1. powered by Surfing Waves

Srećan rođendan Sega Saturn!

Discussion in 'Sega Saturn' started by Zuti Bar, Nov 22, 2017.

1. Zuti Bar

Zuti Bar Active Member

591
    177
    43

Nezaboravni Segata Sanshiro

Na današnji dan prije 23. godine rođen je Sega Saturn! 22. novembar 1994. za većinu nas bio je sasvim običan dan. Međutim za mali broj najvećih zaluđenika bio je to najsrećniji dan u njihovim životima!

Tema je originalno zamišljena kao poređenje Dreamcasta i Saturna uz izvlačenje nekih pouka. Na kraju sam odlučio da ovo ipak bude poklon Saturnu za rođendan. Napisao sam poduži pregled skoro svega bitnog što se pojavilo za konzolu.

Saturn vs. Dreamcast

Znam da vs. teme nije pametno otvarati kako ne bi došlo do nepotrebnih sukoba i svađa. Ali ovo je potpuno bezazlena oblast. Ne radi se o Nintendo vs. Sega ili PlayStation materiji idealnoj za hejtovanje i vrijeđanje neistomišljenika. Već o mirnoj raspravi Seginih fanova i svih koje ova tema interesuje.

Dugo pratim Emuglx sajt i forum kao i druge medije posvećene sličnom sadržaju. Stekao sam utisak da se o Dreamcast-u gotovo uvijek priča kao o odličnom sistemu sa odličnim igrama koji eto nije imao sreće što se pojavio pred početak PS2 manije. Dok Saturn kao da je bio neki krš za koji ništa nije izašlo. Naravno, Dreamcast je jača konzola. Možda bolje zamišljena i kvalitetnije izrađena. Ali šta je sa video igrama? Najvažnijim faktorom za uspjeh sistema. Za Sega Saturn je izašlo mnogo više igara nego za Nintendo 64 i Dreamcast. Uz to Saturn je prodat u više primjeraka nego Dreamcast. Po tim kriterijumima je uspiješnija konzola. Kada se sve sabere i oduzme moje lično mišljenje je da su Saturn i Dreamcast dva podjednako kvalitetna sistema. Iako sam Segin fan znam da pomenute konzole nisu bile najbolji sistemi svog vremena. Zato nemojte temu pogrešno shvatiti. Saturn ne pokušavam prikazati boljim od PlayStationa. Već samo objektivno prikazati bolju stranu sistema i odavno zaboravljeni kvalitet sadržaja pisanog za njega. Za Saturn je izašla gomila kvalitetnog softvera. O njemu se gotovo ništa ne zna. Zato ću u nastavku teme pokušati da pomenem bar dio bogatog Saturnovog nasleđa. Da vidimo šta sve Saturn ima.

Platformeri

Kako sam veliki fan platformskih igara počeću tim žanrom. Za Saturn je izašla gomila kvalitetnih platformi. Svako ko želi da nabavi sistem zbog platformskih igara neće napraviti grešku.

- Croc: Legend of the Gobbos
    Moj omiljeni naslov tog žanra.Platformer koji sam najviše volio i uz koji sam “back in the day” najviše uživao.

- Pandemonium!
    Prizanejm, serijal sam počeo tek od drugog dijela na PlayStation-u. Jedna od prvih 2.5D igara. Čim se pojavila recenzenti su je mnogo pohvalili. Igrači su bili oduševljeni za to vrijeme čarobnom grafikom.

- Bug!
    - Bug Too!

Obe igre su bile Saturnove ekskluzive. Kasnije portovane samo za PC. Njihove opise možete pročitati sa sajtu Sveta Kompjutera. Zato ne mogu da shvatim “okorjele” PC igrače koji mrze Segu. Sega je dosta toga portovala za PC. Čak i kada su igre bile aktuelne na konzoli. Pogledajte kako se godinama igao jedan PC gejmer:

Od Nintenda mogu da se sjetim samo Mario is Missing!, Mario's Time Machine i sličnih predškolskih gluposti za djecu.

- Gex
    Gušter svoj život započinje na 3DO platformi. Kasnije su ga portovali za Saturn, PlayStation i PC. Bio je zabavna i zanimljiva platforma u svoje vrijeme. Originalno je zamišljen kao 3DO maskota koja se trebala suprostaviti Maria-u i Sonic-u.

- Whizz
    2D izometrijski platformer. Prvobitno izašao za Amigu. Portovan za različite sisteme. Kako se Saturn pokazao prirodnim sistemom za 2D igre Whizz mu je odlično legao.

- Liquid Kids
    U Japanu poznatija kao “Mizubaku Daibouken”. Prvo se pojavila na arkadnim aparatima. Saturnova konzolna ekskluziva. Kada se pojavila za Saturn bila je pravo old-school iznenađenje. Igra je izgledala prelijepo na novom next-gen sistemu. Ništa od šarma stare arkadne verzije se nije izgubilo.

- Clockwork Knight
    - Clockwork Knight 2

Obaveznoštivo. Saturnove ekskluzive. Igre u duhu odličnog Toy Story serijala koje po kvalitetu ništa ne zaostaju. Prava je šteta što ljudi ovo više nisu igrali dok je još bilo aktuelno.

- Super Tempo
    Možda se sjećate 32X-a? Hardverskog dodatka za SMD2. Nažalost ispostavilo se da je uređaj čist promašaj. Kvalitetni 32X naslovi mogu se nabrojati na prste jedne ruke. Jedan od njih je i Tempo. Odličan “ritmički” akcioni platformer. Za Saturn se pojavio nastavak “Super Tempo” koji je po meni još bolja igra. Nije lako naći ovako kvalitetan naslov.

- Sonic Jam
    Radi se o kompilaciji Sonic naslova prvobitnoizašlih za Sega Mega Drive 2. Sadrži:

- Sonic the Hedgehog
    - Sonic the Hedgehog 2
    - Sonic the Hedgehog 3
    - Sonic & Knuckles

Znamda će mnogi gejmeri na ovo da kažu “meh”. Ali imajte u vidu da je ovo izašlo prije dvadeset godina. U međuvremenu se pojavila gomila razno raznih kompilacija, reizdanja, rimejkova, emulatora i kombinacija. Svi se sjećamo Sonic Mega Collection+. Ali u vrijeme pred izlazak Jam-a ove igre su još bile relativno svježe. Jedan kertridz za Sega Mega Drive 2 koštao bi i do 50 njemačkih maraka. Što je bila strašna para u to vrijeme! Zamislite sreću Seginog fana kada saznaje da ne mora skupljati igre jednu po jednu. Već da sve ima u paketu. I da još to može igrati na svojoj novoj next-gen konzoli! Kao bonus u igru je dodat 3D svijet zvan “Sonic World”. Po njemu možete trčkarati, skakutati, istraživati kao i igrati specijalne misije vezane samo za njega. Pored igara u koje se ulazi preko njega svijet je prepun prvobitnih Sonic koncepata,“artwork-a”, manuala, karakternih portfolia i specijalnih japanskih reklama. Da bi došli do sadržaja morate posjetiti određene lokacije i objekte. Pa su ljudi Sonic World zvali još i Sonic Muzej. U stvari Sonic World je prototype Sonic Adventure-a koji je originalno planiran za Saturn. Ali su projekat odložili i kasnije prebacili na Dreamcast.

- Shinobi: Legions
    Dobri stari Shinobi u novom ruhu. Shin Shinobi Den u Japanu. U Evropi kršten sa Shinobi X.

