1. powered by Surfing Waves

Xbox One X - Termalna pasta & Temp

Discussion in 'Xbox One' started by Wahad, Dec 5, 2018.

1. Wahad

Wahad Prekidać 4 Life! Staff Member Administrator

11,147
    1,982
    113
    Poslednjih nekoliko dana jedna stvar je strašno počela da me iritira na konzoli, a to je zvuk ventilatora. Daleko od toga da je kao PS4 Pro, čak i ovaj najnoviji najtiši, ali za konzolu koja je bila ultra tiha, ovo ventiliranje je baš iritirajuće, još više zbog toga što meni konzola sedi na pola metra od mene u toku igranja. Sa sluškama nije problem, ali bez me iritira, kao što kažem, znajući da je bila dead silent do pre mesec dana.

Najveći problem je u tome što se to desilo posle RDR2. Kao najzahtevnija igra na sistemu je izgleda pogurala GPU maximum i pošto ja X koristim 90% of my play time, izgleda da je to bila prelomna tačka da se pasta osuši, ili ako se već osušila, da napukne ili kako već, ispod headsinka. Sada, problem je što se to dešava SKORO SA SVAKIM X Scorpio Edition sa release-a jer je MS stavljao neku shitty pastu.

Sada pre nego što bacite hejt, konzola nije vruća, nije ni nešto primetno toplija nego što je bila, ali zahvaljujući dobrom cooling sistemu. Praktično da nije takav kakav jeste, kontam da bi gorela. Uzevši za paralelu, imam tihi PS4 Pro, ne launch nego ona revizija koja ga je utišala, Blops4 i PES10 kao jet engine da imam u dnevnoj. Ovo je zvuk kao kada se te tihe PS4 Pro konzole čuju u GoW ili Spider-manu. Znači hladi ali ne nenormalno bučno, plus naravno nije toliko vruć kao Pro.

Postovao sam na redditu i guglovao, i najveća fora je da se javilo njih desetorica koji IMAJU ISTI problem sa X Scorpio Ed ili običan X koji su kupili na release day-u i samo se na tome igraju. Kao da ta termalna pasta ima godinu dana trajanja. Najsablasnije i čudnije je to što se i svima njima počelo sve to dešavati NAKON RDR2 igre :lol: znači stvarno je pogurala sistem do maksimuma i osušila pastu ne samo meni, ali da, tu istu sranje pastu.

Sada, ne bih sam da otvaram konzolu do granice rastavljanja headsinka, skidanje X Clampa i svega toga pa mi treba savet gde i kod koga, stručnog, da to odnesem a da znam da mi neće sjebati konzolu? Isto tako, eto makar znate vi ostali koji imate X (a ima vas 3-4 valjda lol) šta je problem ako se konzola čuje više nego od uobičajne dead silent buke.

Isto tako, koju termalnu pastu kupiti za tako nešto?

Svi koji su promenili pastu na konzoli, od ovih ljudi sa kojima sam pričao, buka je nepostojeća. @Timemaster se sigurno seća da pre jedno 4-5 meseci, kada je svratio kod mene, Xbox je bio tih as death u bilo kojoj igri, znači i treba tako da bude sa "zdravom” pastom.

Ovo neće, mislim na buku je l', ”pokvariti” konzolu, samo će terati ventilator da više radi u trenucima igranja svake Enhanced igre

2. Ace

Ace 1.000.000

2,802
    562
    113
    Što ga ne rasklopiš sam? Deluje jednostavno, gledao sam Bena Hecka kada je radio teardown, ako ideš polako nema šta da sjebeš.

3. Wahad

11,147
    1,982
    113
    Samo me strah da ne sjebem X Clamp...

Poslednje na čemu sam menjao pastu je CPU (i5 3570k), GPU (7970) i Classic Xbox lol...

4. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    Mogu samo da preporucim pastu arctic mx4, mx2 je malo jeftinija ali je isto super. Nju imam veliki spric tako da sam je stavio svuda gde mi je palo na pamet

5. howler

howler Well-Known Member

2,457
    575
    113
    RDR2 - Console killer!!!

Evo ja da se pohvalim menjao pastu....... na prvi Xbox One.

Pasta je bila osushena i razlivena svuda gde ne treba biti
    1.jpg

The BoarD!
    2.jpg

Shiny
    3.jpg

Liquid. milimetarski sloj termalnu pastu i mala tockica na sredini. Pravilan nacin postavljanja :*
    4.jpg

Behold!!! The shity Don Matrick design. Ko da je izasla iz Hooli kuhinje. Modelirana prema Gavin Belson sa njegovim signature-om. :lol:
    5.jpg

Ok shalu na stranu. Ovaj prvi model je piece of cake za rasklapanje. Sve dok ne dodjes do taj famozni X-Clamp a kako vidim po YT videama Heatsink design je isti i na XboneX
    Namucio sam se da izvadim iz zlebove taj X clamp a tek vratiti to?.....Uh.. preznojio sam se ko nuklearku da sam deaktivirao. Serviseri koriste neki X-Clamp removal iz X360 ere. Ja sam koristio 3 vrste shtrafcigera da pomaknem clamp sa zleba, uzasno je cvrsto nategnuto.

Valjda ima serviseri koji se bave sa time.
    Inace neznam sta je problem sa ovim thermalnom pastom

Pasta je suva out of the box :confused:

6. Ace

Ace 1.000.000

2,802
    562
    113
    Ovaj lik je cimao i vukao vapor chamber ne znajući za xclamp sa druge strane :D Na kraju je uspeo, ispostavilo se da se lako skida i bez primene sile. I kod njega je pasta okamenjena btw

Ma kakva Arctic MX4 kada postoji domaća Artika AX-5 :lol:

7. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    nije mi uopste jasno zasto proizvoljaci stavljaju shit pastu, zar je tolika usteda? stave dobro hladjenje i onda sve zajebu sa takvom pastom

8. Maxa

Maxa opsa!

