1. powered by Surfing Waves

Izbor best buy HDTV-a

Discussion in 'PC Gaming and hardware/software' started by grunt, Mar 13, 2012.

1. gruja

gruja I am God of War

6,313
    854
    113
    Jel se isplati ici u madzarsku za taj model ili da cimam ove svercere iz subotice?
    Koliko se krece cena tog televizora?

2. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,112
    1,249
    113
    Cimaj bolje uvoznike sa kp. Ima za 1000e na akciji, neki lik iz NS-a doteruje, potpisuje se kao Buba.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

gruja likes this.
  3. Blue

Blue ....................

11,486
    639
    113
    Postoji neki ekvivalent tog modela sa malo većom dijagonalom?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

4. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
  5. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,267
    969
    113
    Trenuto je 1100e 55'' model kod Baneta sa KP,covek sa najboljim cenama za Sony televizore.

6. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

29,403
    2,684
    113
    XE90 i li ovogodisnji XF90 su i dalje moji predlozi za svakog ko hoce odlican TV [49 je najmanja velicina]. Ili to ili da se vija LG OLED kad su na popustima.

+1 za Baneta

7. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,112
    1,249
    113
    Jel' 55" isto ima VA panel?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

8. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Da to sa VA/IPS je bilo samo za x800 seriju.

Inace da i ja sam od Baneta uzeo moj Sony.

9. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    XE90 je FALD i VA u svim velicinima. Sto veca dijagonla, to je vise FALD zona.

XE93 je edge lit, ali neka nova tehnologija, ukrstanjem svetlosti pravi jos vise individualnih zona nego bilo sta iz XE90/XF90 serije, plus jace osvetljenje za HDR. Bolji TV, al skuplji [uz kazu malo veci motion blur].

10. shin-boyan

shin-boyan Well-Known Member

4,709
    1,184
    113
    Ok, probao sam danas tomb raider i forzu 3 i input lag je zaista negde izmedju game i standard moda.
    Koliko tačno, ne mogu da procenim. Igre su svakako igrivije, mada se primeti razlika u odnosu na game mode. Bilo bi lepo videti tacne cifre. Sa druge strane, definitivno ću za neke igre koristiti ovaj mode.
    Videću da ovih dana probam sfv na sticku i gts na volanu.

11. master_yoda

master_yoda EmuGlx website editors

1,672
    268
    83
    Na kraju su pitali ljudi Vincenta sa hdtvtest da izmeri i slikao je rezultat, 63ms čini mi se... A navodno subjektivni osećaj nije da je tako tri puta gore nego u Game Modeu.

12. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    Za one koji ciljaju na bas high end offering, Sony je upravo predstavio svoje nove highend televizore. Posle skoro 2 godine, stigao je naslednik od legendarnog Z9D-a.
    https://www.hdtvtest.co.uk/n/Sony-Launch-New

Z9F i novi OLED A9F u sebi imaju najnoviji X1 Ultimate cip koji podrzava ne samo bolji upscaling i processing slike, vec i najzad dosta brzi rad Android OS-a [ale-fucking-luja]. Po prvi put ubacena je podrska za automatsku kalibraciju [preko externih calibration uredjaja], a A9F je dodao i treci [centralni] screen vibration zvucnik, kao i subwoofer na pozadinski stand. Ceo audio sistem od TV-a moze da radi sam kao 3.1 sistem ili da se koristi samo kao centralni kanal u surroundu ako to korisnik hoce.
    Detaljne specifikacije su nepoznate, ali HDMI 2.1 nece biti podrzan jer niko jos nije napravio scaler chipove koji su kompaktibilni.

13. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

19,960
    2,403
    113
    El moze OLED 50 inchi za oko soma eura?

14. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
    Ne moze jos. Moguce da ce moci krajem godine. I ne postoji nista manje od 55.
    Razmisli dobro da li zelis oled, ili je kvalitetni led bolji izbor.

15. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    Moze jedino kad bi neko prodavao polovni 55" B5.

16. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
    55b7 moze da se uzme za 1320-1350 danas.
    Valjda ce jos pasti cena.

17. ivamark

ivamark Well-Known Member

4,970
    1,290
    113
  18. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    Yo @grunt, sad sam skontao jedan koristan shortcut na XE9005 koji je prisutan na svim Android TV modelima od Sony-a.