- Astal
    Tek kada probate jednu ovakvu igru shvatate koliko je 2D grafika uznapredovala. Iako se radi o Saturnovoj ekskluzivi slobodno se može porediti sa najljepšim arkadnim naslovima tog vremena.

- Sonic 3D Blast
    - Spot Goes To Hollywood

Muzika, grafika i zvuk su očekivano na dosta višem nivou od onoga što nam nude MD2 verzije.

- Castlevania: Symphony of the Night
    Solidan port PlayStation naslova.

- Mr. Bones
    Manje poznat Saturnov ritmički platformer. Preovladava mračna atmosfera, nalik na Ghouls'n Ghosts.

- Tryrush Deppy
    2D platforer koji ni po čemu ne zaostaje za perjanicama žanra. Obavezno štivo za sve fanove klasičnih Seginih platformskih igara.

- Ninpen Manmaru Ninja Penguin

- Ghouls 'n Ghosts

- Rayman

Arkade

Sega Ages
    Kako je Sega u doba Saturna dosta polagala na staru slavu odlučili su se da reizdaju stare hitove za novu konzolu. Tako su se na Saturnu (u okviru Sega Ages) pojavile:

- Puzzle and Action: Tant-R

- Space Harrier

- OutRun

- After Burner II

- Puzzle and Action: Ichidant-R

- Fantasy Zone

- Sega Ages Memorial Selection Vol.1 (Flicky, Head On, Pengo, Up'n Down)

- Sega Ages Columns Arcade Collection (Columns, Columns II: The Voyage Through Time, Stack Columns, Columns 97)

- Sega Ages Memorial Selection Vol.2 (Samurai, Sindbad Mystery, Star Jacker, Monaco GP, Ninja Princess)

- Power Drift

- Sega Ages Phantasy Star Collection (Phantasy Star, Phantasy Star II, Phantasy Star III, Phantasy Star IV)

- Galaxy Force II

- I Love Mickey Mouse: Fushigi no Oshiro Daibouken (Castle of Illusion Starring Mickey Mouse)

- I Love Donald Duck: Guruzia Ou no Hihou (QuackShot)

Druga Sega Ages serija pojavila se za PlayStation 2. Ne samo da su igre portovali nego su neke čak potpuno preradili u 3D okruženje.

- NiGHTS Into Dreams
    Klasik. Čarolija. Prelijepa igra na tako mnogo načina. Igra koja vodi do granice snova i mašte. Osjećaj koji pruža NiGHTS Into Dreams ni jedna duga konzola niti igra ne mogu da ponove. Igra je toliko bila voljena od strane fanova da se čak pojavila i božićna edicija “Christmas Nights into Dreams” koja je još više usrećila igrače.

- Lode Runner: The Legend Returns
    - Lode Runner Extra

Odmah po izlasku Saturna na tržište za konzolu je objavljen nastavak velikog klasika iz osamdesetih godina Lode Runner! Kako se Saturn pokazao odličnim za ovakav tip igara stigla je i druga Lode Runner igra. Dopunjujući i ovako bogatu kolekciju retro igara.

- Saturn Bomberman
    - Saturn Bomberman Fight!!

Bilo je Bombermana na svim mogućim platformama koje možete zamisliti. Međutim nije svagdje prihvaćen podjednako dobro. U uži krug onih na kojima se pošteno odomaćio spada i Saturn. O tome svjedoče čak dva naslova sa prefiksom Saturn i svojevremeno velika popularnost igre na Seginoj konzoli.

- Silouhette Mirage
    Neobični 2D akcioni sajd skroler koji ne bi trebalo propustiti. Izgleda kao omaž Pulseman-u, Dynamite Heady-u i drugim MD2 klasicima.

- Elevator Action 2 Returns
    Nastavak klasika iz 1983. godine. Radi se o akcionom napucavanju po zgradama sa gomilom vrata iz kojih izlaze neprijatelji i naravno liftova kao “hajlajta” igre.

- Tempest 2000
    Tempest 2000 je reimejk starog dobrog Tempesta iz 1981. Bila je jedna od rijetkih kvalitetnih Atari Jaguar naslova. Propašću Jaguara seli se na sve tada aktuelne sisteme. Ovom prilikom moram da kažem da se 2002. pojavio duhovni nastavak Juno Nemesis. Igra je konecptualno otišla još dalje. Kao i grafika koju su mnogo poboljšali.

- Zoop

- TAMA

- Three Wonders

Borilačke igre

Saturnova arhitektura se pokazala idealnom za 2D naslove. Zato je na Saturn portovana gomila kvalitetnih 2D tabačina. Pored njih imala je Sega i svoje poligonalne adute.

- Dead or Alive
    1997. izašla kao konzolna ekskluziva za Sega Saturn. Portovana za PlayStation tek sledeće godine. Jedna od najboljih igara u žanru. Ni po čemu ne zaostaje za popularnim Tekken-om. Prava poslastica godine kada se pojavio.

- Virtua Fighter
    - Virtua Fighter 2
    - Virtua Fighter Kids

Najpoznatija Segina borilačka franšiza. Klasik. Velika inspiracija za Shenmue serijal. Za Dreamcast se pojavio samo Virtua Fighter 3.Virtua Fighter se odlično prodavao ostvarivši tiraž od preko milion primjeraka.

- Last Bronx
    Saturnova konzolna ekskluziva. Kvalitetna tabačina urađena po uzoru na Virtua Fighter 2.

Igre iz Mortal Kombat serijala za Saturn:

- Mortal Kombat II
    - Ultimate Mortal Kombat 3
    - Mortal Kombat Trilogy

Za Dreamcast su izdali ekskluzivni naslov Mortal Kombat Gold.

Neo Geo borilačke igre portovane za Sega Saturn:

- Fatal Fury 3: Road to the Final Victory
    - Real Bout Fatal Fury

- Real Bout Fatal Fury Special

- Samurai Shodown II
    - Samurai Shodown III

- Galaxy Fight: Universal Warriors

- Karnov's Revenge

- Ragnagard

- Samurai Shodown IV

- Waku Waku 7

- World Heroes Perfect

Capcom-ove CPS-2 borilačke igre portovane za Saturn:

- Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams
    - Street Fighter Alpha 2
    - Street Fighter Alpha 3

- Night Warriors: Darkstalkers' Revenge
    - Darkstalkers 3

- X-Men vs. Street Fighter
    - X-Men: Children of the Atom

- Marvel Super Heroes

- Cyberbots: Full Metal Madness

- Super Gem Fighter Mini Mix

- Golden Axe: The Duel

Meni lično najbolja igra u svom podžanru. Iako su ostale igre Golden Axe serijala bile uglavnom beat 'em up ili avanture Duel pravi veliki zaokret. Prvi put kada sam je vidio oduševila me tako raskošna animacija i grafika. Sve nakićeno i išarano a opet funkcioniše perfektno. Zveketi udaraca mačem u oklop, uzvici publike, urlici boraca... sve je to stvaralo atmosferu kao da sam lično tamo. Neponovljivo i neprevaziđeno iskustvo. Kako na arkadama tako i Saturn-u.

- Fighting Vipers
    Još jedna vrhusnka borilačka igra za Saturn. Originalno se pojavila za Sega Model 2 1995. godine. Već sledeće godine postaje najpopularniji arkadni naslov. Mnogo je uticala na razvoj žanra.

- Fighters Megamix
    Šta je se dobije kada izmiksate Virtua Fighter 2 sa Fighting Vipers? Pa Fighters Megamix. Šta bi drugo? Još kada sve zabiberite sa Daytona USA tek onda dobijete pravi ugođaj. Igra koju ne treba zaobići.

