1. powered by Surfing Waves

Sega Genesis/MegaDrive Mod thread

Discussion in '16-bit konzole' started by Spidey, Nov 17, 2014.

1. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    U poslednjih par meseci nabavio sam tri SMD konzole , i razmisljam se da odradim 60/50hz mod na njima. Dogovorio sam se sa ljubomirom da otvorim thread gde ce on moci da pomogne meni i drugima koji zele isto da urade sa svojim konzolama. Ove nedelje cu pokusati barem jednu , ako ne sve tri konzole da odradim i da vidim kako stojim , ako operacija bude uspesna detaljno cu ispisati sta sam radio + slike naravno.

Ovako ja imam jedan Sega Genesis model 1 iz Kanade, i dve pal MegaDrive konzole modeli 1 i 2. Nasao sam ove tutoriale (za PAL konzole) koji su veoma dobro objasnjeni i citav mod ne deluje previse tesko.

http://www.retrocorner.net/index.php?Mods_%2F_repairs:Megadrive_1_50%2F60hz_switch_-_page_1
    http://www.retrocorner.net/index.php?Mods_%2F_repairs:Megadrive_2_50%2F60_hz_switch_-_page_1
    (Kako da preimenujem linkove? Ja na novom forumu ne mogu da se snadjem uopste :D)

E sad ja par stvari ne razumem i voleo bi da mi neko odgovori. Prvo da li taj 60/50hz mod reseva region lock? Ili i za to treba poseban mod, nigde nisam uspeo da nadjem konkretan odgovor. Isto vazi i za Genesis , da li isto treba da se odradi taj mod ili Genesis ima sasvim neku drugu politiku , posto konzola vec radi u 60hz.

Moj cilj trenutno je otkljucavanje konzole i 60/50hz mod. Composite mod ne planiram da radim , jer cu da narucim RGB scart kabal.

E sada ostavite sve vase predloge , savete i iskustva sa ovim. Svaka pomoc ce mi biti dobro dosla :).

2. Zegota

Zegota Zegota

1,363
    134
    63
    Imas i workaround da izbegnes nabavljanje RGB kabla da bi imao boju u 60Hz modu.
    http://www.mmmonkey.co.uk/mega-drive-1-pal-60hz-colour-mod/

A taj mod ne resava region lock. U principu masa igara nije zakljucana, uglavnom su problematicne one koje su izasle pred kraj veka konzole. Moraces da ubacis i poseban mod/prekidac za region. Ali ja bih prvo samo 50/60 Hz, a drugi tek kada provalis da imas neku igru sa region lockom.

3. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Pokazao mi je ivamark taj link za boju u 60hz. Ne bih to radio jer zelim da nabavim rgb scart kabal. Ja nazalost u kuci nemam crt televizor, a na HDTV-u preko rf kabla slika izgleda ocajno. Znam i da preko RGB scarta slika nece biti kao na crt , ali definitivno ce izgledati bolje. Mozda bi mogao i neki upscaller da nabavim ili nesto , o tome cu kasnije razmisljati, za sada bi samo ovo da odradim.

Dobro onda za region lock . Imam npr Jurassic Park i Ecco Tides of Time (ili kako god se zove igra) i one ne rade na pal konzolama.

4. Zegota

Zegota Zegota

1,363
    134
    63
    Nikad nisam uspeo da nađem neki spisak region free ili region locked igara za Genesis, pošto nema neko konkretno pravilo. A upscaleri su super stvar, samo što je cena preskupa kod solidnih poput XRGB Minia i sličnih. Rekao bih da se više isplati da se napravi neka solidna emulation mašina za igranje u HDu, nego da se zezaš sa rgb/s-video priključcima čak i ako si u prilici da uvezeš neki upscaler.

5. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Mislio sam da ce Retron5 da resi te stvari, ali je ispalo tako kako jeste. Radije cu se zezati sa orginal hardverom i traziti neko normalno i jeftinije resenje, nego da bacam pare. Icicu danas da kupim ove prekidace posto nemam ni jedan a samo mi to fali od materijala.

6. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Ima ovde objasnjeno detaljno kako montirati NTSC/PAL switch i region switch: http://www.mmmonkey.co.uk/console/sega/md1switches2.htm

Operacija je trivijalna, mislim da ako vec otvaras konzolu stavis oba prekidaca. Ja sam svoj prvi Megadrive tako modovao, i napravio custom RGB kabel. Prodao sam ga nekom clanu foruma cijeg se imena vise ne secam (sorry!) za 6 N64 kertridza :).

