1. powered by Surfing Waves

Vaša gaming sećanja... nešto što posebno pamtite u svojoj gaming karijeri :)

Discussion in 'EmuGlx Hangout' started by Yonai, Aug 10, 2015.

1. Yonai

Yonai The Master of Disaster

12
    29
    63
    .

Last edited: Nov 14, 2016
    Koder, vetar, iggy11 and 1 other person like this.
  2. shin-boyan

shin-boyan Well-Known Member

4,375
    1,058
    113
    DKC2 mi je verovatno bila omiljena 16bit igra. Drugar i ja smo zajedno presli prva 2 dela (101 i 102%) i nestrpljivo cekali treci.
    Kada se igra konacno pojavila, iznajmili smo SNES na 2 dana i stigli skoro do kraja igre (nismo mogli da nadjemo jedan bonus). Posto vise nije bilo vremena, morali smo da odustanemo do sledeceg vikenda.
    Nekoliko dana kasnije drugar mi je vratio pozajmljenu video kasetu i skontao sam da je lik sam odigrao igru do kraja (u to vreme je bilo popularno snimati gameplay na ovaj nacin :)).
    Izdaja!!! Posle toga sam igre uglavnom igrao sam.

3. voja87

voja87 Well-Known Member

9,603
    1,661
    113
    secam se kada je izasao resident evil 3, pozajmio sam cd od druga dosao kuci i seo sa bratom da malo probamo kakva je to horor igra. naravno nisam imao blage veze da se pojavljuje nemesis i kad je iskocio tako sam se usrao. brat "e ja moram kuci", bilo je vece "ja nemoj ne smem sam da igram", on otisao i ja fino iskljucio konzolu xd posle je bilo prepada u policiskoj stanici, bezanje u drugu sobu od nemesisa kao na foru nece nas pratiti, kakve smo samo face imali kada je on otvorio vrata, pa on moze da otvara vrata wtf! xd....ps1 i te igre iz tog perioda su mi najdraze, resident evil, metal gear i silent hill, heh sveta trojica

Nyarlathotep and iggy11 like this.
  4. Bahamut

Bahamut Well-Known Member

1,205
    235
    63
    Sami kraj '90ih, dobijam Pentium II od rodjaka iz Njemacke, tipican uvod jedne bosanske price.
    Ganjam neke glupe igre koje je on donio, cackam racunar, svake sedmice stara zove lika sa posla da mi podize sistem koji ja obaram konstantno, ucim na tezi nacin.
    Do tada sam samo gledao kod druga kako igra Chrono Cross i FFIX na PS1 ali nista ne konta.
    Pored GameBoya i Sege, vapio sam za PCom (born master race), ne samo zbog gaminga, vec zbog svega sto on pruza.
    Nakon milion reinstalacija Win98 vec sam usao u fazon samostalnog instaliranja igara i rjesio da zelim Chrono Cross na PCu, ili nesto slicno.
    Kupio Unreal, Quake III, Soul Reaver II, Serious Sam, Grandia II i jos pokoji naslov.
    Stari je iskesirao tadasnjih 100 maraka za 10 naslove koje sam igrao uporedo, i to 150km od kuce (zato sam i trazio 10 komada, ko zna kad cemo ponovo doci tu), ali nista me nije bas toliko privuklo jer sam htio sve.

A onda se u lokalno CD shopu pojavila igra na 5 diskova sa naslovom koji mi je vec bio poznat ali nikako nisam igrao, osim sto sam kod druga malo gledao slican.

Kakav je Final Fantasy VIII?
    Zasto je na toliko diskova, hoce li moj racunar to moci pokrenuti?
    Nakon tri mjeseca skupim ja 50 maraka (da, 10 maraka po disku) i instaliram uspjesno.
    Igram zajedno sa drugom jer nijedan ne znamo engleski i tu pocinje agonija.

10 sati igranja do Ifrita, sistem borbe nikako da skontam, znam samo da je dobro i da zelim.
    Ali, onda dolazi Bug Boss, gdje kad on poklekne treba pobjeci, sto je nama i pisalo R1 i L1 zajedno, ali komande nisu predefiisane na PC verziji.
    Mi smo ginuli milion puta, trazili obilazni put, levelovali toliko da buba poklekne nakon jednog udarca, ali ne moze se preci.
    6 mjeseci istrazivanja samo uvodnog dijela, 95% svijeta nije bilo otvoreno.
    Zvao sam lika iz Banjaluke da mi pomogne, on mi prica o nekoj kraljici Adel, kako treba sve likove trenirati, pojma ja nemam o cemu on prica, ja mu govorim za jebenu bubu on ne konta.
    Pisao sam u Bonus kad je Emuglx ekipa tek pocinjala voditi - bezuspjesno, niko ne moze da shvati tako jednostavan problem.
    Onda sam cackajuci Chocobo World nasao komande i presao bubu.
    Bio sam toliko jak da sam sve bossove jednim potezom ubijao.
    Ali, nije mi to puno vrijedilo zbog nedovoljno poznavanja engleskog, imao sam dosta praznog hoda, ali sam bio fasciniran svijetom.
    Uz pomoc rjecnika prevodim rijec po rijec, skidam animacije sa dial-up neta da znam otprilike sta trebam dalje i polako ali sigurno prelazim prvi disk.

Ali, drugi disk ne moze da pokrene.
    Vracam se u CD shop, boli njih uvo, nece da zamijene.
    Hocu da kupim samo drugi disk - ne moze.
    Morao sam kupiti ponovo komplet paket - 50 maraka.
    Moj drugar je tada vec odustao od igre jer je u medjuvremenu dobio PC i zaludio se strategijama.
    Ja ne odustajem od FFa.
    Krecem drugi disk i tako na guzove do kraja - ali treceg diska, jer cetvrti ne radi - NA OBA PAKETA.
    Bez razmisljanja kupujem treci paket, 150 maraka sam dao za jednu igru a 10 (i to kvalitetnih naslova) sam platio 100 maraka koje nisam ni igrao vise zbog FFVIII.

Ok, presao sam igru, ajde da je ponovo predjem, i ponovo i ponovo...
    Onda sam otkrio gamewalkthrougs.com (ili tako nesto) i vidim da nisam ni pola presao, znao sam da mora biti jos skrivenih tajni kao sto je Bahamut na cosku mape i krenem lagano skupljati sve GFove i ultimate weapone.
    Naravno, nisam sve citao, tako da je jedna od mojih najvecih trauma iz djetinjstva kada Seifer ubija Odina.
    Plakao sam loveci Cactuara i onog drugog, sa nozem i fenjerom, sto se nalazi u Odinovoj pecini.
    Pa New Game zvog extractovanja GFa iz dva bossa, ako se dobro sjecam.
    Bolje razumijevanje price, skupljanje Gilgameshovih maceva, jahanje Chocobo-a...

Ima tu jos dosta pisanja, ali you get the point, nece postojati niti jedna igra koja ce ostaviti takav utisak na mene, nema sanse.

Mile88, Matt, Tiniri and 9 others like this.
  5. Haseo

Haseo Hands off the panda!

2,275
    203
    63
    Sneg, neopisiva zima.
    Sa radošću sam igrao SMD2 i za vreme raspusta otišao do lokalnog kluba da iznajmim neku igru.

Kako sam ušao u isti, primetio sam da im je sve iznajmljeno osim jedne igre koju su upravo dobili, a to je bio Xmen Clone Wars.

Vratio se kući dok sam cvokotao od niske temperature i snega koji je zatrpao pola grada, oko 22 upalio konzolu i video

Dan danas povezujem svaku zimu sa ovom igrom i obradujem se kao malo dete.

Od tada, svake zime upalim istu pred rodjendan i sa slašću je predjem :D

Mile88, Nyarlathotep, iggy11 and 2 others like this.
  6. ivamark

ivamark Well-Known Member

4,643
    1,064
    113
    Nemam neku epsku gaming pricu ali secam se kada sam 99te dobio svoj prvi famiclon, da me je cale vodio na buvljak da izaberem gaming sistem. :D Do tad sam bio klinac koji je vise visio po komsiluku nego u svojoj kuci. :lol:

Secam se da sam ga ceo dan smarao da prikljuci konzolu ali tek uvece pristao i kako sam (ako me secanje dobro sluzi) povezivao konzolu preko VHS rekordera zezali smo se bas dugo da namestimo to. Posle svog tog zezanja u momentu kako pronalazimo pravi kanal, konzola se pali i krece SMB a ja sav onako u nekom frenzy stanju pada prva i jedina bomba u Loznici na par km vazdusno od mene i naravno cale kao i svi onih prvih dana kaze idemo u podrum.

Tu sam ja ispizdeo i sastavio takvu pricu da sam na kraju ubedio caleta da me pusti da se igram dok su se svi ostali smarali u podrumu uz radio. :lol:
    Ja mislim verovatno i jedini put do dan dans da sam uspeo da isteram nesto po svome. :D

Last edited: Aug 10, 2015
  7. vetar

vetar Well-Known Member

5,521
    860
    113
    Ne bi mogao da baš jedan događaj konkretno izdvojim, imam više par jakih i emotivnih sećanja.

Sa dva drugara smo iznajmljivali Segu Master iz obližnjeg video kluba (negde II razred), uzmemo u petak ili subotu i onda igramo kod nekog bukvalno ceo vikend do kasno u noć, uglavnom se igrao Alex Kidd. :)
    Onaj kod koga se tada igra i stoji konzola, može je naravno igrati i kada se drugari spavaju. :lol:
    Jednom prilikom je bila kod mene, ponedeljak, u školu idem poslepodne od 14h, iako smo igrali skoro ceo vikend hteo sam da maksimalno iskoristim situaciju dok ne krenem u školu, kada sam pogledao na sat bilo je 13.45h a trebalo je otkačiti konzolu, spakovati je, vratiti je u video klub pre nego što krenem u školu, tako da sam odmah počeo da je pakujem i u brzini nekako oborim TV sa vitrine koji je pao direktno na ekran, kako je ekran uvučen nije pukao, ali jeste maska u gornjem uglu a ja sam se prilično prepao.
    Taj TV sam imao baš dugo i ta pukotina me je uvek podsećala na moju tadašnju nezasitost. :)

Ćale je putovao u Bugarsku ili Mađarsku (ne sećam se tačno), trebao je da mi donese Segu Megu Drive II koja je tada bila na vrhu popularnosti popularnosti ali je retko ko mogao da je priušti. Sa ogromnim nestrpljenjem sam čekao kada će se ćale vratiti sa puta, ćale stiže sa puta, sav ponosan i srećan što će upravo neverovatno usrećiti svog sina počinje da vadi kutiju iz konzole, umesto dobro poznate SMDII kutije, kutija Terminatora.
    Ne moram da opisujem moje razočarenje (pogotovo što sam svim drugarima već rekao da će mi ćale kupiti SMDII), ali kad god se toga setim uvek mi je više žao ćaleta pošto je bio uveren da će neverovatno obradovati svog sina a desila se sasvim suprotno.