- Battle Arena Toshinden
    Soulcalibur, jedna od najboljih borilačkih igara ikada. Bila je Dreamcast ekskluziva zbog koje su ljudi kupovali konzolu. Njen prethodnik Soul Edge nikada nije izašao za Saturn. Ali jeste Battle Arena Toshinden. Neka vrsta duhovne preteče Soul serijala. Battle Arena je izašla godinu dana prije prve Soul igre. Nije kvalitetnija i bolja ali se sasvim sigurno radi o odličnoj borilačkoj igri.

- WWF WrestleMania: The Arcade Game

- Princess Crown

Vožnje

- Road Rash
    Road Rash 2 i 3 su bile Mega Drive 2 ekskluzive. Od svih dijelova najviše sam igrao trojku. Radi se o prljavoj trci motociklima u kojoj je glavno pravilo da nema pravila. Igra prepuna humora, vesele atmosfere, dobrog fajta, uživanja u vožnji i preticanjima. Ali i čestog nerviranja pošto nikada niste mogli znati kada će vam se koza, krava, slon ili šta već popriječiti na sred puta... dok pokušavate da preteknete vozilo ili mu se sklonite sa puta. Za razliku od nastavaka originalni Road Rash je bio rasadnik portova. Iako je 1991. izašao kao Mega Drive 2 ekskluziva već 1992. portovali su ga za Amigu. Kasnije ga portovaše za Master System, Game Gear, 3DO, PlayStation, Saturn i još mnoge druge sisteme. Treba izdvojiti 3DO verziju kao primjer koliko je ova konzola mogla da izvuče iz sebe i pored znatno slabijeg hardvera u poređenju sa PlayStation-om i Saturn-om. Grafički, na njoj igra izgleda identično ako ne i ljepše sa ipak primjetno sporijim frejm rejtom. Što se Sege tiče tiče putanja ide ovako:

- 1991. igra se po prvi put pojavljuje kao MD2 eskluziva
    - 1995. Road Rash dobija svoju izmjenjenu i unapređenu verziju za Mega CD.
    - 1996. konačno četvrtog januara u Evropi za Sega Saturn izlazi 3D rimejk originala

Ako još niste odigrali keca a volite serijal, Sega Saturn je moja preporuka. Za najveće entuzijaste može i 3DO varijanta.

- Hang-On GP
    Prvi Hang On se slobodno može nazvati klasikom. Da bi ste shvatili veličinu i značaj Hang On-a obavezno pročitajte Emuglx opis.

http://www.emuglx.org/opisi-igara/hangon/

Ja sam najviše igrao Super Hang On u MD2 igraonici. Nikad naročito uspješno. Pređoh ga tek nedavno. Preko emulatora. I Sega Saturn je imao svoj Hang-On GP. Možda kvalitet nije na nivou originala. Ipak radi se o sasvim solidnom prelasku u 3D okruženje. Iz današnje perspektive čini se da je Sega Saturnom nastojala da oživi i ponovo aktuelizuje te svoje stare klasike i dragulje. Dok sa Dreamcastom kao da su pokušali da naprave veliki zaokret. Da obrnu poslovnu politiku ka sasvim novom pravcu. Izgleda da im svjež imidž i nije naročito pomogao.

- Daytona USA
    Po mnogim mišljenjima jedna od najboljih vožnji iz tog vremena. Veoma popularna igra teško dostižnog kvaliteta.

- Sega Rally Championship
    Još jedna popularna Segina vožnja. Mnogo se igrala i na Seginim arkadnim aparatima. Po kvalitetu možda i ispred Daytona-e. U samom vrhu po proju prodatih primjeraka.

- Sonic R
    Jedina, da tako kažem nova, prava Sonic igra za Sega Saturn. Počinje tako što Sonic i drugari odluče da učestvuju u “World Grand Prix” takmičenju kako bi trkanjem pobjedili Dr. Robotnika i osujetili njegove zle planove. Iako je u svijesti igrača Sonic R ostao upamćen kao relativno slaba igra zbog loših kontrola, mišljenje kritike je međutim bilo nešto drugačije. Svojevremeno je igra pokupila sasvim korektne ocjene i dobila cool recenzije.

- High Velocity – Mountain Racing Challenge
    Još jedna uzbudljiva vožnja. Ekskluzivo obljavljena za Saturn.

- Wipeout

- Street Racer

RPG

- The Legend of Oasis
    Beyond Oasis je jedna od najboljih igara za MD2. Po meni za top5. Pravo je čudo što jedna ovako velika legenda kod nas ostaje relativno nezapažena. O ovoj igri pisao je Nick u svom editorijalu na temu “MD2 u Srbiji”. Toplo preporučujem da pročitate taj dio.

http://www.emuglx.org/editorijali/mega-drive-2-u-srbiji-neki-od-nama-kljucnih-naslova-part-2/

The Legend of Oasis (kao i Beyond Oasis) je igra sa toliko žanrova sklupčanih u jednu igru. Avantura, RPG, beat 'em up,... Gejmplej je mnogo bolji i kvalitetniji od onoga što su nudile razno razne daleko izvikanije hack & slash RPG igre... koje su vas tjerale da do iznemoglosti klikcete ili lupetate jedno te isto dugme. The Legend of Oasis je “prequel”. Priča prati događaje koji su se desili prije onih iz originala. Mogućnoti next-gen konzole donose prelijepu grafiku i napredne efekte što još više uvećava uzbuđenje starog Seginog igrača. Igra je potpuno originalno iskustvo. Ne postoji naslov čije je ovo ostvarenje kopija ili klon.

- Shining Force III
    Sa ovim genijalnim serijalom susreo sam se, nažalost, tek preko emulatora. Na prvu loptu dvojka mi se dopala. Kasnije kako se zaplet razvijao igra me oduvala. Toliko različitih likova, karaktera, napada, strategija, priča! Borbe su prava poslastica. Nakon keca i dvojke nikako ne bi trebalo preskočitii ni Sining Force CD. Spin-off koji se više bazira na čistoj akciji a manje na priči. Napokon dođsmo do trećeg dijela. Radi se o taktičkom jRPG naslovu. Igra je podjeljena na tri dijela. Izlazili su od decembra 1997. do septembra 1998. Smatra se jednim od najboljih naslova za Sega Saturn.

- Panzer Dragoon Saga
    - Panzer Dragoon Zwei
    - Albert Odyssey: Legend of Eldean

Pomenute RPG igre ne samo da se smatraju najboljim naslovima za Saturn. Nego su i igre koje su obilježile jednu eru.

- Shining the Holy Ark
    Malo ljudi zna da je prva igra u “Shining” serijalu bila Shining in the Darkness. RPG iz prvog lica potpuno drugačiji od Shining Force-a. Iako izgleda kao nastavak originala, Shining the Holy Ark nastavlja radnju sa kraja Shining Force trojke.

- Shining Wisdom
    Još jedna igra iz Shining serijala. Doduše ovaj dio potpuno napušta RPG premisu postavši akciona avantura nalik Zeldi.

- Lunar: Silver Star Story Complete
    Originalni Lunar: Silver Star pojavio se ekskluzivno za Mega CD davne 1992. godine. Odmah je postalo jasno da se radi o sistem seleru. Dobili smo RPG sa za to vrijeme nestvarnom animacijom kakva se samo poželjeti može. Kako se Mega CD era bližila kraju postalo je jasno da franšiza ima kultni status. To je iskorišteno pa su se kasnije pojavila čak četiri reimjka originala: Lunar Silver Star Story Complete za tadašnje 32-bitne konzole Saturn i Playstation kao i PC; Lunar Legend za Game Boy Advance; Lunar: Silver Star Harmony za PlayStation Portable; te Lunar: Silver Star Story Touch za iOS uređaje. Po mom skromnom mišljenju Lunar: Silver Star Story Complete za Saturn je najbolja verzija ove igre. Daleko bolja od bilo koje druge.

