1. powered by Surfing Waves

Shenmue III (PS4, PC) (2019) + Shenmue I & II Enhanced Port (21. август) (PC, PS4, XB1)

Discussion in 'General Next-Gen (Multiplatform)' started by Efendija, Jun 16, 2015.

1. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    ff12 tretman bi bio super, samo naravno za to su potrebne pare, jbg

za aspect ratio igra bi trebalo da je u 16:9 dok su animacije i dalje 4:3..?

2. Efendija

Efendija зимница мајстор ™

4,615
    694
    113
    Нико да помене како онај YT thumbnail користи рану Shen 3 сличицу (false advertising :D ) Јбг emuglx сајт узима од неког левог лика а не од званичног Сега канала

Него што се саме колекције тиче наравно да није никакав "HD remaster" већ у најбољем случају 'enhanced' порт. Више од овога било је илузорно очекивати.

Речено је да синематици задржавају оригинални aspect ratio, гејмплеј је у 16:9. Има то сигурно везе са предодређеним угловима, кретањем камере и сл. (код синематика јелте или просто речено превише посла за Сегу да боље плати порт тим).

TheNick likes this.
  3. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    kad sam ja linkovao thumbnail je bio iz igre, posle je cava stavio shenmue 3 slicicu

4. Maxa

Maxa opsa!

9,547
    2,783
    113
    :D

5. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

19,691
    2,305
    113
    Ajde pogledaj ponovo kako se zove izdanje - poprilicno sam siguran da je SEGA labelovala ovo kao HD Remaster. Sto u sustini i jeste, dicice rezoluciju u HD, i widescreen u gameplay-u deluje normalno, nije razvucen. Animacije su u 4:3 jer samo takve postoje, originalni asseti su long gone da bi ih renderovali ponovo u widescreen-u jebiga.
    FF12 je nativno na PS2 imao podrsku za widescreen, nista tu nije posebno vise radjeno. Dobro filtriranje teksutra samo, igra i animacije su wide same po sebi. FMV klipovi su filtrirani budzeni da izgledaju lepse u HD-u ali vidi se da su isti snimci korisceni ponovo, samo nasminkani. Ista prica - nije bilo sacuvanih orignalni asseta, bas kao i zvuk u FF12 HD remasteru je i dalje kompresovan full. Jedino su se za muziku iscimali i uradili je ponovo, ali to je Square.

Promenio sam link na video u vesti :p EmuGlx full pro

Last edited: Jul 5, 2018
  6. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    ff12 je dosta poboljsan, bolje teksture, efekti, senke, muzika ponovo odradjena i td, u njega je ulozeno dosta para i truda za razliku od ovog snenmue remastera.
    za animacije verovatno su mogli da ih odrade u 16:9 da su hteli, nisu to snimci, svi asseti su i dalje u igri

7. TheNick

19,691
    2,305
    113
    Ja to gledam ovako, Shenmue je do pre koju godinu bio totalni vapor i nije imalo izgleda da ce se to ikada promeniti. Nije bilo govora od HD remasterima, reizdanjima itd. Mada bilo je malo hintova kada su na XBLA na X360 krenuli da izbacuju Dreamcast igre back in the day, samo i tad im je bilo previse ambiciozno. Da ne pricamo o nastakvu koji cemo dobiti kad tad, sto je bilo apsolutno nemoguce. Tako da ono, ne bi gledao u zube svemu ovome jer je small miracle sto je #ShenmueSaved

Ova reizdanja su tu da se javnost upozna sa ovim igrama pre nastavka, i da se mi podsetimo. Ja sam recimo dvojku igrao dosta puta, DC, Xbox, pa X360... Dok keca mislim da nisam takao od 2000. godine, tako da jedva cekam.

gruja likes this.
  8. Efendija

4,615
    694
    113
    Ово није тачно. Сви су Shen синематици real-time. Буквално сви. Фора је да се објекти избацују ако нису у (контролисаном) видном пољу. Неће урадити зато што је превише посла за порт - иста прича, не дају им се парице.