Noć pre nego što trebam da kupim PS1, od uzbuđenja ne mogu da zaspim, celu noć se prevrćem po krevetu i zamišljam kako ću od sutra igrati na svojoj konzoli Tomb Raider i Resident Evil koje sam igrao u Sony klubu do tada.
    Ne sećam se da li sam ikada nakon toga bio toliko uzbuđen zbog nečega.

Početak bombardovanja, haos, panika, pakuju se samo najnužnije stvari i bežimo u atomsko sklonište.
    Moja najveća briga je kako da najboloje osiguram i sakrijem PS1 u slučaju da NATO pogodi zgradu ili lopovi ne ukradu konzolu dok smo u skloništu.

Nabavio sam Nintendo 64 sa Pilot Wings 64 igrom, ispostavilo se da je Japanska NTSC konzola, to me nije sprečilo da uživam u igri koja mi je postala jedna od najboljih igara ikada.
    Kasnije sam je nekako prodao i nabavio PAL verziju konzole, a ubrzo nakon toga i Zeldu Ocarina Of Time koja mi je dala doživljaj i iskustvo koje nikad ranije nisam imao. Ne samo da mi je N64 postala najomiljenija konzola, nego je Zelda OOT postala moja najbolja igra ikada a Zelda serijal najbolji i najvoljeniji serijal, prešavši u tom trenutku meni neprikosnovene Tomb Raider i Resident Evil serijale.

Last edited: Aug 10, 2015
    Mile88, Nyarlathotep, iggy11 and 2 others like this.
  8. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,203
    744
    113
    ^
    A onda dodje Splatoon i pokopa sve ostalo - Splatoon : Najbolja, najigranija, najinteresantnija, naj, naj naj igra IKADA :lol:

Just kidding of course :)

Moje najsetnije uspomene su vezane za dolaske cirkusa u moj grad kasnih sedamdesetih i ranih osamdesetih.
    Uvek kad su postavljali veliki sator za glavnu predstavu, postavljali su i jedan mali do njega... ...e tu se rodila moja prva ljubav za video igrama, to su bili arkadni automati koje smo tada zvali "flipere". Uvek cu pamtiti Scramble koji je izgledao fantasticno i gutao je moje zetone nezasitno.
    Kad se pojavila prva Fliperana u mom gradu radosti nikad kraja i bezanje od skole neizostavno :)
    Jos uvek se secam svih automata, cak stavise i raspored istih !!!
    ...
    Posle je doslo vreme kucnih video igara, moj prvi racunar - ZX Spectrum i legenda na njemu MANIC MINER ! E, od tada je moja velika privrzenost ka malim licnim racunalima :D
    ...
    * Zadrzavam pravo da nastavim pricu !

Nyarlathotep and iggy11 like this.
  9. Cipak

Cipak RPG Fan

1,547
    314
    83
    Igram igre jos od kraja osamdesetih tako da imam bas dosta zanimljivih dogadjaja. Evo jednog u isto vreme najsmesnijeg i najtuznijeg.

Pocetak devedesetih imao sam NES konzolu za koju nisam imao kontrolere nego veoma kvalitetan orginalni dzojstik. Nije bio bas pogodan za igranje Maria i slicnih igara ali je sluzio svrsi. Medju nekolicinom igara nalazio se i Punch-Out koji me nesto nije mnogo privlacio. Ali se moj drugar par godina mladji od mene bas napalio na igru. Dolazio je kod mene svako vece i pokusavao da predje igru dok sam ja citao stripove. Posle nekih mesec dana pokusaja je uspeo da dodje do predzadnjeg protivnika. Ali nije mogao nikako da ga pobedi. Stalno je pricao samo da vidim kako izgleda poslednji protivnik i bataljujem igru. Posle bezbroj pokusaja jedno vece je uspeo. Kada je pobedio predzadjeg protivnika od srece cupa dzojstik sa stola i podize ga u vis povlaci kablove i pretura konzolu. Izraz njegovog lica koji prelazi iz potpunog ushicenja u veliko zarocarenje nikada necu zaboraviti. Bukvalno sam se valjao od smeha ali to nije trajalo dugo posto smo provalili da se konzola od pada pokvarila. Kasnije je komsija uspeo da odkloni kvar pa sam se opet igrao na toj konzoli ali drugar vise nikad nije hteo da igra Punch-Out. Poslednjeg bosa smo videli tek godinama kasnije na internetu.

Imam jos dosta zanimljivih dogadjaja sto sam sto sa tim drugarom. Ako ova tema zazivi sigurno cu opisati jos neki.

Mile88, Nyarlathotep and iggy11 like this.
  10. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

19,315
    2,209
    113
    Respect! Imam gotovo identicno secanje samo je u pitanju Sonic 2 i pesacenje po dubokom snegu u nedelju uvece da bi uzeo kertridz, jer cale je doneo MD2 iz Londona... a nemam igara, i imam jos malo fore da odigram igru napokon kuci pre ustajanja za skolu sutra ujutro :) Ali taj momenat snezne mecave i FUCK IT idem po Sonica normalno, je ostao u secanju... Kao i miris brand new konzole u sobi :)

markidjani, iggy11 and Haseo like this.
  11. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Hmmm, evo jedne malko drugachije priche.

Dok je bio aktuelan CS 1.3 ili CS 1.6, ne mogu se setiti najbolje, organizovao se jedan povetji turnir u Subotici. Definitivno najvetji turnir do tada, vetj se znalo ko su favoriti, tako da nam nije bilo chudno shto smo doshli do finala.
    A u finalu, nashi vechiti rivali, bili su proglasheni pobednicima pre no shto je mech pocheo. TV ekipa (da, taj turnir je bio srs bzns) je bila spremna oko njihovih stolova da snimi pobednichku reakciju, dok smo mi opushteno igrali bez kamera.

Igrali smo produzhetke na Aztec mapi, tie break runda, ostao ja sam kao T protiv, tada, najboljeg snajpera u Subotici.
    Postavljam bombu na B sajt, kako sam je postavio, primetim ga preko puta kod onog tjoshka kod ulaza u most, opalim tamo i nekako uspem da pobegnem u vrata prema CT spawnu. Molim se Isusu da tju uspeti da ga sprechim prilikom defusa. Chujem da radi defuse, i momentalno saspem burst u pravcu bombe, ubijem lika, pobeda.
    Skakanje, vrishtanje, ortaci me grle, presretni smo.

Dobili smo pare i jebeni pehar (da, toliko je bilo serious :D) i za kraj, mene intervjuisala lokalna TV stanica. Malo je retji da sam se proseravao maksimalno, rechenice poput "drago mi je da sam upravo ja uspeo da reshim partiju i odvedem tim do pobede" su se nizale jedna za drugom. Znam da je dugo nakon toga bilo kul podjebavati me tako shto se citiraju neki moji biseri. Zhalim shto niko nema sachuvan taj snimak, tj. ne znam za osobu koja ima to, a bash bih voleo da vidim koliki sam slepac bio.

Ubrzo nakon tog turnira sam nashao devojku i batalio celu CS prichu, ali bilo je zabavno dok je trajalo, ako izuzmem shto su chetvorica od nas 5 iz ekipe pala razred te godine :lol:

Shto se konzolnog gaminga tiche, setjam se da mi je ujak iz nemachke doneo PS One. Bila je velika polemika u kutji da li da nam donese PS One ili N64. Sestra je htela N64, ali majka i ja smo bili za PS One jer ... piraterija.
    Setjam se da sam vrteo demo CD do besvesti. Igrao Crash Bandicoot, Spyro i Medieval demoe do iznemoglosti. Na disku je bio i onaj E3 MGS video, pa sam i to gledao u nedogled.
    Setjam se da mi je mamim dechko kupio MGS chim se pojavio kod nas na buvljaku. Nisam mogao da verujem kakvu igru igram, na onom pochetku kada se treba otitji do lifta sam failovao barem 5 puta. Lik je nazvao mamu da pita kako mi se svidja igra, pa sam mu rekao da je teshka, ali da je odlichna. Sva sretja pa sam imao "kvalitetnu" piratsku verziju igre, pa se Meryl codec broj video na pozadini kutije, samo shto mi je trebalo duuuuugo da provalim foru, Internet nisam imao, a nisam poznavao nikoga ko igra igru.
    Nakon toga, znao sam da se netje pojaviti skoro igra koja tje me odusheviti kao shto je to MGS uradio, ali ubrzo sam otkrio Silent Hill, i do danas nisam igrao neshto shto me je odushevilo kao Metal Gear Solid i Silent Hill.
    Silent Hill mi je bio toliko strashan da sam ga igrao samo kada je baba u sobi u kojoj je TV :lol:

Mile88, markidjani, Tiniri and 7 others like this.
  12. gruja

gruja I am God of War

6,263
    836
    113
    Nikada necu zaboraviti

13. voja87

voja87 Well-Known Member

9,603
    1,661
    113
    isto sam video mgs na demo disku, ta animacija koja nikad nije bila u samoj igri, a i bila je slicica na kutiji od konzole. tata mi je uzeo igru u beosoftu, kao idemo da uzmemo jednu igru pa sam ga usput nagovorio da uzmemo dva diska:). sto je najbolje u pocetku nisam bio toliko odiusevljen igrom, izgledala je fdenomenalno ali dosta vise je brat igra a ja gledao, tek kasnije sam sve vise i vise poceo da se interesujem...dok se nismo isto zaglavili kod frekfencije za meryl a na mojim kuijama nije bilo zadnjeg omota, tu sam procesljao celu igru, trazim neki disk, gde moze da bude disk pa valjda pored kompjutera, pa sam trazio sobe sa kompjuterima. u svakom slucaju tek sam saznao taj broj 140:15 u triku, knjizica sa siframa koja se reklamirala u bonusu...hehe trik
    veze me jos nesto za mgs, prvi put u zivotu sam osetio bol pokvarenog zuba, sto je bio tek pocetak mojih zubarskih pustolovina

iggy11 and vetar like this.
  14. vetar

vetar Well-Known Member

5,521
    860
    113
    Što više čitam tuđe priče shvatam da imam dosta sličnih iskustva.