Drzim na TV-u upaljen Picture profil na Graphic all the time tokom koriscenja PC-a, ali prilikom gledanja filmova/serija, manuelno sam prebacivao picture mode na Cinema [sto nije bas quick switch]. Tek sam sad skontao da postoji "Auto (24hz)" opcija. Preko nje kad god TV detektuje 24hz feed, TV se automatski prebaci u Cinema Home mod. U Potplayeru sam aktivirao 3460x2160p24 tokom fullscreen koriscenja, i woilla. Vise nema potrebe za koriscenjem daljinskog za Potplayer multimediju.

Ostaje pitanje, da li ce me prebacivati u neki drugi random picture mod ako detektuje nesto dok radim u desktopu... Javicu ako nesto primetim.

Last edited: Aug 1, 2018
  19. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    @DieH@rd
    A sta dobijas u Cinema modu ? Vecina post process efekata se moze ukljuciti i u graphics modu. Ja drzim onaj black i contrast adjust na low, dok su mi live colors iskljucene skroz.

20. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    Pa za pocetak, paljenje FALD-a. Cinema modovi su namenjeni gledanju filmova/serija, bolji je collor mapping, moze se upaliti true cinema motion [za peglanje juddera] i moze se upaliti bas sve od opcija televizora. A cela poenta je da smanjim drnanje daljinskog. Necu ni da manuelno menjam picture modove, a pogotovo necu da tweakujem graphics mod svaki put kad hocu da pogledam nesto ili kad se vracam u desktop rad. Ovako se sve svodi na potplayer use, sto mi savrseno odgovara.

Ja koristim bliska podesvanja onima koje predlaze rtings i par lokacija sa neta,
    Brigtness
    black adust -low
    contrast enchanced -low
    local dimming - high [<mega bitno, paljenje FALD-a, al ok, ti to nemas na XD80]
    dynamic range - high [<boostuje SDR content dosta, donekle "emulira HDR" povecanjem i smanjenjem brightnessa po potrebi, ne znam da i ovo imas]

Clarity
    smooth gradation - medium [bas se primeti poboljsanje gradacije, cak i kod Amazon/BD ripova, jbg, svi su oni 8bit]

Motion
    motion flow - true cinema
    film mode - high

Ovo je sve za SDR, a HDR svakako pali sam gomilu opcija cak i ako bi ih drzao ugasene, tako da Cinema Home koristim za svu multimediju.

Mozda je ipak ovo privlacnije samo onima koji imaju higher end panele, sa FALD/120hz baclightom i dosta jacim osvetljenjem [za dynamic range opciju]. Kod mene, Graphic i Cinema modovi izgledaju drasticno drukcije, i pravo je uzivanje gledati filmove u dobro podesenom Cinema Home/Pro modu.

21. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Probacu, al ono nista od tih stvari mi se nije svidelo kada sam ih probao pre sto godina, meni graphics no frills look vise odgovara i za filmove, ovo je bas ono subjective matter.

22. mahermax

mahermax Active Member

199
    38
    28
    Ljudi trebam mi savet za kupovinu tv.

Da li je ovo isti model tv?

https://www.gigatron.rs/televizori/sony_smart_kd55xe8505-101559

https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850e

Meni ovo deluje kao ok cena.
    Ima li neko iskustva sa Hisense modelima?
    Vidim da za cenu ovog sony modela moze da se uzme 65 inca Hisense.

https://www.gigatron.rs/televizori/hisense_smart_h65a6500-138114

Ne bih kupovao tv manje dijagonale od 55, posto trenutni koji imam je 49 i mislim da je ipak optimum 55 ili 65. Ili da cekam jos? Oce biti nekih popusta krajem godine?
    Moze i neka druga preporuka, sta mislite sta uzeti u cenovnom rangu za 900-1000 eura?
    TV bi se primarno koristio za gledanje filmova.

Last edited: Aug 9, 2018
  23. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
  24. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
  25. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Bogme, za nekog prosecnog amera sica, a dobice najbolje sto ima.

26. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    ACER sprema dobar IPS gaming monitor Nitro XV273K - 27" 4K 144hz i Freesync po ceni od $900. Detektuje HDR, ali posto nema FALD, dzaba im to.

[a isto to ali sa dodatim Gsync modulom [The Predator XB273K] $1300. :lol:]

27. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
    Testirao sam danas HDR u Fifa 19 i PES 19 i primetio sam da mi lag u nongame modovima uopste ne smeta.
    Ovo me je prilicno iznenadilo, jer je lag oko 60ms, sto uopste nije malo.
    U borilackim igrama mi je cak i 21ms za nijansu previse, a vecini igara igram u game mode-u, jer se primeti lag.
    Sa druge strane, u sportskim igrama mi to uopste nije smetalo. Cudno...