9,768
    2,916
    113
    brate, jesi realan? :D
    pa uradio si isto što i oni, da ga nisi malo preterao sa pastom? :D

Omega likes this.
  9. Wahad

11,147
    1,982
    113
    He cum all over it.

Bas si messy @howler

Sent from my iPhone using Tapatalk

Maxa likes this.
  10. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    koliko ljudi znaju da stave paste to je i ok, nista toliko preterano

11. Teoreticar

Teoreticar Well-Known Member

2,453
    652
    113
    Kad vidim da pricate o zameni pasta na CPU, pomislim da nisam na Xbox/PlayStation (3) threadovima.
    Uspete i od konzola da namestita PCMR okruzenje :D

Super Simke 64 likes this.
  12. howler

howler Well-Known Member

2,457
    575
    113
    Jbg bolje nego samo tacka u sredini. Jebe mi se za razlivanje kada je non conductive. A to za vazdushne dzebove koji se navodno stvaraju - bolje da ima svuda po IHS nego ovako
    mislim.. WTF?! :p

13. voja87

voja87 Well-Known Member

10,460
    1,949
    113
    stavis vise paste u sredinu i prekrice skoro ceo procesor, ne znam da li uopste postoji neke razlike u temperaturi izmdju razmazivanja i tacke u sredini. generalno stavim samo u sredinu i ne razmiljam preterano o tome ali ranije sam razmazivao prstom (prst u kesi) a i skoro sam tako odradio za ps3

grunt likes this.
  14. Wahad

11,147
    1,982
    113
    Ja sam razmazivao visa karticom :lol:

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,114
    1,251
    113
    Zar nije ovaj primer sa fotografije najklasičniji postupak 101 kako i koliko se stavlja termalne paste na procesor?

Ovo tvoje with all due respect ni na šta ne liči. Može samo da bude kontraproduktivno tj da se procesor još više greje.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

16. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    @eufrat
    Iskreno ne treba preterivati kao Howler, ali def ovo sa slike nije idealno. Treba da pokrije celu povrsinu, ali sto tanje.

17. eufrat

eufrat Well-Known Member

3,114
    1,251
    113
    Ne znam, meni je par servisera još pre reklo da je zrno graška termalne paste sasvim dovoljno jer se procesor najviše greje u sredini, a ne svuda isto po celoj površini.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

18. Omega

Omega N64 je đubre

14,859
    2,024
    113
    Zavisi od oblika jezgre jer neki procesori imaju prilično dugačak 'die'. Uglavnom uredna i tanka 'spread' metoda mi se pokazala kao najbolja tokom godina. Ovo što je kolega napravio je jako loše.

Maxa and eufrat like this.
  19. Rygar

Rygar Active Member

183
    65
    28
    I ja sam ranije stavljao metodom razmazivanja sa karticom ali to em losija varijanta zbog vazdusnih dzepova em vise vremena oduzme. Najbolja metoda je definitivno zrno graska na sredini, nema vazdusnih dzepova i sve se prirodno namesti kako treba. Postoje na youtube testovi gde je zrno graska imalo najbolje rezultate, i koriste je svi ozboljniji serviseri. Bitno je samo potrefiti kolicinu, bolje i manje nego da se pretera i razlije svuda okolo.

20. Omega

Omega N64 je đubre

14,859
    2,024
    113
    Nakon nekoliko desetina aplikacija i testiranja, ama baš svaki put sam imao niže temperature nakon razmazivanja po ihs-u. Da li će biti tih famoznih vazdušnih džepova zavisi i od sobne temperature i viskoznosti paste.

21. Super Simke 64

Super Simke 64 I hate haters!!!!

4,756
    921
    113
    Pastu stavljao samo kada sam menjao procesore, menjao sam ih mnogo retko i te koje sam stavljao su bili polovni, kaskali mnogo godina za aktuelnim i tako od 2002 (prvi kompjuter) pa nadalje. Nikad mi ništa nije crklo osim jednog prastarog jeftinog napajanja iz tog prvog kompjutera , negde oko 2010 godine

22. Ace

Ace 1.000.000

2,802
    562
    113
    Ja danas menjao pastu na HTPC mašini, razmazao u tankom sloju po celom procesoru, ima mi više smisla tako, kontam ako je hladnjak u kontaktu sa procesorom celom površinom valjda treba i pasta da bude stavljena celom površinom.

Možda je i zrno u sredini ok ali za to je potreban ravnomeran pritisak da bi se pasta rasporedila kako i koliko treba. Da sam tako radio danas meni bi pasta sto posto otišla na jednu stranu jer dok sam se drndao da nacentriram obe žabice em se hladnjak mrdao em je jedna žabica kliknula pre ove druge pa se hladnjak za trenutak nakrivio.

23. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

29,406
    2,684
    113
    Ma samo stavljajte vise paste, i resen problem. Maltene svaki oblik [tacka, linija, x, razmazivanje] daje identican rezultat, jedino sto moze da utice na hladjenje je premalo paste.

X je safest choice, razmazace se svuda.

24. Revan

Revan Well-Known Member

660
    375
    63
    Prstom u kesi najelegantnije odradim posao.

25. DieH@rd

DieH@rd Winter Knight Staff Member Administrator

29,406
    2,684
    113
    Ma jok, stavis tubu ~1m iznad cipa i lagano izguravas pastu da pada sa visine na maticnu. :D

Maxa likes this.
  26. grunt

grunt Celeb Freak

15,752
    2,452
    113
    Sve dok ne koristite tecni metal moze da curi po ploci :D

Share This Page