@Nyarlathotep
    Imao sam slična iskustva sa CS-om, isto smo imali ekipu, išli na turnire i osvajali, zapostavljali društevni život..

iggy11 likes this.
  15. iggy11

iggy11 I'm just kidding...

1,124
    950
    113
    Sa video-igrama sam poceo 1989-1990 godine, i prvo iskustvo mi je bilo sa prijenosnim 'Game and Watch' konzolama koje smo u to vrijeme tesko nabavljali, i mijenjali sa drugim likovima po gradu. Za zamjene smo dodatno nadoplacivali sa stripovima, a najbolje sredstvo placanja je bilo u to vrijeme sa jako popularnim slicicama 'ITALIA 1990 WORLD CUP' (eh samo kad se sjetim toga suza mi krene od srece).

Ovdje sam postavio svoje konzole koje sam tada igrao i bile su mi omiljene...a i opisana je malo sama konzola:

http://emuforums.emuglx.org/threads/game-and-watch-stare-handheld-igre-nase-mladosti.3084/

A ovu igru sam imao prvu u kolekciji (ista je cak i boja konzole kao na video klipu) eh divno je to bilo iskustvo tada...taj zvuk pamtim i dan danas...

Nedugo nakon toga sam nabavio svoju prvu kucnu konzolu. Bio je to vec sada legendarni 'RAMBO', kojeg su svi u ulici nabavili u vrlo kratkom razmaku, to je bilo onaj fazon 'Ej, i njegovi roditelji su mu kupili...' i tako si davio roditelje sve dok i sam nisi dobio svoj primjerak :D

Tu pamtim vise dobrih/losih stvari sa tom konzolom, sjetim se prvo smrada siromasne kineske plastike koja je ispustala konzola i adapter (zbog ovoga sam nazalost imao dopustenje da igram samo oko 1-2h dnevno sa pauzama,naravno da sam pizdio zbog toga), pamti se i izuzetno los materijal svega sto je bilo u kompletu. Tanki i losi kablovi, adapter se usija vec nakon 10ak minuta, razocaranje i zabrinutost tada da je konzola 'lagana kao perce' i da je to samo jos jedan jeftin proizvod sa malo dijelova u sebi - sklon brzom crkavanju. Posebna prica su dzojstici koji su bili nesto najlakse za pokidati, i to se desavalo svima. Palica ti standardno pukne i ostane u ruci da 'visi' na 2-3 toliko tanka kabla da ih mrav prereze tako sto slucajno stane na njega.
    U njemu su bili i neki uzasno takni limovi koji su isto tako lako sjebavali i pucali. Pamtim da smo ih mi cesto popravljali tako sto smo sami proizvodili te limice i pravili ih jednostavno...od viklera za kosu :D
    Radilo je tako sto je najbitnije, iako se od tada igralo sa otvorenim dzojstikom bez palice, pa sam prstima stiskas te limove i tako igras, ali brzo se naviknes i to tako prihvatis. Prava naucna fantastika je bila naci u ulici nekoga tko ima jos dzoj 'sa palicom' :D
    Igre koje pamtim su supermen, pa neka 'operacija' je bila, a najvise sam definitivno igrao bilijar. Taj bilijar je i ujedno jedina igra koju su moji roditelji zajedno igrali u zivotu na konzolama, sve dok nije krepala konzola (koja nije radila niti godinu dana) , tada i vise nikada se nisu priblizili konzolama.
    Eto po tome mi je isto najvise ostala u sjecanju po toj cinjenici...majka vise nikad nije niti igrala igre, a otac je nakon 20ak godina pauze uzeo da igra bilijar (Virtual pool 3) na laptopu koji i dan danas nekad odigra...

Eh da, kod 'RAMBO' konzole jos pamtim jednu stvar...da sam (u to vrijeme dok sam je imao) prije ocekivao da cu pronaci golu Cicciolinu u krevetu kako me ceka rasirenih (ne ruku sigurno), nego da cu pronaci neki kertridz bilo gdje za tu konzolu...

Mile88, gruja, markidjani and 3 others like this.
  16. Cipak

Cipak RPG Fan

1,547
    314
    83
    Imao moj burazer RAMBA sa pokidanim palicama. Isto je igrao stiskajuci direktno limcice prstima. Ali kako smo znali da zaglavimo po nekoliko sati igrajuci kada sam bio kod njega izlazili su nam zuljevi na prstima od limcica. Pa sam napravio navlake za prste od gume pa smo tako opusteno mogli da igramo ceo dan ili dok nas njegova keva ne izjuri napolje.

iggy11 likes this.
  17. Stanisinjo

Stanisinjo Duh sa śekirom

6,156
    214
    63
    Moja prica nije samo o igri vec i o konzoli. Izasao PS2, za nase uslove bio nerealno skup, tako da nisam ni razmisljao o njemu. Sve dok nije izasao MGS2. Od keca sanjam nastavak, pratio sam svaki novi clanak vezan za igru, a kad su izasli reviewi u PSX-u i ostalim gejming casopisima, bio sam toliko nalozen da nisam znao sta cu od sebe. Odlazak u igraonicu na drugom kraju grada nije pomogao. Uplatis pola sata ili sat, stignes do dlakavog pazuha Olge Gurlukovic i hoces jos, jos... (nemam fetis na dlakave pazuhe da se razumijemo) :D
    Toliko me je zaposjela ta igra da sam odlucio da skupljam pare i posto poto kupim konzolu. Znao sam da ce to potrajati ali nisam odustao. Kad je konacno dosao taj dan, krenuo sam u obilazak grada i potragu za nekim lokalnim nabavljacem konzola. Na izlasku iz kuce, pita me majka dje sam krenuo, a ja bijah ovca pa joj rekoh istinu. Zaprijetila mi je da ne smijem ni slucajno to kupiti ("igrice" zlo, zaglupjuju mozak", ja sam odrastao) da ako to uradim, nemam sto kuci dolazit. Na mom obilasku grada, cak me je i otac zvao i rekao da se on i majka kolju, da ne smijem to ni po koju cijenu unijet u kucu. Toliko sam bio popizdio, bio sam odlican djak, trenirao kosarku, kupujem konzolu od svojih posteno zaradjenih para, i nije mi padalo na pamet da odustanem. Rekao sam im da ako hoce mogu slobodno da me izbace iz kuce al ja dolazim sa konzolim ili uopste ne i to sam stvarno i mislio. Bio sam spreman prespavati ispod mosta zajedno sa PS2 ispod ruke ako do toga dodje :)
    Konzola mi je ziva i dan danas, donijela mi je nebrojno sati srece i radosti, nisam popustio ni u cemu radi nje, jednom rijecju to je bila jedna od mojih najboljih investicija u zivotu, tako da nisu ni roditelji uvijek u pravu ;) I da, nisu me izbacili iz kuce, mada majka sa mnom nije pricala danima, oladila se vremenom i shvatila da mi "nema pomoci" :)

Mile88, Tiniri, Nyarlathotep and 4 others like this.
  18. Maxa

Maxa opsa!

9,202
    2,614
    113
    90tih je po kraju bilo dosta fliperana, pa sam još tada imao prilike da se susretnem sa biserima poput kof serijala, metal sluga i sličnih svima nama poznatih arcade hitova.
    enivej, kako to i biva uvek su po tim mestima visili i bully likovi koji ako nisu uzimali od dece poput mene pare za žeton, onda su voleli da ulete kao protivnik u vs tučama, taman fajt dva pred final bossa i da ti skinu skor. to se i meni dogodilo kad sam igrao sf2, ubacio lik žeton i kao nemoj slučajno da me dobiješ jebaću ti kevu. realno, nisam planirao, ali me nešto povuče, i prebijem mu blanku. naravno, sledilo je gotov si čim izađeš iz fliperane, a meni hladan znoj, usro sam se samo tako :lol:
    međutim nastavim ja igru, nemaština, ne mogu tek tako da batalim aktivni play, izgubim od vege, i nekako skupim muda, krenem iz fliperane u nadi da se baja smorio i zapalio dalje, međutim tada začujem "desi pošo"... uneo mi se lik, za dve glave veći, gurka me, preti, ja samo što ne krenem da pišam od straha, i ne znam šta mu bi, samo reče "a'e gubi se", nestao sam u vidu praha :lol:

naravno, neko vreme posle toga sam preferirao real life iss pro na poljani :D

Mile88, Matt, Nyarlathotep and 6 others like this.
  19. Blue

Blue ....................

11,304
    589
    113
    Baš dobra tema.

Pamtim mnoge stvari i epic sessione ali najviše taj hype kad kao klinac dobiješ novu konzolu,
    taj osećaj je ono, da mi sad daju sve pare na svetu ne bih bio ni upola toliko uzbuđen.

Sećam se i kada sam 1998. kupio PS1 i upalio Tekken 2, ono je bila bolja grafika od stvarnosti.
    Najbolje gaming uspomene su mi iz PS1/PS2 perioda, drago mi je dam bio klinac u to vreme
    kada su harale dve najbolje konzole ikada. Isto tako se sećam i raznih muka sa laserom kada
    sam se molio da mi učita sledeću scenu u svakom FF, a sad kukamo što PS4 ima 5400rpm HDD. :)

Sve u svemu beše dobro, nisam nikada pomislio da mi je i jedan sekund uz igre bačeno vreme,
    sem u slučaju DOTA 2 koja je prvo generator mržnje prema saigračima pa onda igra.

