1. powered by Surfing Waves

Vaša gaming sećanja... nešto što posebno pamtite u svojoj gaming karijeri :)

Discussion in 'EmuGlx Hangout' started by Yonai, Aug 10, 2015.

1. iggy11

iggy11 I'm just kidding...

1,124
    951
    113
    Da nastavim svoj gaming zivotni put...ovo sada sto cu pisati je moje najsretnije razdoblje provedeno uz video-igre, tako da cu vam detaljnije opisati taj period...

I tako, tih dana dok sam peglao svoju NES kopiju konzole (i Atari koji sam naknadno dobio na poklon) u kraju se pocelo desavati nesto cudno i uzbudljivo. Svi su pricali samo o jednoj jedinoj temi, temi da je u nasem gradu otvorena prva Segateka!
    Mi smo je svi (pa i ja) tada zvali Segoteka (a ne Segateka), i to je bila prava i nevidjena ludnica/pomama za njom da je to neopisivo, to je trebalo jednostavno dozivjeti uzivo tu atmosferu i euforiju...

Sve je tako bilo 'nahajpano' zbog legendarnih Beosoft SMD reklama koji su ponekad iskakali na TV ekranima, a kasnije sa emisijom 'Sega klinci' koju ja inace nisam nazalost mogao gledati jer nisam 'hvatao' Pink program tada (imalo se tada u to vrijeme popularni 'turski' pojacivac sa vasara i nije bio od nikakve pomoci jbg), da ugledam uzivo tu emisiju je ostao samo san...

Kasnije sam od prijatelja u skoli i ulici slusao prepricavanja tih emisija, a u 2-3 navrata sam kod prijatelja gledao tu emisiju (koju je on snimao na VHS) tako da je bilo vrlo zanimljivo i uzbudljivo gledati sve te igre i sretne klince u toj emisiji koji su u kompletu sacinjavali nesto posebno sto pamtimo i dan danas...eh to je bilo zlatno doba za 'klinacke' emisije.

Dosao je trenutak za prvi odlazak u segoteku. Novac od uzine se skupljao sa strane, gladovalo se u skoli ali na to nisam mario niti malo naravno...jer megadrajv je to ipak, dugo sam ga cekao i o njemu mastao, za njega bubreg bi dao (tada sam tako mislio hehe). Bio je oblacan dan, nakon skole sam produzio sam do segoteke (nisam zelio da idem u drustvu da mi ne odvracaju pozornost od svega sto cu tamo da ugledam i dozivim) i dobro je sto sam tako odlucio.

Bila je udaljena od skole jedno 800m, dok sam hodao bio sam uzbudjen i gledajuci u nebo dali ce me kisa 'uloviti' sam razmisljao sta cu prvo da probam na toj cuvenoj konzoli. Beosoft reklama mi se vrtila u glavi, a u sebi sam postavljao stalno pitanja:

Dali cu prvo Sonika ili cu Aladina?

Nisam se nikako mogao odluciti, to su bile slatke muke, a za to vrijeme hodanja/razmisljanja dlanovi su se jebeno poceli znojiti, i 'dok sam trepnuo' nasao sam se pred vratima te cuvene tople prostorije...

Iz vana je ta prostorija bila prekrivena obicnim bijelim papirom (onaj kancelarijski Fax papir sa onim rupicama sa strane) i to je izgledalo na prvu bas ruzno i totalno neocekivano. Jedino je na vratima bio mali poster u zelenoj boji i na njemu je bio lik iz igre Boogerman.

Kad sam otvorio vrata i zakoracio u prostoriju, prvo me udarila toplina u njoj i miris plastike (poznati miris adaptera tadasnjih konzola) ali na to sam se navikao kod kuce pa sam odmah bacio pogled na okolne zidove koji su bili ispunjeni sa okacenim kutijama raznih SMD igara i poneki poster sa Sonikom i likovima iz MK tabacine (ta dva postera sam upamtio dobro) mislim da je bio jos jedan NBA Live poster uz njih. Ono sto me je iznenadilo je koliko je prostorija zapravo mala i uska (bila je sirine jedno 4m, a duzina mozda 6m od kojih je na kraju te sobe bio jos mali 'spajz' iza zatvorenih vrata), pa kad se tu uracuna namjestaj koji se nalazio u njoj (3-4 mala stola sa televizorima i konzolama + male fotelje) ispalo je da jedva mozes proci kroz nju, i stalno paziti da nekoga ne zakacis usput (bas kretenski uslovi).

Naravno bila je guzva u njoj kad sam dosao, i morao sam sacekati da se neki stol sa konzolom 'oslobodi'. To mi i nije tesko palo jer sam za to vrijeme uzivao u slikama sa kutija igara koje su bile okacene na dva zida (bilo ih oko 40 komada) i ona fina masta koja ti prolazi kroz mozak kako ih svaku 'odigravas' u glavi, jer ih ovako neces sigurno (jer novca nemas za to) tako da ti ostaje samo da mastas o njima 'kakve su'...mada i to je imalo svoju nekakvu draz da su ti nedostizne pa ih sam 'nacrtas i animiras' u svojoj glavi, jer nije bilo piraterije i povoljnijih kertridza (kao vasarski NES 'zutaci' u svoje vrijeme) sve je dugo drzalo svoju visoku cijenu opreme/igara, vlasnici klubova su bas derali kupce na svim poljima.

I docekao sam da se prvi stol oslobodi za mene, ali nisam mogao uzeti igrati niti Sonika niti Aladina (prvi je bio zauzet na cak 3 televizora u isto vrijeme) a Aladin je bio iznajmljen. Tako da sam morao na brzinu da preletim pogledom po svim igrama 'sa zida' i odlucio sam se za Comix Zone (cover mi je bio stripovski a to sam tada volio nekada da citam i zato sam njega odabrao). Nisam do tada cuo za njega, to mi je bio prvi dodir sa njim.

