1. powered by Surfing Waves

Retro Bright recept?

Discussion in '8-bit konzole' started by Nikoby, Nov 17, 2012.

1. Nikoby

Nikoby Igrac jednog zetona

9
    0
    0
    Ok, imam par SNES/NES konzola i igara koje su usled izlaganju suncu i duvanskom dimu dobile onu odvratnu tamno-zutu boju. Tragajuci za resenjem ovog problema, naisao sam na recept zvan Retro Bright. Mesanjem odredjenih sastojaka kao sto su hidrogen, vanish i sl., uspeli su da naprave smesu koja, nakon sto se konzola/kompjuter premaze i potom izlozi suncu, obrce proces zutenja i vraca masini njen stari izgled.

http://retr0bright.wikispaces.com/

Ono sto mene zanima je: da li je neko sa foruma koristio Retro Bright, kakvi su rezultati i koje su tacno sastojke koristili za spravljanje smese. :)

2. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    401
    83
    Probao sam ja.

Osnova je hidrogen peroksid + UV svetlo, ostalo su sitnice. Vanish Oxy Action ubrzava proces ali nije uopste neophodan. UV svetlo komotno mozes leti od sunca da uzmes :D, mada bi ti sada na jesen ipak trebala UV lampa. Jeftinu (i opasnu) UV lampu mozes napraviti skidajuci UV filter sa zivine sijalice.

Hidrogen peroksid se moze kupiti u obliku tecnosti ili kreme u apoteci. Ako koristis kremu pazi da komponente koje izbeljujes budu ravnomerno "navlazene" jer ako krene na nekim mestima krema da isusuje dobices neravnomerno izbeljivanje. Ako koristis tecnost samo zamoci celu komponetu u njoj i povremeno promesaj.

Evo mog starog threada na tu temu:

http://www.emuglx.org/emuforums/viewthread.php?tid=31165#pid503009

3. Nikoby

Nikoby Igrac jednog zetona

9
    0
    0
    Hej, hvala na brzom odgovoru! Pokusacu sa ovim, nadam se da cu uspeti da povratim stari sjaj konzoli. :)

4. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    401
    83
    Uspeces sigurno ali evo ti jos jednog saveta: probaj da prvo izbelis neki nebitni deo konzole ili neku staru razdrndanu konzolu ili pak neku trecu pozutelu plastiku pre nego sto predjes na pravu stvar. Cisto da steknes iskustvo i osecaj za ceo postupak.
    I naravno slobodno pitaj ako negde zaglavis.

5. Omega

Omega N64 je đubre

15,595
    2,417
    113
    U kojem omjeru ide tecni hidrogen peroksid i tecni Vanish Oxy? Koliko otprilike traje procedura.

6. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    401
    83
    Ja sam koristio peroksid u obliku kreme i nista vise. Par dana mazanja i suncanja (svako vece ispiranje). Ako imas jacu koncentraciju peroksida i uv lampu mozes za jedno popodne.

7. Omega

Omega N64 je đubre

15,595
    2,417
    113
    Koja je to jaca koncentracija (u %)? Pretpostavljam da ona za ispiranje usta nije dovoljno jaka.

8. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    401
    83
    Ne secam se. Imas puno informacija o tome na netu. Ja sam bese koristio neki 15tak posto, ali mozda te lazem.

9. cirmi

cirmi New Member

4
    1
    0
    Čitao sam na netu da je moguće koristiti i sirće u kombinaciji sa soda bikarbonom... Imam NES i jedan PIII, na kojima bi trebalo izvšiti eksperimenAt :)

10. Blue

Blue ....................

12,102
    867
    113
    Ja sam za isto to čitao da je dobro za skidanje buđi sa zidova.

11. ivamark

ivamark Well-Known Member

5,530
    1,828
    113
  12. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    401
    83
    Hidrogen peroksid 30% tecni i uv lampa ili sunce. Najbolje bi bilo da potopis.

13. cirmi

cirmi New Member

4
    1
    0
    @ivamark, ako uspeš javi nam koji si proizvod uzeo... :)

14. ivamark

5,530
    1,828
    113
  15. ivamark

5,530
    1,828
    113
    Evo danas sam se malo igrao sa hidrogenom, drzao sam plastiku od pola 11 do 14h na suncu.

Nazalost slike su mi je krs pa nije uhvarila najbolje zutilo ali super radi ovaj hidrogen samo mora cesto da se premazuje da ne bi ostale sare na plastici.