Mile88, vetar and iggy11 like this.
  20. TheNick

19,315
    2,209
    113
    Mnogo je prica, iz mnogih perioda... mozda bolje knjigu da napisem dok se secam :D

iggy11 and fluffy like this.
  21. voja87

voja87 Well-Known Member

9,603
    1,661
    113
    kada neko kaze fliperane prvo mi na pamet padne budva i takva mesta blizu plaze, tu sam prvi put video metal slug a i tu smo presli diehard arcade:), jedina arkada koju sam presao van neke emulacije

iggy11 likes this.
  22. Stanisinjo

Stanisinjo Duh sa śekirom

6,156
    214
    63
    @Yonai druze, ova tvoja prica je zakljucila temu, poslije nje svaka je u sjenci, ne pamtim kad me je nesto ovako dirnulo. Pri tome, napisano je pravilnije i knjizevnije od vecine knjiga koje sam procitao. Ziv i zdrav bio ljudino!

vetar and iggy11 like this.
  23. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Kada sam prvo video post, pomislio sam "oh ne, zar moram da chitam sve ovo?", ali onda sam video ko je pisao, pa mi je mnogo lakshe palo.
    Nisam nishta hteo da komentarishem, osim da mi je bilo uzhivanje chitati sve vashe postove.

Interesantno mi je uvek na okupima da vidim koliko smo svi razlichiti, a ipak nas sve spaja ljubav ka video igrama i slichnom.

iggy11 likes this.
  24. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Meni je neverovatno koliko slicnosti u detinjstvu- i obilazak fliperana (nisam izbijao iz silver ball-a i isto sam praktikovao pasivno igranje iliti gledanje sta drugi rade jer zetoni su bili skupi a brzo se trosili), i otplr roditelja prema konzolama, i provodjenje vremena uz ps1 za vreme bombarodvanja (dok nas nisu komplet isekli sa struje)... Znam samo da sam bas mnoogo vremena ubio uz video igre ali sam uz njih naucio engleski da sam jos od studija pa nadalje daleko najbolje vladao tim jezikom sto mi je posle otvorilo vrata za solidne poslove i na kraju odlazak u inostranstvo. Takodje sam nekako dobio sirinu- tacno se moglo prepoznati ko je kuckao poke a ko je prezirao one koji su nosili uvek sa sobom game & watch :) I pored masovnog pikanja igara i sesija i od po 24h i dalje ne nosim naocare, redovno sport vec decenijama (ihaj al sam mator :) ) i uvek odlicne ocene i u skoli, gimnaziji, faxu. Tako da sve te predrasude su smisljene bas od ljudi koji nisu ni shvatali sta je struja i zasto je zeznuto spajati je sa mokrim rukama a kamo li tek cemu sluze video igre.

Ako nesto pamtim je da su mi video igre bile jedan od retkih prozora u svet i mozda jedina stvar koja je izjednacavala mene i moje drugare sa daleko bogatijim - bezbriznijim vrsnjacima na zapadu. Sve ostalo je bilo daleko zaostalije i tuznije. Tako i dan danas mi se cak desava da naletim na svoje vrsnjake u poslu koji se isto bave advokaturom i da kad se zapricamo ispostavi se da su neki od njih isto tako uzivali u mgs viii ili vrh prica- jurenju mgs tuxedo :D Valjda zato i sad marvel caruje holivudom- dojucerasnji cudaci su porasli :)

Last edited: Aug 12, 2015
    Mile88, Matt, vetar and 2 others like this.
  25. Ratanook

Ratanook Active Member

357
    92
    28
    @Yonai, naterao si nam suzavac na oči...

26. iggy11

1,124
    950
    113
    Nakon sto mi je krepala 'RAMBO' konzola (zivotni vijek joj je bio tek 6-7 mijeseci), u mojoj kolekciji kucnih konzola nastala je pauza i praznini. Roditelji nisu htjeli niti cuti da kupe opet istu konzolu, i morao sam se sa tim nekako pomiriti. Shvatao sam i tada kao klinac (6-7 godina sam tada imao) da novca bas i nije bilo u to vrijeme...vrijeme ratnog ludila.

Bilo mi je naravno tesko to prihvatiti, ali nekako sam taj period (period bez konzola) sam popunjavao svakodnevno igrajuci se sa prijateljima u ulici sa loptom i klikerima, bile su tu i pracke, a kada je padala noc obavezno je bilo odigrati jednu partiju (meni omiljene drustvene igre) monopola. Tada su dosli i fliperi. Dok je netko mogao priustiti sebi odlaske u igraonice i placanje skupih/brzo trosecih zetona, mi to u ulici sebi nismo mogli. Pa smo snalazili i bili 'sam svoj majstor' , i pravili sebi flipere od drvene ploce, dosta eksera, gumica za tegle, i dvije stipaljke...eh koje je to samo veselje bilo kada nakon dosta truda i muke to sve napravis i napokon zaigras svoj fliper, uz dodatno divan osjecaj da placanja zetona nema hehe :)
    I tako su brzo prolazili dani i dani, i bilo nam je ekstra super i bez pravih flipera. Tada je moj najbolji prijatelj iz ulice dobio od roditelja NES konzolu. Rekao mi je samo na telefon 'Jao dodji da vidis ovu grafiku, ovo je nesto sasvim novo, ma ovo je nesto nevidjeno!'. On uzbudjen, a ja jos i vise kao da je konzola meni kupljena. Pamtim i danas kako sam samo ludacki izletio odmah iz kuce, preko terase, i to sam trcao bos (da ne gubim vrijeme na obuvanje) :D
    Kad sam dosao vidio sam samo kako prijatelj ima osmjeh 'oko glave', a dzojstik je drzao oprezno dok su mu se ruke malo tresle od uzbudjenja. Kako sam prilazio ugledah debelu sivonju (tako sam tada nazivao tu konzolu), i 'neki kockasti' mali dzojstik (neobicno mi bilo da nema 'palicu') . Sve mi je na prvi pogled odmah bilo jasno - ovo je nesto BAS kvalitetno, a sigurno i skupo! Mislim se, jel moguce da nema vise jeftine krhke plastike (kao su 'RAMBA'), konzola teska kao videorekorder pribojah se bruh cu dobit', ma ovo je nesto mocno djecu malu jede!
    Tada mi kaze prijatelj, evo ovo je ta carobna igra...bio je to Mario. Taj trenutak kada je on poceo da igra bilo je nesto nestvarno. Ta grafika, pa brzina pokreta samog lika, pa mjuza, pa simpaticne i slatke kornjace koje mozes 'nagaziti', ma usta nisam zatvarao od pozitivnog soka! A onda jos kaze: 'Ej kupili su mi jos jedan dodatni dzoj, ajmo u grupno sad Maria da razbacimo!'. Samo kad se upishao nisam. Prve pokrete tokom igre i taj prvi osjecaj igranja NES-a je nesto sto pamtis cijeli zivot. I ja tu srecu pamtim i dan danas. Nakon nekog vremena, nakon skole me je pozvao da dodjem kod njega jer je nabavio jos tri igre, pa da zajedno vidimo kakve su. Bila je to Contra, odusevljen sam bio sa svime od grafike pa do akcije i raznovrsnosti koja je ta igra pruzala. Pamtim da mi je bila teska za privikavanje na brzu akciju, ali bila je takva da...dzojstik nisi htio da ispustas pa ukratko NIKAD...
    Taj dan je proletio uz Contru, a ostale dvije igre nisam niti isprobao...tek sutradan sam dosao i probao ih. Bila je to Robocop2 igra, isto sjajna igra kao Contra, jos je u to vrijeme film sa Robocop-om bio ekstra popularan tako da je i to davao poseban smek. I tu je bila jos neka 'zmija' igra (zaboravio sam kako se zove, pa sam tek kasnije nakon nekoliko godina sa emulatorima na PC-u otkrio njen naziv) bila je to Snake Rattle n Roll...Znam da sam zaprepasten bio, kao da igram neku '3D' igru, fina sarena grafika, simpaticna mjuza, bilo mi je malo problem sa kontrolama u pocetku ali sam savladao...hm nekako. Ekstra zabava je bila uz nju, posebno kada smo zaigrali u dvoje...eeee pamtim tu napetost i frustracije uz nju...i zuljeve na dlanovima.

Tih dana se vise trcalo po sklonistima, nego sto smo imali vremena za bilo kakve igre. U sklonistu nas je bilo uvjek po 5-6 djece...svatko je od njih imao neke teme za razgovor...a prijatelj i ja smo uvjek jedno drugome govorili tada u sklonistu:

'Samo da nam Maria ne pogode...'

27. markidjani

markidjani miljenik sega mege

1,093
    254
    83
    kada sam dobio svoju prvu konzolu bilo je to davne 1992 sega mega drive 1.bio sam strasno ljbomoran na pokojnog brata od tetke koji je dobio konzolu 6 meseci ranije.posto su nam roditelji radili u Svedskoj,i dolazili na svakih 6 meseca su se smenjivali,to onda nisam razumeo,ali sada jesam.to uzivanje i dozivljaj igranja SONICA na mega drive nikada necu zaboraviti.posle kada su njegovi roditelji otisli ,dosli su moji u Srbiji.nikad toliko nisam bio veseliji i radoznao kada me je tata pozvao da mu pomognem da otvori gepek od starog volva.kad ono unutra neotpakovana sega.bio sam presrecan do neba.igrali smo ja i moj brat od tetke stalno.a onda je dosla i ta 1994,taj nesrecni 13 maj kad ga je kola udarila.ostavio sam segu za sva vremena,nisam je palio.1996 tetka je dobila sina,pa 1998 isto.negde 2004 u sredjivanju tavana nasao sam igre ali nisam nasao konzolu svoju.dao sam im igre da se igraju.i tako sve do 2012 kada sam poceo sredjivanje tavana detaljnije nasao sam kutiju gde je bila konzola.prikljucio sam je,radi kao da je tek izasla iz fabrike.posle par dana otisao sam da brace od tetke da pitam,da mi vrate igre sto sam im dao ranije.rekli su mi da su izgubili i bacili.bio sam tuzan.tada sam u garazi nasao aladina i hyper stone heist.bio sam odusevljen kad sam pokrenuo igre vratio sam se ponovo u 1992.nikad srecniji nisam bio.jeseni 2012 jedan prijatelj mi je rekao za limundo i kupindo.i tada sam rekao da se necu smiriti dok ne kupim sve igre koje sam imao u detinjstvu,kao i igre od mog pokojnog brata od tetke{bog da mu dusu prosti}i tako posle 3 godine nabavio sam sve igre.Eto danas ucim svoju decu da uzivaju uz igre kao sto sam ja nekada......