Kad je pocela video animacija, i kada sam nakon nje 'uskocio u strip' ostao sam zatecen grafikom i animacijom lika koji je bio tako mocan i 'stvaran' da sam u par navrata pomislio da sve to sanjam. Zbog njega sam instant zaboravio na onog Aladina i Sonika, ovo je za mene bilo nesto sto nikako ne zelim prestati da igram. Ali brzo je proslo 60m i to je bilo to sto se tice igranja tog prvog dana i susreta sa novom konzolom. Odlazeci sam samo slusao zvukove 'rasutih prstenova' iz Sonika (to mi je ostalo najvise urezano sa ukupnim 'segoteka iskustvom' bas taj zvuk) i njega su klinci najvise igrali u tom klubu.

Proslo je nekoliko dana pa sam sa bratom otisao u segoteku da zajedno odigramo napokon (meni omiljeni Sonic nastavak) Sonic & Knuckles, koji i nije prosao tako slavno jer je brat 'zaglavio' u onaj zeleni feder u prvom nivou, tako da je 20 minuta proslo jako brzo dok smo se zajebavali kako se izbaviti iz toga.

Dogovorili smo se da cemo uplatiti 60 minuta, i za to vrijeme odigrati Sonic-a, a ostatak probati TMNT Hyperstone Heist. Inace za taj TMNT nastavak nisam niti znao dok slucajno nisam ugledao jednog dana na zidu segoteke (naknadno su nabavili i tu igru) tako da sam ostao odusevljen sa tim saznanjem. Brat i ja smo veliki TMNT fanovi, tako da smo bili posebno sretni kad smo ga tada prvi put zaigrali.

Posto nam je 40ak minuta bilo naravno premalo, dosli smo opet sutradan i odigrali smo samo njega jos 60 minuta (mislim da ga nismo presli) ali je osjecaj bio kao da jesmo i bas smo bili pod dojmom fantasticne grafike i igrivosti. Tih dana sam zelio SMD2 konzolu da imam kao nista drugo od 'tehnike', nesto sto mi je bio prije san sada je postalo opsesija na koju sam jedino mislio.

Igranje u segoteci je za mene tada bio preskup sport, a tek iznajmiti konzolu/igru je za mene bilo nemoguca misija na koju nisam niti pomisljao kao opciju, jako skupo je to sve bilo...

Recimo u segoteci sto posebno pamtim su kutije na glavnom stolu, u kojima su bili poslagani kertridzi, a te kutije u kojima su lezale su bile napravljene od originalne ambalaze SMD2 konzole. Meni je to bilo tuzno za gledati jer sam oduvjek volio kutije od konzola da cuvam, a ova od SMD2 mi je bila nesto stvarno posebno...i grijeh da se nesto tako unisti zbog tako banalnog razloga, kao da nisu mogli neki drugi karton da iskoriste. Prava steta je takvo nesto unistiti...posebno boli kada kao klinac pamtis Beosoft TV reklamu gdje se ta kutija pojavi pred tebe, a ti je 'ocima jedes' i onda ti netko te snove razjebe sa tim glupim potezom 'unistavanja legende' a to je za nas bio, za klince tih dana '90ih...

Jednoga divnog suncanog dana me je pozvao prijatelj iz ulice (par kuca dalje od mene) i rekao mi je da je nabavio SMD2 konzolu, pa da dodjem kod njega da pogledam/odigram nesto. Kad sam dosao prvo sto sam ugledao je bila neka strategija, meni do tada nepoznat zanr...bila je to ova igra:

http://www.emuglx.org/opisi-igara/md2-dune-ii-battle-for-arrakis-1993/

Na prvi pogled mi je ona izgledala pretesko za shvatiti, i nije me na prvu privlacila...jer ipak to mi je bio nepoznat teren. Uz njega je imao jos MK3 (nije me nikad nista posebno privlacilo ka njemu tako da sam ga preskocio), kao i cuveni Aladin koji mi je bio medju prvim zeljama i njega sam se bas to popodne naigrao posteno.

Dosao sam kuci presretan jer sam znao da sada necu morati placati preskupe izlete u segoteku, sada cu uzivati besplatno. Naravno vremenom sam zelio tu konzolu da imam i sam, tako da sam smislio strategiju sa bratom da udruzimo svoje dzeparce, i tako skupimo za SMD2 konzolu. Naravno i kod udruzivanje nam nije bilo dovoljno novca, tako da smo prodali nesto od ostalih stvari (stripove,sve G&W konzole) kako bi prikupili potreban novac. Ja sam danima nakon toga molio tog prijatelja da mi proda tu njegovu konzolu (kompletno sa igrama) ali nije htio da se odvoji od nje.

Bio sam uporan danima, i nudio sam mu sve vise novca za nju, i nekako je popustio na kraju. Znam samo da je to bio za mene nestvarno velik novac, ali to nam je bila zelja (manje bratu vise meni) i nekako smo 'prezivljeli' investiciju. Ono sto je meni kod njega smetalo je to sto nije imao ambalazu, a to je za mene bio ogroman minus u startu. U to vrijeme je bilo zaist tesko pronaci polovnu konzolu u gradu, nitko nije zelio da ih proda, bilo je samo nesto igara u ponekom video-klubu (a to su ostali samo slabiji naslovi) sve dobro i popularno je odavno bilo rasprodano. Bio je problem jer je i ta segoteka bila ubrzo zatvorena (vlasnici su upali u neke dugove i morali su sve rasprodati) tako da je jos to otezavalo pronalasku igara, posebno konzola.

