1. powered by Surfing Waves

Retro Bright recept?

Discussion in '8-bit konzole' started by Nikoby, Nov 17, 2012.

1. Nikoby

Nikoby Igrac jednog zetona

9
    0
    0
    Ok, imam par SNES/NES konzola i igara koje su usled izlaganju suncu i duvanskom dimu dobile onu odvratnu tamno-zutu boju. Tragajuci za resenjem ovog problema, naisao sam na recept zvan Retro Bright. Mesanjem odredjenih sastojaka kao sto su hidrogen, vanish i sl., uspeli su da naprave smesu koja, nakon sto se konzola/kompjuter premaze i potom izlozi suncu, obrce proces zutenja i vraca masini njen stari izgled.

http://retr0bright.wikispaces.com/

Ono sto mene zanima je: da li je neko sa foruma koristio Retro Bright, kakvi su rezultati i koje su tacno sastojke koristili za spravljanje smese. :)

2. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Probao sam ja.

Osnova je hidrogen peroksid + UV svetlo, ostalo su sitnice. Vanish Oxy Action ubrzava proces ali nije uopste neophodan. UV svetlo komotno mozes leti od sunca da uzmes :D, mada bi ti sada na jesen ipak trebala UV lampa. Jeftinu (i opasnu) UV lampu mozes napraviti skidajuci UV filter sa zivine sijalice.

Hidrogen peroksid se moze kupiti u obliku tecnosti ili kreme u apoteci. Ako koristis kremu pazi da komponente koje izbeljujes budu ravnomerno "navlazene" jer ako krene na nekim mestima krema da isusuje dobices neravnomerno izbeljivanje. Ako koristis tecnost samo zamoci celu komponetu u njoj i povremeno promesaj.

Evo mog starog threada na tu temu:

http://www.emuglx.org/emuforums/viewthread.php?tid=31165#pid503009

3. Nikoby

Nikoby Igrac jednog zetona

9
    0
    0
    Hej, hvala na brzom odgovoru! Pokusacu sa ovim, nadam se da cu uspeti da povratim stari sjaj konzoli. :)

4. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Uspeces sigurno ali evo ti jos jednog saveta: probaj da prvo izbelis neki nebitni deo konzole ili neku staru razdrndanu konzolu ili pak neku trecu pozutelu plastiku pre nego sto predjes na pravu stvar. Cisto da steknes iskustvo i osecaj za ceo postupak.
    I naravno slobodno pitaj ako negde zaglavis.

5. Omega

Omega N64 je đubre

14,597
    1,938
    113
    U kojem omjeru ide tecni hidrogen peroksid i tecni Vanish Oxy? Koliko otprilike traje procedura.

6. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Ja sam koristio peroksid u obliku kreme i nista vise. Par dana mazanja i suncanja (svako vece ispiranje). Ako imas jacu koncentraciju peroksida i uv lampu mozes za jedno popodne.

7. Omega

Omega N64 je đubre

14,597
    1,938
    113
    Koja je to jaca koncentracija (u %)? Pretpostavljam da ona za ispiranje usta nije dovoljno jaka.

8. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Ne secam se. Imas puno informacija o tome na netu. Ja sam bese koristio neki 15tak posto, ali mozda te lazem.

9. cirmi

cirmi New Member

4
    1
    0
    Čitao sam na netu da je moguće koristiti i sirće u kombinaciji sa soda bikarbonom... Imam NES i jedan PIII, na kojima bi trebalo izvšiti eksperimenAt :)

10. Blue

Blue ....................

11,304
    589
    113
    Ja sam za isto to čitao da je dobro za skidanje buđi sa zidova.

11. ivamark

ivamark Well-Known Member

4,647
    1,065
    113
  12. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Hidrogen peroksid 30% tecni i uv lampa ili sunce. Najbolje bi bilo da potopis.

13. cirmi

cirmi New Member

4
    1
    0
    @ivamark, ako uspeš javi nam koji si proizvod uzeo... :)

14. ivamark

4,647
    1,065
    113
  15. ivamark

4,647
    1,065
    113
    Evo danas sam se malo igrao sa hidrogenom, drzao sam plastiku od pola 11 do 14h na suncu.

Nazalost slike su mi je krs pa nije uhvarila najbolje zutilo ali super radi ovaj hidrogen samo mora cesto da se premazuje da ne bi ostale sare na plastici.

SNES cart pre

SNES cart posle

SNES kontroler pre

SNES kontroler posle

SPACE posle ''tretmana'' . :lol:

ljubomir and voja87 like this.
  16. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Taj rad. Samo lagano, deo po deo, i sve ces "odzutiti".

17. ivamark

4,647
    1,065
    113
    Samo da upozorim ipak neke znakove skida ovaj hidrogen peroksid. Npr snes kontrolere nije uopste ostetio cak su i oni stampani L i R netaknuti.
    Ali mi je zato sjebao crveni nintendo natpis na NES konzoli.

18. Snake-Eyes

Snake-Eyes Charlie Mike

2,507
    41
    48
    Moj slučaj, kad sam skroz sjebao logo na američkom nesu, iskoristio sam plastični template i crveni sprej, odlično je ispalo, malo veći logo ali ne smeta.
    Ako imaš strpljenja seckaj na kartonu i šibni kasnije sprej i rešen problem :)

19. ivamark

4,647
    1,065
    113
    ovo je bila test konzola koja je vec jednom bila prezaljena i proglasena mrtvom. :D
    Plus imam i rezervni ocuvan nes a nadam se da cu nekad uzeti i toploader tako da mi nije vredno cimanja.

20. Snake-Eyes

Snake-Eyes Charlie Mike

2,507
    41
    48
    Apsolutno cimanje je vredno :)... kad mod završiš, bilo kakav na konzoli, čak i logo zamenu. Naravno da je pametna stvar imati x rezervnih konzoli :D

21. Talos

Talos New Member

21
    6
    3
    Da dopunim temu, znam da je stara ali možda će nekome koristiti, nemojte da se zamajavate sa UV svetlom , suncem, itd, dovoljno je da sipate peroksid u vodu
    i da je držite zagrejanom dok se izbeljuje plastika.Toplota u stvari stvara reakciju a ne UV svetlo kao što se dugo mislilo, samo pazite na vreme jer na ovaj
    način mnogo brže plastika pobeli pa lako može da se pretera.

jovcov likes this.

Share This Page