SNES cart pre

SNES cart posle

SNES kontroler pre

SNES kontroler posle

SPACE posle ''tretmana'' . :lol:

ljubomir and voja87 like this.
  16. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    401
    83
    Taj rad. Samo lagano, deo po deo, i sve ces "odzutiti".

17. ivamark

5,530
    1,828
    113
    Samo da upozorim ipak neke znakove skida ovaj hidrogen peroksid. Npr snes kontrolere nije uopste ostetio cak su i oni stampani L i R netaknuti.
    Ali mi je zato sjebao crveni nintendo natpis na NES konzoli.

18. Snake-Eyes

Snake-Eyes Charlie Mike

2,507
    42
    48
    Moj slučaj, kad sam skroz sjebao logo na američkom nesu, iskoristio sam plastični template i crveni sprej, odlično je ispalo, malo veći logo ali ne smeta.
    Ako imaš strpljenja seckaj na kartonu i šibni kasnije sprej i rešen problem :)

19. ivamark

5,530
    1,828
    113
    ovo je bila test konzola koja je vec jednom bila prezaljena i proglasena mrtvom. :D
    Plus imam i rezervni ocuvan nes a nadam se da cu nekad uzeti i toploader tako da mi nije vredno cimanja.

20. Snake-Eyes

Snake-Eyes Charlie Mike

2,507
    42
    48
    Apsolutno cimanje je vredno :)... kad mod završiš, bilo kakav na konzoli, čak i logo zamenu. Naravno da je pametna stvar imati x rezervnih konzoli :D

21. Talos

Talos New Member

21
    6
    3
    Da dopunim temu, znam da je stara ali možda će nekome koristiti, nemojte da se zamajavate sa UV svetlom , suncem, itd, dovoljno je da sipate peroksid u vodu
    i da je držite zagrejanom dok se izbeljuje plastika.Toplota u stvari stvara reakciju a ne UV svetlo kao što se dugo mislilo, samo pazite na vreme jer na ovaj
    način mnogo brže plastika pobeli pa lako može da se pretera.

jovcov likes this.
  22. voja87

voja87 Well-Known Member

12,254
    2,919
    113
    malo da ozivim temu, jel neko probao ovaj nacin gore? peroksid i topla voda. razmiljam da izbelim jedan dc, stavio bi ga u serpu sa vodom...koliko treba vode, koliko peroskida...koliko treba da stoji unutra...?

23. Ace

Ace 1.000.000

3,001
    698
    113
    Vojo, baci pogled na ovaj klip koji je 8bit guy uradio pre nekog vremena na tu temu, odličan je

voja87 likes this.
  24. voja87

voja87 Well-Known Member

12,254
    2,919
    113
    gledao sam klip pre nekog vremena al sam sve pozaboravljao...pa posto sam lenj ponovo da ga gledam reko da pitam ovde:D

edit: ok znaci peroksid +-15%, +-4 sata na temperaturi +-70c, probacu najverovatnije sad za vikend pa cu da stavim slicice

Last edited: Nov 10, 2018
  25. voja87

voja87 Well-Known Member

12,254
    2,919
    113
    zavrseno. juce sam probao sa vodom i nije mi uspelo uopste, verovatno sam stavio malo peroksida ili temperatura nije bila kako treba. danas sam uzeo peroksid kremu 9%, namazao, stavio na sunce ( odlepio sam dc logo), na svakih pola sata, sat sam mazao ponovo i razmazivao. posle nesto vise od 3 sata oprao sam konzolu i ispalo je savrseno, bez bilo kakvih fleka.
    pravio sam neke greske kod samog stavljanja peroksida, rukavice sluze donekle ali opet sam se umazao tokom skidanja ili drzanja konzole tako da sam lepo izgoreo prste. milsio sam da ce samo mozda koza malo da se oljusti, nope, to boli. uzeo sam i foliju ali je nisam stavio jer mi je bilo lakse samo da razmazujem peroksid bez nje, ne susi se tako brzo...sledeci put kad budem radio nesto obavezno cu uzeti malu cetkicu da sa njom mazem

Mile88, Ace, grunt and 4 others like this.
  26. ivamark

5,530
    1,828
    113
    radio sam dosta puta to i batali rulavice samo pravis jos veci krs
    Nego cetkica i ako te zakaci peroksid samo pod vodu odmah nemoj da cekas.
    I dobro operi pukotine i rupe za srafove konzole od peroksida nemoj da zbrzas.

voja87 likes this.
  27. darkado

darkado EmuGlx veteran

7,585
    1,793
    113
    Odlicni rezultati :)

Sent from my MI MAX using Tapatalk

28. Omega

Omega N64 je đubre

15,595
    2,417
    113
    Dobro je ispalo ali trebao si skinuti 'lid' i tipke.