Ovdje mozete procitati koje igre sam igrao i provodio najvise vremena uz njih + kratak moj dojam o njima:

http://emuforums.emuglx.org/threads...-igre-20-godina-od-segamanije.202/#post-11851

Ima tu jos jedna prica sa zatvorenom segotekom. Jednog dana sam sa bratom odlucio da opet skupimo vremenom novac, i ulozimo u kupovinu TMNT HH igre jer to nam je bila ogromna zelja da je imamo u kolekciji. Nekako smo skupili 30ak njemackih maraka (sto je bio ogroman novac tada za jednu igru ali i ovako uopste), i raspitao sam se u skoli za adresu gdje su stanovali vlasnici segoteke. Tada sam prije toga cuo da im je ostala jos neka igra za prodaju, a ja sam se nadao da je medju njima i TMNT.

Otisao sam biciklom u neku pripizdinu od ulice (nikad do tada nisam bio u tom kraju grada) tako da me je bio malo i strah od nepoznatog da se ne izgubim...ali eto mladost/ludost ucini svoje i ne mislis na moguce probleme vec ides srcem za necim...
    I dosao sam pred njihovu kucu, nekako sam ugledao taj broj kuce i usao sam u dvoriste...nije nikoga bilo, zvona nije bilo,dovikivao sam, ali nista...i onda sam ugledao neku zenu kroz prozor kuhinje kako pravi neke kolace, i pozvao sam da izadje van...odmah sam prepoznao vlasnicu iz segoteke koja je tamo sa muzem radila u dvije smjene, i pitao sam je dali ima jos igara za prdati...rekla je da ima jos nekoliko (ja se mislim super, veca je mogucnost da ugrabim TMNT) i onda je uspledio sok koji pamtim i dan danas...

Odvela me je u neku prostoriju u dnu dvorista, koja je bila u tako razjebanom stanju, sa prepuno starudije na kompletnom podu. Zidovi te prostorije su bile napravljene starom tehnikom sa sela (od blata) a na njima su bili zakucani ekseri gdje su visile kutije sa SMD2 igrama (isto kao sto su tako visile i u staroj segoteci koju su zatvorili). Sve puno prasine,paucine,tehnike razbacane da moras gaziti po njima da bi dosao do kutije sa igrom...prolazili su mi uporedno slike predivne nekadasnje segoteke i tog horora kojeg sam gledao sa nevericom. Da je sve to tako propalo, da je tako segoteka zavrsila...u trosnoj starinskoj supi gdje i parcovi ne zele da kroce svojim nogicama.

Rekla mi je evo to je sve sto imamo jos od igara, a ostali su samo shitevi od naslova i manje poznate igre (koje nebi uzeo niti kao poklon a ne jos platio za to), sve sto je valjalo je odavno rasprodano (ljudi su kupovali odmah uz konzole i masu igara) tako da je sve brzo planulo.

Meni je sve to izazvalo bijes, ogroman bijes u meni...em sam dozivio tu strahotu da vidim kako je tako legendarna stvar poput segoteke propala nevidjeno, odlazio sam daleko u nepoznato, ostao bez zeljene TMNT igre, ali i bez bilo kakve kvalitetne igre...vec sam mislio ako vec ne bude TMNT bar cu uzeti Sonica,Mikija,Comix Zone,Robocopa umjesto njega...o kako sam se samo tesko zajebao i uzaludno se nadao...dok ovo pisem opet mi se vraca taj osjecaj bijesa i svega toga sto sam prozivio tog nesretnog i tragicnog dana moga djetinstva gdje je tako sretan dan ispao na kraju dan za zaborav...a taj dan jos nisam zaboravio i boli me i dan danas jer nije ispao kako sam zelio i tada mu se nadao...

Sa SMD2 konzolom sam proveo svoje najsretnije gaming dane u zivotu, nikada se nisam tako veselio kao sa igrama za taj sistem, ali i da je toliko bilo tesko i nedostizno za mene da dodjem do zeljenih igara...zato to i daje jos dodatno na tezini i posebnosti tog perioda kojeg sam prosao sa njom...Kvaliteta i ponuda igara vrhunska, marketing sa svih strana koji je podizao adrenalin i zelje da u svojoj sobi imas konzolu koja ce ti na pocetku prikazati ovaj divan znak ----> [​IMG]

Slava mu!

Mile88, Vampir, TwiSteR and 8 others like this.
  2. voja87

voja87 Well-Known Member

10,143
    1,842
    113
    kertrizdi su bili skupi tako da milsim da ih gomila ljudi nije ni kupovala, vecina ih je iznajmljivana. milsm da sam imao samo 3, 4 kertridza sve ostalo sto sam odigrao su bili iznajmljeni kertridzi

60m xd, secam se da sam redovno isao u segoteku i davao pare za 5 minuta...skupljanje para od uzine da bi igrao segu, mogu da zamilsim sta rade sada klinci

3. drablj

drablj Stalker

965
    181
    43
    sto rece voja, najvise smo uplacivali od 5 do 15 minuta :) . nikada nisam iznajmio konzolu. roditelji mi nisu dozvoljavali. imao sam game boy i terminator, a kompjuter dobio u toku srednje skole (u 21. veku). stekanje para je izgleda svuda bilo zastupljeno. ja sam skupljao metalne pare po ulici (5, 10, 20, 50 para i ponekad dinar). dzeparac nikad nisam ni dobijao :) . ne mogu to danasnja deca razumeti.

gruja likes this.
  4. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

19,680
    2,304
    113
    Ko zna, mozda je imao i MD2? Nije bas da ga niko ziv nije posedovao back in the day :)

5. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Deca burzuja svakako.

iggy11 likes this.
  6. Maxa

Maxa opsa!