- Lunar 2: Eternal Blue Complete
    Kako je originalni Lunar postigao ogroman uspjeh, još za života Mega CD-a se razmišljalo o nastavku. Nastavak izlazi pod nazivom Lunar: Eternal Blue. Izdali su ga kao još jednu Mega CD ekskluzivu. 1998. godine Eternal Blue prerađuju u Lunar 2: Eternal Blue Complete za Sega Saturn. Tek kasnije izlazi portovi za druge konzole, koje ruku na srce nisu bile tako dobre kao Saturn verzija.

- Magic School Lunar!
    Lunar: Sampo Suru Gakuen je prva handhled Lunar igra, izašla isključivo za Game Gear. Kasnije su igru preradili u Mahō Gakuen Lunar! koji je bio i ostao Saturnova ekskluziva. Tako da je treći dio jedini Lunar koji se zadržao samo na Seginim sistemima. Lunar franšia je toliko bila voljena i cjenjena od igrača da bi svaki pravi Segin fan morao da odigra barem jednu Lunar igru u životu.

- Grandia
    RPG koji su dosta kasno portovali za PlayStation i koji je dosta ljepše i prirodnije izgledao u vrijeme kada je bio aktuelan i kada je prvobitno izašao za Saturn.

- Vandal Hearts
    Još jedan multiplatform RPG koji najbolje izgleda na Saturnu.

- Dragon Slayer: The Legend of Heroes
    - Dragon Slayer: The Legend of Heroes II
    - The Legend of Heroes II: Prophecy of the Moonlight Witch

Dragon Slayer je jedna od najplodnijih i najpopularnijih RPG franšiza u istoriji žanra. Igara ima toliko mnogo da ih je teško sve ovde pomenuti. Za sada reći ću samo da je Legend of Heroes ogranak čitave priče. Prvi dio se originalno pojavio za NEC PC-8801 da bi ga ubrzo portovali za masu sistema. Na Saturn je stigao bundle sa obe prve igre. Ni treći dio ne zaobilazi Saturn čija verzija izlazi prije onih za PlayStation i PC. Ostale Dragon Slayer igre pojavile su se za Saturn u okviru Falcom Classics paketa. Paket sadrži unapređene rimejkove sledećih igara:
    - Dragon Slayer
    - Xanadu
    - Ys

- Warsong
    - Langrisser II
    - Langrisser III
    - Langrisser IV
    - Langrisser V

Langrisser je još jedna mega popularna RPG franšiza iz Japana. Prva igra u serijalu Warsong, u Japanu poznatiji kao Langrisser, originalno se pojavila kao Sega Mega Drive 2 ekskluziva. Kasnije portovana za 32-bitne sisteme. Nastavak Langrisser II nažalost izlazi samo u Japanu. Treći dio ponovo postaje Segina ekskluziva. Ovaj put bila je Saturnova ekskluziva sve do pojave PlayStation 2. Za koji izlazi tek krajem 2005.e. Zato Langrisser IV i V za PlayStation izlaze sa samo godinu do dvije zakašnjenja.

- Phantasy Star Collection
    Phantasy Star je najpoznatija RPG franšiza za Mega Drive 2. Saturnova kolekcija sadrži prve četiri Phantasy Star igre.

Avanture

- Tomb Raider
    Kada se pomene Tomb Raider ljudi odmah pomisle na PlayStation. Malo ljudi zna da se Tomb Raider prvi put pojavio za Saturn u Evropi 25. oktobra 1996. Sada novost da je Tomb Raider bio Saturnova ekskluziva zvuči kao potpuno banalna vijest. Međutim Saturn je u svojim ranim godinama života bio prilično poželjna platofmra za koju su izdavači rado izdavali igre. Pošto smo u to vrijeme mi i dalje visili na MD2, NES i SNES konzolama nije teško zaključiti zašto se ovde o njemu tako malo zna.

- Alone in the Dark 2
    Sve što sam napisao za Tomb Raider važi i za Alone in the Dark 2. Verzija za Saturn izlazi pola godine ranije. Smatra se ocem survival horror avantura od kojih kasnije nastaju Resident Evil, Sillent Hill... a mnogo toga pozajmljuju i novije poput Amnesia the Dark Descent i Outlast. Četvrti nastavak Alone in the Dark: The New Nightmare pojavio se za Dreamcast pred kraj živnotnog vijeka konzole.

- Resident Evil
    Svojevremeno su veliki hitovi rijetko zaobilazili Saturn. Tako ni Resident Evil nije bio izuzetak. Saturn je dobio svoj port prvog dijela ove velike franšize. Drugi i treći dio nisu izašli za Saturn. Ali je jesu za Dreamcast. Kao i odlični Resident Evil – Code: Veronica za koji je dugo bio ekskluziva.

- D
    Iza jednostavnog imena “D” krije se bizarna horor avantura originalo objavljena za 3DO. Po izvođenju je najsličnija interaktivnim filmovima. Kako je u to vrijeme vladala velika cenzura autor strahuje za proizvod. Za svaki slučaj stvara se i “clean” verzija sa daleko manje nasilja. No ona ipak ne postaje finalna. Igra ostvaruje veliku popularnost u Japanu gdje je prodata u preko milion primjeraka.

- Hokuto no Ken
    Malo ko nije čudo za Hokuto no Ken, poznat i kao Fist of the North Star. Radi se o jednoj od najpopularnijih anime serija iz osamdesetih. Zato nije novost što danas imamo gomilu adaptacija u svetu video igara. Jedna od njih izašla je i za Saturn u vidu solidne grafičke avanture.

- Time Gal

Pucačine

Devedesetih su arkadni aparati i dalje bili veoma popularni. Jedan od najpopularnijih žanrova na njima bile su takozvane “lajt gan” pucačine iz prvo lica. Bilo je čudno kako jedan tako prost koncept može biti toliko zarazan i zabavn. Da judi toliko vise na tome i to igraju. Kako je SEGA bila tvorac mnogih arkadnih sistema ne iznenađuje što je na njene konzole stizala masa arkadnih portova.

- Crypt Killer
    Igra djeluje bukvalno kao nastavak odličnog Lighting Enforcers II Gun Fighters-a. Finalni boss ove igre kao da je glavom i bradom iskočio iz Crypt Killer-a. Ako vam ovo nešto znači obavezno nabavite i odigrajte igru.

- Area 51
    - Maxmum Forces

Svi ste čuli za Atari Jaguar. Konzola se generalno smatra lošim sistemom za koji je izašlo tek nešto više od pedesetak igara. Kako nije imao sreće sa konzolom Atari se okrenuo arkadnim automatima. Hardver Atari Jaguara iskoristili su za dvije igre. Pomenute Area 51 i Maximum Forces. Igre su zasnovane na COJAG sistemu, blago modifikovanom i pojačanom Jaguaru. Kako je Area 51 kod nas bila veoma popularna lijepo je znati da se može igrati i na Saturnu. Čime su značajno proširili i ovako bogatu biblioteku igara. Saturn je imao gomilu raznovrsnih light gun modela pa mogu slobodno reći da se radi o jednom od najboljih sistema za igranje ovakvog tipa igara.

