1. powered by Surfing Waves

THEC64 MINI (Coming soon !)

Discussion in '8-bit kompjuteri' started by CTOJAH, Oct 12, 2017.

1. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,336
    315
    83
    Pa zato si i dobio šamarčinu :D (mislim figurativno).

Ako ti se ćaska sa Nikolicom o doživljajima na Segi, imaš odgovrajući Topic za to. Ovde nista ne doprinosiš. ;;)

2. Revan

Revan Well-Known Member

528
    306
    63
    Mnogo se izvinjavamo.

3. Elvir79

2,336
    315
    83
    Ok, ok...

4. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,172
    925
    113
  5. Elvir79

2,336
    315
    83
    Pa otvori ga u odgovarajucem podforumu pa caskaj tamo koliko hoces. :) Jer u ovom topicu, sem ionako hejtereskih komentara pa na sve to i off topica koji nicemu ne doprinose (mini NES/SNES/Sega...) nemas nista drugo.

6. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,172
    925
    113
    Ok,idem ja tamo a ti nastavi ovde sa konstruktivnim deljenjem figurativnih samarcina.

darkado likes this.
  7. Elvir79

2,336
    315
    83
    Putuj Igumane..

Naravno. Sve po zasluzi. :)

8. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,172
    925
    113
    Meh,i nije ti neki odgovor.Ocekivao sam nesto vise u tvom jeftinom klozetskom humor stilu.Neka tvoja neostvarena gej fantazija ili tako nesto ali i ovo je dovoljno da budes prva osoba za mojih 16 godina ovde koja ide na ignore listu.

Maxa, eufrat and darkado like this.
  9. Elvir79

2,336
    315
    83
    Jel te zanima konkretno tema zbog koga je neko otvorio topic?(miniC64) Jel ti zanimljivo ? Jel te možda zanimaju te igre koje dotični sistem pokreće, da bi ovde o njima diskutovao. Eto, pokušaj sam da daš odgovore na ta pitanja a ujedno, možeš kliknuti i na ignore. :)

Last edited: Feb 3, 2018
  10. Zuti Bar

Zuti Bar Active Member

600
    181
    43
    Nikada nisam imao C64. ali mi je opet drago što će se pojaviti mini izdanje pošto sam veliki fan retro gejminga generalno. Rado bi odigrao koju igru na ovom čudu.

Elvir79 likes this.
  11. Elvir79

2,336
    315
    83
    Ako zeljan si true hardcore balls to the wall koncepta gaminga, na pravom si mestu! :)

Last edited: Mar 26, 2018
  12. Elvir79

2,336
    315
    83
    Stigao je i prvi review za C64mini. (Doduse od strane ne bas kompetentnog lika za C64 biblioteku igara/klasika :( )

13. Omega

Omega N64 je đubre

14,694
    1,978
    113
    Bezveze što radi u 'samo' 50Hz. Btw, jesu li se igre posebno prilagođavale za NTSC sistem ili je razlika bila samo u C64 hardveru?

14. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,268
    586
    113
    Kako koja igra i kako koji deo igre. Uglavnom nisu. Posebno što gomila igara nije izašla na USA tržištu.

Moram reći da mi se sada ovo još manje sviđa. Par igara koje sam video rade prebrzo poput Nodes of Yesod i činimi se Thing on the Spring samo marginalno. Posebno mi je smešno što Nodes of Yesod preimenovaše u Nodes of Yes... Deluje mi kao da je Raspberry Pi 3 sa RetroPi mnogo bolje rešenje...

Da ne spominjemo što multidisk igre ne mogu da rade i što je tastatura očajno rešena. Definitivno su trebali da stave ispod one "tastature" membransku tastaturu jer mnoge od najboljih C64 igara koriste tastaturu kao centralni deo kontrola tipa SPACE i F7 u Turricane za Bar i Bomb, SPACE u Operation Wolf za bombe i cela tastatura u Neuromancer za postavljanje pitanja (da ne spominjemo prečice koje umnogome ubrzavaju igranje) na primer.

Last edited: Mar 27, 2018
  15. Omega

Omega N64 je đubre

14,694
    1,978
    113
    Možda je bolje pitanje kako se tipična PAL-only igra ponaša na US C64?

SNES Mini + Retroarch daleko bolja investicija ako već emulacija nije problem.

16. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,268
    586
    113
    NTSC C64 je malo brži zbog tiga što je isti oscilator korišćen za takt za sve kroz multiplikatore. Rezultat je da NTSC konzola radi na 1,023 MhZ a PAL radi na 0,985MhZ. Makar teoretski. Iako lično nikada nisam testirao kako rade, navodno neke igre imaju grafičke i zvučne artefakte a treće uopšte ne rade zbog tajminga. Uglavnom najlakše je uočiti razliku u Skate or Die melodiji pri učitavanju koja malo preteruje u ubrzavanju. Navodno u pitanju je isti kod al je rezultat drastično drugačiji.