9,544
    2,782
    113
    wut, ja sam imao md2, iako smo živeli u teškim uslovima... doduše, tek negde u drugoj polovini devedesetih.

SolidSnake88 likes this.
  7. SolidSnake88

SolidSnake88 Well-Known Member

1,349
    940
    113
    Negde 96/97. sam i ja dobio svoj Mega Drive, a krajem 1998. i svoj prvi PS1. A moji su daleko od buržuja. :D Tako da nije to baš bilo toliko nedostižno i preskupo. Mislim da su tada PC-ijevi bili mnogo skuplji i nepristupačniji jer se neka solidna Pentijum dvojka mogla kupiti za oko hiljadu maraka.

iggy11 likes this.
  8. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Tek posle bombardovanja je drasticno pojeftinio ps1 a to je posle 99 znaci 2000 i ja sam ga 2001 platio oko 250 maraka,znaci nije bio tako jeftin kako pricate a i megadrive jw bio skup ko suvo zlato ako nadjem negde racun a imam ga za moj ps1 bebicu koji sam kupio slikacu,tacno se secam da sam isao u ns da ga uzmem za 250dm i ti je bilo tada jeftinije jer je neki tip doneo iz austrije par konzola ko sad ovaj madzar sto prodaje pro konzole po forumu i kp.Onda je sigurno oko 300 maraka bio u beosoftu.Mislim da je to bila cena otprilike a ps2 je cini mi se bio oko 800 maraka a negde i 900.Poslw neko kaze ps3 na launchu bio skupa konzola
    799maraka stoji cena u jednom bonusu gde se on reklamira i dreamcast,dobro se secam cena iz tog perioda.

iggy11 likes this.
  9. TheNick

TheNick FIGHT! Staff Member Administrator

19,680
    2,304
    113
    iggy11, TwiSteR and voja87 like this.
  10. SolidSnake88

1,349
    940
    113
    Ako se dobro sećam Mega Drive je ćale kupio polovnog iz neke zatvorene igraonice, koštao je 80-90 maraka, sa dva džojpeda i jednim kertridžom. A PS1 je kupljen od nekog tipa iz Žitorađe koji je držao tamo igraonicu i usput valjao to sve, i koštao je oko 350 maraka sa čipom, jednim analognim džojpedom i desetak igara (narezanih naravno). A PS2 jeste bio mnogo skup kod nas kad se pojavio (ta cena koju si naveo je bila, i to bez čipa), i da nismo mi tad držali igraonicu pitanje je kad bih ga dobio, tako da je bio kupljen već na proleće 2001. Isto važi i za Dreamcast koji smo nabavili nešto ranije. XBox je takođe bio u planu ali smo nažalost zatvorili u međuvremenu. Eto. Da ne spamujemo više ovde. ;)

iggy11 and voja87 like this.
  11. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Znam da smo mi bili sirotinJa, tu niJe bilo ni rechi o original Sega konzoli, a i na onu buvlJachku sam morao da chekam.
    No, ok, mi smo bili Jedna od onih porodica koJa bi umrtla od gladi da niJe bilo lJudi koJi su pomagali. Tako da niJe bash da smo mogli priushtiti original Sega konzolu =)
    Za mene Je original Sega uvek bila nekakav status simbol u to vreme.
    Od 2 razreda mog godishta u osnovnoJ, JEDAN lik Je imao MD2, ostali su furali Terminator i ostale Famiklonove.

Nego, ontopic:
    Nick, stavi li Jednu maJu u stranu? :D

iggy11 and gruja like this.
  12. Maxa

Maxa opsa!

9,544
    2,782
    113
    mani je baba (lal) kupila segu novu negde 96/97me za 120tak dm, tako da nije bilo suvo zlato. s druge strane za ps1 sam oduvek bio sirotilja, nikad ga nisam imao, igrao sam ga samo po klubovima, iznajmljivao par puta i kod drugara kome je ćale vozio kamion po evropi, pa mu se moglo, to su bili dani winning eleven petice :)

iggy11 likes this.
  13. stale

stale bowel disruptor

3,535
    841
    113
    Ja ne znam nikog iz mog okruzenja ko je imao original segu. Ne znam cak nikog ko je imao PS1. Moji su bili takvi da nema teorije da bi dali pare za "igrice", al su mi srecom relativno rano uzeli komp negde 98. valjda su kontali da je to ipak investicija u buducnost.

14. eufrat

eufrat Well-Known Member

2,950
    1,185
    113
    Same here, al' bukvalno ista priča. S tim što sam ja dobio svoj prvi komp 2002-e kada sam upisao srednju školu. Imali smo mi prvo komp (zajednički) još od 1994-e ali nije bio nešto preterano jak pa se i nisam bog zna koliko naigrao na njemu.

