1. powered by Surfing Waves

PC Hardware - saveti, problemi itd.

Discussion in 'PC Gaming and hardware/software' started by Nyarlathotep, May 2, 2013.

1. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,384
    323
    83
    Sreca je ako je otislo samo napajanje. Tako se meni jednom desilo: upalio, prasak, zasmrdelo...posle sam konstatovao, da je pored napajanja otisla i ploca...

2. Cipak

Cipak RPG Fan

1,575
    325
    83
    To sam upravo hteo i ja da napisem. Dva puta mi je riknulo napajanje. Prvi put mi je samo graficku povelo sa sobom u vecna lovista. A drugi put je riknula ploca.
    Daj boze da je samo napajanje ali ako mozes proveri sa nekim drugim u kakvom su stanju ostale komponente. Pa ako je jos nesto otislo da odmah trazis i to da ne gubis vreme.

3. Omega

Omega N64 je đubre

14,859
    2,024
    113
    A da napišete koja su tačno napajanja riknula da se drugi ne zeznu pri kupovini. :D

4. Ace

Ace 1.000.000

2,802
    562
    113
    Ako je otišlo još nešto osim napajanja onda jbg. Od komponenti sam proverio samo hdd jer imam masu podataka na njemu i on je ok, nemam drugo napajanje da bih testirao ostale stvari u kompu. Inače, crklo mi je baš LC Power, model 6600 GP2.

5. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,879
    1,502
    113
    Dvaput mi zviznulo napajanje, svaki pu posle 6-7 godina. Dvaput samo napajanje riknulo. Prvo je bilo neki lc green giant od 550w a drugo lc metatron prophecy modularno 750w.

Sent from my MI MAX using Tapatalk

6. Blue

Blue ....................

11,489
    639
    113
    Bedak za Metatron ali ova jeftinija LC napajanja smatram da je 6-7 godina stvarno OK ako izguraju.

7. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,879
    1,502
    113
    I to je to losije guralo graficke kad nisu mnogo brinuli o potrosnji. Mislim da se upokojilo kad sam imao 4850.

8. Giga

Giga Active Member

199
    47
    28
    Moja odiseja sa kupovinom napajanja u BG-u:

Coolermaster napajanje (Black Pearl 700W, koje je izgleda neki prototip model iz Francuske fabrike koji nikad nije bio metnut u masovnu proizvodnju) mi riknulo tako kataklizmicno da mi osigurac momentalno iskace cim ga ukljucim u uticnicu. OK, trajalo je 5 god, odradilo svoje, ali dabome bio sam prestravljen za ostatak komponenti.

Bukvalno sam zvao i posetio 15 radnji u Beogradu u potrazi za Antec, Corsair, ili Seasonic napajanjem od 600-700W, sanse nema da se nadje nigde na stanju (a hitno mi treba). Kupujemprodajem i slicno nisam zvao jer, opet, ne mogu da cekam sl nedelju da stigne. Jedva sam iskopo neku radnju gde su mogli da dobave napajanje za sledeci dan, a i oni su retardi uspeli da ne posalju napajanje narednidan iz magacina, pa sam cekao jedan dan duze da stigne u radnju.

Na kraju sam uzeo Seasonic M12II komplet modularno od 620W. 60 meseci garancije, bog da ga vidi.

Ali eto, da znate da, ako vam komp treba za posao i ostalo, a necete da reskirate sa nekim nonejm napajanjima i slicnim, bolje bi vam bilo da imate rezervu jer u BG-u skoro svaka radnja treba 4-5 dana da se ceka da vam stignu komponente koje na njihovim sajtovima pisu da su na stanju. Bem ti prestonicu. :)

9. Ace

Ace 1.000.000

2,802
    562
    113
    Uzeo danas drugo napajanje, LC Power LC600H-12. Izvadio staro, ubacio novo, proverio jel lepo spojeno, stisnem power i... ništa.
    Ja se smorio do jaja, pomislio crkla ploča sad moram da menjam ceo komp, dok nisam još jednom pogledao i video da sam u žurbi zaboravio da uključim strujni kabl xD Uključio kabl, uključio komp, radi, evo pišem sa njega, ipak je otišlo samo napajanje :)

Primećuje se da je nižeg kvaliteta od pokojnog LC 6600GP2 koje je, iako 10 godina staro, bilo tiše od ovog novog, takođe je promer žica nešto manji ali nema veze, bitno je da šljaka :)

grunt, Cipak and voja87 like this.
  10. Giga

Giga Active Member

199
    47
    28
    Evo zanimljivo iskustvo. Prelazim na AM4, uzeo novu plocu, i otkrijem da moj Noctua NH-U14S ne pashe na AM4 slot.