Last edited: Aug 17, 2015
  28. zdravkelja

zdravkelja Member

8,340
    1,303
    113
    Damn, zirafe su mi jedan od najboljih momenata u gamingu ikada, secam se da sam ih pustio pola sata da gledaju sa onog zidica :) A sa druge strane, pamtim scenu i po smesnom momentu jer se secam da mi je Scar na FBu prokomentarisao nesto u fazonu: "Jagodino, zemljo obecana" :lol:

Inace mi je drago sto svi imate tako neke lepe uspomene i umene lepo da ih ispricate. Ja stvarno nemam ni ideju sta bi napisao. Moji su generalno uvek bili protiv mog zanimanja za video igre, nisu bas bili voljni da mi kupuju, SNES i nekih 15-ak igara sam dobio od tetke iz Francuske tek tamo '97 ili '98-e kada su vec neki iz drustva PS1 imali, a Playstation nikada nisu hteli da mi kupe. A nikada nisam imao ni neko drustvo koje je bilo zaludjeno igrama tako da nisam ni imao neki info koje su igre dobre i sta sve propustam. A propustio sam toliko toga. Kompletnu Zeldu, Metroid, FF serijal, RE serijal, MGS, Sillent Hill, skoro sve sto je ikada izaslo za handheld konzole, kompletnu PS2 generaciju... Tek sam 2009. prvi put kupio konzolu, PS3, kada sam uspeo nekako da ustekam pare. U medjuvremenu sam bio PC gamer, od pocetka 2000-tih, mada sam i izmedju 2006 i 2009 ispropustao dosta jer nisam imao dobar komp. I naravno, sa tim je dosao internet i tek sam onda polako otkrivao svet igara kao neki entuzijasta. Tako da je cela moja gaming karijera u sustini catching up toga sta sam sve propustio poslednjih 25 godina :D
    Naravno, nije bas da nemam nikakve uspomene, dva ortaka su imala PS1 i mnogo dana smo potrosili na Tekken 3, Soul Reaver, G-Darius, Rayman, Tomb Raider, MediEvil, Crash serijal... Bio sam bas dobar u Tekkenu. I generalno sam uvek bio brains guy u drustvu, kad se zaglavimo u nekoj igri obicno sam prvi pronalazio resenje. Jedino sam uvek bio duduk za sportske igre, nikada nisam hteo da igramo fudbale, NBA, boks i slicno. Osim ISS-a na SNES-u, toga smo se kod mene bas naigrali.

Sad, ne zelim da dam ovome notu da sam bio jadan jer nisu hteli da mi daju za igrice :D Imao sam zabavno detinjstvo, a i bio sam vise solitary type, igrao sam se sa Lego kockama (to su svakako hteli da mi kupuju u vecim kolicinama :D) i citao, to mi je bila dovoljna zabava :) A na neki nacin i nije lose ispalo, mislim, sigurno ne bih mogao da cenim Chrono Trigger kao klinac od 6-7 godina kao sto sam ga cenio kada sam ga pre dve godine odigrao prvi put :)
    I tako, cistim taj backlog, pa polako, sve ce jednom doci na red.

Last edited: Aug 21, 2015
    Mile88, Matt, iggy11 and 2 others like this.
  29. dsst

dsst fdggg

3,603
    782
    113
    Kad cete vise da date Yonai-ju kolumnu/blog na sajtu? :^)

iggy11 and voja87 like this.
  30. TheNick

19,315
    2,209
    113
    Pa pise opise koji su obicno u formi editorijala :) Samo da skapira da moze ovakve eseje da objavljuje na sajtu bolje, kao full editorijale.

Yeah, samo opisi za sada
    http://www.emuglx.org/author/yonai/

Mora to da se promeni!

31. Zuti Bar

Zuti Bar Active Member

591
    177
    43
    Sjecam se dosta blijedo da je prva video igra koju sam u zivotu vidio bio crno bjeli Prince of Persia na racunaru moje tetke u nekoj firmi. Sjecam se da mi je tada tastatura izgledala kao da ima milion tipki. Da nisam imao pojma kako se igra. Samo pritiskao neki taster koji mi tetka pokazala. Kada se to desilo ne sjećam se. Možda 1993. ali samo možda. 1996. sam već imao SMD2 u kući.

32. iggy11

1,124
    950
    113
    I tako, dani rata su prolazili, mene usinulo u vratu od okretanja glave, prilikom svakog izlaska iz frendovog podruma u ranu zoru.
    Usinulo me, jer sam prvo uvjek gledao da njegova soba sa prednje strane kuce nije pogodjena...srecom nije bila...jer to bi znacilo prekid NES igranja. Eto o cemu sam ja tada samo razmisljao...

Kako je vrijeme bilo sve opasnije i neizvjesnije, moji odlasci kod prijatelja na NES gaming je bilo sve rijedje. Da bi moji roditelji otklonili opasnost da mi se nesto ne dogodi u tim iznenadnim uzbunama i napadima, iznenadili su me jednog dana.

Naime sjedili su u dnevnoj sobi, i rekli mi da mi na radnom/skolskom stolu stoje ispeglana odjeca koju treba da poslazem u ormar svoje sobe. Dolaskom do stola ugledao sam gomilu robe, koja je bila rasporedjena po cijeloj povrsini. Skidajuci sloj po sloj nisam niti primjetio u startu sta se na njemu zapravo nalazi.

Ispod te robe je bila sakrivena crvena kutija. Prvo sto sam ugledao na toj kutiji je bila mala slika sa desne gornje strane...slika Super Marija. Taj trenutak pamtim i dan danas, taj trenutak srece i iznenadjenja da su mi roditelji kupili opet neku konzolu je neopisiv...bas onako djecacki si sretan od srca.

Polako nekako podignem kutiju, i odsetam polako sa njom do dnevne sobe gdje su mi roditelji sjedili, i ta lica srece dok me gledaju kako sam i ja sretan su nezaboravni. Shvatali su koliko su mi 'te video igre' znacile u zivotu, zasto sam odlazio kod prijatelja bez da razmisljam o sireni i padajucim granatama.
    Doslo mi je da ispustim tu kutiju i da ih zagrlim obadvoje. Nisam imao snage...samo sam kleknio pred njih placuci od srece...srece i zahvalnosti...bio sam siguran da nakon sto je prva 'RAMBO' konzola vrlo brzo crkla, da nece se usuditi vise uloziti u tako nesto...tkz. 'jeftinu kinesku tehniku'.

Ali Bog me je pogledao i cuo moju tihu patnju koju sam osjecao svih tih dana pauzeo od krepavanja RAMB-a, pa sve do tog trenutka dolaska nove konzole...zelje su moje bile male, ali su za mene imale velicinu. Sve mi se to tada skupilo, plakao sam na podu pred njima zagrljen sa kutijom. Bojao sam se...bojao da to samo nije jos jedan san iz onog prasnjavog podruma u kojem docekujem svoja nesretna jutra sa gorcinom.
    Proslo je 15ak minuta dok se nisam smirio...smirio i vratio se u dnevnu sobu. Pred vratima sam mislio: 'Sad cu se probuditi, i sve ce ovo nazalost nestati...'
    Srecom nisam tada sanjao, ugledao sam opet crvenu kutiju...tu 'magicnu' crvenu kutiju...uzevsi je opet u svoj zagrljaj kazem sebi:

'SADA TE I JA IMAM'

Evo jedne slike te moje konzole (koje sam nakon,eto sada vec 15 godina, skinio sa tavana da je samo za ovu prigodu uslikam i pokazem sta mi je od svega toga ostalo) :

Otvorio sam kutiju, i ugledao 'istu' konzolu koju sam ugledao tih dana jednom na TV-u (legendarna BeoSoft reklama SMD2 konzole). Pomislio sam u tom trenutku: 'Gledaj sad cu moci igrati Aladdin-a u zapanjujucoj crtani film grafici, ali i Super Marija!'
    O kako sam se samo razocarao prikljucivsi prvi put konzolu na TV, i shvatio da je to samo NES kopija spakovana u SegaMegaDrive kuciste, i da cu 'samo' NES igre moci igrati. Ali tugu sam vrlo brzo nekako smanjio jer sam imao vise igara od prijatelja koji je skupo placao originale posebno, a ja ih imam i u konzoli ugradjene.

Super Mario se igrao 'sve u 16', gadjao sam burad i patke 'bez gledanja', zuljao prste na Circus Charlie/1942/Ice Climber i Popaja, gazio sve pred sobom uz 'tenkove', imao sate i sate letova uz 'Sky Destroyer'...to sam imao sve ugradjeno u konzoli. Vremenom sam po vasarima i pijaci nabavljao 'zute' kertridze. Bilo je tu svakakvih ulova, vise losijih nego dobrih nazalost.

Zanimljivo je bilo kako sam (a sigurno nisam jedini) razmisljao prije nego kupim neki kertridz. Mislio sam: sto je bolje nacrtana slika igre na njoj, da ta igra ima bolju grafiku...a na kraju grafika ali i igra - golo govno :D

Od onih BOLJIH ulova sto sam imao srece da se susretnem i ponosno ih imam u kolekciji (i koje najvise pamtim i igram i dan danas na emulatorim) su:

- Kick Master
    - Jungle Book
    - Ninja Gaiden
    - Batman
    - Darkwing Duck
    - TMNT 2
    - TMNT 3

Ova zadnja mi je i najbolja igra koju sam ikada igrao, i o njoj sam ovdje napisao dogodovstine sa njom pa procitajte:

http://emuforums.emuglx.org/threads/nes-best-games-8-bit-massacre.189/#post-11690

Kao velik TMNT fan sam prvo se susreo na ovoj konzoli sa TMNT3 igrom, pa je onda brat nakon nekog vremena u Novom Sadu (dok je studirao) nabavio TMNT2 uz koju smo proveli dane i noci igrajuci je odusevljeno, a onda sam u osnovnoj od prijatelja iz razreda saznao za TMNT1. Ovaj TMNT1 bolje da nisamnikada ugledao,odvratna mi je bila nakon ova ostala dva nastavka sto sam igrao, pokreti ustogljeni, slaba grafika, ma fuj. Nije mi legla nikada, od tada pa do danas je nisam probao nikad vise...i tako ce i ostati, samo ruzno sjecanje na taj prvi nastavak.