Послато са Nexus 6P

iggy11 likes this.
  15. voja87

voja87 Well-Known Member

10,143
    1,842
    113
    isto 2002 kad sam upisao gimnaziju...p4 2.4ghz, 512mb, 80gb hard (podeljen na cetiri particije, wtf) i gf4 4200 kao jeftina zamena za 9700pro. intersenanto nisam se nesto naigrao na njemu, svo vreme sam zeleo ps2, gc, xbox

16. SolidSnake88

1,349
    940
    113
    Jebote još ću stvarno da ispadnem buržuj. :D Ja živim na periferiji Beograda, i u mom "selu", tj. u mom kraju, od društva sa kojim sam bio blizak u to vreme (95-98. god), nas trojica smo imali Mega Drive, dvojica su imali SNES, od navedenih dvojica su još imali i Gameboy, dok su trojica imali Terminatora, tj. Famiclone. A od polovine devedesetih do početka dvehiljaditih radilo je i zatvaralo se nekih 5-6 igraonica sa MD-ovima, SNES-ovima, i arkadnim aparatima. Izgleda da smo bili napredna sredina za to vreme, iako smo daleko od "centra". :D ;) Kasnije je jedan od ovih drugara kupio prvi PS1, ja sam bio drugi, a jedan najbogatiji kojem su roditelji bili gastarbajteri je kupio i prvi PC u našem društvu. Pentium II sa 10 GB HDD-om, to se sećam. Koštao je preko soma maraka ako se ne varam. Ostali su uglavnom batalili konzolno igranje i u prvoj polovini dvehiljaditih većina je prešla na PC. Ja sam prvi PC kupio u osmom razredu 2003. godine. Pre toga sam igrao CS i ostale popularne igre po PC igraonicama koje su i bile jedan od razloga zbog kojeg smo mi morali da zatvorimo našu "konzolnu" (radili smo u periodu od 1999-2003).

iggy11 likes this.
  17. Maxa

Maxa opsa!

9,544
    2,782
    113
    iskreno, toliki broj konzola jesu imali samo buržuji u to vreme :D

gruja likes this.
  18. SolidSnake88

1,349
    940
    113
    Jak sam ja buržuj kad sam da bi kupio PS1 morao od užine da odvajam dinar po dinar, da prodam Mega Drive (koji je kao što rekoh polovan i kupljen) i malo me dotirala baba i roditelji, pa opet sam posle morao da štedim za drugi džojped i memorijsku karticu. :) A PS2 i Dreamcast je pitanje da li bi imao i kad, da nismo u međuvremenu ušli u biznis, najpre kao videoklub, a posle i kao igraonica, pa su oni nabavljeni za posao, i u međuvremenu su se višestruko otplatili. Inače da moji daju skoro soma maraka za konzolu, to sam mogao samo da sanjam. Doduše dvojici drugara коje sam spomenuo jesu rođaci i roditelji iz Nemačke donosili konzole. Ali sa ostalima nije bio taj slučaj.

Last edited: Nov 29, 2016
    iggy11 likes this.
  19. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,655
    899
    113
    Originalnu Segu sam video samo na reklamama na TV-u, možda je nekoliko njih postojalo u jednoj Segateci u Pirotu (mada pitanje je, možda su bile famiclone, moj debil od ćaleta nikada nije hteo da me odvede tamo). Oko mene svi su imali Terminator (skoro svako dete koje sam poznavao), jedan drug je pre toga imao Rambo (Atari 2600 klon), a samo smo ja i moj najbolji drug ''bili buržuji'' jer smo imali Sega Mega Drive 2, koji je naravno bio famiclone.

20. eufrat

eufrat Well-Known Member

2,950
    1,185
    113
    Koji je tada P4 bio na 2,4Ghz? Moj bio na 1,7Ghz, Chaintech-ova ploča, 512MB RAM-a, 80GB HDD i GeForce MX440 grafička. A ti Ti4200 a? Buržuju! :D

Послато са Nexus 6P

SolidSnake88 likes this.
  21. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Chek, ne kapiram, svi ste furali Famiclone, ali samo ste vas dvoJica bili burzhuJi zbog toga?

22. Super Simke 64

4,655
    899
    113
    Ja da sam odvajao dinar od užine bio bih još gladniji nego što sam svakog dana bio, jedino sam malo bolje jeo kada me dotira baba, a ćale mi je jednog dana razbio Sega Mega Drive 2 o zid.

iggy11 likes this.
  23. Super Simke 64

4,655
    899
    113
    Ja baš u to vreme posle godinu dana rasprava dobio AMD Duron 900MB , 128MB SDRAM i GeForce 2 MX MX400. Svi ste bre vi buržuji!!!

24. voja87

voja87 Well-Known Member

10,143
    1,842
    113
    tesko, ali skup je bio komp...kad je za skolu:). taj komp sam imao dobrih 6god

25. grunt

grunt Celeb Freak

15,391
    2,305
    113
    Ajmo admini delajte ovaj topic je ZESCE side tracked, o sajmu se davno ne prica nego ko je bio gladniji i bedniji ili ko je bio burzuj I mean WTF.

TwiSteR and Nyarlathotep like this.
  26. Super Simke 64

4,655
    899
    113
    Naš je na TV-u reklamiran kao najnovije čudo tehnike. Valjda bar danas, u eri iPhone-ova i ostalih Apple proizvoda, razumeš da nije važno šta neki uređaj ima unutra i kako radi, već kako izgleda i kako se reklamira. :D

Nyarlathotep likes this.
  27. Nyarlathotep

Nyarlathotep Pimmelmann

10,547
    1,565
    113
    Nigga, treba da ti bude drago shto i u gladi i bedi uspem natJi nachin da se oseTJam superiorniJe :lol:

SolidSnake88 likes this.
  28. YOTH

YOTH Well-Known Member

557
    385
    63
    Био сам скромно дете,одликаш и попио сам Зорку Шабац због проблема са плућима па су ми конзоле биле награда.
    Прва конзола је био гембој и купио(ла) ми га је самохрани родитељ властела од Јевреја у Беософту.Слали су ми јебене каталоге и кад нисам куповао ништа док се нисам преселио у други део града.
    Сваку следећу сам куповао од лика који је држао играоницу у којој сам оставио 16 година живота.
    Једино што је постојало ретардирано правило којим сам био ограничен на један хендхелд и једну кућну конзолу по генерацији.Комп не рачунам јер сам слагао да ми треба за учење,а уствари сам се у то време навукао на лош хентаи код кума.
    Никад нећу прежалити што нисам у оно време купио бели Сатурн од Бајрама шиптара.