29. voja87

voja87 Well-Known Member

12,254
    2,919
    113
    uzeo jutros da podmazem zupcanike i ostalo kod dc lasera i primecujem da plastika vise nije tako bela, pocela je ponovo da zuti, minimalno, jedva se primecuje ali se primeti kada otvorim poklopac...koliko je proslo 6,7 meseci, konzola je mozda paljena par puta, stajala u polici van direktne svetlosti, jos sam stavio preko silikonski sprej...malo sam citao i izgleda da je ovo samo privremeno resenje i delovi koji su bili zuti ce ponovo pozuteti vremenom

30. ivamark

5,530
    1,828
    113
    jep, samo krece iznova hemijiska reakcija koja je i dovela do prvobitnog zutila.
    Ali u zavisnosti od plastike negde ce trebati godine a negde meseci da ponovo pozuti.

31. R-Typer

R-Typer C64 Rulez!!!

236
    75
    28

verovatno ce samo toliko da pozuti koliko ti je sada. kada se jednom retrobrajtuje nikad se ne vrati nazad na pocetno zutilo. meni recimo svi c64 i amige ni dan danas posle 4-5 godina nisu pozuteli niti se vidi nekakva naznaka da su poceli ponovo da zute. tako da zavisi to i od plastike.

voja87 and Elvir79 like this.
  32. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,680
    420
    83
    Kvalitet koji traje i ne zuti...;;)

33. R-Typer

R-Typer C64 Rulez!!!

236
    75
    28

sad cim dodje suncano vreme bacam par stvari na retrobrajt pa javljam before\after utiske.

Last edited: May 6, 2019
    voja87 likes this.
  34. voja87

voja87 Well-Known Member

12,254
    2,919
    113
    hah probace se

35. voja87

voja87 Well-Known Member

12,254
    2,919
    113
    probao, ovo su rezultati posle celog dana na terasi. verovatno cu sutra samo namazati taj deo, ne mogu da otvaram konzolu a sumnjam de je to kuvanje na suncu dobro za laser...

R-Typer likes this.
  36. R-Typer

R-Typer C64 Rulez!!!

236
    75
    28
    ja sam isto probao ali ni posle 8 dana direktnog sunca plastika nije promenila boju. u pitanju je commodore PC 10 tastatura koja je skroz zuta.

37. voja87

voja87 Well-Known Member

12,254
    2,919
    113
    meni se plastika malo izbelela, verovatno bi ispalo ok za jos par dana...ali nije vredno cekanja, 3 dana vs 2 sata sa peroksidom

38. Nuclear_Spirit

Nuclear_Spirit Active Member

105
    43
    28
    Nadam se da mi necete zameriti, ali iskoristicu priliku da se pohvalim(kao clan foruma) da sam medju prvima u Evropi isprobao metodu 2007. godine jer sam u to vreme vec dve godine aktivno sakupljao konzole i naravno da me je nerviralo to zutilo. Informacija o tome u to vreme o izbeljivanju nije bilo puno ni na internetu iako je bilo interesovanja kod kolekcionara. Do informacija sam dosao sasvim slucajno, tj. pukom srecom. Sve je pocelo od nekog starog posta na nekom stranom forumu(engleskom ili americkom ne secam se vise) kada sam naleteo na upit kako izbeliti zutilo na monitoru. Bilo je svakakvih odgovora - koristiti Vanish, deterdzent za pranje vesa...itd
    Uglavnom, sticajem okolnosti javio se covek koji je po profesiji hemicar i objasnio da je isprobao metodu potapanja u 40 procentni hidrogen sa jakim UV lampama i tako je sve pocelo...od tog hemicara koji je prvi provalio sistem...
    Rekoh ajd i ja da probam. Pozovem par apoteka i industrijskih dobavljaca i naravno ne ne ne...nemamo od 40 procenata to se ne prodaje itd... kapirate vec... malo sam se skenjao oko toga ali rekoh da probam ja sa slabijim hidrogenom pa sta bude...prvi pacijent mi je upravo bila amiga 500 sa donjih fotografija...
    Nisam imao UV lampu nego sam radio "geto" tehniku sa postavljanjem kod prozora...potrajalo je pet dana ali sam uspeo...u to vreme ovde nije bilo puno kolekcionara a posto sam bio na vezi sa nekih kolekcionarima iz Hrvatske podelim ja sa njima to iskustvo i moj metod zavrsi na stranicama njihovog casopisa Vidi ili tako nekog (zaboravio sam davno bese)...uglavnom autor me je kontaktirao i pitao da li imam nesto protiv da o tome pise za kompjuterski casopis....rekoh naravno i tako je sve posle krenulo...kasnije sam vec sa nekoliko drugara podelio tu metodu pa se to dalje sirilo...