PAL

NTSC

Omega likes this.
  17. Elvir79

2,336
    315
    83
    Da je uređaj bio zamišljen sa punom funkcionalnom tastaturom, verovatno bi se to kosilo i sa nesto vecom cenom ali i dimenzijama uredjaja. Ovako, tesko da bi se komotno mogla koristiti tastatura, narocito za ljude sa nesto većim šakama. Mada, na dzojstiku vidimo dodatne tastere, na donjoj strani. Da li oni sluze kao alternativa pojedinim C64 tasterima, poput Space.

Verujem da se stvari nece zaustaviti na ovome, i da ce buducnost doneti neka upgrade resenja i modifikacije.

Kako za koga.

Recimo, i C64 mini mu moze doci kao cool resenje za putovanja, zbog praktičnosti i plug n play zabavu, ako vec ne postoji dostupan PC ili druga resenja za emulaciju. Sistem dolazi sa vec dovoljno genijalnih igara, poput Hunters moon, Boulder dash, Zynaps, Paradroid, Nebulus, Uridium, Anarchy, Creatures, ,Gribbly's Day Out, Snare... odnosno igara kakvih nemaš na SNES mini. ;;)

18. Omega

Omega N64 je đubre

14,694
    1,978
    113
    Pročitaj malo bolje, nisam poredio C64 igre sa SNES igrama već hardver na kojem su bazirani, a SNES Mini u kombinaciji sa Retroarch-om uredno 'pušta' C64 igre, dok će obratno biti teža ili nemoguća situacija.

19. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,268
    586
    113
    Ne neophodno za veličinu. Možeš kucati na malim testerima samo nije toliko udobno. Ipak bolje od pokušaja da klikneš na SPACE svaki put kada hoćeš da skočiš u RoboCopu ili na G kada hoćeš da navučeš gas masku u Mountie Mick's Death Ride :) A cena, pa povisilo bi cenu proizvodnje za par dolara. Jedno 5 dolara maksimalno.

20. Elvir79

2,336
    315
    83
    Evo, ajd nam pojasni kako da jednostavno pustimo C64 igre preko SNES mini ?

Da kojim slucajem uredjaj ima sve sto si nabrojao, ukljucujuci u full keyboard i da kosta 5 dolara vise, da li bi ga porucio ? :)

21. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,268
    586
    113
    Da može da podnese druge formate, multidisk igre, bluetooth, verovatno čak i bi... Hoću da mogu da ga nakačim na moj projektor i da se zezam a da ne moram da trpim retardirane probleme zbog toga.

Mini konzole ne pate od problema sa osnovnim kontrolama ako ništa drugo. To što možemo da ubacimo svoje fajlove je super ali džabe kada je gomilu igara veoma nepraktično igrati. I pri tome mnoge od meni omiljenih igara.

Baš zbog toga Raspberry Pi 3 sa RetroPie je mnogo bolje rešenje. Nakalemi cenu za licence i daj mi da isto koristim preko mnogo praktičnijeg uređaja

22. Omega

Omega N64 je đubre

14,694
    1,978
    113

U videu je korišten NES Mini, al' procedura je ista i za SNES Mini. Spectrum i CPC igre također rade jednako dobro.

Last edited: Mar 27, 2018
  23. Elvir79

2,336
    315
    83
    Ja te lepo pitao, pokazi kako da jednostavno pokrenemo C64 na SNES mini ? Ti posaljes snimak na kome se lik na pocetku zali kao je stvar jebena i tricky, posebno zbog startovanja odredjenih formata igara. Jel imas jos neki primer ?

Takodje, da li postoji mogucnost da igram preko dzojstika na SNES miniju ?

24. Omega

Omega N64 je đubre

14,694
    1,978
    113
    Sve je prilično jednostavno ako se koriste .crt i .t64 formati, sama instalacija emulatora je prilično trivijalna. To što nisi upućen u 'metodologiju' ne mijenja činjenicu da nije moguće sve podesiti da radi kako treba, i da - moguće je koristiti sve vrste usb i bt (uz dodatni adapter) kontrolera i džojstika.

25. Elvir79

2,336
    315
    83
    Dovoljno sam upucen da zakljucim da je jednostvanije da postavim C64 mini ispred TV-a, i da me od nabrojanih igara, deli nekoliko sekundi do gameplay-a sa finom replikom real Commodore dzojstika u rukama. Za razliku od SNES mini koji u emulaciji podrzava t64 formate koji se mogu ucitavati do vecnosti. Ok, imamo i CRT formate ali ne i sve igre koje ga podrzavaju.

I ako cemo ici toliko u sitna crevca, smatras li i da je SNES mini apsolutno nepotreban, ako znamo da PC emulatori rade skoro sve sto mozemo zamisliti ?