А пази сад обрт: много је за Сегу али није за емулатор (Demul), сређено прошле године:

Blue, voja87 and grunt like this.
  9. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Ako vam ne odgovara kako ce uraditi remastere keca i dvojke onda ih igrajte na dreamcastu i ne filozofirajte.

shin-boyan likes this.
  10. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    upravo tako cu i uraditi, i onako milsim da svi ti remasteri iz seste generacije izgledaju bezveze u visoj rezoluciji

11. TheNick

19,691
    2,305
    113
    I'll take the remasters bez problema, kolektorski value fizicke kopije, gon frame that poster, PS4 trofeji, easy to record / stream, ne zajebava mi se sa emulatorima i PC to TV prebacivanjima. Steta sto su animacije u 4:3 u onom klipu mi je delovalo cak kao da su prerecorded al videcemo. Modern kontrole takodje ftw bez cimanja.

12. Blue

Blue ....................

11,427
    620
    113
    Ja sam isto u fazonu da je lakoća upotrebe presudnija od benefita emulatora ali ovo za 4:3 je već sramotno u situaciji kada je na emulatoru moguć 16:9.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

13. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,656
    899
    113
    Na onom drugom klipu je aspect ratio za koji piše da je 4:3 ustvari isto 16:9 samo sa manjim FOV-om ili sam ja ćorav?

14. Efendija

4,615
    694
    113
    ^ Shen 2 синематици су већ letterboxed (за разлику од прве игре), фикс прво скида (хоризонталне) црне траке и поново ставља у 16:9 тако да се видљивост шири у два корака.

15. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,656
    899
    113
    Hmmm, ja sam mislio da su to snimljeni snimci u enginu u 4:3 pa da zato ne može da se prepravi u 16:9. onda mi uopšte nije jasno zašto i ti remasteri neće imatio to, ili bar zumirane originalne letterbox sinematike (valjda je i tako najbolje jer se prikazuje samo ono što su originalni autori zamislili).

16. shin-boyan

shin-boyan Well-Known Member

4,537
    1,131
    113
    Ja uzimam remaster jer mi se svidja šta Sega radi u poslednjih par godina.

TheNick likes this.
  17. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Na žalost nikad nisam igrao ove igre i šteta što remaster nije bolje odrađen,
    za sada sam počeo da igram Yakuza 0 (serijal koji isto nikad nisam igrao). :)

18. TheNick

19,691
    2,305
    113
    Zapravo da. Nisu losi lately, dve dobre Sonic igre za redom, mini MD2... doin alright!

19. Rygar

Rygar Active Member

179
    64
    28
    Ovaj port je kurton teski videcete ima da vas izlude 4:3 cutscene, ubice vam svu draz igre, a prica kako je tesko uraditi rimejk nepije vodu. Ovde postoji ceo koncept i kod, a kod uopste nije tesko prevesti koliko ga je tesko napisati i to za jedan ozbiljan tim bi bio sprdnja, jer u najgorem slucaju mogu iskoristiti ceo kod i eksportovati gotove nivoe u unreal editor, kasnije proci kroz sve teksture, mozda koji model unaprediti i to je to, posla najvise godinu dana. Evo sta je jedan jedini covek, amater napravio iz zabave a mi ovde pricamo o velikanima gejming industrije ciji timovi se broje stotinama ljudi:

Evo jos jednog primera gde su dva lika odradila Okarinu rimejk iz sprdnje, a Sega nemoze da resi problem sa 4:3 scenama, bruka ogromna:

Ja se najvise uzdam u soruce od Shenmue 3 i da ce jednog dana Sega, Suzuki, Soni i sta ja znam ko vec, napraviti dil i iz te baze zapoceti rad na rimejku koji realno moze biti gotov za godinu dana. Po tom principu radi i Naughty Dog i zato tako brzo stancuju sve te mega hitove. Jedino je pitanje isplativosti i koliko ljudi danas uopste zanima Shenmue. Da li ce biti prihvacena od novih klinaca ili je ona samo za nas sredovecne igrace. Po meni je Shenmue igra za sva vremena i nije zaslusila ovaj zbrzani port. Cekali smo 20 godina mogli smo sacekati jos koju da urade pravi rimejk.

vetar, voja87, Efendija and 2 others like this.
  20. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Iz nekih tvojih postova sam zaključio da ti nisi u principu većinu ok igara nisi ni igrao,mada nije da sam se nešto posebno iznenadio zbog toga...

21. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Od 3D konzola sam imao PS1/N64/PS2/Wii/360/WiiU (a sada PS4 i Switch) i igrao sam na PC-u ranije, tako da od prilike možeš da pretpostaviš šta sam igrao od igara,
    Shenmue igre su izašle za DreamCast i OG Xbox (obe konzole nisu bile popularne kod nas), tako da nije čudno što ih nisam igrao.

Za razliku od tebe dosta novih igara igram, dok se iz tvojih postova da zaključiti da si retku koju novu igru u poslednjih 5 godina odigrao,
    takođe 90% tvojih postova nemaju nikakve veze sa temom u kojoj postuješ (uključujući i ovaj) baš zato što nemaš ništa pametno da napišeš o aktuelnoj temi pa konstantno ideš u besmislen offtopic.

Last edited: Jul 7, 2018
  22. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    bezveze naisao na ovo, ovako nesto bi meni bilo sasvim dovoljno, malo bolje teksture, senke i poneki novi efekat tipa bloom, dof i motion blur

23. Rygar

Rygar Active Member

179
    64
    28
    Lik koji je radio rimejk keca koji sam gore okacio je eksportovao komplet model grada i uradio je retexturing. Zamenio je poneki model boljim i sve to ubacio u Unreal. Izgleda brutalno dobro, gotovo AAA. Inace Unreal je poznat po tome da i govno stavimo u njega izgledalo bi slatko.
    Veci problem bi bio rimejk dvojke jer ima 5x vise tekstura od keca. Ljudi su cak probavali da naprave hi-res texture mod (kao sto ga ima Okarina za Project64).Par ljudi se bilo tada naostrilo ali problem je bio sto je tadasnju nullDC emulator bio veoma spor i bagovit pa se odustalo. Evo primera gde je samo zamenjena textura jakne (razlika se vidi u ostrini tigra):

256 tekstura jakne
    512 tekstura jakne

@vetar
    Igra i dan danas izgleda odlicno, a posle sat vremena grafika je stvar koja ce ti biti najmanje vazna. Mislim da ko je god probao igru da nije ostao ravnodusan. Evo jednog pa meni najboljeg trailera koji je Sega izbacila sredinom 2001 za koji je uradjen hd remaster, mozda te motivise da krenes sa igranjem :)

vetar likes this.
  24. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Svakako nameravam da igram igru, samo stvarno šteta što nije bolje odrađen remaster.

25. Blue

11,427
    620
    113
    I ja isto i neće mi to pokvariti iskustvo nego volim kada se uloži barem neki trud.

Ja sam čak hteo da je igram na originalnom HW-u ali je baš za Shenmue cimanje da se nareže pa sam odustao.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

26. TheNick

19,691
    2,305
    113
    E ne znam gde je to "kod nas" ali mogu da potvrdim da je Dreamcast imao svoje doduse kratko vreme popularnosti u BG-u. Beosoft, Digitech su valjali hardware agresivno, cena nije bila prevelika, a skoro svi piratki CD klubovi su samo tako rezali i prodavali kopije cesto ih stavljajuci u prvi plan. To je trajalo jako kratko rekao bi samo 2001-2002, ali zahvaljujuci maloj ceni i savrsenoj pirateriji od pocetka (rezanje igara na obican CD, pokretanje kopija sa boot diskovima) DC je zapravo imao svoj mini boom kod nas.