28. fluffy

fluffy Active Member

790
    240
    43
    fudbal je lag friendly igra....ionako svi bauljaju po terenu, spora igra, nije potrebna velika preciznost kontrola ni reaction time
    oseti se lag za neki finiji pass/shot
    npr i GTA 5 mi je skroz ok u nongame modovima
    ali zato NBA 2K19 ne prasta van game mode-a:/

29. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
    Potpuno neocekivano, LG oledi su postali jos bolji za igranje.
    Prethodno su za igranje sa niskim lagom postojale dve opcije - game mode i pc mode. PC mode je najbolja varijanta za igranje SDR igara, ali je slika izgledala ocajno u HDR-u. Naravno, buduci da software skalira igru (koja je recimo u 4000 nita) na 800 nita, nekima je slika bila previse tamna. Ovo se uglavnom lako resavalo kada je implementacija dobra (sve preko toga je odbacuje), ali postoje i igre gde tweakovanje nije moguce. Do sada je jedina druga opcija bio HDR Standard mode, ali je ovde input lag 60ms.

LG je izbacio novi firmware i sredio PC HDR.
    To znaci da su sada moguce sledece dve opcije ako se zeli nizi input lag u HDR:
    1. postojeci HDR game mode
    2. sredjeni HDR pc mode. U ovom modu se slika skalira od 2000 nita (sve preko toga je odbacuje). To znaci da postoji mali gubitak u detaljima, ali je slika dosta svetlija. Sada korisnik sam moze da bira sta zeli i iskreno, presrecan sam zbog toga. E sada, postoji i jedan downside, a to je input lag. Navodno je lag isti u 4:2:2 ali ima vise bandinga, dok je 30-40ms ako se igra u 4:2:0. Ovo je u svakom slucaju dosta bolje nego 60ms. Ja do sada jos ovo nisam testirao, ali planiram u sledecih nekoliko dana.

grunt likes this.
  30. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Fino fino, samo nek sredjuju, ionako merkam B8 vec sto godina.
    Ne znam da li ce sledeca generacija imati novi HDMI tj da li kada vec ovoliko cekam iscekam neki b9 ? Ekstremno bi da predjem na OLED, ali dati za mene ipak ogromne pare za TV i da za manje od godinu dana bude osetno u zaostatku za novim modelom bi me ubilo u pojam lol

Rekao sam sebi da necu uzimati novi TV dok ne vidim kakve ce video out imati nove konzole, ali svaki dan mastam o OLED black :D

31. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    CES 2019 televizori koji se spremaju za prodaju u Mart-Maju nece imati HDMI 2.1 jer je prvi od takvih scalera tek nedavno stigao. Ocekuje se da ce full HDMI 2.1 stici u consumer proizvode tek u drugoj polovini 2019 [a u drugoj polovini godine uglavnom ima jako malo premijera novih televizora]. Plus, potrebno je i zameniti ostatak chain-a, tj trebace nam HDMI 2.1 konzole i PC graficke kartice.

IMO, prelazim na nesto bolje tek kada bude drasticnih poboljsanja. Za sada, uopste ne osecam potrebu za upgrade-om, X900E ce biti dobar jos dugi niz godina.

32. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
    Ne znam sta da ti kazem, odlicni su to televizori, ali idealni nisu.
    Ako uzimas pre svega za konzole, dobro razmisli jer 30fps izgleda jos gore nego na LCD-ovima.
    Ne verujem da ces biti u zaostatku. B8 nije drasticno bolji od B7:
    - BFI cini sliku jos tamnijom
    - Active HDR je cool stvar, ali ne radi bas idealno, a i input lag je nesto visi
    - bolji cpu je najveca stvar, manje bandinga, bolji upscale

Pa opet, ne vidim sta to neki B9 moze da ponudi, gde bih razmisljao da menjam tv.
    VRR mozda, ali svakako nemam AMD gpu :).

Za filmove je tv skoro pa idealan, jer lag nije bitan i lepo ukljucis active HDR i uzivas.
    Doduse i ovde se u brzim scenama primeti seckanje, ali tu realno tesko pomoci ima. RealCinema radi korektno, a motion opcije su onako...nekada rade odlicno, neka dodatno useru sliku.

Ja sam inace i dalje prezadovoljan tv-om. Nista lepse nego kada pustis nesto dobro, a osmeh od uveta do uveta. Tek kada odem kod nekoga ko ima LCD skontam koliko sam srecan :).

grunt likes this.
  33. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    @shin-boyan
    Pa da za konzole i console like igre terane preko PC-a/filmove/serije. Za PC kontam da bi prodao ovaj x800d i uzeo neki 27" G-Sync 1440p IPS monitore za MMO/Moba igre koje pikam :D Najvise merkam ASUS ROG Swift PG279Q, al mu je cena kod nas bas prejaka :/

Kakav tacno problem sa 30fps igrama ima OLED ?