Ova konzola mi je ostala upamcena: po tome sto sam se odmah u startu razocarao da je to kopija a ne 'prava SEGA', po onim boljim igrama sto sam napisao gore (TMNT3 najvise), po 'pistolju' koji je krepao jako brzo nazalost (nije se sa njim nikada grubo upravljalo), po silikonskim gumicama u dzojsticima koje sam bezuspjesno pokusavao popraviti sa ljepilom/topljenjem silikona/guranjem papirica da tipka 'ne upadne', pa isto los materijal konzole sa malo djelova u sebi...ali to je sve zajedno cinilo nezaboravno iskustvo,sve je imalo svoje cari (bilo to zbog dobrih a tako i losih stvari vezano uz sve sa njom), obeljezilo je dosta velik skok nakon 'RAMBO' konzole sto se tice grafike i igrivosti...drago mi je da sam je imao tada dok sam bio klinac tih ratnih dana.

Ova NES kopija konzole se u mojem gaming zivotu izdvaja i po jos jednoj cinjenici. Ona mi zadnja konzola koju su mi kupili/finansirali roditelji, sve ostale konzole (ali i igre i opremu) do dan danas sam ulagao iskljucivo svojim novcem i trosio vrijeme da ih sam pronalazim i kupujem...

Last edited: Oct 1, 2015
    Mile88, Matt, CTOJAH and 6 others like this.
  33. Jörmungandr

Jörmungandr ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD

2,162
    749
    113
    Heh, o ovome sam bas skoro razmiljao. Dok sam imao ''Segu pijacarku'', kupovina igara se svodila na to koji kertridz (ili kasetica kako smo je tad zvali) ima mocniju sliku. Kupis a nemas pojma sta je dok ne dodjes kuci. Neke cak nisu imale ni pravu sliku. Secam se da su na jednoj bili naslikani Simposnovi a to u stvari bila Addams Family igra. Koje je to razocarenje bilo...
    A danas kad treba da kupim igru, to je ritual. Prvo malo gledanje gameplaya na yt, pa bacim pogled na GT review (njima jedino i verujem, donekle) pa onda prelistam user review na metacritic pa se tek onda odlucim vredi li uzimati :) Ali bar ovaj sistem funkcionise, do sad nisam uzeo igru a da mi se nije svidela :)

SolidSnake88, CTOJAH and iggy11 like this.
  34. nikola22

nikola22 EmuGlx Veteran

4,064
    867
    113
    Bas dobra tema,mnogo razlicitih a u stvari slicnih prica vezani za igre i regiju u kojoj zivimo.Izgleda da smo svi imali Segu,pentium i neki rat(ili vise njih).Mislim da bih mogao da napisem mnogo dogadjaja ali evo spomenucu jedan od juce.Postar mi doneo Xbox one koji planiram vec jako dugo da kupim.Dok sam raspakivao konzolu,spajao kablove i podesavao sve, na momenat sam se osetio kao klinac koji prvi put vidi Sonic1 i trlja oci u neverici kakva je to igra.Volim sto jos uvek osetim radost kada dobijem novu igru ili konzolu.

Mile88, SolidSnake88, iggy11 and 3 others like this.
  35. Kraken

Kraken Disco Bean

9,673
    1,787
    113
    Extra je dok traje to odusevljenje, kad prestane onda se mnogo omatorilo.

Matt, CTOJAH, iggy11 and 1 other person like this.
  36. voja87

voja87 Well-Known Member

9,603
    1,661
    113
    Onda sam omatorio posto je to odusevljenje kod mene mnogo manje nego ranije ...jbg
    Ovo za omote igara, tako sam birao i ps1 igre, tata me odvede do beosofta i onda tu ko bilmez pola sata gledam police sa diskova...a i nesto slicno sam ranije radio sa animeom, ako je op dobar skinem seriju, naravno i tu je bilo ispala

iggy11 likes this.
  37. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Bolje i to nego BART VS SPACE MUTANTS!
    Isuse kako sam se iznervirao dok nisam preshao prvi nivo, pa to je bio haos, i onda kretje onaj prokleti shopping mall, batalio sam igru tamo.

iggy11 likes this.
  38. Chodex

Chodex Well-Known Member

1,231
    188
    63
    Samo ću reći Splinter Cell! Mnogo sam gotivio ovaj serijal. Sećam se 2002-03 kada je ízašao prvo na Xbox, kakvo je to oduševljenje bilo. Vrhunskí gameplay, gedzeti... Svaki sam prešao, ali posle Double Agenta, serijal se raspao. Ne znam šta pobegli od ustaljene formule gameplaya. Imali nekih rumora za nastavak?

iggy11 likes this.
  39. TheNick

19,315
    2,209
    113
    Yonaiu cu da ispricam sva svoja gaming secanja da ih on novelizuje :lol:

Evo danas nesto pravio razmestaj, pravio mesta za Wii U i stari dobri PS Two koji bleji u mom setupu odavno iako ga nisam upalio bar 5 godina ili duze, prebacio sam ga u drugu sobu nakacio na CRT TV. Kad sam ocistio prasinu sa kontrolera, memorijskih kartica i svega... rekoh da upalim malo da se podsetim kako je to nekada bilo, pustio par igara prvo mi naleteli stari Guitar Hero-i... kec, dvojka, 80s i tako :) Reko da se podsetim kako se to nekad igaralo na CRT-u sa zicanim kontrolerom, bez gitare i sve... Vrlo nostalgic trip jer kad se setim 2005, 2006... koliko smo se trovali sa tim. Definitivno mi je sve ostalo u drugacijem secanju, grafika deluje uzasno, zvuk krsh, nisam verovao koliko izgleda sve kao da je iz preistorije, a opet tada je bilo cisto odusevljavanje. Time surely passed! :)

Chodex likes this.
  40. Chodex

Chodex Well-Known Member

1,231
    188
    63
    Taj fazon brale. Zaista, iz ove perspektive, ne znam koja mi je konzola više prirasla srcu dali PS ili PS2. Mnogo je to emocija.

41. StefanHK

StefanHK Member

49
    4
    8
    Ajde da i ja napisem moju pricu vrlo slicnu vasim. Prva konloza a da tad nisam ni znao sta je to bila je neki game and watch koje je caletu dao njegov ortak, elektronicar sa nekom igrom tipa igre sa vertex-a. Imao sam 3-4 godina!:) Zatim sam kod brata od ujke prvi put video C64 i on je ostavio ogroman utisak na mene,imao sam nekih 5-6 godina, sam C64 povezan sa disk jedinocom,obavezan srafciger za podesavanje glave, turbo modul i dva quick shot kontrolera. Opet prvi put u zivotu vidim tako nesto,i par minuta kasnije uz linije,skripu pojavila se igra na ekranu,brod sa topom koji gadja avione.3 boje plava,crna i bela i naravno sati ludila. Tad jednostavno nisam umeo sebi da objasnim kako ceo taj proces i sve to funkcionise,to me je nateralo da krenem u izucavanje i postao sam kompijuterski mag,isao u Teslu itd:!) Posle tog C64 sam nekako dosao opet preko neke starije brace do famiclona- zeleno zuti, od onih prvih kvalitetnijih,bila je to 91,92 tako nesto. Imao sam cart sa igrom koja je licila na out run sa sege,i naravno 999999-1 je bilo instalirano na chipu. SMB,Tanks,Duck Hunt, i taj set igara svima dobro poznat!:) Nocu sam se iskradao iz sobe i odlazio u dnevnu da igram,naravno bez tona!:) Jedne veceri slucajno majka prodje i uhvati me sa konzolom u 3 AM i to je bio kraj,konzola je vracena!:) Tad sam bio prvi razred!:) Upoznajem kasnije najboljeg druga iz detinjstva koji isto zarazen za igre pored starije brace koji su dovlacili sve i svasta u nasem malom mestu. Tu sam imao prilike da probam NES,pravi,Sega Master System,SNES,Game Boy... Neizostavne fliperane,prvi put bezanje iz skole u 2. razredu osnovne da bi igrali MK3! :) Onda igraonice sa Sega Mega Drive 2. Za tako malo mesto imao sam srece da probam dosta toga. Te 94 odlazim na more sa roditeljima i ustedjenih 80 maraka i naravno greskom kupujem famiclone u SNES pakovanju... Sav srecan jedva sam cekao da se vratimo sa more i ukljucim konzolu. Kao i u prethodnim postovima i ja sam bio razocaran kad sam shvatio da to nije SNES i da od Donkey Kong-a novog Maria, Aero Fightersa i mnogih drugih nece biti nista. Na srecu clon je imao ugradjene igre sa do tad ne igranom CONTROM,to je bila jedina igra koja je bila ugradjena u konzolu a da nije nesto sa one liste 999999-1. Na nekom vasaru kupujem HUNT for RED OCTOBER izuzetno teska igra,koju nikad nisam uspeo da predjem na konzoli. Tu je naravno bilo gobila zutaca,koje smo menjali,lizali duvali,lomili kad vec nije bilo sanse za njhov oporavak! Bio sam srecan i zadovoljan do jednog nesrecnog popodneva. Igao sam Road Figher koji je mogao da se kotrolise sa oba kontrolera,sestra mladja u zelji za igrom mi je preterano isla na zivce posle cuske,je stigo plac,zatim moj otac probudjen galamom,cupa kablove iz konzole,treska je o pod i tu se njena prica zavrsava,nikad sestri nisam oprostio ... Zatim te 94 dobijam 386 za 8MB rama, modemom,stampacem,i VGA monitorom sa zastitom za oci! :) Taj racunar imam i dan danas,tj kuciste od njega. Tu je bilo presnimavanja igara na floppy,caletov drug zaludjenik za racunare je tad imao 486 sa CD om koji je putao VCD ako se secate toga znate koje je to cudo bilo,Izmedju ostalog cika Deki je imao i par CD-ova punih sa igricama,tu je konacno krenulo izobilje.Svake nedelje sam odlazio sa kutijom disketa kod cika Dejana i on mi je snimao igrice,posto sam postao dosadan, covek je uzeo i pokazo mi kako da to radim i to su bile moje prve lekcije DOS-a. Supaplex,Mario,Test Drive, Neki lep fudbal,Sokoban,itd itd. Posecivale su se fliperane i igraonice i dalje. Tim tempom se nastavilo do 99. Bilo je tu svega i svacega, zaboravih da kazem o Atari konzolama od 2600 do 7200 koje je klincima iz komsiluka donosio stric iz Nemacke,sa gomilom kertridza i dodatnih kontrolera .Preskocio sam N64,Game Cube,Saturn,Sega CD ali sam zato cuveni PS1 drao po igraonicma dok nekako nisam skupio novac i kupio svoj 98.GTA,ISS,Medal of Honor,Tekken,GT,NFS i mnoge neprospavane noci. 99 sam se preselio u veci grad i to leto po upisu u sredju skolu dobija odredjenu sumu kako bi sastavio konacno svoj prvi pravi pentium,koje je samo moj! :) pentium 3 na 733Mhz 128MB RAM Geforece 2 sa 32MB, prva igra na tom racunaru bila je Need for Speed Porche nisam silazio sa te igre,u njoj je postojala mogucnost da se igra multi preko dial up-a .Te smo ja i moji novi drugari Teslsi przili NFS online jos 2000! :) Tu je bio Resident Evil koji iskreno zbog kontrola nisam imao volju da igram,zatim Hitmen,pa Mafia,Project IGI,Soldier of Fortune,Rainbox Six.... Srednja skola,i ekipa slicnih afiniteta nigde kraja igrama,onda igraonice i CS kad celo odeljenje zapali sa casa,ili Batellfiled !:) Tu smo izmadju igrica poceli da se igramo i sa devojcicama,tako da se preskocila kupovina ps2 iako je igran po igraonicama.Igrao se i Dream Cast u par navrata. Uglavnom gaming je presao na PC.od te 99 2000 sam ulazio u pricu kupovao,action trip,bonus,vidi,svet kompijutera imam ih od 97. Tako sam i naleteo na ovaj forum,secam se da je na forumu bilo moguce skinuti emulatore i romove ili je bar bilo linkova ka tome. U to vreme ako se dobro secam pojavio se i bleem emulator za ps1 !:) Onda nostalgija za svim odigranim igrama i mogucnost da to sad moze skoro sve na kompu me je odusevila i da, danas imam sve moguce emulatore i dosta,dosta romova skidanih godinama. 2003/4 sam zamenio racunar za bolji,P4 1GB ram,GF6600GT sa 128MB ,tu se igralo dosta toga.I po upisu na fax kupujem laptop,gaming laptop neke 2005. on je posle malo vise od god dana ispustio dusu. Opet sestre krive... I onda je nastalo zatisje.Batalio sam igre i fokusirao se na druge vidove zabave, nekako sam vise voleo da mazim ribe nego kontrolere!:) Iznajmljivao se PS3 i naravno PES,par voznji,UFC i Tekken. 2011 odlazim iz zemlje i do prosle godine nisam se bavio igrama,toliko zbog posla i tek 2013 kupim PS3 sa CWF-om i odigrao sam jedno 30-ak igara da ih ne navodim!:) te iste 2013 otvaram svoju kompaniju i par onlne prodavnica i krecem da spajam lepo i korisno,krenuo sam da se bavim prodajom gaming opreme world wide!!! :) Sreci nikad kraja igras se i pravis lovu pola sveta daleko od kuce!! :) 2014. sam prestao sa tim poslom i krenuo na ozbiljnije stvari i samim time vise vremena a igre i nema toliko. Ali ipak taj feeling paljenja konzole,instaliranja nove igre,mirisi koji sve to prade i onaj osecaj kao da svrsavas i umires od smeha u isto vreme a dlanovi se znoje od tastarure ili kontrolera nikad nece nestati kod nas drugari!! I to je moja prica koja mozda deluje konfuzno ali to je ceo moj gamin zivot u jednom postu,dosta toga nedosaje ali je sustina tu!! :)