И умало да заборавим да су ме изјебали кад сам купио Мегадрајв у Беософту јер је био Пал.

Mile88, stale, Rodilo and 6 others like this.
  29. Wahad

Wahad Prekidać 4 Life! Staff Member Administrator

10,914
    1,909
    113
    Kineski NES mi kupio ćale a prvu svoju konzolu sam kupio 2002-2003. Xbox Classic :D gladovao sam nedeljama.

Ujak je imao PS1 nekada, pa sam se igrao kod njega, F1 najviše i neke fudbale sve samo ne PES :D

30. Ryo

Ryo Veteres

1,862
    329
    83
    Wow, Ti4200, malo je kartica sa takvim legendarnim odnosom cene i performansi.

Athlon XP 2100+, Ti4200, 128 ili 256 rama i Samsung Syncmaster 753S, moj prvi komp plaćen nekih 700-750 evra početkom 2003. godine.

Pošto smo tih godina gradili/završavali novu kuću budžet za tehniku je bio ravan nuli, pa je nabavku finansirao deda. Slično i za prvu konzolu, Mega Drive 2 famiclone, samo što je finansijer bio drugi deda :)

Osim armije nas koji smo imali famiclone, u to vreme Mega Drive je imao samo jedan drug, čiji je ćale bio pravi biznismen devedesetih, imao je i Game Boy, 486 itd. Ostali su imali Super Nintendo koji su im donosili iz Nemačke jer je mnogo njih tamo imalo neke tetke i svakakvu rodbinu. Igre za SNES su dobijali retko, otprilike jednom godišnje, leti, kad rodbina dođe na godišnji odmor.

Pošto sam ja bio izrazito dobre sreće, i umesto u Nemačkoj teča mi je radio u Rusiji, dobio sam Tetris i ručni sat koji tačno vreme izgovara na ruskom :D

Сјем часов ровна, сука!

Mile88, Costanza, Rodilo and 3 others like this.
  31. SolidSnake88

1,349
    940
    113
    Meni su ovakve teme najslađe, jer onih suvoparnih informacija ima svuda. Ove lične priče, "život piše romane" i tome slično su nešto što treba podržavati, ali slažem se u temama koje su namenjene za to. :)

Mile88, stale, iggy11 and 2 others like this.
  32. hiawata

hiawata Relic

261
    76
    28
    Smrdljive arkade po luna parkovima, spektrum i komodor.

33. Cipak

Cipak RPG Fan

1,563
    325
    83
    Au al sam ja mator prvu konzolu koju sam dobio jos za vreme stare Jugoslavije je bio NES. Posle sam dobio Game Boy a poslednja konzola koju nisam sam kupio je bila SMD2. Za PS1 sam iskesirao 300 maraka sa dva kontrolera ali bez memoriske koju sam morao da dokupim. E sad ne mogu da se setim koliko sam platio PS2 2001 godine. Doduse nije bio nov ali nije mogao biti stariji od par meseci. Doneo ga rodjak od mog drugara iz Nemacke. Jos uvek imam 2 kontrolera od te konzole rade kao prvog dana.

Zato sam prvi PC kupio relativno kasno 2005-6. Athlon 3000+Box, NForce ploca i legendarna 6600GT.

Iako sam relativno lako dosao do konzola daleko teze je bilo nabavljati igre za njih. Snalazio sam se na razne nacine ali se desavalo da se po nekoliko meseci vrti jedna te ista igra u nedogled. Bog blagoslovio PS1 i pirateriju. Zato sada kada zavrsim neku igru vrlo retko joj se vracam opet.

34. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Moj cale je radio za tru marke mesecno alekovi za majku koja je bokesna su bili pet maraka u vreme inflacije,neko ko je osetio sta je zivot zna dobro kako je papreno skupo bilo imati mega drive. Za 96 i 97 neposredno posle inflacije ok ali cak i tada je 120dm trebalo krvavo zaraditi da bi se potrosilo na gejming masinu segu (iako je sony tad vec uveliko vladao) dobio sam klon sege nesto kao danasnji dendi i dovidjenja.
    U periodu kad je megadrive izasao pa do neke 95 god mislim da je malo ljudi u srbiji moglo opusteno sebi da priusti konzolu tada a da neoseti po dzepu.

iggy11 and Ryo like this.
  35. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Dobijao si pare za uzinu?

Rodilo likes this.
  36. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Ovo je vasa gejming secanja,ne vidim sta je ovde zesci oftopik?Mogu da napisem sva fejming secanja kojih se setim u ovoj temi?
    Mislim da su poslednjih deset postova sasvim ok(stim da su tri moja).
    Mogu da napisem kako sam igrao kresha 7 sati u igraonici dok nije cale dosao sa policajcem po mene jer nisu znali gde sam jer se nisam javio gde sam otisao...
    To je jedno od secanja kada niko nije imao mobilni telefon tada a ima veze sa gejmingom.
    Stvarno mi nije jasno par ljudi na ovom forumu.
    Cemu sad ta izmisljena disciplina forumskih tema?Sta sad nesto treba da napisem da se recimo tebi ili nekom nebitno kom useru na forumu svidja da ne bi bio offtopik ili da se samo iskljucivo nadovezujem na pricu o beogradskom stand sajmu na kome je emugalaxy inao svoj exponat konzola?
    Nije problem napravite poseban topik za to i ok.
    Tamo verovatno necu ni pisati ali ova tema ima svoje znacenje i toga se drzim nadam se u nekom najnormalnijem obliku sad to sto smo presli na devedesete,zivot dece uz megadrive sbes i famicon u to vreme je nesto sasvim drugo.