- The House of the Dead
    Odlična igra. Saturnova konzolna ekskluziva. Veoma popularna. Kako na arkadama tako i ostalim platformama. Za Dreamcast izlazi nastavak The House of the Dead 2. Nakon njega i popularni spin-off The Typing of the Dead, u kojem ubijate zombije ukucavanjem njihovih imena u tastaturu. Nešto kao DeathNote. Tačnije DeadhKeyboard.:D Dreamcast je imao podršku za specijalnu tastaturu i miša. Mogli ste napraviti pravi PC od njega. Idealan za FPS igre.

Serijal nastavlja život i nakon Dreamcast ere. Godinama izlaze nastavci i spin-off naslovi za sve moguće konzole. Čak su se pojavila i dva filma. Što je već za neku drugu temu...

- Virtua Cop
    - Virtua Cop 2

Virtua, virtua, virtua? Virtua Fighter, Virtua Racing, Virtua Tennis, Virtua Striker, Virtua Cop. Kada čujete to ime u prefiksu znate da se radi o Seginoj ekskluzivi. Sve su to dobri serijali sa uglavnom kvalitetnim naslovima. Ni Virtua Cop nije izuzetak. Štaviše usudio bih se reći da se radi o klasiku koji svaki pravi fan arkadnih igara mora odigrati. Opšto mišljenje ljudi je da je dvojka još bolja od keca. Ohrabrena uspjehom Sega portuje Virtua Cop 2 za Dreamcast. Treći dio Virtua Cop 3 izašao je samo za Segin arkadni sitem Chihiro, koji se zasnivao na Xbox arhitekturi. Za Dreamcast se pojavila još jedna igra na sličan fazon. Confidential Mission. Ali nikada nije bila ni blizu toliko popularna kao Saturnove Virtua Cop i The House of the Dead.

- Duke Nukem 3D
    - Quake

Igrao sam ih na različitim sistemima. Iskren da budem najbolje su mi legle PC verzije. Kada govorimo o različitim portovima pohvalio bih verzije za Staurn kao sasvim solidno odrađene. Nastavci Quake-a, Quake II i Quake III Arena izašli su za Dreamcast. Dreamcast port Arene imao je mogućnosti igranja online ne samo sa drugim DC igračima već i sa PC igračima. Čime su dosta uvećali multiplayer scenu i kvalitet takmičenja.

Doom
    Zanimljivo da je prva konzola na kojoj se Doom pojavio bio Segin 32X sistem. Pojavio se 21. novembra 1994., nepunu godinu dana nakon MS-DOS originala (10. decembar 1993.), kao jedan od Sega 32X launch naslova. Segina verzija bila je ujedno i prvi port Doom-a za neki drugi sistem uopšte. Zato je bilo zanimljivo iščekivati verziju za Saturn od koje se očekivao veliki napredak.

- Metal Slug
    Manje više svi smo čuli za Metal Slug. O njegovim kvalitetima nema potrebe pisati. Verzija za Saturn možda nije najbolja ali itekako je vrijedna igranja. Naslov se originalno pojavio na Neo Geo konzoli. Neo Geo je bio krcat odličnim 2D igrama, od kojih su mnoge portovane za Saturn. Saturnovi portovi ovakvih naslova nerijetko su izgledali i radili bolje od onih za PlayStation.

- Burning Rangers
    Pucačina iz trećeg lica. Saturnova ekskluziva. Igra koja pokušava igrati na kartu pacifizma sa premisom da ljude nije cilj ubiti već spasiti. Kako pucačina u trećem licu svojevremeno nije bilo mnogo igra je došla kao pravo osvježenje.

- PowerSlave
    FPS u Evropi poznatiji kao Exhumed. Nalik na Doom i Duke Nukem 3D. Skoro se pojavio neoficijalni rimejk pod nazivom Powerslave EX kao potpuno besplatna igra.

- Die Hard Trilogy
    Paket od tri igre zasnovane na čuvenim Die Hard filmovima. Sadrži

- Die Hard, pucačinu iz trećeg lica
    - Die Hard 2: Die Harder, light gun pucačinu iz prvog lica
    - Die Hard with a Vengeance, arkadnu vožnju

Za PlayStation i PC izlazi nastavak Die Hard Trilogy 2: Viva Las Vegas za potpuno drugačijim igrama.

Ostale igre vrijedne pomena:

- Mega Man 8
    - Mega Man X3
    - Mega Man X4

- Revolution X

- Loaded

- Purikura Daisakusen

- SteamGear Mash

Beat 'em up

Uz platforme moj omiljeni žanr. Nažalost od sredine devedesetih pada popularnost 2D beat 'em up-a. Sega je planirala nastavak svog najboljeg beat 'em up serijala. Streets of Rage-a, u Japanu poznatijeg kao Bare Knuckle. Ideja je bila da se pređe u 3D okruženje. Odluka Sege nije bila da pravi igru od nule. Već da od Core Design-a kupi njihov poluzavršeni projekat Judgement Force i pretvori ga u igru zvanu “Streets of Rage 3D”.

U zadnjem trenutku Sega odustaje od posla. Igra ipak izlazi kao “Fighting Force” za PlayStation, PC i Nintendo 64. Za njega svi znate. Nakon izlaska Dreamcasta ponovo vaskrsava ideja da ne bi bilo loše izdati Streets of Rage 4 za novu konzolu. Krenuli su sa projektom. Čak se pojavio i razrađen koncept.

Ipak Sega odustaje i od ovog projekta. Streets of Rage 4 se nikada nije pojavio.

- Nekketsu Oyako
    Pojavom Saturna i PlayStationa počinje 3D era. 2D igre više nisu cool kao nekada. U moru 3D naslova pojavila se i jedna 2D beat 'em up igra. Odlični Nekketsu Oyako. Ostvarenje je pravi “artefakt” koji svaki iskreni fan beat 'em up-a obavezno mora odigrati. Najbolje na Saturnu kao savršenom sistemu za 2D igre.

- Guardian Heroes
    Klasik. Dragulj Saturnove kolekcije. Kao i Nekketsu Oyako i Guardian Heroes je 2D igra. Ali dosta sadržajnija. Sa RPG elementima, razvijenom pričom, borbom u više ravni i gomilom sadržaja. Igra se odvijala u 3D okruženju sa za to vrijeme odličnom grafikom i lijepom animacijom. Igra se dugo vremena mogla igrati samo na Sega Saturnu. Sve do 2011. kada se pojavila verzija za Xbox 360 na Xbox Liva Arcade servisu.

- Three Dirty Dwarves
    Totalno otkačena igra. Koristi humor kao glavno oružje. Malo poznata ali odlična akciona komedija.

- Die Hard Arcade (Dynamite Deka)
    U vrijeme kada se industrija video igara polako selila u 3D okruženje mnoge franšize su propale. Prosto nisu mogle da se priviknu i pređu na nešto potpuno novo i drugačije. Klinci su pljuvali po kockastim, tromim igrama koje su izgubila sav šarm, aromu i ukus starih dijelova. Ljudi se i dan danas sjećaju bijednih 3D pokušaja. Postavljalo se pitanje šta će biti sa čitavim žanrovima kojima ne leži 3D? Na to pitanje (bar kada govorimo o beat 'em up žanru) odgovor daje Die Hard Arcade.Govorimo o igri koja ne samo da ima za to vrijeme naprednu 3D grafiku već briljira i na polju gejmpleja. Die Hard Arcade je zarazna 3D beat 'em up igra kakve se teško pronalaze. Na nivou Fighting Force-a. Ako ne i bolja, pošto je akcija dosta fluidnija. Igra je postigla veliki uspjeh. Kako na konzoli tako i arkadnim automatima. Pa Sega odlučuje da napravi nastavak. Drugi dio Dynamite Cop, u Japanu poznatiji kao Dynamite Deka 2, izlazi za Dreamcast. Kako je i ova igra bila popularna i dosta igrana, naročito po igraonicama i fliperanama, izlazi i treći dio. Konačno izdanje nosi naziv Asian Dynamite i pojavilo se samo u verziji za arkadne aparate. Da bi je odigrali potreban vam je Naomi emulator. Ja sam Asian Dynamite odigrao preko Demul emulatora.

