svega zbog pritiska raznih sindikata od kojih je najveći tzv. IG Metall (najveći na svijetu sindikat, lociran u Njemačkoj). Druga stvar je pošto je Njemačka socijalna zemlja i onda poravnavaju više slojeva ljudi i njihove zarade kao ne smiju astronomski da se razlikuju, dosta boljih firmi ima radne savjete koji štite interese zaposlenih, lošije nemaju radni savjet.

Treća stvar je da u Njemačkoj postoji kad se prođe najviše 6 mjeseci probnog radnog vremena tzv. zakonska zabrana davanja otkaza radniku, tj. firma koja broji preko desetak-dvadesetak ljudi ne smije da otpusti radnika bez valjanog razloga koji je:
    a) firma je u teškim dokazivim finansijskim dugovima tj. nemaju zadataka i posla
    b) radnik je ultra-zabušivač i totalno neproduktivan tako da šteti firmi
    c) ako je hronično bolestan i ta bolest se odražava na posao tako da zbog bolesti opet je veoma neproduktivan.
    U ostalim slučajevima mogu radniku da popuše samo.
    Firme su pak našle način da djelimično zaobiđu ovo, davajući poslove na ograničeno vrijeme, preko drugih firmi tj. bukvalno si eksterni radnik recimo u Mercedesu, radiš sve u njihovim prostorijama i td. ali nisi direktno već indirektno zapošljen za Mercedes. U stvari si upošljen već za neku XY firmu, i sada nasuprot nekim zapadnim zemljama kao skandinaviji ili UK dje imaš još bolje uslove kao takav eksterni radnik (bolju platu, beneficije), imaš u Njemačkoj zapravo nestalan (nesigurniji) posao i nešto manju platu nego "interni" radnici koji su na stalno u Mečki i nemaš tu zaštitu od otkaza jer se xy firma bavi iznajmljivanjem radne snage drugima i time ne spada pod taj zakon.

38. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    395
    83
    U Holandiji je isto tako. Firma ako zeli da da otkaz redovnom radniku (nakon probnog perioda od valjda 12 meseci) mora na izuzetno komplikovan nacicn da dokaze da je totalno i apsolutno uzasan, neproduktivan ili cak stetan, u protivnom nista od otkaza. U praksi pokusaju da se dogovore da on potpise otkaz, i obicno ga podmite iznosom tu negde oko godisnje plate, ako ne i vise.

39. greenman

greenman #Senior

971
    69
    28
    a znači imaju društvo njemci *facepalm*

40. Kraken

Kraken Disco Bean

9,707
    1,832
    113
    Sve je to boza za francuze. Znam da u celoj eu samo za francusku svi kukaju kad treba nesto menjati u lokalnoj radnoj snazi, za oslate zemlje se nadje resenje jer u nor holandiji ide pregovor sa sindikatom i ima tacno kolko plata treba da se plati i nije komplikovano, za nemacku je vec nesto zeznutije al za francusku je epski.

41. stale

stale bowel disruptor

3,413
    778
    113
  42. nikola987

nikola987 Well-Known Member

1,200
    72
    48
    Na istom sajtu stoji lepa lista i za Javu :)

Ko ovde uopste streba Javu?

43. faka

faka Member

658
    5
    18
    Ja bi rekao da vecina streba javascript zbog webdeveloping-a odje.
    Mada je na pocetku svejedno sta uzmes za dobijanje osnova.

44. stale

stale bowel disruptor

3,413
    778
    113
    Meni se cini da je uvek bolje krenuti od nekog objektnog jezika. JS dozvoljava previse sloppy kod.

disturbed likes this.
  45. stale

stale bowel disruptor

3,413
    778
    113
    Meni se cini da je uvek bolje krenuti od nekog objektnog jezika. JS dozvoljava previse sloppy kod.

46. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    395
    83
    Od verzije 6 JS je as objektni as it gets. Medjutim slazem se sa zakljuckom da je bolje krenuti od nekog "backend" oriented jezika. Ili se odmah baciti na node.js.

47. Teoreticar

2,007
    431
    83
  48. faka

faka Member

658
    5
    18
    evo ko ne veruje, od 6-9god iskustva softver developeri u Nemackoj dobijaju oko 2500neto (kasnije i ne raste plata sem ako ne uzmete Manager-Funkcije):
    http://www.golem.de/news/jahresgeha...ickler-verdienen-55-500-euro-1607-122329.html

Mada je to i super. Cini mi se da ce ta cifra biti i niza jer se ide na to vise da se outsoursuje u manje firme sa nizim platama.
    Mada moram reci da se ta ista plata moze postici i u poljskoj hahaahah. Njemacka je super za birokrate, ucitelje, doktore. Svi koji oce nesto produktivno da rade bezite :)

49. Blue

Blue ....................

11,070
    508
    113
    To mi je nerealno mala cifra za Nemacku.

50. greenman

greenman #Senior

971
    69
    28
    KAd se preračuna ta godišnja bruto plata od 55500 ispada neto mjesečno oko 2720€ za neoženjenu osobu, nakon poreza To je to.. I to je i već neka ok plata, dosta ljudi radi za 2100-2200 neto, i to nisu početnici u pitanju već je samo tako sistem sjeban / firme slabo plaćaju. 3000 neto je PLAFON za jedno 90% IT experata u njemackoj.

Vjerovatno je lagodnije liku u Beogradu zivjet s 1k platom (što i nije neka frka dobit kako čujem) nego u Njemackoj sa 2k platom (što plaćaju male firme). Za gradove poput Štutgarta ili Minhena je potrebno skalirati sebi platu za offset od 500€, znači 2000+500, da bi došao na standard 2k plate u manjem gradu. Generalno ne isplati se ni radit ovaj tip posla za te mizerne cifre, već ciljat malo jače.

Last edited: Jul 26, 2016

Share This Page