Secam se tada na eXXtreme3D forumu koji je bio pro PC da je dosta ljudi nabavilo konzolu, pa i na EmuGlx-u tog vremena iako je bilo mnogo manje ljudi :)

Xbox Classic on the other hand u to vreme imalo je nas troje u Srbiji :lol:

gruja and SolidSnake88 like this.
  27. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    da dc je bio donekle popularan posto je jos 2001 bio prilicno jeftin. mozda 250, 300 maraka dok se ps2 prodavao za vise nego duplo (ako se dobro secam). xbox zato niko nije prodavao, milsim da sam ga prvi put uzivo video kad sam ga kupio 2005 ili 06

mala interesantna slucajnost je vezana za moju kupovinu xboxa. 2005 sam uzeo gc, sledece godine nadjem oglas u halo oglasima lik prodaje xbox (jbg nisam imao net, nije bilo kp-a, limunda i td). dolazim po xbox kad ono isti lik koji mi je prodao gc xd, znaci cista slucajnost

28. TheNick

19,691
    2,305
    113
    Evo sta SEGA kaze na to...

upload_2018-7-7_22-20-58.png

:lol:

29. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Kod nas u Srbiji naravno (mada to važi za skoro i sva ostala tržišta), popularnost Dreamcasta je bila neuporediva sa PS1 i kasnije sa PS2 u svakom slučaju,
    govorimo o konzoli koja se u celoj Evropi prodala u manje od 2m primeraka.

30. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    naravno ne moze da se poredi sa ps1 ali milsim da je kod nas dc bio popularniji od gc i xbox-a, popularniji i od n64 mozda cak i od snes-a

31. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Moguće od GC-a i OG Xbox-a (koji isto nisu bili popularni), ali teško od N64, N64 su držale čak i neke igraonice,
    igre poput M64, Golden Eye 007, MK64, Zelda...su bile dosta popularne i kod nas, mislim čak je i špica Outer Space-a (ili beše Intro) počinjala 007 sekvencom. :)

Last edited: Jul 8, 2018
  32. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    ovo pricam iz moje perspektive, n64 sam video samo u onoj kugli u beosoftu i na tv-u, isto i snes. sve igraonice su drzale segu i posle ps1, video klubovi u isto imali sega kertridze. milsim da je retko ko imao n64 pre svega zvog cene kertridza, kao klinac nisam mogao da verujem da jedan kertridz kosta 50 maraka

33. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Kad spomenu Beosoft, Beosfot je dosta i dugo gurao i N64 (matematika je čista 2x 32 je 64 :D), duže nego DreamCast,
    mi smo recimo u igraonici igrali 007 u 4 igrača, bilo je gomila N64 konzola i igara po oglasima (kupovao sam ih i menjao), naravno opet mnogo slabije nego PS1,
    ali se ne sećam uopšte da sam negde video Dreamcast.
    Slažem se za SNES, njega i NES pre toga nigde nisma viđao, samo Master System i kasnije SMD2.

34. TheNick

19,691
    2,305
    113
    To sto je Beosoft gurao N64 ne znaci da je bio rasprostranjen, skupe su bile igre ceo zivotni vek konzole sto je znacilo da je dead in the water kod nas. Slicno je Beosoft gurao i SNES cak i pre SEGA MD2 manije kod nas, pa nije prolazio. MD2 manija kod nas je i uspela tek u drugoj polivini 90s zbog toga sto je cena konzola pala a piratski jeftini cartovi iz kine su krenuli da stizu.

Dreamcast je od prvog dana kod nas imao pirateriju i zbog toga je imao taj boost. Vecina SEGA klubova ga je imala ali opet kazem to je jedan kratak bubble popularnosti bio 2001-2002. Cim je PS2 stigao i kad su krenuli chipovi i kopije za njega, a igre za DC prestale da izlaze samo je pao switch.

Vasa licna iskustva mogu biti drugacija, ali ja sam ono bio bas u centru desavanja domace gaming scene tada, kao i uvek :)

btw. Xbox Classic sam uzeo u Italiji jos 2001. ali mi je dugo skupljao prasinu dok neki likovi kod nas nisu krenuli eksperimentalno da rade chipovanje, ili sam ga bese slao cak u Nish za to, ne secam se :) Tek u poznim godinama Xbox-a krenuli su i pirati da nude igre za isti, kad se DVD piraterija odomacila malo vise, ali u pocetku prvih par godina bukvalno Xbox smo imali ja i 3-4 lika u Srbiji i to je bilo to.