- Warriors of Fate
    Odličan Capcom-ov beat'em up. Nastavak manje poznatog Dynasty Wars-a. Originalno izašao za CPS sa naprednim QSound čipom. Radnja se bavi kineskom istorijom. Tačnije periodom “Tri Kraljevstva“ opisanim u noveli “ Romance of the Three Kingdoms”. Igra je bila dosta popularna i kod nas. Najviše sam je igrao na arkadnom automatu. Na njemu sam je prvi put i prešao. Verzija za Saturn, poznata i kao “Tenchi o Kurau 2”, je čist “arcade perfect”. Što znači da je port identičan arkadnom originalu. Urađen bez ikakvih ograničenja i promjena.

- Crows The Battle Action

- PuLiRuLa

Sportske igre

Kao i Mega Drive 2 i Saturn je imao gomilu solidnih sportskih naslova. Kako se Saturn u Evropi od početka našo u sjenci PlayStationa mali broj tih igara je stekao neki status. Ipak navodim ih kao primjer dak ih je ipak bilo.

- FIFA 96
    - FIFA 98

- NHL All Star Hockey
    - NHL All Star Hockey '98

- World Series Baseball
    - World Series Baseball II

- NBA Live 97

- PGA Tour 97

- 3D Baseball

- Athlete Kings

- Euro 96

- Fire Pro Wrestling

- International Victory Goal

- Madden 98'

- Minnesota Fats Pool Legend

- NBA Action 98'

- NBA Jam Tournament Edition (po mnogima najbolja verzija igre)

- Six Man Scramble

- Steep Slope Sliders

- Tennis Arena

- Victory Boxing

- Winter Heat

- Worldwide Soccer 97

Strategije

- Dragon Force
    - Dragon Force 2

Kada govorimo o strategijama, bilo poteznim ili real time svi znamo o čemu se radi. Međutim Sega je u vrijeme Saturna stvorila jedan potpuno slobodan i unikatan izgled svojih strategija. Kako je Saturn bio moćna mašina za 2D igre, težili su da taj taj potencijal što više iskoriste. Tako je nastao Dagon Force. Čudna, neobična, netipična strategija sa 2D sprajtovima. Većina ljudi je na ovo odmahivala glavom. Ali oni koji su probali ostali su zapanjeni kvalitetom i zaraznošću koncepta. Zato je svakako ova stategija jedna od najboljih igara za Sega Saturn.

Gledajući šta je sve Sega radila stičem utisak da su pokušavali formirati jednu zasebnu kulturu igranja. Zasnovanu na egzotičnim rješenjima. Koja ni najmanje nisu bila kliše toliko puta viđen na svim drugim konzolama i ostalim sistemima za igranje.

- Worms
    Poplarnu strategiju sa crvićima mogli ste igrati i na Saturnu. Nastavak Worms Armageddon pojavio se i za Dreamcast. Po meni najbolja igra u serijalu, Worms World Party, dugo je bila Dreamcast-ova konzolna ekskluziva.

- Theme Park
    Kako smo Theme Park još ranije mogli igrati u MD2 i Mega CD verzijama niko se nije iznenadio saznavši za Saturn port. Ovaj put animacija teče savršeno. Nema problema sa lošim frejmrejtom. A i grafika je ispolirana i uljepšana.

- 3D Lemmings
    Dobri stari Lemmingsi u 3D ruhu.

Shoot 'em up

Svoj vrhunac shoot 'em up dostiže osamdesetih godina kada se poslednja para daje samo da bi odigrali još jednu partiju Space Invaders-a. Početkom devedesetih žanr se i dalje dobro drži. Sve do pojave Sega Saturna na kome doživljava novu mladost. Igre na Saturnu su mnogo bolje od svega što ste vidjeli na dotadašnjim konzolama i računarima. Izgled i funkcionalnost su rame uz rame sa verzijama za arkadne aparate. Pored arkadnih portova za Saturn se pojavila i gomila novog ekskluzivnog sadržaja. Zbog svega navedenog pojedini gejmeri su kupovali Saturn samo da bi igrali shoot 'em up naslove.

- Keio Flying Squadron 2
    Navodim prvo njega zato što pruža autentično Segino iskustvo. Saturnovu etiku i estetiku. Prvi dio je izašao za Sega Mega CD. Za razliku od njega nastavak sadrži neke platformske nivoe i vertikalne izazove. Može se slobodno reći da je pravi miks žanrova. Obavezna materija za fanove arkadnih igara.

- Radiant Silvergun
    Ekstremno kvalitetan ekskluzivni materijal. Obavezno odigrati. Spiritualni prethodnik čuvene Ikaruge!

- Cotton 2: Magical Night Dreams
    - Cotton Boomerang

Nakon MD2 ekskluzive Panorama Cotton-a serijal nastavlja život na Sega Saturnu. Cotton 2 i Cotton Boomerang bile su savršeni portovi sa arkada. Što znači da nije bilo nikakvog umanjenja performansi niti osiromašenja grafike. Takvo nešto na drugim konzolama nije bilo lako izvodljivo u to vrijeme. Igra je za svoje vrijeme imala prelijepu 2D grafiku. Animacije su djelovale kao da su ih preuzeli iz nekog crtanog filma. Nastavak Rainbow Cotton izlazi ekskluzivno za Dreamcast.

- Darius II
    - Darius Gaiden

Darius predstavlja jedan od najčuvenijih shoot 'em up serijala ikada. Ako sebe smatrate ljubiteljem klasičnih igara obavezno morate odigrati bar jedanu Darius igru u životu. Za Saturn su izašla dva dijela. Darius II je odlična igra. Ali se meni više dopao Darius Gaiden kao naročito inspirisano ostavrenje.

- DonPachi
    - DoDonPachi

Klasičan shoot 'em up ima jednostavna pravila. Čim vas pogodi jedan metak ginete. Nakon svake pogibije gubite život. I tako dok ne ostanete bez života ili ne završite igru. Neprijateljskih projektila obično nema toliko da ih ne možete izbjeći. Za razliku od njega vremenom se razvio potpuno drugačiji koncept. Sada je ekran prenatrpan sa desetinama a ko ne i stotinama projektila. Igrač ne gine od prvog. Obično imate neki štit ili zalihu energije za čije trošenje neprijatelju treba nekoliko pogodaka. Ovaj novi podžanr se zove “manic shooter” ili “bullet hell”. Ruku na srce u Evropi nikada nije bio naročito popularan. Ali su zato Japanci ludili za njim! DonPachi se može smatrati klasičnim predstavnikom nove škole.

- Batsugun
    Još jedna odlična manic shooter igra. Ako ne bolja od DonPachi-a onda sigurno na njegovom nivou. Ukoliko ste zavoljeli koncept obavezno probajte jedno od najkvalitetnijih ostvarenja žanra.