iggy11 likes this.
  37. voja87

voja87 Well-Known Member

10,143
    1,842
    113
    sve ovo je bilo u temi za bg sajam, ovde je sada prebaceno
    ...i fino pisem pre nego sto procitam ceo post

gruja likes this.
  38. Super Simke 64

4,655
    899
    113
    Ja sam ipak preterao sa onim što sam napisao gore da sam bio gladan, ali mogao sam da kupim samo najjeftinije, da sam štedeo za konzolu, 3 godine ne bih jeo užinu u školi. :)

stale and gruja like this.
  39. SolidSnake88

1,349
    940
    113
    Da, jer sam morao i nešto da pojedem dok sam u školi. Kolika god beda da smo bili, Bogu hvala nismo gladovali. Dinar-dva, pa kako je devalvirao rasla je suma na 4-5 itd. Ali najskuplja stvar koju sam mogao uvek da kupim za taj džeparac bio je burek, eventualno hot-dog. Pljeskavice, pa čak ni neki veći sendviči nisu mogli da se kupe za te pare. Pa sam neretko kupovao samo kiflu ili štapić, a ostatak u kasicu. Bilo je skromno, ali ne tako strašno kao da sam živeo u podsaharskoj Africi.

voja87 likes this.
  40. Maxa

Maxa opsa!

9,544
    2,782
    113
    živelo se teško, ali nije bilo toliko koliko tvrdiš u poznim devedesetim. u mojoj porodici su svi bili radnici (od deda i baba pa na dole), niko nije dobio ništa zdravo za gotovo, sve pare su zarađene, tako da ne možeš nikako da me ubediš u tvoj pojam buržuja. ne kažem da nije bilo težih uslova za zaradu, ali marka dve u drugoj polovini devedesetih jednostavno nije istina.

SolidSnake88 likes this.
  41. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,203
    745
    113
    Hvala svima sto ste me potsetili na crvenu burzoaziju, a mislio sam da ju je bilo samo u Sloveniji i po nesto u Hrvatskoj. U ostalim bratskim republikama uglavno u glavnim gradovima...

42. Maxa

Maxa opsa!

9,544
    2,782
    113
    nama je keva uglavnom spremala užinu, pa smo nosili od kuće. obzirom da nas je bilo troje, nije bilo para ni za taj hot dog :D

Nyarlathotep and SolidSnake88 like this.
  43. SolidSnake88

1,349
    940
    113
    To verujem. Meni je sestra mlađa 4 godine pa dok sam ja bio u nižim razredima mogli su da izdvoje samo za mene. Nekad su me i pretplaćivali na školsku užinu, ali realno to je bilo baš socijalno i često bajato, tako da mi se za te pare više isplatilo da sam kupim šta volim. Posle je ipak malo porastao standard dok je sestra krenula u školu pa je bilo za oboje.

44. gruja

gruja I am God of War

6,313
    853
    113
    Procitaj bolje napisao sam do 95god 3 marke plata,mislim ustvari do 94 tacnije ali nosam siguran bas tacno pitacu matorog.

45. Super Simke 64

4,655
    899
    113
    Splitujte ovo u novu temu: "Šta sam jeo za užinu u školi" :D

46. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,339
    316
    83
    Nema sta da pitas matorog jer si manje vise tacno rekao. Pred kraj 1993-te je bila hiperinflacija sa po 2-3 marke plata. Negde oko pocetka 1994-te, deda Avram nas je "spasao." Marka-Dinar 1:1.

gruja likes this.
  47. CTOJAH

CTOJAH волим да ми лижу шупак

4,203
    745
    113
    Namlatim mesecno sest maraka bude za cipovku i frtalj kile cvaraka

48. Costanza

Costanza since 2004

525
    136
    43
    prva igra vidjena na kucnom kompjuteru zx-spectrum+ kod skolskog druga neke 96-e - Renegade (zvali smo je 'Shefovi'.. delovalo je magicno .. da dobijem svoj komp popricekao sam bogme 92-u, fasovao sam naravno kao i sva Srbska sirotinja C64 sa kasetom, stigao i T2 bundle-u iz njemacke .. taj T2 se ucitavao nivo po nivo, ali vrlo brzo sam presao na domace komplete, kasnije narucivao iz Transcom-a 'kasetne originale', pre svega Creatures ... taj C64 je jos kod mene, buduci da ga nisam poklonio na okupu kod Nick-a, ne secam se ko je trebao da ga preuzme pa se nije pojavio .. masina jos radi, kod mene je u podrumu

A1200 uzeta mislim 94-e, ja zaista ne znam kako je moj pok. otac skupio 900DM, uzeta u Computer Dream-u u Nemanjinoj, kasnije uzet i HD interni od 120MB ... definitivno najdraza masina, realno mi je nedostajao NBA Jam koji za Amigu nikada nije izasao, a smatram da se tih godina najpristojnije igralo na Amigi .. nazalost idioti su predvideli jedan akcioni taster, pa je izvodjenje npr fatality-a u MKII bilo najblaze receno cudno ... prodata sa disketama i comp.pr Blue star-om u bundle-u 96-e, vise za nju nije izlazilo nista vredno .. tada vec sam nekako krpim pare, zakazujem pa otkazujem (nisam popustio pred napadom razredne zasto to cinim) matursku ekskurziju u Grckoj (zato sam cekao tek ovu godinu da prvi put u zivotu odem u Grcku) da bi mi ostale pare za PC, i u Monitoru uzimam za npr 1500DM Pentium AMD K5 cinimi se na 100 MHz sa kolor ekranom (u vreme masovnihj 486DX mono), kasnije zamenjen procesor za K5@166MHz, pa masina usled ometanja ucenja na studijama prodata negde 98-e u komade, budzasto, vec je krenuo internet tada da se pika itd