Odem na Noctua sajt da vidim ima li da se kupi neki adapter za to, kad ono ne samo da ima, nego dele za dzabe ljudima dok god mozes da slikas racun za cooler + plocu. Ja poslao i evo danas stiglo.

Sta ti je shvabo. :)

Attached Files:

voja87 likes this.
  11. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,879
    1,502
    113
    Isto radi lc. Ja sam uzeo noviju verziju cc 120 pa sam dobio am4 ali su slali ljudima koji su kupili stariju. Cak si mogao da cimas domaceg uvoznika za to.

12. Efendija

Efendija зимница мајстор ™

4,631
    703
    113
    Тако је, мени су LC швабе тражиле да усликам само кутију кулера где се види серијски број. Стигло за око 7 дана.

13. Timemaster

Timemaster Caelondian

10,130
    1,389
    113
    Da li su cene za gtx 1070 kod nas stvarno oko 600e?

14. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,114
    1,251
    113
    Gde? Eo npr u Emmiu GTX1070ti Zotac izađe 540€

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

15. Timemaster

Timemaster Caelondian

10,130
    1,389
    113
    Samo sam preleteo preko kp okvirnih cena i stekao takav utisak. Mislio sam da se obicna 1070 8gb krece malo jeftinije od tih nekih 500e :)

16. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,114
    1,251
    113
    Na kp viđam polovne nereferentne 1070 s godinu i po dana garancije za 350€. Ok cena.

jovcov and Timemaster like this.
  17. jovcov

jovcov Active Member

380
    141
    43
    Ja sam uzeo 1080 ti za 500 na kp, sa jos 2 godine garancije. Kontam da bude dobrih dilova ako pratis, imam jednog ortaka koji bi mozda prodavao 1070 ti, mogu ga pitati, ali mislim da bi on trazio dosta.

18. Maxa

Maxa opsa!

9,768
    2,916
    113
    dobra cena samo ako nije tavorila u kopalici.

19. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,114
    1,251
    113
    Kaže prodavac da nije :D

Maxa likes this.
  20. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Moram priznati da sam veoma prijatno iznenadjen sa matorim Patriot Blast-om, bukvalno ga maltretiram maksimalno vec par godina i jos uvek ovako fino radi. Sve drzim na njemu i browser cashe i ukljucen je indexing u winu, milion puta instalirane igre itd.. :D Stvarno je bio best buy kada sam ga uzeo :)

21. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,114
    1,251
    113
    Isti imam (Patriot Blast) al od 480GB, ma radi SSD pun gas, nema šta!

22. Blue

Blue ....................

11,489
    639
    113
    Možda za 1070Ti, za 1070 nikako nije dobra cena 350€.

23. bmf

bmf Member

40
    4
    8
    Totalno glupo pitanje, ali možda neko ima iskustva. Da li je moguće preneti desktop računar preko granice?

Naime, pošto sam dobio posao u inostranstvu, poneo bih desktop računar sa sobom. Znam da sa laptopom nije problem. Ipak, ne bih želeo da menjam desktop koji je relativno nov za neki osrednji laptop. Takođe, na novom radnom mestu ću dobiti službeni laptop, koji naravno ne bih koristio za ličnu upotrebu (video igre i sl.).

Razmišljao sam da desktop računar prepakujem u malo kućište (imam low profile grafičku) i da ga ponesem u torbi kada budem išao na avion. Da li će me cimati na granici? Ostak bih naravno kupio tamo.

Čitao sam par iskustva sa drugih foruma i oni su ili slali desktop računar autobusom ili prenosili deo po deo, ali kod mene to nije izvodljivo.

I da, imate li preporuku za neki dobar VPN.

24. Cipak

Cipak RPG Fan

1,575
    325
    83
    Ne znam gde putujes ali ako ima autobuska linija do tamo imas varijantu. Ti odes avionom a neko ti odavde posalje komp autobusom ti tamo sacekas i preuzmes. Autobusom komp prolazi bez prblema pogotovo iz Srbije u inostranstvo. Avionom nikad nisam nosio komp pa nisam siguran. Ali mislim da ne moze da se prenese.

25. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,879
    1,502
    113
    ako pita za vpn, ide u kinu sigurno :)

26. Revan

Revan Well-Known Member

660
    375
    63
    Zasto bi pakovao ceo komp kada skoro sve mozes u dve kutije (kutija od maticne ploce i kutija od graficke) da spakujes?

Sadasnje kuciste prodas ovde, pa kada stignes tamo kupis novo.

Teoreticar likes this.
  27. Omega

Omega N64 je đubre

14,859
    2,024
    113
    "Malo kućište" se za razliku od prije 10-tak godina kupuje prema itx matičnoj a ne prema niskoprofilnoj grafičkoj. Lako je kupiti i prebaciti samo napiši koju imaš matičnu i cpu cooler.

28. bmf

bmf Member

40
    4
    8
    Čitao sam šta može da se unese u avion i tamo stoji da može desktop računar, pa mi je odatle i pala na pamet ideja da sve to prepakujem u manje kućište.

@Omega
    Ploča je Asrock A320M-DGS. Nije itx ploča, ali je mATX tako da bi stala u neka kućišta, npr.
    https://www.emmi.rs/kućišta-kućište-lc-power-200w-lc-1400mi-mini.11.html?productId=21791

Procesor je AMD 1500x sa kulerom koji je došao sa njim, koji nije nešto masivan.
    Rasturanje na delove mi je palo na pamet, ali stoji pitanje mogu li uopšte tako da unesem u avion.

Što se tiče slanja busom, mnogo je cimanja jer nema direktne linije.

Inače nije Kina, Nemačka je... Ali mi treba VPN. Tako da bi mi značio neki predlog.

29. Teoreticar

Teoreticar Well-Known Member

2,453
    652
    113
    Mislim da ti je ovo najbolji savet.

A i koliko bi izgubio ako bi prodao ovde ceo kompjuter, pa kupio opet tamo?
    Ne bi bio iznenadjen kad bi te na kraju izaslo jeftinije tako...

Ne donose se dzabe kompjuteri iz DE za Srbiju (mada mahom premium).

30. nebojsa986

nebojsa986 ...

1,875
    299
    83
    Stavi ga u bunker busa i posalji za tobom, daj vozacu crvenu i resen problem. VPN mu treba verovatno za torrente tako da nemoj se zezas sa free VPN, plati par desetina evra za recimo expressVPN i skidaj bez brige.

31. Maxa

Maxa opsa!

9,768
    2,916
    113
    imate nordvpn za 3$/mesec dana, jedina caka je što mora 3 godine unapred da se plati, ali realno 'tis a bargain, svi ih hvale.

mislim da akcija traje do kraja godine.

32. bmf

bmf Member

40
    4
    8
    Hvala na savetima. Mislim da ću ipak ostaviti računar kući, a tamo ću uzeti drugi. Moraće da mi posluži službeni laptop prvih par dana

Što se tiče VPN-a, treba mi za lokalizovane servise kao što su EON i HBO GO i još par stvari. Pogledaću taj nordvpn, deluje mi povoljno. Jel probao neko EON sa njim?

33. Roronoa Zoro

Roronoa Zoro OMAE WA MO SHINDEIRU!

2,947
    202
    63
    nikada realno nisam imao midrange GPU, uglavnom budžet, pa nisam upućen da li je recimo moguće ako kartica ima više memorijskih modula da jedan failuje i kada recimo zahtevnija igra popuni ram i dođe do tog modula da jednostavno pukne igra.

relativno skoro sam pribavio 1060 6gb (inno3d, Hynix mem) i sve je radilo ok, od juče kada sam odradio win update i kada je počela prvo forza horizon 4 da puca, radi nekih 5min i ode u desk. probao sam isto codww2, nasviran na max, isto radi oko 5min (bez seckanja isl), takođe i FC5 sa običnim teksturama radi ok, a kada stavih HD onda radi nekih 10min i pukne. odradio sam win reinstall čisto da odklonim mogučnost da se win izbagovao kada sam obrisam update i zanimljivo da je posle toga Forza radila ok. sad ako je memorija u pitanju, a GPU radi ako je igra manje zahtevna nzm da li bi prihvatili garanciju

34. Omega

Omega N64 je đubre

14,859
    2,024
    113
    Imaš nekoliko MemTest-like alata za GPU memoriju pa isprobaj.

35. Roronoa Zoro

2,947
    202
    63
    probao sam sa video memory stess test:

nzm, da li ima još neki provereni program

36. Omega

Omega N64 je đubre

14,859
    2,024
    113
    MemTestCL i Furmark da pratiš temperature.