Trenutno imam par racunara,imam arcade stick,PS3 kontrolere,Ipad i Note4 napunjeni emulatorima i jedan famiclone!! :D

Mile88, iggy11 and TwiSteR like this.
  42. TheNick

19,315
    2,209
    113
    Tebrexe izmislio si "blok texta" lupi enter ponekad, bice lakse za citanje :)

StefanHK and CTOJAH like this.
  43. Carnex

Carnex Jetrena Pašteta

4,251
    573
    113
    Ja nemam neka sećanja na konzole. Sve konzole koje sam ja imao (sem pozajmljenog SMSa) sam kupio lično od ličnih prihoda kao mator konj. Ali zato commodore [​IMG]

Elem, sećam se kada smo išli po moj prvi kompjuter, commodore 128 (sa 1541 flopijem, 2 quickshot II joystika, nekim budženim kasetofonom za snimanje intervjua koji je služio umesto Dattasette 1531 i dosta kaseta i diskova) nisam ni znao da je to najjači kućni kompjuter koji je komodor proizvodio (Amiga 1000 je poluprofi mašina bila). Ćaletov kolega doneo to iz švajcarske i ne treba mu iako je možda dva meseca star :D. Čitava ta situacija je bila kao akciona komedija.

Krenuli smo sa banovog brda porodično. Keva vozi, ćale napred, ja i buraz nazad u Ladi 1500 specijal. Na sajmu ćale kaže da je poneo 400 maraka a da mu je petstoka ostala u kući, na šta keva napravi polukružni pod ručnom i savršeno se uključi u traku u suprotnom pravcu. Usledilo je ćaletovo "stani tu sa strane, ja ću da vozim". Kada smo stali pred zgradu, keva preturi ćaletovu pederušu i naravno nađe pare koje su navodno nestale. onda opet naravno pravac Novi Beograd.

Kada smo sigli nema nikoga kući. naravno '85 nije bilo mobilnih, stoga sedi i čekaj. Ispostavi se da je čovek uvideo da nema sokova i piva a dočekuje goste pa da skokne da kupi :D Napkon uđemo i vidimo to čudo montirano na sto. On krene da hvali na sva usta, pali ga, učitava igru sa diskete (uči nas kako), Moon Shuttle, daje nam džojstik u ruke, sve super. Onda učitava program sa kasete /da pokaže čovek kako radi) i naravno popije ?Load Error. Moja keva odmah počne sa paničnim pitanjima. Srećom čovek kaže da nam pokazuje kako se radi sa kasetofonom pa je namerno to uradio :D. Lukav mladac. Podešava glavu, učitava neki muzički program. Sve radi kao sat. Potom pokušava da nam uvali i Commodore mps-802 za dobre pare. Kao platićete kasnije i sve to ali ćale odlučan da ne. Sve to nam lepo spakuje sa uputstvima (na nemačkom) svim dotašnjim brojevima 64'er-a (nemački časopis o C64), još nekim knjigama na nemačkom, engleskom i jednom na srpskom. Ja i brat na nebu, idemu kući sa novom igračkom. Ali ne lezi vraže, sedoše moji sa njim i njegovom devojkom da raspredaju babine plotove... I tako do negde devet uveče kada se napokon vraćamo (tri sata kasnije od našeg očekivanja). Posle toga sledeći veliki tuš, nema večeras, sutra kada se ustanete. Besni ležemo. Ja lično dobijem upozorenje da niša ne pipam jer me dobro znaju.

Po običaju ustanem pre sveih (subota) sklopim sve (gledao kako čovek rastavlja a i inače svaki port je drugog oblika) u očitam prvu igru sa prve diskete koju sam dohvatio (jer je Load "*",8,1 jedina komanda koju sam znao pored RUN) i upalim Falcon patrol 2. Ubrzo potom probudi se keva. Ostatak dana sam gledao brata kako se igra kao jedna od kazni koje sam popio za to:D

Dalje kada budem imao vremena

Mile88, Matt, vetar and 7 others like this.
  44. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,311
    303
    83
    Jebote koliki postovi! :D

45. Jörmungandr

Jörmungandr ALL GLORY TO THE HYPNOTOAD

2,162
    749
    113
    Igrao danas malo Chip n Dale Rescue Rangers preko emulatora i setim se kako me je učiteljica oterala u ćošak jer sam na času zezao druga što ne može da predje ''nivo sa šerpama'' :D

Last edited: Nov 5, 2015
    SolidSnake88 and iggy11 like this.
  46. Johntra

Johntra mladji referent

352
    29
    28
    ACT I: nema magija
    Lepo vreme, standardno kao i ostala deca jurimo po kraju, u međuvremenu dolazi drugar sav nasmejan i pun sebe , nešto pevuši sa izrazom lica "ja znam nešto što vi ne znate" , naravno počnemo da ga cimamo i na kraju saznamo, "e ljudi Nemanji je ćale iz Nemačke doneo Amigu" !!! Mi ga gledamo belo, malo u fazonu "dobro i ?" , "to je komp jel?" i nekako se dogovorimo da preskočimo jurcanje i da mu banemo da vidimo uopšte o čemu se radi. Ulazimo u njegovu sobu(2 sa 2) a on ekstaza, jedva nas primećuje. Dižemo pogled ka ekranu i instant vilica do poda, on sa bajom roštilja i upucava sve što se kreće, da-Midnight Resistance. Menjamo se mi na džojstiku, posle puštamo i Pit Fighter i jedva se razidjosmo.
    Kako je prolazilo vreme i kako su igre na Amigi zauzimale sve više disketa, počne rumor "e ljudi stiže neka nova igra na milion disketa, nešto neviđeno!!! Opet se skupimo, svi pravac Bežanija po diskete i onda nazad do njegove sobe... polako startujemo igru...kreće intro i badass muzika, dva lika se u krupnom planu nabadaju i nikad jači font sa natpisom "Street Fighter 2 ", mi ne dišemo...character screen sa 8 likova, on po automatizmu samo pritiska (mislim da je i uzeo Ryu-a odma) i kreće fight a ono ogromni likovi,nikad bolje dizajnirani i animirani kao da smo tamo, hype do maksimuma. Kako nas je bilo četvorica postade malo naporno da se čeka potez i tu se javi problem-tenzija takoreći:D , kako samo mashovao ko pomanhitao mislili su da ću sjebati džojstik i nisu hteli da mi daju da igram a i oni su počeli da se raspravljaju međusobno čiji je potez, a onda kao božanstvo/spasitelj ulazi njegov deda(inače inženjer elektrotehnike i olimpijski rvač:shocked:), čovek je bio genije za elektroniku, donosi nam digitron od koga je napravio džojstik!!! Nama oči počeše da sijaju, jbt igraćemo međusobno u 2 igrača:shocked:. Zabava je onda tek počela, prvi ko je uzeo Dhalsima je suvereno vladao:lol: kako mu prići , pošto jelte nismo jedan potez znali. Posle smo otkrili Chun i Hondu (tu sam blistao sa pro mashovanjem), Dhalsim nije više bio tako jak a i polako se dolazilo do informacija (ekvivalent fatalitijima na papiru u MK) tj.počelo se sa magijama. Naravno drugar koji je prvi otkrio jbni hadouken, ćutao je ko zaliven, tu smo prvi put počeli i sa pravilima "OK nema magija" !!!