- Sengoku Blade
    Još jedna odlična shoot 'em up igra.

- Thunder Force Gold Pack 1 (sadrži Thunder Force II i Thunder Force III)
    - Thunder Force Gold Pack 2 (sadrži Thunder Force IV i Thunder Force AC)
    - Thunder Force V

- Galactic Attack

- Strikers 1945

- In the Hunt

- RayForce

- Hyper Duel

... za kraj

Za kraj ostavljam Nanatsu Kaze no Shima Monogatari. Čisto remek djelo. Igra na nivou jednog Braid-a iz 2008.

2. gruja

gruja I am God of War

6,269
    836
    113
    Worms world party nije bio dreamcast exkluziva

Sent from my A40C using Tapatalk

3. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,068
    867
    113
    Odlican tekst.Kudos za ulozeni trud.Saturn,jedina konzola koju nikada nisam ni imao a ne secam se ni da sam je video uzivo.Stvarno steta sto je konzola propala i time pocela kraj Sege kao proizvodjaca hardvera.Po meni nije playsation1 glavi krivac za fail saturna vec je sve pocelo sa sega cd i 32x dodatcima koji su bespotrebno zbunjivali kupce a i developere.Mozda bi bolje bilo da su izadli onaj Neptun sistem po nizoj ceni umesto njih.Takodje i neobicna arhitektura sistema i slaba 3d podrska su bile jedan od glavnih razloga.

SolidSnake88 likes this.
  4. voja87

voja87 Well-Known Member

9,617
    1,668
    113
    yeah samo bi teski fanovi uzeli saturn pored 100$ jeftinijeg psx-a koji ima bolju grafiku (barem u 3d-u)

5. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,068
    867
    113
    A tada je bas pocela ekspanzija 3d igara.PC je jos uvek bio skup pa je za vecinu jedini nacin da se probaju te nove 3d igre bio PS1.

6. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

19,320
    2,211
    113
    Great post ovo bi moglo malo da se uoblici i postuje na sajtu takodje :)

Saturn je inace bio super ali problem je bio sto je i PSX imao ozbiljan libary igara i to brzo.

Panzer Dragoon SAGA mi je jako krivo sto nisam mogao da igram u ono vreme.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,203
    744
    113
    Bravo za tekst.
    Procitacu ga u toku vikenda natenane, sada sam samo beglo presao preko istog...

8. SolidSnake88

SolidSnake88 Well-Known Member

1,309
    919
    113
    Svaka čast na ovom iscrpnom postu. Vidi se da si pravi ljubitelj Saturna. :) To je jedina Segina kućna konzola koju nikada nisam igrao. Odigrao sam nedavno nekoliko naslova preko emulatora, i mogu reći da je te igre mnogo više pregazilo vreme nego Plejstejšn klasike. Saturn je bio raj za ljubitelje tabačine i shmupova, uz to je imao i nekoliko solidnih arkadnih portova, ali u drugim žanrovima je mnogo više oskudevao, ili imao znatno slabije naslove u odnosu na konkurenciju (Sony i Nintendo). Croc, Bug, Clockworck Knight su u najboljem slučaju prosečne, da ne kažem mediokritetske igre, a nedostatak ekskluzivne Sonic igre je samo dodatno ukopao situaciju što se tiče dobrih platformera, ali i što se tiče Saturnovih ekskluziva uopšte. Sonic R je igra koja ima jedne od najočajnijih kontrola ikada, jedino je grafika bila pristojna. Nights into Dreams, nikad nisam razumeo zašto se ta igra toliko potencira. Lepo izgleda, ali ne kapiram oduševljenje za linearno letenje kroz one prstenove i skupljanje onih kuglica, i tako u krug, pa još čak nije ni sve to u 3D okruženju, već 2.5D iako su uz nju prodavali onaj analogni 3D kontroler. Panzer Dragoon igre su okej, ali su one više kao arkadni portovi nego kao home console igre. Ako izuzmemo multiplatform naslove iz prve dve-tri godine koji su izlazili paralelno i za Playstaton, najbolje Saturn igre po mom mišljenju su ili arkadni portovi, ili u tom stilu. Nisu u Segi razumeli da se tržište menja, da se stvaraju novi žanrovi i da igrači traže i očekuju drugačija iskustva od novih konzola. Da su izbacili Saturn godinu dana ranije imali bi ultimativnu 2D mašinu i bili bi fokusirani na to, ovako pošto su naknadno dodali i čipove za 3D grafiku da pariraju Sonijevoj pretežno 3D orijentisanoj konzoli s čime su zakomplikovali život developerima, i tako je Segina konzola ostala rasplinuta ni tamo ni vamo, da na kraju nije dala ni vrhunske 2D igre, a pogotovo je sa vrhunskim full 3D naslovima bila slaba, a što je tih godina bila glavna stvar.

Last edited: Nov 23, 2017
    gruja likes this.
  9. jovcov

jovcov Active Member

336
    102
    43
    Super tekst. :)
    Ja sam preko tekstova vezanih za konzole i otkrio stari forum. Jel su ti tekstovi prebaceni na sajt?

Super Simke 64 and gruja like this.
  10. howler

howler Well-Known Member

2,300
    472
    83
    Nije samo ovaj forum vec svuda po internetu, retko ko pominje Sega Saturn. Zanimljivo je sto oko Dreamcast se stvorio nekakav kult a i uopce konzola ima ostavljeno nekakav trag. Dreamcast ima ekskluzive za koje i dan danas se prica dok Saturn je jedna crna rupa izmedju Mega Drive <> Dreamcast generaciskom razmaku

Konzola nije ni imala pirateriju, to dovoljno govori za njenu popularnost :)

11. vetar

vetar Well-Known Member

5,527
    862
    113
    Nakon Sege Master i Sege MD2 imao sam PS1, Saturn i Dreamcast sam totalno preskočio, tako da praktično za mene one nisu ni postajale.

12. Omega

Omega N64 je đubre

14,597
    1,938
    113
    Saturn sam kupio tamo negdje '96 preko oglasa jer je bio duplo jeftiniji od PlayStation-a. Teško se dolazilo do originalnih igara ali su mi zato Duke Nukem 3D, Die Hard Trilogy i Ultimate Mortal Kombat 3 ostali u dobrom sjećanju.

13. gruja

gruja I am God of War

6,269
    836
    113
    Gde si ti ziveo 96 u japanu?

14. Omega

Omega N64 je đubre

14,597
    1,938
    113
    Otkud ti to, kupio sam polovan Saturn 2 god. nakon japanske premijere.

15. gruja

gruja I am God of War

6,269
    836
    113
    Ja ne znam gde se to moglo uzeti u evropi,pogotovo na balkanu?
    I jos da je bio jeftiniji od ps1 i to tada kada ke ps1 tek krenuo da stanca sve i svasta?