Last edited: Nov 9, 2018
  34. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
    Ako uzmes da okreces kameru, vidi se da je slika skokovita (bem ga, nemam bolji opis).
    Na LDC-u to nije toliko izrazeno, ali sa druge stranje je sve zamuljano.
    Samo je pitanje koja od te dve opcije ti je prihvatljivija.

35. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    @shin-boyan
    Mozda krenu da prave 60fps eksluzive za ps5, yeah not gonna happen lol

Najvise bi igrao svakako u 60fps posto mi je PC i dalje primarna platforma. Tako da susreti sa 30fps bi bili minimalni.

Svakako cekam da zima prodje rekao sam sebi ovaj bozic nema trosenja kinte posto cim krene prolece krecem sa matorim u renoviranje kuce, pa kada to zavrsim i soba mi konacno bude izgledala kako zelim, e onda cu da se pocastim sa OLED-om da proslavim taj trenutak :D

36. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    jel se to skakanje slike primecuje samo kod 30 fps-a ili generalno uopste kod pokreta? neko je to ovde pomenuo za plazme, tek sam onda poceo da primecujem ali sada manje, verovatno sam se vremenom navikao

37. shin-boyan

4,709
    1,184
    113
    Na 60fps nema tih problema.
    Doduše, siguran sam da gomili ljudi to ne bi toliko smetalo, ali meni bas bode oci.

38. Ivan

Ivan Well-Known Member

630
    271
    63
    Plazma je gora po tom pitanju, jer ima double image efekat kod 30 fps igara.

Oled radi isto kao lcd-ovi, sample and hold, na ovim modelima koje pominjete nema nečega što bi podsećalo na backlight strobing, tako da je u suštini isto kao 30 fps kod lcd-ova, samo je odziv bolji, pa verovatno oštrije vidiš sve te prelaze tj. skokove.

I dalje je to sigurno bolje od 30 fps na plazmi.

Znači nije ništa specijalno drugačije od lcd-a, dovoljno je da se na rtings.com pogleda motion na oledima i vidi se da je to isti princip kao lcd, samo bolji odziv.

BFI je potreban da bi se rešio object tracking blur koji je posledica toga kako "rade" naše oči, a ako je isključen, imaš praktično lcd sa idealnim odzivom. (to je i dalje blur, da ne bude zabune,mora i ovaj drugi problem da se reši za crt-like motion).

U suštini, slobodno uzimaj oled za gaming, samo ćeš (ako bude 30 fps naslova i u next genu xD) imati oštriji prikaz svega toga i moći da uživaš u svim detaljima koje 30 fps nudi k'o čovek :D

VRR bi svakako sačekao, jer nam 100% dolazi u next genu, a ti vec furaš pc.

Doduše, ako ćeš i u budućnosti da imaš te kvalitetne kupovine kao što sad imaš, možeš i sad da uzmeš, pa da menjaš kad dođe vreme...

Nema greške ako imaš love.

Ovde se vidi to na plazmi, mada nije neki snimak (mrzi me da tražim teme po forumima za prave primere). U praksi je gore, jer kamera ne hvata dovoljno te duple slike, loš je snimak.

30 fps na lcd-u je isto ovo, jer je juddery samo po sebi, ali nema ovaj double image efekat koji postoji na plazmi.

Kod lcd-ova koji koriste backlight strobing koji ne može da se isključi i uvek je prisutan, može da bude ne samo double, nego i triple-quadruple image.

Ni LG ni Sony oledi nemaju takav problem.

Edit: problem na plazmi je samo kod 30 fps igara, jer nije sample and hold kao lcd, nego je "pulsirajući display", osvežava se ceo 60 puta u sekundi i onda kod 30 fps (duplo manje) igara duplira isti frejm prilikom osvežavanja i to je ovo sto se vidi. Lcd to ne radi, nego čeka novi (različit) frame, a stari stoji "upaljen" tj nema ovog dupliranog.

Ali je plazma vrh na 60 fps kad je motion u pitanju...

Last edited: Nov 10, 2018
  39. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Vec sam sto puta razmisljao da uzmem led traku da stavim iza TV-a trebalo bi da je em dobro za oci em na LCD-u da "poboljsa" kontrast.