ACT II: 1 din-10 min

Pojavila se Sega, a s njom i igraonica u kraju gde sam redovno odvajao od džeparca kako bi odigrao 50-ak minuta (50din.) pre škole (a i preskakali su se poneki put i prvi časovi), MK3 je tada bio hit, pa Sonic, Vectorman,Comix zone,Boogerman i onda kao grom iz vedra neba sam čuo za njega, moćni SNES!!! Iako je većina gotivila Segu tada ja sam bio opsednut sa tri naslova: Killer Istinct, DKC 2 i International Superstar Soccer Deluxe, ćale najzad došao do nekih para i posle countless iznajmljivanja najzad mi uzme SNES u tadašnjem Beosoftu, KI ketridž crne boje sa audio discom-muzika iz igre:). Mojoj sreći nema kraja.

ACT III: upgrade unicorn glade
    Dođe polako vreme PC-ja, a mi smo tada totalno bili u fazonu DnD-a,počeli smo sa sessionima i iako smo imali iskusnog i opuštenog Game Mastera bilo ga je teško navatati, ali kad dođe uvek ima ground-breaking info. Poče on nama da priča o strategiji gde vodiš velike vojske sa (između ostalog) zmajevima!!! Mi naloženi sednemo kod Nemanje kako tradicija nalaže i polako kreće igra, prva slika bradati ratnik sa plamenim mačem,simpa muzika u pozadini i Game master počne da nam objašnjava,šta izgraditi prvo,koja jedinica je dobra itd. mnogo sati kasnije mi i dalje zalepljani za kauč,već drugi hotseat, podelili se po timovima i najvažnije izlazi se iz sobe kada protivnici imaju potez!!! Ja nekako dođoh do jednoroga ali bilo je već kasno, razišli smo se,usput sam razmišljao kako će izgledati ti jednorozi kad se unaprede, kako će izledati poljanče kada kliknem upg.unicorn glade. Odem gajbi da spavam, to veče sam sanjao jednoroge,viverne i zmajeve.
    Heroes of Might and Magic III -i dan danas se igra sa istim intenzitetom.

Last edited: Nov 6, 2015
    Mile88, Matt, vetar and 5 others like this.
  47. StefanHK

StefanHK Member

49
    4
    8
    Zaneo se u kucanju , nije da sam nepismen! :D

48. TheNick

19,315
    2,209
    113
    Opusteno, nije sramota biti i superheroj NepisMen ... nije to nista strasno, vidi mnogi EmuGlx autori su recimo kompletno nepismeni... samo ja, nyarla i maxa oci izgubimo dok ne doteramo njihove textove da ne deluje tako. U prevodu treba ti lektor za onaj post :lol:

StefanHK likes this.
  49. SolidSnake88

SolidSnake88 Well-Known Member

1,309
    919
    113
    Aj da i ja u nekoliko kratkih crtica podelim neka svoja gejming sećanja. Nisu možda toliko upečatljiva i emotivna kao pojedina, ali to su neki detalji kojih se sa pomešanom setom i dečijom radošću sećam. :)

- Moj prvi susret sa video igrama (a koji mi se urezao trajno u sećanje) bio je sa Mega Drive konzolom. Imao sam nekih 7 godina otprilike (95/96. god), i sećam se ćale je iznajmio u lokalnom video klubu koji je držao i konzole, i doneo dva kertridža Mortal Kombat 3 (tad roditelji nisu tripovali kako će igra puna nasilja, krvi i brutalnosti automatski značiti da će im dete postati psihopata i serijski ubica ;) ) i Flintstones. Oduševljenje je bilo neizmerno, prvi put sam igrao nešto što nije Tetris ili neki (valjda) kineski handheld-i kojima su se menjali ekrani, i svaki ekran je bio zapravo kertridž sa drugom igrom. Ako neko zna kako se to zove i šta je tačno, neka podeli sa mnom, bio bih mu zahvalan jer blage veze nemam šta sam to igrao. :) Inače, to mi je baba bila donela iz Nemačke, iako sam ja kasnije vapio za Gameboy-em, ali iz nekog razloga ga nikad nisam dobio i morao sam da se tešim povremenim pozajmljivanjem od drugara iz komšiluka. :( Elem, MK 3 me je oduvao tad, sve je izgledalo kao "pravo", prvi put sam nevešto držao džojpede u rukama i igrao na tv ekranu i to zajedno sa ćaletom i starijom sestrom od tetke.

- Još jedna igra koja me je nešto kasnije zaludela (i danas mi je jedna od najomiljenijih) bila je Earth Worm Jim. Sećam se, vlasnik tog video kluba, inače ćaletov prijatelj nas je zvao kod njega da probamo novu igru koju je doneo. Smenjivali smo se, svako po život, gejmplej je bio tako tečan, dinamičan, grafika kao crtani film, muzika toliko catchy da mi danima nije izlazila iz glave, a toliko smo svi neiskusni bili da nismo mogli da pređemo dalje od prvog sub boss-a u vidu "robo-kante za đubre". :D Dugo vremena sam mislio da natpis "Warning" koji se pojavi na ekranu kada dođeš do tog dela zapravo u prevodu znači "kanta". Bilo mi je savršeno logično i nije bilo razloga da to predstavlja nešto drugo. :D

- Zanimljivo mi je isto kako mi je iz dečije perspektive igranje vremenski mnogo duže trajalo. Na primer u tom video klubu koji je držao Mega Drive konzole, 10 minuta je bilo 1 dinar. Mislim da nisam nikad u životu odigrao više od 30-40 minuta u kontinuitetu, dok nisam konačno dobio svoj Mega Drive, a i tad nisam duže od sat i po jer smo se plašili da adapter ne crkne od pregrevanja. :D Najčešće dnevna doza mi je bila 20 minuta, pošto je moj džeparac za užinu bio dinar ili dva, tako da bih morao najmanje 4-5 dana da ne jedem ništa da bih igrao sat vremena, a to je ipak bila prevelika žrtva. :D Elem, tad mi je kad igram tih 40 minuta, a dešavalo se i da me gazda časti još desetak minuta preko, bilo kao da danas igram preko dva sata. Uostalom više mi nije ni trebalo jer sam kad sam stekao malo više iskustva Comix Zone mogao da pređem za 25 minuta, Sonic-a keca za 20 da stignem do poslednjeg Act-a, itd. Sve je bilo manje i kraće tada, a opet mnogo mi je slađe i lepše od mnogo čega danas jer sam bio potpuno bezbrižan i pored škole (a uvek sam odličan đak bio) nikakve druge brige nisam imao sem da maštam o tome kakvi su nivoi u pojedinim igrama do kojih nisam uspeo da stignem i o tome kako da ih pređem. :)

- Prva "nezgoda" koju pamtim vezanu za video igre bila je u lokalnom fast fudu koji je ujedno bio i igraonica sa arkadnim automatima i stonim fudbalom. Bio sam treći razred osnovne i bukvalno svaki dan posle škole smo drugar iz razreda i ja išli da odigramo po jedan žeton Asterixa i Obelixa (inače u pitanju je Konamijeva beat'em'up igra Asterix iz 1992. godine). I sve je to lepo bilo dok jednog dana posle popodnevne smene i časova likovnog nismo otišli, odigrali jedan žeton, i krenuli kući, sve redovno. Tek što sam ušao u kuću i ostavio ranac skapiram da mi je blok za likovno sa komplet priborom ostao pored automata kojeg smo igrali. Trkom se vratih tamo, ali već je bilo kasno. Tempere, četkice i sav pribor su mi ukrali, a deo crteža izgazili i pocepali. Sva sreća pa nikada nisam bio vrhunski crtač te mi nije bilo toliko žao, ali sam naravno dobio prekor od roditelja da malo više pazim na svoje stvari a manje mislim na "igrice". :)

- I za kraj, neizbežna "ratna anegdota". Svoj prvi PSX sam dobio u jesen/zimu 1998. godine, tako da dani bezbrižnog igranja nisu dugo trajali i ubrzo je stigao 24. mart 1999. i NATO agresija. U mom kraju, na periferiji Beograda nije bilo toliko strašno, ali opet nekoliko puta su bile izrazito jake detonacije i potresi koji su i moje starije činili uznemirenim, a samim tim i mene, naročito prvih dana, kasnije smo svi oguglali manje-više na sve. Ono na šta nisam mogao da oguglam su bili konstantni višednevni nestanci struje, tako da to strašno vreme nisam mogao barem da prekratim igranjem, a pored brige i straha za sebe i svoje brinuo sam i o tome šta će biti sa mojim dragocenim Sonijem koji je bio gore na spratu i kojeg u slučaju da moramo nekuda da bežimo neću moći da ponesem, a i ako nam pogode kuću on će sigurno biti uništen. U retkim trenucima kada smo imali struje okupljali su se drugari iz ulice kod mene, pa smo se zabavljali i vodili naš "mali rat" protiv NATO neprijatelja tako što smo u Worms-ima jedan tim editovali i dali mu naša imena, a drugi tim su bili Klinton, Bler i ostali, pa smo mi onda njih bombardovali air strike-ovima, bazukama, bombama i ostalim arsenalom crvića. :D Pred sam kraj celog tog sranja se desila i jedna smešna stvar. Ćale se vratio kući, i izneo zvučnike na terasu da malo sluša muziku. Međutim na te iste zvučnike i stub bio je vezan i PSX. Ja sam zaboravio da prebodem i krenuo da igram Steel Reign (igra sa futurističkim tenkovima) i krenuo da rokam dok su zvučnici na terasi treštali, a komšije se uznemirile misleći da je počeo vazdušni napad, a da se sirena za uzbunu nije ni čula. :D Ćale se popeo gore i rekao nešto u fazonu: "Dosta nas ovi bombarduju i traumiraju, sad si ti uzeo da ih zameniš malo." :D

Eto, toliko od mene za ovaj put, ako se setim još nečega zanimljivog, dodaću. :)

Last edited: Nov 6, 2015
    Mile88, Matt, StefanHK and 4 others like this.
  50. ljubomir

ljubomir +Excellent

1,334
    397
    83
    Nesto nalik na

?

Share This Page