Naravno igrao sam sa zadovoljstvom Shenmue 2 ponovo, koji sam prethodno presao na DC-u. I secam se da su mi filteri bili super zajebancija ali mi se nisu svidjale neke promene oko osetljenja kasnije u igri - DC verzija mi je i dalje izgledala better :)

voja87 and Ace like this.
  35. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    sasvim slucajno sam naleteo na shenmue 2 u beosoftu, milsio sam da ce izaci samo za xbox ili ps2

36. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Naravno da ne znači, ali vremenom je bilo solidan broj N64 konzola i igara kod nas, a N64 je imao neke svetske mega hitove poput M64, 007 i Zelde to se naravno pročulo i kod nas i definitivno je imao neku popularnost i kod nas bez obzira što su igre bile 30-50 maraka (naravno ta popularnost je smešna u odnosu na PS1).
    Govorimo o konzoli koja je bila aktuelna oko 5 godina i kod nas na tržištu.

Naravno da možemo da pričamo samo o nekom eventualnom trenutnom boost-u pošto je konzola u Evropu izbačena u oktobru 99" a već u martu 2001. je discontinued i igre su prestale da izlaze za nju, znači nepunih 1.5 godinu na tržištu Evrope i ukupno je prodato samo 1.8m konzola na nivou cele Evrope,
    plus nije kao da je konzola ima neke svetske mega hitove.

37. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    ne znam da li su bili mega hitovi ali imao je dc neke velike igre, sonic, soul calibur, resident evil...shenmue naravno a igre su izlazile i posle prestanka prozvodnje
    milsim da n64 bio aktuelan kod nas mozda 3,4 god, 1997-2000

38. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    To su velike igre ali sigurno nisu svetski megahitovi (po popularnosti, po tome kako su igre kritički privhaćene, efekta na tržištu, prodaji...) poput M64, 007, Zelde...koje su se pročule i kod nas (jbg govorimo o nekim od najbojih igara te generacije). Samo je 5 Dreamcast igara izašlo nakon 2001.
    Da, tad je N64 bio najpopularniji kod nas (97-2000), ali i nakon toga perioda bilo je gomila N64 konzola i igara kod nas po oglasima (halo oglasi :D).

39. TheNick

19,691
    2,305
    113
    N64 chugged along, bio je prisutan ali nikada nije bio THE system ni na kratko kod nas. Da, bilo ga je po igraonicama, imali su ga ljudi tu i tamo, retko ali to je manje vise to. Slicno kao SNES.

Igre za DC su izlazile i tokom 2002. a i kod nas je bas kasnilo sve anyway. Sto se tice svetskih hitova pa bilo ih je kako ne, samo su svi otisli na GC i Xbox posle. Sonic Adventure kec je u preko 2mil otisao, Soul Calibur kao launch naslov u US recimo, RE Code Veronica, Crazy Taxi oba dela, pa cak i prvi NBA 2k secam se da je bio igran kod nas dosta na DC-u po SEGA klubovima.

Da ne bude zabune, jasno je da je N64 bolje prosao u svetu itd. ali pricam o utisku u Srbiji. DC je ovde definitivno imao svoj kratak period boosta, iskljucivo zahvaljujuci pirateriji i niskoj ceni, SEGA kultu koji je postojao od ranije itd. Ja sam 2001-2002. znao vise ljudi sa Dramcast konzolom nego N64 ownera. A slicno je bio i u SEGA klubovima. Hell, relic tog kratkog perioda DC slave u BG-u ti je i grafit na Genex zgradi, odma kod SEGA kluba koji je tu bio nekad, gde imas lika sa DC kontrolerom u ruci :) Pre masovne piraterije na PS2, DC je bio next big thing, i tako su ga doziveli ovde. Nikoga nije bilo briga kako se sistem prodaje u svetu, niti sto je discontinued u 2001.

voja87 likes this.
  40. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Naravno da nije bio The system, to je bio PS1 naravno u tom periodu.
    Mislim da je N64 bio popularniji kod nas nego SNES, generalno su konzole bile popularnije u tom periodu i kod nas.