Custom RGB kabel nije tezak za napraviti, ali je definitivno vise 'messy' od NTSC/PAL i region prekidaca, tako da ti savetujem da krenes od njih, a kabel ako imas mogucnost da porucis.

Imao sam ideju da napravim custom emulation masinu na koju bih natrpao romove samo kertridza koje imam u kolekciji, odstampao QR kodove na poledjinu kertridza i napisao custom launcher koji pokrece emulator sa odgovarajucim romom na osnovu skeniranog bar koda.

To bi resilo sva pitanja kvaliteta slike, a zadrzao bi smek pokretanja igara "sa kertridza".

No, to je tema za drugi thread, a i nemam trenutno nista vise da napisem o tome :). Tek sam krenuo da radim na softveru.

7. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Dobar link, definitivno cu probati onda taj tutrial oba da odradim odjednom :). Hvala. Javljam sta sam uradio.

EDIT: Sad sam stigao malo vise da procitam taj tutorial sa linka, tu je tutorial za JAP/ENG switch i za 50/60hz switch . Nema region unlock da mogu da igram NTSC/JAP igre ili je to to samo ja nisam skontao dobro?

8. Kilabiz

Kilabiz New Member

28
    1
    3
    Ja imam ovakvu grdosiju od televizora kao sa tutoriala :D

9. Visant

Visant Captain Caveman

2,441
    14
    38
    Samo da se javim :)

Sve sto sam radio na megadrive-u sam gledao sa http://www.mmmonkey.co.uk/ tako da potvrdjujem da su legit izvori

10. Dendy Somari Comrade

Dendy Somari Comrade Active Member

773
    225
    43
  11. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    ^ znam za te konvertore , ali i dalje cisto iz zanimacije cu uraditi modove na pal konzolama. Nazalost nemam prostora za crt , a i pored toga moja zena ne moze da podnese pistanje crt televizora.

12. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Postovanje :). Drago mi je da je otisao tebi. Jel te i dalje sluzi?

Znaci mlada ti je zena, congrats :D. Reci joj da ce prestati da cuje pistanje kad omatori ;).

Koliko ja znam, 50/60Hz prekidac u kombinaciji sa ENG/JAP prekidacem ti omogucava da igras igre sa svih regiona. Ja imam par kertridza za koje znam da se ne bootuju ako igra ostane na 60Hz, dobijem samo SEGA poruku da igra nije namenjena meni :). Ali onda je prebacim na 50, resetujem konzolu, igra se ucita, i prebacim natrag na 60 :).

Mozda gresim, mozda je moje shvatanje previse jednostavno, a poznavanje Megadrive library-ja previse ograniceno, mozda zaista postoje igre koje ne mozes drugacije igrati sem uz pomoc konvertera, ali ja nisam na takve naleteo. A i od kada imam Everdrive mirno spavam ;).

13. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Hehehehehe. E pa dobro onda, predpostavio sam da je tako al ipak bolje da pitam. Blago tebi za Everdrive, ja merkam ovaj md everdrive v3 ali mi skupo x)

14. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Ovako odradio sam danas mod na MD model 1. Samo sto nisam mogao da je testiram, jer mi adapter izdahnuo pre nego sto sam krenuo da radim. Tako da moram novi da nabavim negde .

Slikao sam telefonom pa je odvratna slika. Inace kad sam busio tu plastiku malo sam promasio visinu na jednom pa nisu u ravni xD. Inace sam mod je bio poprilicno lak, moj skill za lemnjenje je dosta oslabio ali sam se snasao. Sad samo da nadjem adapter pa da vidim jesam li uspesan.

15. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Cestitam! Pazi samo polaritet, ostalo je manje bitno.

16. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Potrazicu danas neki adapter na buvljaku, ako ne nadjem nista moraxu da iskesiram neki sa kp.

Edit: bio na buvljaku i nisam nasao nista, ni jedan adapter mi nije odgovarao...

17. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Ma uzmi bilo koji adapter samo odseci konektor sa starog. Bilo sta 9-12V DC 500+ mA ce sluziti. Samo pazi na polaritet kada vezujes konektor.

18. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
  19. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    E ovako , probao sam danas , mod je uspesan. Znaci MD model 1 radi. Uspeo sam NTSC igre da pokrenem , sve je cool. Samo postoji jedan problem , ne znam da li je to zbog rf kabla ili ne. Uzmimo Sonic 2 npr. Kada ukljucim igru normalno u 50hz , radi kako treba kod nas na pal teritorijama. E sad kada ubacim u 60hz (pored toga sto je slika crno bela zbog moda), muzika ide brze, lepo se cuje razlika kad prebacujem, barovi su sklonjeni , ali igra radi dosta sporo. Znaci veoma usporeno kao da secka and whatnot. Da li sam ja mozda zeznuo nesto u procesu ili je to zato sto nemam RGB kabal?

20. Zegota

Zegota Zegota

1,363
    134
    63
    Pretpostavljam da je PAL Sonic 2. Problem je u tome što su mnoge PAL igre optimizovane za 50 Hz. Zbog optimizacije procesor ne može da izgura 20% bržu igru. U nekima će na primer samo muzika ići brže, gameplay će biti normalan. Zato sam ja zamenio svaku igru koju sam mogao za NTSC verziju.

21. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Nope , Sonic je NTSC, kao i Jurassic Park i obe imaju isti problem... Sonic je mogao da se igra i bez moda, ali 50hz i to . Jurassic Park nisam uopste uspeo da pokrenem pre moda. E sad , jurassic park kad krene u 50hz, radi najnormalne, cim ga prebacim u 60hz isti fazon kao sa Sonicom. Dok na genesisu i jedna i druga igra rade najnormalnije.

22. Omega

Omega N64 je đubre

14,950
    2,054
    113
    Ta "ubrzana" muzika je ispravna, dok je na PAL igrama usporena.

23. Zegota

Zegota Zegota

1,363
    134
    63
    To je jasno, ja se nisam dobro izrazio. Hteo sam da kažem da je kod nekih previše ubrzana. To mi se desilo u par igara. Mislim da je jedna bila Aladin, ostalih se ne sećam.

24. Spidey

Spidey Marvel Knight

1,457
    181
    63
    Aj ja cu videti da snimim sutra pa cu vam pokazati sta je problem. Jer mislim da ne bi trebalo tako da funkcionise. Barem ne koliko sam ja video po yt sa ljudima koji su uradili 50/60hz mod.

25. Omega

Omega N64 je đubre

14,950
    2,054
    113
    Dobio sam jedan OG 10V Megadrive AC adapter, ali bez konektora, pa me zanima zna li neko (provjereno) kojeg je polariteta ova zelena žica. Hvala.

http://tinypic.com/r/2j666h0/9

26. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    Zar ne bi trebalo da prati dijagram na adapteru? Da spoljasnja zica bude pozitivna?

Ako mislis da ne prati to pravilo, ne bi se usudio dok ne probam sa multimetrom.

Omega likes this.
  27. Maxa

Maxa opsa!

9,881
    3,012
    113
    Spoljna je obično minus, ali se ne bih zajebavao, samo unimer.

Sent from my D6503 using Tapatalk

28. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    Zar se kod koakaslnih kablova ne bi trebalo da se stavlja spoljna traka na spoljni konektor?
    Moras da preplices kabal onda sa obe strane. Na standardni konektor ne bi ni mogao da stavis

Kako bi montirao tako konektore kao za TV, Wireless i sl?

Last edited: Jan 8, 2019
  29. Maxa

Maxa opsa!

9,881
    3,012
    113
    Wat? Pričamo o napajanju ako se ne varam...

I kod koaksijalnog ti je spoljna shield/masa, a unutrašnja signal, svakako.

30. Omega

Omega N64 je đubre

14,950
    2,054
    113
    MD Model 1 ima obrnut polaritet, unutra je 'minus'.
    Uglavnom otvorio sam adapter i pored crne, tj. vanjske žice stoji + na pcb-u.

Maxa likes this.
  31. Teoreticar

Teoreticar El Profesor

2,584
    703
    113
    Nije bitno da li je napajanje vec da li je taj shielded kabal ili ne.
    Kao npr ovde
    https://www.instructables.com/id/Fixing-a-Laptop-Charging-Cable/

Svakako fizicki nemozes nakaciti konektor ako ce da prati to pravilo i oznaku na samom adapteru.

32. Maxa

Maxa opsa!

9,881
    3,012
    113
    Err, o čemu pričaš? :D

Nebitno, ne radi se ovako popravka kabla svakako.

Share This Page