Sto se tice izbeljivanja, koriscenje hidrogena u emulziji ili tecnom stanju od 12 posto radi posao bez ikakvog problema cak i sa zutim tastaturama.... ispod su fotke iz 2008 godine kada sam to intenzivno radio...

Prvo jedno UPOZORENJE, posto vidim da ima ljudi koji zele da kupe i hidrogen vece koncentracije. Hidrogen u koncentracijama preko 30 i 40 procenata moze da izazove izuzetno opasne opekotine koze i jako je reaktivan tako da ne bih preporucivao nabavku istih. Ovo pisem iz iskustva i zaista ne bih zeleo da se neko povredi zbog izbeljivanja konzola... cak i hidrogen od 12 procenata ostavlja "belinu" na kozi sto su ustvari povrsinske opekotine...ako kojim slucajem i dodirnete emulziju odmah operite ruke sa dosta vode...

Iako su rezultati vise nego impresivni, moram da NAPOMENEM sledece stvari koje sam primetio posle vise od decenije...pojedini tipovi plastike(nazalost bez nekog pravila) na istim sistemima su opet pozuteli cak i vise nego sto su bili pre tretiranja...druga stvar kod konzola koje su jako pozutele, ako nemate izbora obratite paznju na efekat mermera koji se u odredjenom broju slucajeva javlja...to najcesce nastaje usled nemogucnosti da se hidrogen ravnomerno rasporedi na povrsini i primetno je...kod izbeljivanja ketridza naravno treba voditi racuna o nalepnicama od kojih su neke podlozne reakciji sa hidrogenom ili mogu da izblede pod direktnom suncevom svetloscu...pre sam za varijantu"slow and steady" nego za jedno popodne ali opet sve je stvar licnog izbora...

Slike procesa radjenog hidrogen emulzijom od 12 posto

Last edited: Sep 5, 2019
    Ace, Goro Manjina, gruja and 4 others like this.
  39. ivamark

5,530
    1,828
    113
    Hidrogen 40% i jako sunce su sasvim dovoljni. Samo mora da se pazi bukvalno na svakih 10minuta preci cetkicom ponovo po nanesenom sloju da se spreci susenje i taj efekat mermera. Toplota dosta ubrzava proces.

40. R-Typer

R-Typer C64 Rulez!!!

236
    75
    28
    da li ti je ta amiga 500 ponovo pozutela? i koliko je vremena proslo?

41. Nuclear_Spirit

Nuclear_Spirit Active Member

105
    43
    28
    @ivamark
    Zato sam i napisao da se sve ipak svodi na licni izbor...kao sto je Ace napisao gore, 8bit guy je odradio dobar video sa primerima metoda koje mogu da se koriste...u svakom slucaju to je proces koji treba pratiti...

@R-Typer
    Sto se Amige tice, nikakvih promena nije bilo iako je proslo 12 godina. Sa druge strane, nakon istog vremenskog perioda, kod Super Nintendo konzola sam imao mesane rezultate jer se zutilo vratilo na preko 50 posto sistema koje sam izbeljivao u jos gorem obimu nego sto je bilo. Jednostavno kvalitet plastike kod njih je bio jako neujednacen, bukvalno od serije do serije. Sa ove vremenske distance jedino bih se upustao u izbeljivanje sistema koje bas ne mogu da nadjem ili za koje sam vezan(npr. moj C64), u drugim slucajevima sada bih pre prodao konzolu i kupio drugu sa ocuvanom plastikom.

R-Typer and Goro Manjina like this.

Share This Page