26. Omega

Omega N64 je đubre

14,694
    1,978
    113
    Obzirom da SNES Mini ima zavidno nizak input lag koji je teško ostvariv na ostalim platformama, rekao bih da je itekako koristan i potreban. S druge strane C64 Mini ima (navodno) trocifren lag u reprodukciji zvuka, strašno imho. Jednom podešen emulator također učitava igre za par sekundi, to je stvarno non-issue kad uzmeš u obzir koliko treba vremena za 'instalaciju' svake dodatne igre na C64.
    C64 Mini u ovoj iteraciji je teški i preskupi 'cashgrab'; da košta 50 umjesto 80€ bilo bi (relativno) ok.
    PS - ko je zainteresovan može i ranije naručiti po službenoj cijeni:
    https://www.zavvi.com/games/the-c64-mini/11563757.html

Last edited: Mar 28, 2018
  27. Elvir79

2,336
    315
    83
    Sa lagovima za sada nema konkretnijih utisaka, sem problema sa kompabitilnoscu verzije TV-a. Voleo bih da probam uzivo, pa da imam neku jasniju sliku.

Kod ucitavanja t64/d64 formata na mini Snes/NES-u, covek je naveo kao jedan od problema, prema snimku koji si naveo. Da li se mogu ucitavati, jednim kilikom kao kod Pc emualcije, ne znamo ni to. Doduse, primera kroz snimke gde ljudi komotno demonstriraju C64 emulaciju na mini Snes-u, ja nisam nasao. Tako da opet ne mogu izvesti neki konacan zakljucak, pa cak i ako deluje da postoje neka ogranicenja. Pozitivna stvar kod C64 minija, je sto bi bila dobra polazna osnova za igrace koji ranije nisu imali iskustva za C64/emulacijom a uplovili su u Retro vode. Sistem dolazi sa vec dovoljno intergrisanih igara, od kojih su neke deklarisani kao C64 klasici.

Kao sto sam rekao, verovatno se stvar nece zavrsiti na ovome, i da ce vreme doneti neka unapredjenja.

28. Omega

Omega N64 je đubre

14,694
    1,978
    113
    Javim početkom maja koliko C64 Mini (ne)valja iz prve ruke, a do tada ću probati i kako se emu ponaša na SNES mini, čekam samo novu verziju softvera za flash-ovanje.

29. Elvir79

2,336
    315
    83
    Prodaja C64 minija je krenula kao alva. Bar prema stranicama Retro ljubitelja igara i njihovih komentara. Takodje, najavljena je puna velicina sistema da bude prodaji. Videcemo sta donosi buduce vreme. :)

30. Maxa

Maxa opsa!

9,457
    2,743
    113
    to kao ono "svi koje znam su sigurno glasali protiv vučića" :D

fluffy likes this.
  31. Elvir79

2,336
    315
    83
    Pa za Vucica uglavnom vecina i glasa. Tu je sve transparetno. :D

Maxa likes this.
  32. Elvir79

2,336
    315
    83
  33. howler

howler Well-Known Member

2,367
    515
    113

Pojavio se danas na torentima. Zanimljiv dokumentarac za Amigu i koji uticaj imala u tim '80tih godina.

34. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,268
    586
    113
    Malo mi je smešno kako im je najveća mana joystick kada najveći broj ljudi ima nostalgiju ka Quickshot II/QuickJoy II joysticima :)

Ne znam da li mogu da razlikuju svaki taster u joysticku ali ako mogu, to se može iskoristiti da se u svakoj igri ponaosob remapiraju za pojedine tastere tastature i time reši problem sa virtuelnom tastaturom ya većinu igara sem, naravno, avantura i RPGova sa unosom pojmova.

To bi ostavilo probleme sa multidisk igrama, ketridž imidžima i naravno 200ms lagom i ovo zadnje nisam siguran da mogu da ispeglaju.

Last edited: Apr 1, 2018
  35. Elvir79

2,336
    315
    83
    Firmware upgrade version 1.0.6 will be available here on the 5th April 2018
    Version 1.0.6 – Changes
    – Maps additional functions to joystick buttons for some games
    – Makes minor changes to descriptions for some games
    – Fixes an occasional scenario where an additional USB joystick is not detected until a restart
    – Fixes an intermittent audio click when opening the THEC64 Mini’s MENU in-game

Version 1.0.7 – Planned Changes:
    – Choose from a selection of disks on USB
    – Allow multi-disk files/games to be accessed
    – Other update features to be confirmed ASAP!

Verujem da ce biti toga jos...

36. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,268
    586
    113
    Dobri su, izgleda da će na kraju ovo i biti dobar proizvod. Cena je malo visoka ali brzo napreduju.

37. Zuti Bar

Zuti Bar Active Member

600
    181
    43
    Mike Matei i Ryan razgovaraju o C64 Mini.

38. Elvir79

2,336
    315
    83
    Nikada nisam kapirao reviews od ljudi koji su imali jako malo dodirnih tacaka sa tim sistemima, ili skoro nikakvih back in the day. Pogotovo Amerikanci ! Te ovo mi je pretesko, te ovo ne razumem, te bole me ruke.... LOL U jednoj od igara je spomenuo lose komande, sto je apsolutna neistina! Ok, mozda njemu. To sto nije navikao na Arcade stick izvedbu, to je druga stvar.

Cuj bole me ruke. Nek frajer malo ojaca shake! Commodore gaming nije za svakog... LOL

Ace and Teoreticar like this.

Share This Page