37. Roronoa Zoro

2,947
    202
    63
    oni ne pokazuju ništa, ali ako igra krene da puni poslednji mem modul iliti preko 5k mb vrama igra puca. videću da je probam na nekoj drugoj mašini čisto da budem 100% da je GPU faličan

38. darkado

darkado EmuGlx veteran

6,879
    1,502
    113
    Furmark nece napuniti ram uopste. Mislim da su sanse da je bas poslednji modul falican male. Probaj neki stariji driver.

39. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Da li si prvo eliminisao softver kao problem sto darkado kaze, sa driver cleaner-om iz Safe moda ocisti sve i stavi ciso fore radi neke malo starije WHQL drajvere pa vidi kako rade igre.

40. Roronoa Zoro

2,947
    202
    63
    stavio sam i nov win sa novim driverima i starim i uvek isto. sad ako igra crpi oko 4gb rama, igra će raditi lepo. ali ako podignem podešavanja koja utiču na vram, onda igra radi par min dok ne napuni i puca i ako je momenat pre radila ok (nema seckanja, kočenja isl)

l

41. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Cekaj tek sada sam procitao da pominjes garanciju. Ako si uzeo kod nas u radnji menjaj to, ako i posle reinstall-a zeza tu nesto nije kako treba.
    Probaj da skines neku f2p igru npr glupi Fortnite pa vidi da li kresuje u njemu, lakse ces objasniti nasim debilnim serviserima problem ako mogu i oni lako da ga repliciraju :D

Ako bas hoces da se zezas, probaj da kablove za napajanje GPU zamenis ako ti PSU ima dva 6pin ili koji vec idu u 1060.

A u win-u probaj da instaliras MSI Afterburner pa downclockuj prvo gpu, pa memoriju, prodaj undervolt/overvolt. Igraj se stim ako imas zivaca. Da vidis da li ista pomaze.

42. Teoreticar

2,453
    652
    113
    Sa tim stress testom ti ne pukne?
    Da li si probao to "continuous test"? (to je tamo lose spellovano?)

43. Omega

Omega N64 je đubre

14,859
    2,024
    113
    Testiraj i ram isto tako.

44. Roronoa Zoro

2,947
    202
    63
    dobijem isti ekran i sa continuous, kao da ne odradi pass do kraja. a ram mogu da stavim preko noći

45. Teoreticar

2,453
    652
    113
    Izvini nisam skontao.
    Onda imas sta konkretno da navedes kao problem.
    Dokumentuj problem, odstampaj i posalji sa grafickom.
    Kakvo reinstaliranje Windows-a, testiranje na drugim racunarima i slicno.
    To je njihov posao ne tvoj.

46. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,756
    921
    113
    Jel vredi ovo ovih para da se napokon malo upgrejdujem sa mog Pentiuma D i 3.12GB DDR2? Stavio bih u njega i Nvidia GT 430 koju sam skoro jeftino pazario, valjda napajanje može da izdrži. Naravno, ne maštam da igram igre poslednjih godina, samo da imam normalniju mašinu za sveukupan rad i da igram možda malo omiljene igre i najbolje što sam propustio a odavno imam na Steamu do 2010 u Full HD bar 30 FPS. Dodao bih još RAMA malo kasnije

https://www.kupujemprodajem.com/Kom...-120GB-SSD-Win7Pro-USB-3-0-69797256-oglas.htm

Naravno, ako imate drugu preporuku, tu sam.

E da, voleo bih i da mi radi u full speedu Dolphin i PCSX2 emulatori.

Last edited: Dec 10, 2018
  47. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Brate koliko dugo kukas da imas los PC da ostavljas mesecno 10e sa strane mogao bi nesto normalno da uzmes...
    Otvori se pa uzmi nesto sa Ryzen APU i 8gb RAM-a. ~250e bi trebalo da bude dovoljno i baci tu ubogu 430 nekom cigi da proda u staro gvozdje.

Super Simke 64 and eufrat like this.
  48. dsst

dsst fdggg

3,786
    922
    113
    za te pare moze da uzme hakovan wii i modovan ps2 i da mu ostane kusur da se ne jebe s emulatorima :)

49. TwiSteR

TwiSteR Well-Known Member

616
    315
    63
    Mislim da Simke već ima Wii.

Sent from Honor 9

Super Simke 64 likes this.
  50. Timemaster

Timemaster Caelondian

10,130
    1,389