2003-e najesen, kada sam def pregurao najgore na fax-u, uzeo sam iz njemacke uvezenu siemens brand masinu, i jedini intel, PIII@450MHz sa 256MB RAM-a, i taj je prvi video EmuGlx, i GTA San Andreas, def najbolje sto sam tu igrao, ako ne racunamo MAME i emulatore .. secam se polaska u armiju 4.3.2004, sadasnji kum dolazi po mene da me vozi a ja drljam Super Hang On valjda da zavrsim Ameriku ...

posle je sve postalo ozbiljnije nekako, tj poceo je usrano realni zivot, kupio sam PC krajem 2005-e i odmah pred novu godinu kupio Toca2 i ostao odusevljen .. ne znam kada je rasparcana i kako ta masina, sada imam PC star jedno 7 godina, koji random zabada, i nije da ne dam 120E za procesor zato sto imam porodicu, vec sto nemam kada da sednem ko covek za komp da bi mi znacilo to sto imam bolji komp .. ostala bas samo secanja

Mile88, Ivan, iggy11 and 8 others like this.
  49. Elvir79

Elvir79 The fun starts here

2,339
    316
    83
    Jeste. Ali vece cudo da su toliko poteza prilagodili uopste jednom tasteru. Licno, vecinu zavrsnica sam lako izvodio. Pa cak su mi neke ostale u glavi, posle 20+ godina! :D

Jax : 3x napred, pucanje : Head smash.
    Scorpion : Dole, 3x napred, pucanje : Secenje na pola.
    Liu Kang : Drzis pucanje, kontra kruzno : Kruzni kick
    Dole, nazad, 2x napred, pucanje : Zmaj
    Baraka : Drzis pucanje, 3x nazad, pustis pucanje : Head cut.

50. Mile88

Mile88 Well-Known Member

235
    497
    63
    Uzivao sam citajuci vasa gaming secanja. Na trenutak sam se citajuci vratio u stara dobra gaming vremena :)

Moj prvi susret sa konzolom i igrama je bio 1997 godine. Tih godina smo imali naviku da nas nekoliko u drustvu iznajmljujemo VHS kasete iz video kluba i da gledamo filmove. Uglavnom su to bili samo horor filmovi :) Posle nekog vremena jedan drugar nas je pozvao da dodjemo kod njega da vidimo njegovu konzolu koju mu je cale kupio kada je dosao iz inostranstva. Cale mu je bio vozac kamiona i stalno je bio negde po Evropi. Bio je to original NES. Secam se da je imao samo tri igre TMNT 3, Chip 'n Dale i Captain America. Posle tog dana smo ssvaki dan kod njega visili i igrali NES.

Dugo vremena sam smarao roditelje da mi kupe tu konzolu sto drugar ima. Posto je ta kozola bila dosta skupa, oni mi 1998 kupuju konzlolu Terminator, jednu od mnogih klonova NES-a. Bio sam odusevljen konzolom i igrama, secam se da sam sve pare sto sam dobijao za skolu stekao i kupovao ketridze :) Posle nekog vremena skoro svi u drustvu su imali konzolu pa smo se stalno menjali za ketridze. Dosta vremena sam provodio na konzoli, ali i dalje sam se drzao treninga, fudbala i igranjem raznih igara napolju sa drustvom.

Terminator sam imao i igrao do 2000 godine. Nakon toga sam vise visio po PS1 i PC igraonicama. Na PS1 smo samo cepali ISS, a na PC-u HOMAM 3. Heroje 3 i danas igram kao i tada, i jedna mi je od najboljih igara ikada. Nekako me uvek malo vise privlacila PS1 igraonica i vise sam vremena provodio tamo, i najveca zelja mi je tada bila da kupim PS1. Pocetkom 2001 video Beosoft reklamu na TV-u. Kao da je izasla nova verzija PS1 tj PSone. Posto sam se popravio u skoli (trening je kriv za sve :)) Roditelji su mi obecali da ce mi kupiti PSOne. Tako je i bilo, jedne nedelje smo otisli u BG kod rodjaka i nisam mogao da docekam da odem u Beosoft i kupim PSone. Od te godine pa sve do 2007 mi je PSone bio glavna konzola. Te mi je i do danas najbolja kozlola ikada. Prve igre koje sam tada imao su bile Winning Eleven 2000, Medal of Honor, Resident Evil i Crash Bandicoot. Kao ljubitelj horor filmova tako sam postao i ljubitelj horor igara :) Secam se kada su na TV-u prikazivali da izlazi nova horor igra za PS1, bio je to Alone in the Dark - The New Nightmare. Mislim da je to bilo u emisiji Pobednik. Odmah posle toga sam otisao u cedeteku da kupim tu igru, kazali su mi da su dobili samo prvi disk i da ce posle nekog vremena dobiti i drugi, kupio sam odmah taj prvi disk :)

Kasnije sam dosta igrao i PS2, a prvi komp sam kupio 2006. Vise sam preferirao kozlole. Od 2008 sam uzeo brz net i poceo da pikam preko neta Dotu i CoD da bih se do skora vratio ponovo na stare dobre konzole.

Dve stvari me vezu vec 20 godina i nemam nameru da prekinem sa tim. Prva stvar je trcanje, vezbanje i treniranje, a druga igranje video igara :)

Last edited: Dec 27, 2017
    Costanza, Matt, CTOJAH and 6 others like this.

Share This Page