Za PAL region je izašlo 10 igara nakon 2001. za NA region 5 igara nakon 2001.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Dreamcast_games

Nijedna od tih igara nije bio svetski mega hit poput igara koje sam nabrojao, bile su popularne na DC i to je to, nisu bile neke od najboljih i najpopularnijih igara te generacije kao recimo što su neke N64 igre, recimo taj Sonic je jedina igra koja je stigla do 2m prodaje na DC.

Ne kažem da nije imao svoj kratak period boosta kod nas, ipak konzola je imala solidan launch, i što kažeš pirateriju day one i Sega kult kod nas, tako da ne sumnjam da su neki naši hardcore gameri koji su tada pratili sve gaming related i hardcore Sega fanovi koje PS1 nije preobratio kupili Dreamcast tada. Ali je to bio toliko kratak period i bez nekih veoma jakih i veoma popularnih igara da ga većini ljudi nije ni primetilo kod nas,
    ogromna većina je igrala PS1 i za manji broj ljudi je bio tu i N64 kao alternativa/druga konzola, nakon toga svi su se samo prešaltali na PS2.
    Govorimo o 2000. godini, koliko znam tada nije bilo ni jednog Sega kluba već PS1 igraonice (sa pojavom PS1 konzole Sega igranice su postajale PS igraonice), mislim par godina nakon toga su počele i PC igraonice da se pojavljuju. :)
    Eh grafit, jedna od najpopularnijih gaming emisija tada kod nas je počinjala 007 introm. :)
    To što je DC disconuted 2001. znači da je samo mogao da gubi na popularnosti i kod nas, jednostavno konzola je prestala da se proizvodi i igre su prestajale da se razvijaju za nju, i to sve samo 1.5 godinu nakon izlaska na tržištu Evrope.
    Inače i ja sam živeo na NBG-u tada, istina nikog nisam znao da ima N64 ali nisam nikog ni znao da ima DreamCast.

41. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,204
    935
    113
    Barem ovde u Vojvodini (NS i okolina) nisu mogli da se porede DC i N64,Dreamcast je bio mnogo, mnogo vise prisutan.Vecina tadasnjih klinaca je prvi susret sa konzolama imala na Megadrajvu i na pocetku je PS1 bio prihvacen samo kao nesto prolazno dok ne dobijemo novu Sega konzolu.Kada je stigao prvi Dreamcast sa piraterijom svi su bili odusevljeni na pocetku,igrao se NBA 2K,SC,itd... ali onda je pocelo gde je fudbal za ovo?NFS?Sega je sranje.... ostalo je istorija.Secam se kada sam otisao kod lika 2003. ili 04. da kupim DC,covek me uveo u sobu a unutra 20+ DC konzola.Davao ih je skoro dzabe samo da se resi toga.Za sve to vreme sam samo jednom video N64 kod drugara koji je dobio poklon iz Francuske a i on je zeleo da ga se resi,imao je samo M64.

42. Blue

11,427
    620
    113
    Gde je tačno taj grafit? Baš me interesuje kako izgleda.

43. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    Dok je Dreamcast stigao na tržište u Evropi, PS1 se već totalno ukorenio i kod nas, govorimo o kraju 99",
    igre poput PES-a, Fife, Twisted Metal 2, Tomb Raider, RE...su se već uveliko igrale po igranicama tada i ljudi su masovno kupovali PS1, Sega je već pala u zaborav,
    bar je tako bilo kod mene.