Pa imam par pitanja, koliko se greju ti LED-ovi da li smeta TV-u da se direktno na njega lepe ?
    Koliko sam procitao treba minimum 6500k da budu LED-ovi, vise nesmeta, ali manje nikako ?
    Ako uzmem LED sa USB napajanjem da li smeta TV-u da bude to non stop ubodeno i da li ce svetleti i kada je TV ugasen ili to zavisi od TV-a ?
    43" je TV koliko otprilike lampica treba za to ? Dosta je jedna traka i kakve su one sa kao "socivom" kako to utice na svetlo ?

I za kraj gde kod nas prodaju takve sa USB prikljuckom za neke normalne novce ? Nisam neki elektricar da sam pravim nesto, pa mi vise odgovaraju gotova resenja iako cu mozda 500 din vise platiti.

40. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    imao sam zalepljenu led traku na proslom tv-u i nije bilo nikakvih problema sa temperaturom. moze da se napaja preko usb-a na tv-u sasvim npormalno, upali se kad upalis tv, ugasi kad ugasis tv, barem je tako radilo na tom tv-u. za najbolji efekat treba uzeti hladno belu led traku, 6500k ali crna ce izgledati bolje ako stavis bilo kakvo svetlo iza tv-a, sad mi stoji rgb traka zalepljen ispod tv-a na polici, imo svako ko nema oled taj bias lighting treba da stavi

rgb trake nemaju cistu belu, nego sve diode svetle pa daju nesto sto lici na belo ali je ipak sarenkast. znaci uzmes obicnu 6500k belu led traku, imas na ali-u jeftino, 1m je meni sasvim dovoljno za tv od 50incha, zalepis samo na sredinu

41. Teoreticar

Teoreticar Well-Known Member

2,453
    652
    113
    Ima i RGBW traka/dioda, gde postoji četvrti kanal samo za belu ako vam to više odgovara

42. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    heh da, to sam i narucio sam ali-a i nesto milsim da nema belu...tako da sa ali-a ne bi rizikovao

43. Teoreticar

2,453
    652
    113
    Imam ja vise varijanti i creva i trake i zasebne led i sve spojene.
    Pogledajte na player.rs ili nekoj specijalizovanih radnji za led rasvetu.

44. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Koliko je tesko sam napraviti da se kaci na USB ? Ako ne nadjem gotovu, nego uzmem obicnu led traku i parce USB kabla ?

45. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    verovatno ne preterano tesko ali nemam pojma, sigurno ces naci traku sa usb kablom

46. Ace

Ace 1.000.000

2,801
    562
    113
    Mislim da nije tako lako jer se trake napajaju sa 12V a ne sa 5V koliko daje USB a to je jednostavno preslabo, tako da bi ti osim usb kabla od elektronskih komponenti u najmanju ruku trebao neki konverter koji će sa 5V da diže na 12V.

47. Teoreticar

2,453
    652
    113
    Ima dioda/traka i od 5v.

Ne komplikuj. Uzmi gotov kit (ili kontroler).
    A idi do prodavnice led rasvete
    https://www.ledsrbija.rs/ (subotica)
    Pa vidi sta imaju.

https://www.ledsrbija.rs/led-proizv...o-bela-72wm-30ledm-ip65-set-za-tv?sku=40-0240

Edit:
    Ima ih nekoliko sigurno
    https://www.elementa.rs/pretraga/led traka

grunt likes this.
  48. DieH@rd

29,403
    2,684
    113
    Ma shvati ga, moramo raspraviti o ovome jos par strana pre nego sto se odluci. :)

49. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    @DieH@rd
    Damn you sad sam zbog tebe otisao i kupio traku i namestio sve danas umesto za nedelju dana :D
    Zanimljiv efekat definitivno. Mozda mi je malo prejako skoro 2m trake sam stavio 320 lumena je ovaj strip. Mozda cu se navici, ako ne uzecu neki dimmer. Inace nisam ni pitao koliko sta kosta, nego samo uzeo malo sam se iznervirao kada sam video da jebeni adapter kosta najvise lol mogao sam neki stari kuci iskoristiti onako pravi DIY style :D
    Sve u svemu oko 10e me je sve zajedno kostalo.

PS
    Ignorisati zid lol Izgleda mnogo gore na slici nego uzivo :D Mada je zreo za krecenje for sure posto sam poskidao tonu postera nedavno i posto se u sobi pusilo/lozi efekat na zid je odlican :D
    Na prolece komplet remont sobe.

R-Typer and shin-boyan like this.
  50. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    mozes da iseces traku, meni je 1m bilo sasvim dovoljno

Share This Page