16. YOTH

YOTH Well-Known Member

538
    376
    63
    Za Saturn je vezana jedna od tuznijih gaming uspomena u mom zivotu.Mozda sam pricao na nekoj od tema,ali prva igra koju sam igrao na njemu u igraonici je D (od Kenji Ena).Lik koji je radio mi je celu igru govorio sta treba da radim i na kraju igre glavna likusa
    srece caleta vampira u koga treba pucati kuburom.Na moje pitanje da li da je iskoristim lik mi kaze opusteno kreni samo prema njemu.Tu calac ujede glavnu likusu i dobijem game over nakon cega ovaj saban krece da se smeje
    Igraonica u koju sam redovno isao je imala crni EU model sa onim kertridzima koji su se stavljali pozadi za save-ove i valjda igranje igara iz drugih regiona.
    Od naslova se secam da je bio prvi Command & Conquer,Panzer Dragoon,Sega Rally,Virtua Fighter,D,Battle Arena Toshiden,Dark Savior,Nights,Tomb Raider,Virtua Cop.
    Bilo je i nekih bisera kao sto je Amok - mecha igra pod vodom, Gundam FPS koji je bio u pm tezak i atletika sa retardiranim likovima.
    Druga igraonica koju je drzao Bajram shiptar je imala beli Saturn i veci izbor igara ali sam tamo retko isao jer je bila guzva i nisam imao status celeba kao u prvoj.
    Tek kroz emulaciju sam otkrio omiljenu igru za Saturn a to je Dragonforce,cija sam oba dela presao zahvaljujuci Cassini-u i SSF-u.

Kod nas nije najbolje prosla jer se po igraonicama uglavnom picio Tekken,Twisted Metal.fudbal i Virtual Sex with Jenna kojih nije bilo na Saturnu.

17. Omega

Omega N64 je đubre

14,597
    1,938
    113
    Lik kupio u Njemačkoj '95 i prodao meni '96 za 300 DEM (tada je PS1 bio preko 700 DEM u lokalnim radnjama), nema tu nikakve metafizike.

18. SolidSnake88

1,309
    919
    113
    Za Saturn manje-više, ali za Dreamcast je velika šteta da ti "nije postojao". U tih 3-4 godine postojanja je izašlo baš dosta dobrih igara od kojih su neki kultni klasici. Nadam se da si propušteno nadomestio kasnije kroz portove na drugim konzolama ili preko emulatora. :)

19. SolidSnake88

1,309
    919
    113
    U kom gradu su bile te igraonice sa Saturnima? Ako je Beograd u pitanju onda koji kraj? Pošto nikad u BG-u nisam video igraonicu sa Saturn konzolama, niti sam poznavao nekoga ko ju je posedovao. Doduše, tad sam bio klinac i nisam puno ni išao po gradu, a sa PS-om sam se prvi put susreo negde 1997. godine ako se ne varam kada je već uveliko bio apsolutni gospodar u svetu konzola.

20. YOTH

YOTH Well-Known Member

538
    376
    63
    Нови Сад.Обе играонице су биле на Новом Насељу,на неких 500м раздаљине једна од друге.То су једине Сатурн конзоле које сам имао прилике да играм/видим у животу.Ова црна је рикнула после одређеног времена,ваљда је отишао тај карт за учитавање игара.Сличну судбину је доживео и Дримкаст.
    Искрено жао ми је што Сега није остала да прави хардвер. У више наврата сам рекао Богу да узме Мајкрософт а да врати Сегу.

SolidSnake88 likes this.
  21. gruja

gruja I am God of War

6,269
    836
    113
    Tako vec da,kod nas u srbiji nije ni mogao da se kupi a pogotovo tamo kod vas u bosni ga tek nije bilo u izobilju...
    Mislim da za ex yugoslovenske zemlje nije ni bio uvozen.

22. YOTH

YOTH Well-Known Member

538
    376
    63
    Zar nije kod nas bio da se uzme u Beosoftu po onim brazilskim cenama? Znam da je bilo u domacim casopisa recenzija za Saturn igre i da im je valjda Beosoft ustupio konzolu.
    A i slali su one broshure sa cenama,pa mi se cini da sam na jednoj video i Saturn.

23. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,530
    846
    113
    Ehhh, uspomene...

24. voja87

voja87 Well-Known Member

9,617
    1,668
    113
    milsim da imam beosoft kataloge od 1997 ili 98 i u nijednom nisam video saturn. pre neta nisam znao ni da saturn postoji, secam se igrao sam shenmue i nisam znao koja je ono konzola koju ryu izvadi i tv komode

25. mahermax

mahermax Member

166
    12
    18
    Koliko se krecu cene Saturn igri kod nas? Imam nekoliko orginala Japanskih doduse. Enemy zero, Virtua fighter 1 i 2, Sega worldwide socer 98, Road to world cup 98, Fighters megamix, Daytona usa i Virtua fighter remix (dva komada duplikat). Ne mogu da nadjem ni jedan oglas na kp, pa da stavim neku okvirnu cenu, posto planiram da ih prodam. Imam i arcade stick za njega real arcade V7 od hori proizvodjaca, ako ima neko zainteresovan ovde ili da kacim na kp.

26. vetar

vetar Well-Known Member

5,527
    862
    113
    Igrali su se punom parom PS1, pa N64, pa PS2, tako da sumnjam da je baš tolika šteta i ne mislim da sam nešto propustio, pogotovo što kapiram da je dosta Dreamcast igara kasnije portovano na PS1/PS2 i da sam ih igrao u svakom slučaju.
    Inače isto sam tako zbog PS2 totalno preskočio i GameCube i OG Xbox, mada realno nije to samo moja krivica jednostavno konzole kao Saturn, Dreamcast, GC i OG Xbox nisu bile popularne kod nas i bile su retke (mislim da tada nisam ni znao da GC i postoji).

27. ivamark

ivamark Well-Known Member

4,647
    1,065
    113
    Meni je sega saturn fenomenalno dizajnirana konzola (pogotovo bela verzija) kada je poredim sa fat ps1 koj mi je uvek izgledao odvratno.
    Ja se nadam da ce da zazivi onaj flashcard za saturn. Ovako imam konzolu dobio sam je na poklon ali me mrzi da se bavim swapovanjem rezanih diskova a i imam rf kabl pa igre izgledaju uzasno cak i na crt. :D
    Mene saturn mnogo podseca na Wii U u nekim stvarima. Konzola koju su projektovali da radi ono sto trziste nije trazilo, slican broj izdatih igara ako zanemario japansko trziste, lep broj ekskluziva koje ce ostati vezane za konzolu, slican zivotni vek (mada ce neko da mi kaze da je wii u bio aktivan 5 godina, 2 igre godisnje nije aktivnost to su aparati za odrzavanje :lol:) i ono najvaznije i za jednu i drugu maticne kompanije se prave kao da nikada nisu postojale. :lol:

SolidSnake88 likes this.
  28. Omega

Omega N64 je đubre

14,597
    1,938
    113
    Mene Saturn mnogo podsjeća na OG Xbox: jako robusna, izdržljiva i "overengineered" konzola sa (relativno) slabim laserom.

29. voja87

voja87 Well-Known Member

9,617
    1,668
    113
    sta znam meni og xbox ne deluje overengineered, unutra je vrlo jednostavan sa uguralnim standardnim pc delovima. dok je saturn komplikovano cudo, i unutra tako deluje. najkomplikovaniji od svih konzola te generacije, izgleda tesko i skupo...vise me podseca na ps3

30. SolidSnake88

1,309
    919
    113
    Većina naslova jeste kasnije portovana ili su dobili nastavke na PS2, GC-u i XBox-u, pa i na last-gen konzolama, ali u periodu od 1999-2002. godine dok je konzola bila "živa" imala je solidan broj ekskluziva, odlične arkadne portove i unapređene PS1 verzije igara. Danas praktično samo Shenmue nije portovan od velikih DC ekskluziva na neki drugi sistem. Ipak je to u ono vreme bilo prvo next-gen iskustvo i vredelo je iskusiti ga. :)

31. Zuti Bar

Zuti Bar Active Member

591
    177
    43
    Naš čovjek (Bosanac) snima klipove o Saturn igrama. Pa bi ga bilo red ispoštovati

Share This Page