44. voja87

voja87 Well-Known Member

10,150
    1,844
    113
    vetre barem i po ovim ovde pricama dc je bio popularniji od n64. aj da kazem da sam znao za desetak igraonca i video klubova kad sam bio klinac, dve su imale dc nijedna n64 niti kertridze. dc je bio zastupljeniji u bonusu, dc je bio u emisijama, novi bonus nivo tada (batalili su n64 kad je izasao dc)
    ako se dobro secam sega je prekinula sa dc-em pocetkom 2001 dok je do kraja te godne izaslo nekoliko vecih igara, sonic 2, shenmue 2 i crazy taxy 2

SolidSnake88 likes this.
  45. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,204
    935
    113
    Verovatno jeste tako bilo u celoj zemlji,prvi sam imao PS1 i milion narezanih diskova pre nego sto sam i video Dreamcast ali kada se pojavio u igraonici i na dresovima Arsenala bilo je to kao dolazak Mesije na zemlju,nova sega,jaca od ps1,kako li ce PES na ovome tek da izgleda...cek gde je PES?I onda za mesec-dva niko vise nije ni spominjao Dreamcast,krenula je i PC ekspanzija negde u to vreme,ubrzo I ps2 i kraj za segu.

46. vetar

vetar Well-Known Member

5,713
    901
    113
    DC je u trenutku verovatno bio popularniji kada je izašao kod nas, konzola je u celom svetu imala dobar launch a i Sega je potrošila 100m za DC marketing tada,
    ako dodamo da je Sega imala kultni status ranije kod nas i rana piraterija, verovatno je i kod nas bila koliko-toliko popularna na početku,
    ali je to toliko kratko trajala da većina ljudi nije ni primetilo DC jer su bili zauzeti igranjem PS1 koji se već bio totalno ukorenio.
    N64 igre su i kod nas bile često u emisijama i časopisima, razlika je bila u tome što je N64 izašao skoro 3 godine pre DC-a,
    DC je izbačen i bio aktuelan (kraj 99"-2001.) kada je N64 gubio na popularnosti i imao sve manje igara (recimo 2001. je za N64 izbačeno samo oko 20 igara).

47. Dendy Somari Comrade

Dendy Somari Comrade Active Member

772
    219
    43

Matt, Maxa, TheNick and 6 others like this.
  48. zdravkelja

zdravkelja Member

8,587
    1,436
    113
    Ja se secam da je DC kod nas bio daleko popularniji nego N64 u svoje vreme, Sega je generalno popularnija bila kod nas 90-ih.

SolidSnake88 likes this.
  49. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,204
    935
    113
    Prakticno nista drugo nije ni postojalo osim sege,do popularizacije PS1 sve ostalo je bilo samo u tragovima.Po neki game boy,snes i N64 tu i tamo ako je neko imao rodjake u Njemackoj da mu donesu.

Mile88 and SolidSnake88 like this.
  50. Rygar

Rygar Active Member

179
    64
    28
    Problem je bio sto Sega nije bolje iskoristila Mega Drive ekspanziju sa narednom generacijom tj. Saturnom. Saturn koji po meni uopste nije losa konzola i ima par veoma dobrih eskluziva je doziveo krah naspram N64 i PS1. Vec tada se videlo da ce Soni suvereno vladati. Sega iako je dozivela poraz u toj generaciji imala je lepu priliku da parira Soniju sa Dreamcastom. Imala je dobar launch, bila je prva u generaciji, ali kao sto kazete falila je neka dobra fudbalica i voznja za sire narodne mase. Godinu dana kasnije Soni je izbacio jaci hardwer, Sega je shvatila da ovu bitku nemoze da dobije i da je bolje da se povuce i sacuva bar softwerski deo kompanije.
    Sega je nakon Mega Drajva lutala mnogo i ispostavilo se da je gubila vreme i resurse. Sega 32X, Sega CD, radili su na projektu Sega Neptun koji je otkazan, jedna od najskupljih igara ikad u to vreme Shenmue (koja je tada kostala vrtoglavih 70 miliona $) ipak nije mogla da radi zadovoljavajuce na Saturnu pa su je prebacili na DC. Ja mislim da su to neke presudne stvari koje su uticale na Segin fijasko.

Sto to se tice popularnosti konzola kod nas, nekako mi neide da poredim N64 i DC jer nisu konzole iz iste generacije. N64 je definitivno oduvao Saturn, Soni je vladar od kad se pojavio, treca generacija pripada Nintendu a cetvrta Segi.

Share This Page